1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Arcuri si Amortizoare - Modificare - Inlocuire Suspensie la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de GunX, 14 Dec 2012.

  1. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Salut,
    Stie cineva daca suspensia 1BA de la quattro sedan e diferita de 1BA de la FWD sedan? Am citit mai sus ca difera de la sedan la avant chiar daca are aceeasi denumire '1BA'. Deci difera si de la FWD la quattro?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Evident.
     
  3. DjD 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CGLC quattro, 2014
    Am resoftat recent masina iar la schimbarea directiei de mers in viteza masina se cam clatina. Din ce am citit, cea mai folosita solutie este montarea arcurilor sport, care coboara garda la sol cu circa 30mm. Mie mi se pare un dezavantaj considerabil sa ai masina mai joasa cu 3cm si nu as face compromisul asta. Exista si variante de a face masina mai stabila in curbe fara sa o cobori (sau macar sa o cobori mai putin)? Arcuri mai tari, eventual tot de la B8 dar de la o motorizare mai puternica?
    Multumesc anticipat, sper ca nu m-am repetat.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pune tu arcuri de la o motorizare mai puternica pe masina ta si ai sa o faci si mai barca decat este.
     
  5. DjD 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CGLC quattro, 2014
    Ok, era doar o idee (si nu una buna se pare). Dar alta varianta exista?
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal ca exista. O suspensie reglabila de calitate. Un Bilstein B14 cred ca te-ar "coafa" de minune.
     
    DjD apreciază asta.
  7. DjD 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CGLC quattro, 2014
    :) Mai cercetez atunci in directia asta. Multumesc!
     
  8. ro92 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2017
    Locație:
    Romania
    Masina:
    audi a4
    Salut,

    Am si eu un Audi A4 B8 din 2009 cu suspensie stock 1BA, am verificat si de pe codul amortizoarelor. Suspensia are pe codul de bare an de fabricatie 2009.

    In momentul cand trec peste denivelari sau imperfectiunile din asfalt, parca le simt destul de tare,masina fiind cam rigida, ca si cum as avea suspensie sport.

    Aveti idee care ar putea fii cauza? Ce ar trebui sa inlocuiesc pentru a fii masina mai conofortabila la imperfectiunile din asfalt?
    Ma gandesc ca poate asa este suspensiea, putin mai tare. Asa este modelul 1BA ?
    Pe amortizoare am codurile urmatoare:

    Fata:8M-8K0 031 BG
    Spate:6M-8K0 035 AE

    Multumesc anticipat de ajutor,

    O seara placuta!
     
    Alex1997 apreciază asta.
  9. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Salut.
    Am un audi a4 b8 avant din 2014. Am o nelămurire: unde este stiker-ul ăla în portbagaj cu codul la suspensie deoarece nu-l găsesc ori este șters. Multumesc pentru ajutor
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Parca aveti masina de azi si carnet tot de azi. Sticker-ul ala il gasesti si in manualul de service dar alte date = coduri despre suspensie gasesti si in decodarea VIN din topicul dedicat daca ceri decodarea. S-a scris asta pe forum de zeci de ori pana acum dar este greu sa cititi si sa va informati.
     
    Spinu Andrei apreciază asta.
  11. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Multumesc Cristi pentru raspuns. Am cautat mai bine si am codul de suspensie 1BE. Este suspensie sport din ce am citit pe forum. As vrea sa schimb sa pun o suspensie confort. Ce combinatie de amortizoare si arcuri ar fi mai buna ? vreau confort dar nici chiar barcuta sa fie. Poate sunt colegi care au facut o achizitie si sunt multumiti in privinta a ceea ce vreau si eu. As vrea un sfat multumesc
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta este o axioma sau o contradictie de termeni. :)
    Suspensia confort = barca, este cum am eu pe masina din profil, adica 1BA.
     
  13. George@ 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2018
    Locație:
    Havârna
    Masina:
    A4 1968 2014
    Cu ,,barcuta"nu vreau să jignesc pe nimeni îmi pare rău dacă asta am dat de înțeles tocmai asta se vorbește pe forum și îmi pun semne de întrebare dacă să trec la 1BA
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ideea e ca nu exista masina cu suspensie sport care sa fie si confortabila si sa aiba o "directie" ferma, stabilitate crescuta, etc pe sosea. Ori una, ori alta. Compromisul ti-l alegi singur. Eu am ales suspensia normala = barca :) din cauza mai multor factori: drumurile pe care le parcurg si felul drumurilor ca si calitate, masina este folosita zilnic, copil mic la vremea achizitiei (acum 10 ani), nu suport pe o masina destul de comuna suspensia sport si altele. Bafta
     
  15. silviu8x

    silviu8x 6th Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2010
    Locație:
    Brescia
    Masina:
    Audi A4 CAGA 2008
    Salut, un prieten vrea să îmi vândă la un preț foarte bun un set de arcuri noi, de la Simoni Racing cod 8610213. Am controlat pe site împreună și am găsit că sunt compatibile pe orice A4 fără quattro, începând din 2001.
    A4 meu este din 2009, motor 2.0tdi, tracțiune anterioara..
    Mi se pare ciudat. Chiar așa să fie? Nu aș vrea să pierd timpul degeaba, să încerc să montez arcuri greșite. Mulțumesc.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca asa scrie pe site-ul lor, asa o fi. Noi nu avem de unde sa stim mai bine decat producatorul.
     
  17. alex_ 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Avant 2009, 2.0 TDI (CAGA) 143cp
    Chiar trebuie sa le inlocuiesti sau vrei sa le cumperi fiindca sunt ieftine?
     
    lowlife apreciază asta.
  18. Mihnea2711

    Mihnea2711 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2017
    Locație:
    Bals
    Masina:
    Audi A4 B8 - S-line - 2.0 TDI 170 CP
    Salut . Am un B8 2009 2.0 TDI 170 cp dotat cu suspensia sport cod 1BE . As vrea sa cobor garda la sol schimbând arcurile cu unele Eibach . Se merita , o să se vadă o diferența ?
     
  19. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    Da, va exista o diferenta dar depinde pentru ce arcuri optezi.
     
  20. adi_bm

    adi_bm 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4B8 2010 CAGA
    Salut,
    Am achizitionat aproape tot ce tine de partea de suspensie 1BL, amortizoare + arcuri, calculator, o parte din senzori. Am reusit sa fac rost si de niste mufe si legaturi dar din pacate inca nu am gasit instalatia electrica completa de pe o masina cu acest tip de suspensie, am in schimb o instalatie completa de pe una ca si a mea (1BA) de pe care pot sa iau doar fire.

    As avea nevoie de schemele electrice sa-mi construiesc instalatia. Mai exact legaturile dintre restul instalatiei masinii si calculatorul 8K0 907 364A plus legaturile dintre acesta si senzorii de la fiecare roata.
    Multumesc anticipat colegilor care ma pot ajuta.

    20180414_173527.jpg 20180413_165637.jpg 20180414_173535.jpg
     

Distribuie pagina asta