1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A5 Facelift

Discuție în 'Stiri Audi' creată de teg, 9 Apr 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    S5 cu ceva elemente de facelift - de exemplu stopurile cu design gen A7

    Din cate s-a spus de catre oficiali Audi, faceliftul la modelele A4 si A5 va fi destul de semnificativ, asa ca probabil nu se va limita doar la design stopuri.

    Deocamdata asta avem, asta prezentam.
     
  2. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    S5 Sportback Facelift.

    Grila, faruri si proiectoare de ceata redesenate, un nou bumper spate si stopurile noi mentionate si in postul anterior.
     
  3. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Mie mi se pare si bara fata schimbata, in genul barii fata S-Line de pe A7. Iar faruriile par o combinatie intre A1 si A7. Daca va uitati atent la poza 2, in spate e un A7, se vad foarte mult asemanariile. Eu unu nu cred ca trebuiau schimbate si faruriile, aduce prea mult a A7, acum pare un "A7 pentru cei ce nu au avut bani de A7" :)

    Presupun ca acest facelift o sa fie pe pe A5/S5 coupe si sunt curios daca pe S5 coupe o sa renunte la 4.2 FSI in favoarea lui 3.0 TFSI ca bine ar fi :)
     
  4. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Fotografii noi cu Faceliftul A5, pe Autozeitung.

    De aceasta data a venit randul lui A5 cabrio sa beneficieze de FL.

    Farurile imi par asemanatoare mai mult cu cele ale noului A6.
     
  5. argesanu

    argesanu Banned

    Înscris:
    14 Mai 2011
    Locație:
    Cimpu-Lung ARGES
    Masina:
    In asteptare Audi A5 2.0TFSI s- line
    arata foarte bine
    personal apreciez aceste mici modificari
     
  6. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Dupa Sportback si Cabrio, era cazul sa avem ceva fotografii si cu faceliftul variantei coupe
     
  7. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Conform Autobild, A5 facelift va fi prezentat la IAA (Frankfurt) in septembrie.
     
  8. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Ultima editare de un moderator: 13 Iul 2011
  9. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    S5 Facelift:
     
  10. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    A5 Coupe:
     
  11. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    A5 Sportback:
     
  12. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Audi a publicat astăzi detaliile oficiale ale facelift-ului menit să împrospăteze gama A5 pentru a doua perioadă a vieţii sale

    De acum înainte, toate motorizările gamei A5 - trei propulsoare pe benzină şi patru diesel sunt echipate standard cu injecţie directă, turbo, start-stop şi sistem de recuperare al energiei la frânare. Nivelul emisiilor de CO2 a scăzut astfel chiar şi cu 22% pentru anumite modele iar consumul de combustibil este acum mai mic cu 11% în medie.

    Cel mai mic motor disponibil acum pentru A5 este propulsorul în patru cilindri 1.8 TFSI. Modificat intens, motorul produce acum 170 CP, consumul mediu anunţat fiind de 5,7 litri pentru 100 km parcurşi. Emisiile de CO2 sunt acum de 134 grame CO2 per km - scădere de la 164. Versiunea 2.0 TFSI rămâne neschimbată la 211 CP putere maximă. Ca motor foarte performant urmează în gamă un nou 3.0 TFSI, V6 de 272 CP.

    Cel mai mic diesel este acum 2.0 TDI cu 177 CP. Cuplat unei transmisii manuale cu şase rapoarte, oferită standard, în A5 Coupe acest motor emite doar 122 g/km de CO2 iar consumul mediu anunţat este de doar 4,7 litri la 100 km parcurşi. Trei motoare V6 completează oferta TDI. Primul are 204 CP, un consum mediu de 4,9 şi emisii CO2 de 129 în A5 Coupe echipat cu transmisia Multitronic. Al doilea oferă o putere maximă de 245 CP iar în curând va fi oferită o a treia motorizare V6 TDI care va fi primul motor al gamei care îndeplineşte deja normele Euro 6.

    Toate versiunile de A5 au fost îmbunătăţite la nivelul suspensiei spate care a primit noi elemente de prindere şi setări noi pentru amortizoare, schimbări menite să ofere mai mult confort dar şi manevrabilitate mai bună. Jantele de 17 inch din aliaj vor fi de acum dotare standard iar cele opţionale pot ajunge până la un diametru de 20 de inch. Şi direcţia lui A5 a fost modificată pentru toate versiunile.
    Din punct de vedere stilistic, noul A5 este acum mult mai apropiat de fratele mai mare A6. Farurile sunt aproape identice cu ale acestuia şi includ noul efect stilistic al LED-urilor, "wave", un mic val, element folosit până acum pe A1, A6 şi A8. Spoilerul faţă este şi el nou, fiind desenat mai agresiv cu prize de aer mai mari. În spate stopurile sunt noi şi optional pot fi comandate cu LED-uri iar spoilerul a fost şi el redesenat.

    La interior modificările sunt mici dar semnificative. Sunt disponibile de acum noi modele de volane, un nou selector pentru transmisiile automate, o finisare nouă pentru bord şi consola centrală, un sistem MMI revizuit şi o nouă gamă de opţionale pentru tapiţerie şi inserţii. Pentru A5 Sportback se poate comanda de acum o banchetă spate cu trei locuri.

    Noile modele A5, Coupe, Cabrio şi Sportback vor putea fi comandate în România începând cu luna septembrie a acestui an iar primele maşini vor sosi în ţară în noiembrie. Preţurile oficiale ale noilor versiuni nu au fost comunicate până la acest moment.

    promotor.ro
     
  13. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    promotor scrie multe prostii. doar un ochi am aruncat si spun ei ca jantele de 17 inch vor fi de acum in dotarea standard. pai tot timpul au fost.
     
  14. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Foarte frumoasa, insa raman la parerea mea de acum cateva posturi. Cel mai bun lucru este faptul ca au pus 3.0 TFSI-ul pe S5 si gata cu V8 din fericire dar si din pacate, dar asta inseamna progres. Totusi, sa inteleg ca S5-ul o sa aibe doar 272 cai?Sau asta e inlocuitor pentru 3.2 FSI care din cate vad nu se mai fabrica?

    @Gorobete: A4 DTM@Autovit -->S5 3.0 TFSI :) in sfarsit ti s-a indeplinit visul, cred ca lucreaza ceva romani pe la Audi si au citit aia forumul :p
     
  15. magic69 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2011
    Locație:
    Ro
    Masina:
    Audi
    Ce curaj au in continuare cei de la Audi sa le faca toate "la fel" cum zic unii.. desi eu zic ca toate masinile din gama is superbe, indiferent de gradu' de asemanare stilistica.. iar consumul... de invidiat.
     
  16. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Da, in sfarsit s-a implinit ! :jump: Acum ma gandesc foarte serios pentru ce voi opta anul viitor...3.0 TFSI sau 4.2-ul...:) Parca e ceva mai adaptat noul S pentru Romania.... Sanatosi sa fim! :)
     
  17. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Pai eu stiam ca nu vrei 4.2-ul :p ma bate si pe mine gandul sa imi comand unul, bine, nu S5, dar m-ar tenta un 2.0 TFSI quattro S-Tronic cu S-Line, astept insa sa dau masina mea si dupa poate mai fac un leasing si aia e :) Oricum am dat Touareg-ul recent si sa vedem ce si cum. Gorobete, eu zic clar sa mergi pe 3.0 TFSI, eu am mers cu un S4 Avant 6MT si consuma in jur de 15-16 in oras, ceea ce e foarte bine avand in vedere cat de aglomerat era. Eram intre palatul copiilor si big berceni.
     
    Ultima editare: 14 Iul 2011
  18. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Hmm...continuam pe privat mai bine ;)
     
  19. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    S-line (Coupe, Cabriolet, Sportback):
     
  20. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta