1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Apa in masina la A4 B6 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de alinalin, 22 Iul 2008.

  1. LIV2YOU

    LIV2YOU 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2010
    Locație:
    CLUJ NAPOCA
    Masina:
    AUDI A4 B6 ,2004 BKE
    Multumesc Grofu,astept un pic de vreme faina si o sa ma apuc de treaba.
     
  2. arzinsky

    arzinsky 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2010
    Salut , azi am rezolvat si eu problema cu apa care intra in masina ... sa va spun ce am facut am desfundat cele doua gauri de care spune ovidiutm si am constatat ca mai am inca doua gaurele una in dreapta si una in stanga aripilor , erau si acelea infundate ... si cum azi a plouat de a rupt a trecut testul final .. Nu mai imi intra apa deloc in masina. Va multumesc!
     
  3. tavy 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2010
    Locație:
    roman
    Masina:
    audi a4 1.9 tdi 90hp 1995 1Z
    Poti pune poze cu scurgerile de langa aripi ?. Ar fi de folos. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mai 2011
  4. sebastian.durac 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2010
    Locație:
    spania
    Masina:
    audi a4 s-line 2.0 benzina 2002
    salut aceasi problema o am si eu cand ploua imi intra multa apa in masina de undeva de sub bord si am gasit apa adunata sub baterie cam vreo 5 cm inaltime ce pot sa fac ?multumesc
     
  5. Cornholio

    Cornholio 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B6 - 2002, 131 BHP AWX & Audi A6 C6 Facelift - 2009 , 2.7TDI CANA
    Zgomot de apa in mers in spatele bordului - Rezolvari ?

    Cand plec cu masina de la spalatorie, sau cateodata cand ploua torential, pe la viraje aud in spatele bordului cum se misca niste siroaie de apa de colo colo :) Dupa un timp dispare/ Mi-a zis cineva ca e infundata o scurgere undeva ... any ideas ?
     
  6. SeeMe 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 B6 1,9 Tdi 131cp
    Sub baterie este o scurgere care se infunda de la frunze. De obicei asta cauzeaza probleme la servofrana prin infiltrarea apei in tulumba de servo. Sa mai discutat aici pe forum. Cand ti se mai intampla fenomenul desfa masca de deasupra bateriei si verifica daca acolo se aduna apa, sau pur si simplu pune tu o cantitate mai mare de apa acolo si vezi daca curge sub masina sau ramane acolo. Daca nu curge operatie e simpla, desfaci si scoti bateria, cureti scurgerea si ai rezolvat problema.
     
  7. Cornholio

    Cornholio 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B6 - 2002, 131 BHP AWX & Audi A6 C6 Facelift - 2009 , 2.7TDI CANA
    Am inteles. ;) Multumesc. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Dec 2011
  8. terrax Guest

    Salut,
    am un Audi A4(B6), iar sapt trecuta am fost cu ea la spalat. Dupa ce am pleacat de acolo cand am luat curba se auzea un bolborosit de apa, nu am bagat de seama pt ca am zis, ok e apa pe undeva, doar am fost la spalat. problema e ca azi cand am plecat spre oras, in momentul in care virez, se aude bolborositul respectiv(si dupa cum se aude pare sa fie destul de multa apa). am sesizat ca in partea dreapta/fata am pe pres apa... am ridicat presul iar pe margina tapiteria e umeda si era umeda de undeva de sus, undeva sub bord. am deschis capota, iar in partea dreapta e bateria si intr-adevar e unda (dar zilele astea a ploat deci nu pot sa-mi dau seama) si din pacate ploaia tine si in urmatoarele zile.


    m-am uitat la trapa, la parbriz, geamuri nu pare nimic suspect sau umed pe langa.

    a mai patit cineva, stie cineva ce se intampla ?

    masina nu e noua, a trecut prin furtuni, ierni si multe alte spalari... dar acum e prima data cand mi se intampla asa ceva...
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Au mai patit multi iar tu nu prea citesti topicuri gen "apa in masina".
    Scoate plasticul de deasupra bateriei si admira balta cat e de mare...
    Ai scurgerile de sub baterie, infundate.
     
  10. geo67 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2012
    Locație:
    severin
    Masina:
    a4 1,9tdi,2001
    Salut baieti.Am avut si eu probleme cu apa in audi a4,am desfundat scurgerile acelea si nu mai intra dar in schimb cred ca a intrat apa si la centrala de ambient de sub pedale ca nu se mai inchid usile din spate si porbagajul se deschide singur din cand in cand.Problema e ca vreau sa il scot afara si nu pot sa scot mocheta.Am incercat dar e foarte dura si nu pot de pedala de acceleratie.Va rog daca poate cineva sa imi explice cum sa fac sau sa imi trimita ceva atasamente ca nu posed catalog de reparatii,sau macar un link de unde sa descarc un catalog.Multumesc anticipat.Masina mea este audi a4 din 2001.
     
  11. basarab ionut

    basarab ionut 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 B6,multitronic,1.9 tdi 131 cp.
    Salut,
    Pentru a ridica mocheta scoate mai intai plasticele de la praguri, urmeaza sa le scoti pe cele de pe stilpul de la sofer, da scaunul maxim in spate si ridica de mocheta, nu se rupe nimic, demonteaza tot plasticul de sub volan, absolut tot.
    Apa pe unde iti intra in masina ? Daca ai o lanterna puternica dar de mica dimensiuni, intra in masina cu capul sub volan, inchide usa si pune pe cineva sa toarne apa multa pe masina de la tavan spre parbriz, un furtun este foarte bun si fii foarte atent, fara nici un zgomot in masina, nimic.
    Pe stilpul de la sofer sunt situate mai multe calculatoare importante: de lumini care poate face scurt circuit, conexiuni multe chiar jos unde tii piciorul sting.
    Fii foarte atent cu rezolvarea apei in interior. Sper sa te ajute.
    Sanatate multa
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Noi 2012
  12. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    apa iti intra pe sub baterie, sunt 2 guri de scurgere acolo care probabil sunt infundate cu mal si frunze uscate. Problema cunoscuta la b6/b7 chiar de catre Audi
     
  13. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    ....sau mai poate fi si de la furtunasul de condens de la clima, crapat sau infundat, am pati-o eu.
     
  14. alexaltdar40 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2012
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    AUDI A 4 , 1.8 Turbo, Benzina, 2002 ; Ford Sierra , 2.0 benzina 1986 ; Ford Cortina 1.6 Benzina 1973
    Revin cu problema de la modelul avant sau break, unde intra apa in haion. Care este cauza si care este rezolvarea? Pe moment eu am scos acele dopuri mici de cauciuc din partea de jos a haionului si acum curge pe acolo si nu mai ramane in haion...
     
  15. alynutzzz

    alynutzzz 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2012
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    A4, 1.9 Tdi, 2003,
    Salut,
    Am un audi A4 din 2003 (B6) si am problema cred cu condensul asta de clima. Am cumparat masina de curand si de 2 ori am patit ca mi se uda bine de tot mocheta din spate dreapta si nu stiu de la ce.
    Am tot citit ca ori de la usa dreapta spate se prelinge sub prag apa, ori de la condesul de la clima. Ce mai pot verifica ? Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Apr 2013
  16. AudiA4B6

    AudiA4B6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a4, 1.6,2002
    Salut, eu am ditamai balta sub baterie dar nu stiu din ce cauza...
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alynutzzz si AudiA4B6 cititi cu rabdare acest topic de la inceput si o sa aflati cauza si cum sa rezolvati problemele cu apa in masina sau adunata in compartimentul bateriei (care se scurge in masina). Bafta
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    AudiA4B6, ai putea sti daca te-ai deranja sa citesti macar cateva posturi mai sus...
    E infundata scurgerea de sub baterie. Da bateria jos si ai sa descoperi dupa ce faci curatenie in acel spatiu o gaura de scurgere, care trebuie verificata periodic si care acum e colmatata. Bafta.
     
  19. AudiA4B6

    AudiA4B6 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a4, 1.6,2002
    Multumesc :D.
     
  20. cristiscrob

    cristiscrob 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2012
    Locație:
    brad
    Masina:
    audi a4 ,1.9tdi 2002 150hp
    salutare.sunt nou pe acest forum.
    am si eu o problema tot cu apa pe la parbriz dar la b6 meu incepe sa ude mai intai pe la stalp stanga apoi la pedale ,daca a patit cineva ms frumos
     

Distribuie pagina asta