1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A6 C7 BiTDI Sedan SKR

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de clauuualc, 21 Apr 2016.

  1. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Desi eram putin contra acestor jante la inceput, incepe sa imi placa proiectul tot mai mult. Ca si pachet arata super misto!

    Buna treaba!!
     
    clauuualc apreciază asta.
  2. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Ai tot respectul meu pentru acest proiect! :hi:
     
    clauuualc apreciază asta.
  3. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Cosmin ZKG - Multumesc. Si eu le urasc pe cele de sub oglinda. Tot am spus ca astept sa fie cald afara si sa le dau jos mai usor. Si de atunci nu a mai venit caldura. Cel de pe capota insa ramane.

    rotitza - Multumesc. La fel am si eu. Chiar zilele trecute m-a intrebat un prieten ce sa faca la B8-ul lui proaspat achizitionat. Am trecut prin toata prezentarea ta si i-am spus: "asta!".

    lucianmarius - Multumesc. Arata ciudat jantele intradevar fara sa fie pe masina. Insa eu le tin minte de cand mi-am cautat primul A6. Erau pe 20" (10J ET35) pe un A7 de pe la Constanta. De atunci mi-au ramas in minte.

    stefan550 - Multumesc frumos. Toate se rezolva incet incet. Urmaresc thread-urile tale. Sunt curios ce o sa se intample cu A1 si S4. Din descriere presimt eu ca nu raman asa.

    Zuzg7 - Multumesc. Jantele pe 21 sunt incredibile insa nu le recomand fara suspensie pneumatica. A6-le le "inghite" bine dar in Romania este un dezastru. Eu stau 90% in Austria si asa mai scap. Iar cu 10.5 si strech-ul meu am probleme cu pietricelele; se vad urme pe jantele fata pe buza (unde nu mai sunt acoperite de cauciuc). Si asta dupa doar 1 luna.


    Si am strans prima piesa pentru "next level". Insa de data asta nu ma mai arunc, o sa dureze ceva timp.
    Am decis sa imi fac alta bara si difuzor cu totul. aceasta pe care o am o sa o vand sa mai scot din paguba. Nu vreau sa tot "carpesc" la ele. Am montat difuzorul pe bara aceea si pe ea ramane. Si cine stie, poate poate apar stopurile de facelift in peisaj pentru ca oricum imi trebuie alta bara.
    [​IMG]

    Ce parere aveti? eu sunt 50-50%. Imi plac mult stopurile de facelift.
    Cu stopuri non facelift - "cum ar fi fost un RS6 sedan pre-facelift daca Audi facea unul"
    Cu stopurile de facelift - "combinatie intre RS6 facelift si non facelift"
    Fata nu cred ca o sa trec la facelift. Dupa ce am vazut la CMG cat de greu este sa le faci functionale...
     
  4. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Caut un suport de numar magnetic sa pot da usor numarul fata jos cand fac o poze. Stie cineva un model interesant?
    Eu de o saptamana ma tot uit si nu gasesc nimic concret.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauta pe Google dupa "magnetic license plate holder" si iti da destule variante, doar sa gasesti ceva cu livrare in Ro.
     
  6. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Stopurile de facelift sunt superbe. Dar dacă nu faci și fața, crezi că o să dea bine? Totul sau nimic. Ori faci și fața, ori nu faci deloc. Părerea mea. Felicitări pentru proiect!
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In opinia mea merita sa faci spatele facelift daca asta iti place.
    Comentarii de genul "Totul sau nimic" ma dau pe spate cand ma gandesc cat costa un bot de Rs6.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    stefan550 și MarianMaxx apreciază asta.
  8. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Adica sa renunte omul la fata de rs6? Ca sa fie doar un banal a6 4g facelift?

    Ok spatele daca nu il face cum a facut CMG clar spatele de facelift este optiunea cea mai frumoasa. GO FOR.......:applaus:
     
    Ultima editare: 3 Noi 2016
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Eu din cate inteleg, spatele va fi cu siguranta RS6, dar inca nu stie daca va fi facelift sau non-facelift.

    Iar colegul Mitiy, zice ca nu i se pare potrivit spate facelift (in cazul in care ar merge pe varianta asta) si fata de non-facelift (care cel mai probabil nu o sa mai fie schimbata cu cea de facelift).

    Oricum, vreau sa te felicit pt proiect. A evoluat foarte frumos pana acum! Bafta in continuare!
     
  10. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Pai oare ii se pare cuiva logic sa renunte la fața actuala ca sa treaca la facelift?

    Oare ar fi ceva mai superior o fata facelift(masini care vezi pe strada si ok zice ca e frumoasa ca e noua)decat fata lui care este de RS.

    RS6 berlina nu exista de fabrica decat ce a facut CMG.
     
  11. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    O transformare demna de Worthersee!
    Daca farurile sunt de RS6 (din poze se nu reusesc sa-mi dau seama) atunci se completeaza perfect in opinia mea cu stopurile de facelift.
    Daca transformarea spatelui se va face impreuna cu aripile oricum vei avea nevoie de o bara custom.
     
  12. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    audi66 - Multumesc. Tot caut insa gasesc variante care se pun direct pe bara. magnetul se pune in spatele barii si numarul pe bara. La mine este mai complicat pentru ca eu am suportul in grila si este prins cu doua suruburi. Probabil o sa trebuiasca sa imi fac singur unul. Am o idee sa gasesc ceva magneti puternici si sa ii lipesc pe suruburi iar numarul pe ei probabil cu ceva burete pe colturi ca sa nu se miste si sa nu imi zgarie grila.

    Mitiy - Multumesc. de fata nu vreau sa ma mai ating momentan:haha:.

    Catalin_1987 - Inca sunt in dubii. Am renuntat sa ma mai gandesc la cifrele bagate in ea pana acum. Ma gandesc la momentul cand o sa o vand si o sa vina domni cu "asta e pretul pietei" :)).

    gabitza121 - Nu, la fata de RS6 nu renunt. Eu cred ca se referea la facelift RS6 fata-spate. Insa dupa investitia din de pana acum nu-mi prea vine sa iau iar alte faruri, bara, grile si sa trec prin aceeasi poveste. Si sincer acum imi plac mai mult farurile led non-facelift. Spatele o sa fie facut in 2017 (sper!) ca la CMG, de aceea am luat acum alt difuzor RS6 si incep sa strang din piese.

    waf - Exact!:) Multumesc frumos! Asta era si ideea mea: "oare are rost sa fac un mix facelift/non-facelift?" sau sa fac "cum ar arata un RS6 sedan daca se construia in 2013". Oricum pozitia de "lider" in aceasta modificare la C7 nu am cum sa o fur de la CMG. Toate "RS6 C7 Sedan" pe care le-am vazut nu se apropie de ce a facut el! Stau cuminte in banca mea:racer:

    bet - Nu stiu. Care este diferenta intre LED de A6 si LED de RS6? Daca este una, atunci eu banuiesc ca sunt de A6. Le-am luat de la CMG. Ai dreptate, oricum am nevoie de bara custom deci pot sa o fac si din bara facelift. Ne vedem in 2017 la Woerthersee?:busted_cop: Eu locuiesc la 100km distanta si cu siguranta o sa fiu pe acolo cu masina terminata sau nu....
     
    Iasmin90 și stefan550 apreciază asta.
  13. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Am nevoie de niste informatii. Stiu in general cam unde gasesc toate piesele pentru "next level" doar ca imi lipsesc panourile laterale de RS6.

    Are cineva o idee unde/la cine as putea gasi asa ceva la un pret mai ok? Audi vrea 6000lei/bucata. Parca ma doare sufletul sa dau 6000lei pe o piesa pe care o tai direct si folosesc jumatate din ea.

    Va multumesc.:racer:
     
  14. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Presupun ca esti 'satul' de ebay (co.uk, de, it..etc)...asa ca eu as incerca la polonezi...
     
  15. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    waf - Ebay-ul l-am dat peste cap de 6 luni si nimic. La polonezi au doar "piese ce se pot da jos cu suruburi". Nu au nimic ce trebuie taiat. Acest raspuns l-am primit de la toti.
     
  16. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Farurile de RS6 4G au interiorul negru, stopurile de facelift sunt inchise, astfel aceste elemente sunt compatibile. Din punctul meu de vedere arata bine in aceasta combinatie chiar daca provin de pe modele diferite.
    Nu mai stiu ce faruri a avut Costi in aceasta etapa.


    RS-6-AVANT--g1.jpg
    Anul viitor mi-am propus sa ajung si eu la Worthersee.
    Spor la modificari!
     
    Ultima editare: 15 Noi 2016
    eKKoMan82, stefan550 și clauuualc apreciază asta.
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    din cate stiu erau cele cu interiorul negru de RS6 , aveam ceva poze undeva :)

    Legat de Worthersee cred ca in fiecare an cand mi-am dorit sa merg a intervenit ceva . Nu imi mai fac planuri in schimb astept ceva spontan

    Claudiu stiu ca nu te lasa inima sa arunci banii insa sansele sunt 1 la 1.000.000 sa gasesti ceva. Am dat si eu sfoara in tara pentru tine daca apare ceva te anunt

    allegro.pl poate sa iti ofere si suprize insa trebuie sa intrii atat dimineata cat si seara every day ca sa vanezi ceva. Cunosc un singur RS6 C7 care sta 90% in garaj sansele de dauna sunt minime :keule:
     
    Ultima editare: 18 Noi 2016
    stefan550 și clauuualc apreciază asta.
  18. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Haha. Multumesc pentru ajutor.:)

    Sper sa facem o intalnire de C7 de pe forum in 2017 acolo.

    Am inspectat farurile si cred ca sunt cele normale. Adica partea exterioara a lor (dupa daylight) este gri.
     
  19. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Cam asta s-a intamplat cu masina in aproximativ 6 luni de la data cumpararii. De la stock la stock+.

    [​IMG]

    Acum am facut comanda si de lowering links. Sunt curios cum isi fac treaba.
    Initial vroiam sa cumpar sistemul de la Cete controlabil din telefon, insa pretul este nejustificat de mare pentru un "gadget". Vad care este rezultatul acum si poate pe viitor iau altceva.
    [​IMG]
     
    eKKoMan82, stefan550, Cata_ADC și alți 5 apreciază asta.
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    6 luni ?! :) te-ai miscat repede !

    Subscriu inca o data ca modificarile sunt de efect si ai o masina foarte frumoasa ! :icon_thumright:
     

Distribuie pagina asta