1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Achizitionare Audi TT Mk1 8N / Sfaturi diverse si recomandari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de victor_borovina, 24 Iun 2007.

  1. vd86 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2010
    Locație:
    ORADEA
    Masina:
    BMW 318 2001
    Mi-as lua TT dar...

    Buna dragi forumisti,

    Pana la sfarsitul acestui an as vrea sa imi achizitionez un Audi TT 2000-2002. (in functie de ofertele pe care le am cand am banii jos). Ma intereseaza modelul roadster 1.8 180 CP...clasic. Totusi, m-ar interesa niste chestii ca sa fiu sigur de decizia mea...

    1) Am 185 si 95 de kg...incap in masina asta?(nu am mai intrat intr-un TT dar ma gandesc ca nu e mai nasol ca in Z3)

    2) cat ma costa aprox o revizie? Si in general, e din categoria "tre sa iti permiti sa intretii asemenea masina..." sau nu? Am un 318 si sincer nu m-au dat pe spate costurile asa cum zicea lumea cand mi l-am luat...

    3) consum urban la mers decent(dupa starea de spirit). Adica ma duc un rezervor (55 L) 500 km in oras la trafic normal, nu aglomerat?

    4) Am vazut mai multe pe la 6500-7500 dar si multe peste 8000 de euroi...Alea pe la 7000 au probleme de sunt asa ieftine sau care e pretul corect pentru una din 2001 sa zicem?

    5) Alte sfaturi utile sunt binevenite


    Daca se poate, va rog sa imi raspundeti punctual 1), 2), etc.

    Multumesc anticipat pentru ajutor :respekt:
     
  2. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    La punctul 1) pot sa-ti raspund eu. Ieri m-am cantarit, am 96 kg si tot in jur de vreo 1,85 inaltime. M-am urcat intr-un TT expus la vanzare si mi-a placut cum se sta in el. Ce m-a surprins e ca la modelul TT coupe (nu roadster), spre deosebire de A5 de exemplu, un copil sau chiar doi au loc pe bancheta din spate.
    Bafta!
     
  3. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Sa continui ideea lui Kellu (apropo te-ai ingrasat domnule/mi-ar face placere sa ne revedem...poate la Sighisoara?;).)..deci, referitor la costurile de intretinere, sincer sunt cam tot pe acolo, nu difera cu mult de cat am eu de exemplu...un schimb de filtre+ulei nu depaseste 400 ron, asta fara manopera! Referitor la consum, aici poti sa te astepti la mai mult, in sensul ca un 1.8 la 180 PS o sa-ti ia ceva in oras, undeva pe la 12-13 la suta! Cine spune ca va lua sub 10 minte!
    In rest, despre pret, stii cum e, daca o iei de dincolo pretul scade in functie de numarul de km si doar dupa aceea dupa anul de fabricatie, daca o iei de la noi e discutabil. Bafta!
     
  4. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    iti raspund si eu din Titelul meu:

    1. daca ai peste 1,80 e posibil sa te simti stramtorat plus ca n-o sa-ti fie usor sa intri in masina, cel putin asa zic prietenii mei mai inaltuti. eu stau bine... dar n-am decat 1,68
    @kellu: in spate stau 2 copii fara picioare (pana si eu conduc cu scaunul aproape de maxim spre spate si nu-s roxana ciuculescu :p) sau 1 poseta si 1 laptop. in schimb portbagajul e generos pentru categoria ei.

    2. reviziile nu costa enorm, dar cand incep sa te lase piese mai importante... trebuie sa-ti permiti mai ales daca nu faci rabat la calitate

    3. in bucuresti nu te duci cu 55 de litri 500 de km decat daca mergi numai noaptea, in schimb daca combini oras cu extraurban scoti sub 10l/100 (te-ajuta mult mizeriile de drumuri care nu-ti permit sa te desfasori :()

    4. dupa ce-am vazut circa 50 de TT-uri in diverse stadii ale vietii lor parerea mea e ca daca e peste anul 2002 si sub 8.000 euro (am editat, la 10.000 cat scrisesem initial iei varianta de 225 cai)... o sa ai de furca cu el. au fost printre cele mai tunate, cipuite, alergate, exploatate masinute sport.

    5. sfaturi: verifica la sange componentele costisitoare (motor, ambreiaj, turbina, bord, electronica). nu te uita la km, uita-te la interior: pana-n 200.000 km trebuie sa fie absolut impecabil. uita-te daca are quattro, la 180 cp n-au toate.

    in rest, ma mai intrebi daca te hotarasti sa-ti iei, desi la inaltimea ta, io nu te-as sfatui.

    bafta,
    Ioana
     
    Ultima editare: 15 Aug 2010
  5. pfaizzzer

    pfaizzzer 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2005
    1) e o masina foarte spatioasa...dar locurile din spate sunt inutilizabile
    eu am 1.90 si 110kg....am loc mai mult decat suficient (masina e lata) iar in lungime stau intins ca la formula 1 :))
    Concluzie: spatiul soferului si cel al pasagerului nu sunt o problema!!!

    La celelalte intrebari nu te pot ajuta(eu am 3.2 DSG)

    Succes!!!
     
  6. vd86 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2010
    Locație:
    ORADEA
    Masina:
    BMW 318 2001
    Ca sa sintetizez raspunsurile de pana acum:

    1) masina e destul de spatioasa pentru mine

    2) reviziile nu costa enorm

    3) consuma 11-12 la 100 km daca mergi mediu prin oras

    4) inca nu m-am lamurit

    5) Trebuie sa verific extrem de bine masina inainte de a o cumpara

    Multumesc celor care au raspuns pana acum si astept si altii daca pot sa ma ajute cu un sfat...Pana acum m-am cam hotarat sa-l iau...
     
  7. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Ce sa-i faci, meseria e de vina :( . Iar la intalnire tot din cauza jobului s-ar putea sa lipsesc. Poate ne mai vedem, nu se stie niciodata. ;)

    ..scuze de off-topic
     
  8. Songoku17

    Songoku17 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A 6,2500 TDI-163 hp,2004
    am TT din 2001 ,motor 1800 cupe 180 hp
    pentru mine (1.65 cm si 58 kg) e foarte spatioasa.
    Daca ai posibilitatea financiara sa cumperi/circuli/intreti un TT atunci cumpara daca nu ,atunci alege alta masina :)
     
  9. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    n-as merge pe premisa asta pentru ca poti distruge un interior si in 50k km.
    o masina intretinuta bine arata foarte bine pana ain 150 mii km, una extrem de bine poate arata foarte bine si la 200k. (cazuri foarte rare) Dar in general interiorul spune multe despre starea masinii in general.
    Cauta un TT cu interior bun daca nu foarte bun! fie si cu 120-140 mii km.

    Songoku, nu cred ca-l ajuta prea tare afirmatia ta :) este mult prea vag raspunsul ca sa poata fi palpabil in vreun fel... Ajuta-l te rog si cu niste cifre cu care sa iti sustii afirmatia, sigur asta cauta!
    gandeste-te ca astazi cu banii pt un TT poti cumpara un Jaguar S-Type ;)

    Cum un TT nu este prea departe de S3, cred ca te pot ajuta si eu, mai ales ca am facut parte din planul de proiect "achizitionare TT TiTina :) "
    1) incapi, eu incap bine la 1.80 si 98kg
    2) o revizie costa cat si la un Audi A3 in general, nu mult, nu trebuie sa faci eforturi financiare deosebite, sunt filtre simple standard A3, A4, TT...uleiul este acelasi, transmisia este ca si la A3, asa ca te poti gandi ca la un Audi A3 si mai pune un pic peste...nu cred ca trebuie sa te speri de costurile reviziilor.
    3)urban mers decent fara agitatii si trafic, TT-ul de 180cp consuma in ujur de 11-12%, afara intre 7-9% depinde de stilul tau de mers. cu 55L n-ai sa faci 500km, dar 430km faci :) traficul ideal este departe inca :)
    4) intotdeauna puneti intrebarea "de ce este atat de ieftina?" masinile mereu au ceva de ascuns..mai ales daca pretul este tentant...cele sub 7k ori au km multi, ori au fost lovite candva, ori au ceva defecte care "nu apar" la prima mana... un pret corect pentru Romania este de 8 mii Euro pt in TT de 180Cp pana in 150k km.
    5) cumpara unul daca ti-l doresti si nu cred ca ai sa regreti decizia, asta daca ai bafta de unul in regula!

    Multa bafta!
     
  10. TiTina

    TiTina 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    audi TT, 1.8, 224cp, 6+1, 4wd
    gandeste-te ca astazi cu banii pt un TT poti cumpara un Jaguar S-Type ;)

    corect, doar ca aia chiar te rupe la intretinere, am facut un test drive cu una pe cand inca nu ma hotarasem la TT, avea parbrizul crapat si am sunat la reprezentanta sa vad cat costa :crying: 1700 ron...
     
  11. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    scuze de offtopic dar la Toyota cand am sunat pt un parbriz de Auris mi-au spus 2100 ron! :)))



    @ vd86 asadar...te-ai decis?
     
  12. bruce77 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.8T
    La reprezentanta intotdeauna sunt mai scumpe piesele deci implicit si parbrizele. Si eu caut de vreo 2 luni un TT bun, eu vreau varianta de 225 cp quattro.
     
  13. Vlad24

    Vlad24 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 1.8 20VT 200CP+
    Imi expun si eu parerea si spun urmatoarele : Masina Audi TT (cel putin modelul 8n) este numai pentru cunoscatori.Macar sa ai o idee de grupul Vag(costuri, modele de masini , etc.)
    Masina nu a fost creeata sa fie folosita acasa-servici si retur.Este o masina pentru oamenii care stiu ce vor de la o masina.

    Cu stima
     
  14. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Vlad tu spre exemplu ce vrei de la masina Audi TT? daca de acasa-servici nu e buna...
    Nici eu nu imi folosesc S3-ul pt acasa-servici pt ca am o alta masina pt traficul urban, dar cand nu o aveam, foloseam Audi.

    Dupa parerea mea si Audi TT este o masina buna atat pt drumuri lungi, cat si pt acasa-servici, (asta daca nu aveti serviciul la 3 km de casa)

    Nu are un consum exagerat, este usoara, manevrabila, mica, deci este buna si pentru traficul urban...
    O masina care nu este pt acasa-servici mi se pare Lamborghini sau jucariile de gen... :)
     
  15. Songoku17

    Songoku17 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A 6,2500 TDI-163 hp,2004
    e ceva rau sa folosesti un TT pentru drumul acasa -servici- acasa ?
    Eu asa fac ,Timisoara -Arad -Timisoara,probabil ca iarna voi circula doar cu A3-ul :)
     
  16. Georgekey

    Georgekey 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2007
    Locație:
    ATENA
    Masina:
    AUDI TT 225 TQ BAM 2001
    TT -ul 225 consuma aprox 12lt/100km .Revizie este ieftina si foarte '' simpla'' , poti sa o faci singur!5lt ulei35e + 4 buzii 55e +filtru de benzina 8+filtru de ulei 5e+filtru de aer. Cu 100 si ceva de euro scapi!
    Probleme scoate ca toate masinile grupului!
     
  17. sanduuk 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2009
    Locație:
    suceava
    Masina:
    audi tt 1800 2000
    eu am un tt de 225 cai cod motor bam si sunt f.multumit.am 1.80 si 85 kg si am loc din belsug.distributia a fost 20 milioane in anglia.sunt multe probleme electrice.
     
  18. raluka 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ROVER streetwise
    vreau TT

    Tocmai ce mi-am vandut masina mea de suflet, Rover Streetwise, si am pus ochii pe un Audi TT. Iubesc masina asta, arata incredibil de bine ca model pentru anii ei si mi-o doresc foarte mult. M-am intalnit ieri cu un domn sa vad un Audi TT. Era din 2000, motor 1.8, bluetooth/magazie cd/climatronic/piele ..etc., 160.000 km, proprietar din 2001. Era superba, totul arata impecabil in interior, avea carte service, si cerea pe ea 6500 [unde mai negociam..]. L-am rugat pe domn sa mai astepte cateva zile pana scot niste cash sa ii pot da toti banii, dar peste 2 ore ma suna ca s-a intalnit cu cineva si fac actele. Nasol... Acum problema e ca sunt destul de putine la vanzare, destul de putine cu banii pe care ii pot da pe ea. Sincer nu am mai mult de 6000-6200 disponibili pentru o masina, acum, dar nici sa-mi iau seat/peugeot/nissan nu vreau. Mi se potriveste intru totul. Incap nemaipomenit in ea (am 1.70 si vreo 54 kg), ma reprezinta, dar nu si pretul. :slapped:

    Mai e una pe autovit la 6400, dar totusi...sunt prea multi km (225.000), plus ca e foliata si ii lipsesc proiectoarele si chestii pe la toba, asta clar a fost indoita. Vreau una cat de cat in stare buna, nu vreau sa bag bani non-stop, sa cada aia, ailalta...sau chestii mult prea valoroase. Mai e una la 5900, din 99 cu 120.000 km. L-am sunat pe .. pusti :haha: si m-a intampinat un un accent de rromales-spanioles, mi-a spus ca el sta in pantelimon si masina e inmatriculata in bulgaria, dar e o firma super serioasa si ma costa 150 euro pe an impozit/inmatriculare/tot :readit: Got lost..

    Am zis ca ma dau peste cap si mi-o iau pe asta, dar nu am de unde sa mai pun vreo 3-4000 euro sa imi iau una care inca e de vanzare pe site. Idei? :(
     
  19. sanduuk 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2009
    Locație:
    suceava
    Masina:
    audi tt 1800 2000
    eu cred ca 6200 e nu e un pret realist ptr un tt in conditie buna.daca aruncam o privire in germania observam preturi mult mai mari plus taxa de poluare.nu inteleg cum in romania pot fi mai ieftine si km mai putini ca in afara.e un mister.sunt multi in situatia mea oferind o masina buna spre vanzare la un pret corect si nimeni nu e interesat,vor ceva f ieftin si in stare excelenta dar nu cred ca e posibil.daca vrei un tt de 225 cp,full options cod motor bam 132000 km astept un mesaj
     
  20. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    wow, asa putin a ajuns sa coste un TT? Se vede ca nu prea mai dau pe-acasa. :D
     

Distribuie pagina asta