1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si amortizoare la A4 B6 - modificare/inlocuire cu unele sport - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Bestie, 7 Noi 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De fapt "TÜV certificate included by email".

    Cu toate ca sunt niste mizerii, FK sunt mizeriile cele mai bine vandute la ora actuala. Unde mai gasesti arcuri si amortizoare noi si reglabile la pretul asta ?

    Sunt multe marci no-name de diferite piese/accesorii auto ce au aprobare TÜV. Bineinteles, de o calitate deplorabila.

    Fa un efort si cumpara un set de arcuri Eibach sau H&R (dupa preferinte) si un set de amortizoare Bilstein, Sachs, KYB, Monroe sau Lesjöfors. Daca tot dai un ban, macar sa te bucuri mai mult de 1 an de ele.
     
    slay3rexe și TalosCosmin apreciază asta.
  2. Romeo Prian

    Romeo Prian 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI AVF Quattro S-line
    Salutare,îmi puteți confirma dacă suspensia aceasta este S line sau nu,după culorile de pe arc sau după amortizor!?ma bate gândul sa o schimb,as vrea garda mai înaltă,mașina fiind quattro...alții mi-au mai zis ca suspensia sport uzează brațele mai repede,e adevărat!?
    Multumesc.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este sport.
     
    Romeo Prian apreciază asta.
  4. Romeo Prian

    Romeo Prian 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI AVF Quattro S-line
    pt a ridica garda mai sus,pot schimba doar arcurile,sau obligatoriu si amortizoarele?ms
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si amortizoarele.
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Teoretic poti schimba doar arcurile cu unele normale(tija amortizorului este la fel de lunga).Practic in cazul tau amortizoarele sunt scurse din ce vad in poza.
    Suspensia sport si uzura bratelor : pentru mine este Mit.
    Teoretic o bucsa se uzeaza lucrand mult....iar pe suspensie sport lucreaza mai putin ca pe una normala.Altii spun ca suspensia mai dura transmite socurile in celelalte elemente de suspensie sau directie.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Tirpitz și Romeo Prian apreciază asta.
  7. Luncan Catalin

    Luncan Catalin 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2016
    Locație:
    Toboliu
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 2002
    Buna seara,
    As dori sa stiu parerea voastra despre suspensiile sport Bilstein reglabile pe inaltime. Acum dupa vreo 30 de mii de km cu masina au incepu bucsele sa cada, tampon la motor dus, etc. Sa fie mai pacatoase si sa cada mai repede piesele cu mult mai repede decat cu o suspensie normala ?
    Precizez ca am si jante pe 17. Masina nu pot zice ca este cea mai confortabila pe drumuri denivelate in schimb pe un drum drept ruleaza fara probleme, chiar extraordinar mai ales in curbe. Este foarte joasa mai tot timpul dau cu ea pe dedesubt, cand am de mers pe un drum cu bolovani sau mai pe la tara pe drumuri neamenajate.
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Bilstein face suspensii bune si foarte bune.
    Dpmdv problemele tale sunt generate de varsta - rulaj, nu de suspensie.
    Am mai scris intr-un topic(se poate sa repet) ca eu am schimbat brate, arcuri cu Eibach ,amortizoare cu varianta sport ,caseta....etc si acum am 80k km fara probleme ruland jante pe 16-17-18" in km astia(cam 60% am mers pe 18").
    Daca ai reglabila, o poti ridica mai sus si nu mai atingi pe drumurile naspa.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Luncan Catalin apreciază asta.
  9. Luncan Catalin

    Luncan Catalin 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Dec 2016
    Locație:
    Toboliu
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 2002
    Suspensia este reglabila. Daca o mai ridic nu o sa fie și mai rigida ? Eu acum schimb pentru prima dată bucșele. In rest, mașina este ok.
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In principiu cand o ridici mai sus trebuie sa fie tot acolo.Stiu ca ridicand piulita te gandesti ca vei comprima arcul, insa in mod normal masina urca mai sus si presiunea pe arc trebuie sa ramana aceeasi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Buna seara. Dragi colegi va adresez si eu o intrebare: am un A4 B6 avant tdi 131 cp cod motor AVF din 2004.
    As dori ca in viitor sa schimb amortizoarele si flansele dar fara arcuri. Tinand cont ca sunt amortizoarele originale ale masinii cu o anumita varsta ce amortizoare imi recomandati sa cumpar ?
    Masina nu este echipata cu suspensie de drumuri grele si cred ca este varianta standard. Cum pot sa aflu ce cod au amortizoarele ca sa stiu de unde sa le iau. Ma poate ajuta cineva cu un cod din ETKA ceva ? Multumesc.


    P.S.:

    Pe amortizoarele mele este destul ulei si nu se vede seria din pacate.
    Multumesc
     
  12. dani3lll

    dani3lll Gold Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 2.0TDI 2008
    solidus snake

    Mergi la un magazin de piese auto cu seria de caroserie iar cei de acolo o sa iti dea fix echivalenta codului de pe masina...
     
  13. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Dar ca si brand macar!? Asta o stiu ca magazinul auto dar si acolo dai peste oameni si oameni!
     
  14. Lucian96 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 4F2, 2011, CAHA
    Eu le-am schimbat fata spate cu kyb excel g. La pretul lor sunt ok,dar sa nu ai pretentii sportive de la ele. De bilstein am auzit lucruri bune. Sachs sunt echipare originala. In functie de pret tu alegi.
     
  15. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Sunt 20 pagini in topicul asta, chiar nu ai gasit nici o parere despre branduri? cat despre potriveala, toate marcile au un catalog, iei catalogul, cauti ce iti trebuie in caz ca baietii de la piese sunt lepre, si le ceri codurile respective.
     
  16. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Salut băieți, am si eu o problema și nu ma pot decide, la masina mea din descriere, am suspensie sport 1BE cu amortizoare roșii. Am găsit un amortizor curs pe spate. Cod oem 8e0513033h pe marca KYB. Nu găsesc, sau nu sunt decis de care amortizor sa cumpăr. As prefera tot kyb sa iau dar nu gasesc, si nu spune dacă e pentru sport sau nu...doar sachs am găsit in care specifica ca e pentru sport.
    Mulțumesc anticipat .
     
  17. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Mai repede cauta in cataloagele online de la producători, gen KYB, Bilstein, Monroe (asa e pe original) si vezi daca au si varianta sport.
    Unii au doar pt spate, altii nu, si asa mai departe. Bilstein sigur au si varianta pentru echipare sport dar nu le vei gasi dupa codul original.
    Daca nu, poti cauta pentru un b7 2.0 avant, ca sa fie similara cu a ta.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  18. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    @Mr.Yadge asta e codul Bilstein pentru amortizor sport pe spate: 19-111803
     
  19. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Va mulțumesc frumos , încerc sa caut atunci.
    Am gasit kyb 341814 și 341845 sau sachs 312 784 și nu știu care e pentru mașină mea.
     
    Ultima editare: 4 Feb 2018
  20. dani3lll

    dani3lll Gold Member

    Înscris:
    24 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A3 2.0TDI 2008
    Pe amortizoare eu inca nu am fost dezamagit de bilstein...la restu mereu au aparut ceva probleme...
     
    lowlife apreciază asta.

Distribuie pagina asta