1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ambreiaj motorizare Diesel la A4 B6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mari_guw, 3 Feb 2008.

  1. Badic Mircea 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 b6 1.9 awx
    Ah. am uitat.de cand am pus kit ul,daca apasam pedala de ambreiaj cu mana se simtea o mica bataie,si mare majoritate a apropiatilor mi au spus ca ma lasa volanta,dar abia ce o montasem..Si chiar a fost pusa noua :). Poate fi o problema de montare?
     
  2. Heisu Bogdan

    Heisu Bogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI 2012
    Salut baieti. Am si eu o problema la a doua madina aun a4 b6 1.9 tdi bke din 2004. Am un tremurat la plecarea de pe loc cand e ambreiaju rece. Dupa cateva plecari de pe loc (aprox 20 de minute de oras) isi revine progresiv. Dar pana atunci tremura iar ca sa nu tremure trebuie sa dau drumu usor si sa turez motoru la cel putin 2 mii de ture. Asta e primul simptom. Iar al doilea a inceput sa apara de curand...cand se incalzeste bine...adica dupa aproximativ 40 de minute de oras incepe sa intre greu in viteza. Nu exista nici un zgomot dar simt la schimbator ca nu vrea sa intre. Binenteles se simte si cand o scot din viteza ca iese mai greu...am intrebat in stanga dreapta si multi spun ca ar fi ambreiaju...as vrea sa ma ajutati si voi cu o parere. Credeti ca rezolve ambele simptome cu un kit de ambreiaj nou?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu numai kit-ul de ambreiaj, ci si volanta.
     
  4. Heisu Bogdan

    Heisu Bogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI 2012
    Multumesc pentru parere. Doamne ajuta la toata lumea
     
  5. tavi27ro

    tavi27ro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2015
    Locație:
    Harghita
    Masina:
    A4 B6 Avant, 1.9D,2003.
    Salutare baieti, acceasi problema o am si eu ca si colegu Heisu Bogdan. De cand a venit frigul, la plecarea de pe loc imi trepideaza cu draci. Asta doar putin pana se incalzeste un pic motorul. Mentionez ca anul trecut am schimbat tot kitul de ambreaj fara volanta, deoarece mecanicul a zis ca este buna volanta.
    Am ghinionul sa se duca deja volanta ? Masina trage foarte. bine, nu patineaza, doar trepideaza la plecarea de pe loc , cam pana ajung la 10-15 km/h.
    Va multumesc de intelegere si toate cele bune.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifica suportii motor si cutie, daca sunt ok indreapta-ti atentia catre volanta.
     
  7. Tamirsi Razvan

    Tamirsi Razvan 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2016
    Locație:
    Pforzheim Baden Wuttenberg
    Masina:
    Audi A3 8V Sportback - 2015 - 2.0 TDI ( AWJ) 110KW
    Am rezolvat problema cu abreaju la A4 1.9 Tdi awx. Nu era din ambreaj problema era suporti motor suport cutie rupt stanga rupt si dreapta o curs cand am ajuns cu masina in service. Acum problema a disparut. Masina are 205k am cumparato in 2015/7 la 148k.
     
  8. Paduret Ionut

    Paduret Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A6 2.5
    Salut si scuze de deranj stiu ca e o discutie mai veche dar nu am gasit nimic concret,
    vreau sa te intreb daca ai reusit sa schimbi ambreiajul de 228 de mm de awx cu cel de avf de 240 de mm?pt ca am si eu un passat si la stilul meu de condus cred ca ar fi mai putin solicitat cel de 240,tinand cont ca am motorul awx,daca ai timp astept un raspuns,mersi frumos,o seara buna

    Trimis de pe al meu Lenovo A6010 folosind Tapatalk
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu cred ca nu incape ambreiajul de 240 in cutia cu 5 viteze a AWX-ului.
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Pana la urma nu cred ca a schimbat nimeni. Nu cred ca s-a complicat nimeni. Daca cineva care dezmembreaza ar avea bunavointa sa faca o proba, am sti cu totii.
    Oricum, trebuie si ambreiaj complet si electromotor.

    Daca ai AWX, poti incerca un disc cu kevlar pentru abuz. Oricum si ambreiajul de AWX tine suficient cuplu, chiar cu resoftare. Doar ca nu trebuie abuzat.
     
  11. Paduret Ionut

    Paduret Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A6 2.5
    Mersi arazvan2002 tocmai de asta am intrebat. A fi dispus sa iau un kit complet de ambreiaj de 240 mm si electromotorul dar am inteles ca ar fi nevoie si de un distantier cu codul 01X103551 doar ca nu dau de el. Imaginea cu lucrul in sine am gasit-o, dat un pret sau un magazin sa o aiba nu. Eu am intradevar AWX-ul pe masina, dar circul mereu cu 3 persoane in masina plus bagaje si un condus ceva mai sportiv nu cred ca ii place discului de 228.
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu cand am schimbat la AVF cutia de la automata la manuala, m-am lovit de problema cu acel distantier. Initial nu-l pusesem si placa de presiune ajungea in carcasa cutiei de viteze. A trebuit sa demontez iar cutia si sa montez acel distantier. Poti sa-l cumperi de la orice magazin de piese/reprezentanta dupa codul original (e cam scump intr-adevar, costa 140 euro) sau de la dezmembrari de pe un motor AVF . Sunt doua modele: 01X103551 de 5,7 mm si 01X103551B de 5,5 mm, in functie de limitarea la seria de sasiu.
     
  13. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Distanțiere găsești oriunde la dezmembrări. Avem pe colegul @bogdan121 care a dezmembrat mai multe AVF-uri, acum si BRD si poate are distanțiere.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  14. Paduret Ionut

    Paduret Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Aug 2016
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi A6 2.5
    E bine de stiut, merci, eu am cautat doar pe net ce-i drept, nu am fost la un parc de dezmembrari piese auto.
     
  15. stef 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, 177CP, 2015, Automat
    salutare,
    la urcare mi se-ntampla sa sa simt un miros puternic de ferodou, fara sa simt ceva neregula la motor, sa fie ambreajul?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact, depinde cat de mult o fortezi.
     
  17. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    Buna ziua
    Am si eu o intrebare,
    Se poate curata discul de ambreiaj de ulei?....discul are aproape 15 000 ,dar a cedat semeringul de la arbore (Corteco) care si el fusese shimbat odata cu kitul, si ce semering imi recomandati?
     
    Ultima editare: 14 Apr 2017
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Evident, semering OE. Nu inteleg de ce nu ai pus unul nou OE, tinand cont ca pretul lui este 30-40 lei.
     
  19. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Eu am pus acum un an victor Reinz, parca, si a venit împreună cu corpul de aluminiu la peste 150lei. E ca un burete, nu mai e simering clasic de cauciuc.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  20. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    Si asta a costat 100 lei , acum o sa iau OE , chiar si asa o sa ii dau si cu silicon pt siguranta ca e foarte mult de lucru sa dai cutia jos....☹️
    Si discul sa inteleg ca e compromis?
     

Distribuie pagina asta