1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A6 C7 2.0 tdi S-line

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de cristea, 22 Mai 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact doar cu o foaie obținută de la reprezentanta vei avea succes la RAR

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Hartia de la reprezentanta se numeste C.O.C (Certificate of Conformity).
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca te duci la aia si le ceri vreun C.O.C ... o sa te trimita probabil la coafor :)
     
    cristea, Cata_ADC și gabitza121 apreciază asta.
  4. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    va multumesc tuturor!!inseamna ca o sa am ceva sperante:):) ,doar ce trebuie sa astept pana la vara ce intru in concediu!!
    acum ma concentrez asupra scaunelor sa vad daca ii dau de cap cumva cumva!!
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ati inteles nimic. :) Omologarea pentru jante si anvelope altele decat cele scris de R.A.R. in C.I.V. se face cu o hartie data de catre importatorul din Bucuresti pentru Audi adica Porsche Auto pe baza C.O.C.-ul emis de catre fabrica conform cu tipul de motor, capacitate cilindrica si alte specificatii pentru fiecare masina in parte si model de Audi in parte.
    Deci, pe o masina de 2.0 litri niciodata fabrica nu a montat jante mai mari de 18" asa ca daca voi visati la jante de 19" si/sau 20" montate pe A6 C7 cu motor de 2.0 TDI aveti "vise umede". :)

    Cum se obtine acesta hartie scrie (chiar si eu plus alti colegi am mai scris procedura) pe forum aici: http://www.clubaudi.ro/threads/omologare-jante-si-anvelope-pentru-audi.308/page-7

    Persoana care se ocupa de omologari jante si anvelope pentru grupul VAG in Romania este domn foarte amabil (nu dau nume ca nu are rost) si puteti sa luati legatura cu el destul de simplu si va va raspunde imediat. V-am mai spus sa cititi forumul inainte sa intrebati ceva. O noapte buna
     
    cristea apreciază asta.
  6. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Cristi imi permit sa te contrazic si sa iti explic ca ora exacta nu se da doar de la BUCUREȘTI si te informez ca nu trebuie neaparat sa ajungi sa ii scri acestui DOMN care zici tu.

    Legat de faptul ca se da acea hartie dupa seria de sasiu de unde clar rezulta toate detaliile masinii si ca sunt VISE UMEDE CU 19 SAU 20 pe 2.0 tdi sunt de acord cu tine.
    Acea hartie se poate obtine din reprezentanta din orasul fiecăruia si ca probabil cererea respectiva ajunge la acea persoana, nu pot sa o contest insa cand sfatuim pe cineva trebuie sa sfatuim cat mai simplu si mai comod pentru el.
    Eu hartia de la Brașov nu am vazut sa aiba stampila de nici un importator avea un tabel care scria ca sunt dimensiunile pentru masina MARCA MODEL SI SERIA DE SASIU si stampila TESS BRAȘOV(dealer autorizat din Brașov)

    Si pentru omologare exista si metode ,,neortodoxe" care nu isi au locul de explicat desi sunt nespuse cred ca majoritatea le stiu.

    Dar nu uita ca TRAIM IN ROMÂNIA ȘI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL si cel care a zis ca AMERICA ESTE ȚARA TUTUROR POSIBILITĂȚILOR DOAR SA INSELAT PEMTRU CA NU A FOST IN ROMÂNIA.

    Eu stiu masina care nu a visat roti pe 17 omologate si are pe 18.
     
  7. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    Mai ales ca eu am vazut cateva a6 4g cu motor de 2.0 litri avand jante de 20! eu m/as multumi si cu 19:)
    Totusi,tot am sa ma duc la reprezentanta la oradea sa vad daca pot sa obtin foaia aia!
     
  8. Ungur Andrei

    Ungur Andrei 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 2.0 TDI Quattro - DDDA - 2018
    Cand ai cumparat masina nu ai primit acel C.O.C ? Eu am primit la a mea desi am cumarat-o second si acolo am mai multe marimi trecute. Ma gandesc ca daca ai traduce la un traducator autorizat acel document te-ai putea duce cu el la RAR.
    @Cristi de ce spui ca fabrica nu a montat jante mai mari de 18 pe A6 4G 2.0TDI ? De ce cand intri pe configuratorul de pe site-ul Audi poti sa pui jante pana la 20 pe A6 2.0TDI ?
     
    clauuualc și sel apreciază asta.
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deci, am spus foarte clar ca omologare pentru jante si anvelope se face prin importatorul Porsche. Si stiu foarte bine asta din mai multe motive care nu le detaliez. Voi va duceti la cea mai apropiata reprezentanta Audi din tara ca doar nu o sa venti la Bucuresti pentru asta si acea hartie intradevar este eliberata de catre acea reprezentanta, asa cum este normal dar la randul ei acea hartie este supusa aprobari la Bucuresti.
    Cititi topicul care vi l-am indicat in mesajul anterior si nu mai imi dati mi replici ca nu mie trebuie sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ci celor in necunostinta de cauza.
    Dar voi in loc sa scrieti in cunostinta de cauza (unii dintre voi) mai rau dezinformati, fara rea intentie. De asta am spus ca atunci cand nu stii ceva mai bine nu scrii nimic, te abtii pentru ca nu se supara nimeni. Cu asta am incheiat subiectul despre roti pe acest topic. Exista topic dedicat in aria dedicata despre roti la modelul Audi a6 C7. O zi buna
     
  10. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    @Ungur Andrei am primit si eu,doar ca aveam masurile cu 16,17,18!
    Am sa va tin la curent indata ce ma voi duce sa cer foaia de la Audi!
     
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Poți monta fără probleme 20 pe motorul de 2.0 tdi.
    Vin asa din fabrica, mergi și obține documentul în cauza

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Toate de mai sus sunt 2.0 de 177 de căluți

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
    sel apreciază asta.
  12. Element

    Element 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A7 competition 2017
    Doar pe modelul s line
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Doar pe anumite masini cu anumite dotari se omologheaza un anume model si tip de janta. De ce va place sa generalizati, nu inteleg ? Printre altele ma ocup si cu omologari de tip pentru autoturisme si alte vehicule. Credeti-ma ca stiu bine ce spun. Daca acel autoturism Audi, in C.O.C. nu are trecut modelul de jante pe 20 nu i se va da nici o omologare de tip pentru jante mai mari decat sunt trecute in C.O.C. V-am mai spus ca nu este locul pentru aceste discutii aici si nu asta este rostul si subiectul topicului.
     
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Modelul sau este S-line. Da, depinde de opțiuni nu te-a contrazis nimeni. Nu de multe ori s-au întâlnit greșeli în cadrul omologarilor RAR.
    Dacă nu aveți C.O.C.-ul său în fata, de ce dați cu presupusul ? Încercați sa ajutati, nu sa încurcaț. Scurt și la obiect fără a întra in detalii inutile.
     
    cata181 și gabitza121 apreciază asta.
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Cred ca cea mai buna explicatie pentru colegul in cauza era cea care i-am zis-o eu adica procedura de omologare consta in:

    Trebuie sa platesti o taxa de X lei la reprezentanta Audi care iti da o hartie cu marimile omologate aferente seriei tale.
    Cu hartia daca ai alta marime decat in carte si te satisface (nu intram in detalii daca exista sau nu) mergi la RAR si mai platesti o taxa de X lei si ei iti omologheaza marimea dorita din tabel nu toate din tabel dacă sunt mai multe si nu le aveai in carte.
     
    clauuualc, amorezatu și Cata_ADC apreciază asta.
  16. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    Daca eram in tara chiar astazi mergeam sa vad!
    Totusi cand am fost la RAR ei nici nu mi-au spus ca daca imi trebuie alte masuri sa ma duc sa obtin foaia de la Audi iar daca este asa cum ziceti voi cei de la RAR stiu despre acest Certificat!
     
  17. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    @cristea eu cand am adus masina din Germania aveam jantele pe 19, dar in talonul nemtesc nu era trecuta 19 am fost la RAR si au trecut pe 19 fara interventii. Norocu meu :yahoo: !
    Exact la fel am patit la Q5, avea trecut daca nu ma insel maxim 18, am intrat in RAR cu jante pe 21 si au omologat. Ambele masini au motor de 2.0.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este suficient ce s-a discutat pana acum despre roti aici in acest topic. Multumesc.
     
  19. cristea

    cristea 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A6 c7 2.0 TDI 177HP COD CGLC COD CUTIE NSL
    Salutare,intre timp mi/a ajuns si frumoasele scaune,eu zic ca arata bine:)
    Le voi putea monta cam peste doua saptamani cand o sa am mai mult timp liber,pana una alta puteti sa imi ziceti daca are toate *accesoriile* sub scaun ,nu ma pricep,ma intereseaza daca are toate mufele si care este motorasul de actionare?
     
    Stefan apreciază asta.
  20. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Frumoase scaune! Se pare ca iti lipseste modulul pentru memorii sub scaunul soferului :(
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta