1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Asigurari RCA si CASCO - Despagubiri Daune pe RCA si CASCO - probleme diverse

Discuție în 'Asigurari, Daune' creată de micu, 8 Aug 2007.

  1. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Salutare tuturor.


    Trebuie sa imi fac CASCO, si nu stiu unde sa ma duc sa imi fac. La Allianz imi evaluaza masina la 17000 Euro, si pe an ma costa 2756 de euro . Asta inseamna 17 din valoarea ei. Este extraordinar de mult, dar am inteles ca Allianz este cea mai buna companie.

    As incerca in alta parte, dar nu stiu cum sunt, cat de seriosi sunt. Ce parere aveti? La ce companie ma mai trimiteti sa incerc?
     
  2. ozzy 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2007
    Locație:
    Timis
    Masina:
    Audiiii A4 2004 1.9 TDI 131 ps
    Hmm ...:blink: mi se pare cam mult cat ti-au calculat. Nici eu nu am casco, dar m-am gandit si eu sa imi fac in viitorul apropiat. Mie tot la Allianz mi-a iesit o calculatie undeva pe la 1000 euro pe an. Nu mai stiu exact valoarea la care mi-au evaluat masina.
    Am auzit si eu despre ei ca ar fi destul de buni, adica in caz de ceva fac repede plata daunelor. Totusi, incearca si la alte firme de asigurari. De Generali am auzit lucruri bune, numai cred ca sunt cam scumpi. La Omniasig ar fi mai ieftin si mai nou am auzit ca ar fi si ei destul de seriosi.
    Bafta mai departe in cautari :)

    PS: E prea de interesant thread-ul asta pt. ca sa fie la "off-topic". Sugestia mea ar fi sa fie mutat undeva la Discutii generale Audi. :)
     
  3. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    1. Am mutat Thread-ul, intradevar e mai potrivit aici. Multumesc pentru sugestie.

    2. Am auzit din mai multe parti ca la Omniasig fac fite si daca deconteaza deconteaza greu.

    Alte pareri?
     
  4. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    Si eu am cautat foarte mult sa-mi fac o asigurare CASCO pentru ca eu ma asteptam la un pret iar preturile de care ma loveam erau cam duble... (eu am cautat prin aprilie, exact dupa ce toate firmele de CASCO si-au marit preturile). Nu stiu cum de ati gasit voi preturile alea, ca mie pentru un amarat de A3 din 2003 cei de la Generali mi-au cerut vreo 45 milioane ROL, Allianz vreo 1500 E (cu franciza cu tot :mad: ).
    Oricum, mai la subiect, eu am ales BCR asigurari. Mi-au dat un pret foarte bun pentru perioada respectiva cel putin (~1000 E) si din cate am inteles de la un service de la reprezentanta e ca sunt ok cu rapiditatea despagubirilor, nu-ti baga bete in roate, chestii d-astea. Allianz-ul e si el relativ ok, insa cica ar insista in general pentru reparare nu pentru inlocuirea piesei lovite/defecte.
    Tot de la service mi-au spus nici sa nu ma gandesc la firme mai "obscure" de care trebuie sa tragi pentru despagubiri (nu mai stiu de care am discutat exact, Omniasig, Asitrans sau Asiban... dar parca Asiban).
    Aaaa, dezavantajul asigurarii la BCR (p-asta o stiu de la "pagubiti") e ca au doar 6 centre de constatare in Bucuresti, care, cu toate ca la prima vedere par multe, cica sunt foarte, foarte aglomerate. Pana la urma, uitandu-ma la buzunarul cel pustiit, eu personal am ales BCR.
    Bafta!
     
  5. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Asta vroiam sa aud :)
    Concret care sunt bune(platesc la timp, nu fac fitze, etc...) Si care sunt rele (Te pun sa indrepti in loc sa schimbi, nu iti dau tot ce vrei la schimb, nu au decontare directa cu marile service-uri... etc....)

    Mie mi-au cerut 2756 de euro pe an, (evident ca am intrebat DE CE?!?) ca cica, e nush ce model aniversar, si nu sunt f multe facute, si au avut un pret de achizitie mai mare decat celelalte A3-uri din aceeasi perioada. Cand am auzit asta, va dati seama ca nu m-am apucat sa le mai zic ca vreau sa imi asigur si rotile, si muzica, etc....

    Merci, si mai astept pareri :)
     
  6. anca 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 2.0TFSI
    "Industria" asta a asigurarilor din cite am constatat eu pina acum este destul de complicata.
    Ce sfaturi va pot da eu din experienta mea de a trebui sa asigur 5 masini pina acum sunt urmatoarele;
    1. In primul rand trebuie sa va decideti cam la ce sevice-uri ati vrea sa va faceti reparatiile si sa intrebati cu ce companii de asigurari au decont direct. Asta inseamna ca o data ce ati dus masina la service pe voi nu va mai intereseaza cit a costat reparatia si de accept de plata si de recuperarea banilor de la asigurator.
    2. In ceea ce privesc preturile de asigurare a masinilor poot sa varieze de la simplu la dublu. Asta este un lucru anormal la prima vedere, dar daca aveti curiozitatea de a citipe indelete conditiile de asigurare a fiecarei companii veti vedea de ce exista aceste diferente. (ex: pt un tt nou in valoare de 64k am primit cotatie de la alliantz de 8690 EUR fara franciza, de 5440 EUR cu dranciza de 960 EUR la daune partiale, cotatie de la generali de 3021 EUR cu franciza de 10% la furt total si de 400 EUR la daune partiale si tot de 3000 de la astra fara nici un fel de franciza)
    3. Cineva zicea mai sus ca cei de la bcr sunt adeptii politicii de a indrepta decit de a schimba. Asta nu tine numai de bcr, tine de procentul de avariere a piesei respective (aici ma refer la tabla) si de felul avariei.

    Aste sunt citeva din misterele asigurarilor, daca mai vreti amanunte si pot sa va raspund, apelati cu incredere
     
  7. sergiuor 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Fiat Stilo Mw, 1.9 JTD, A4 1.9tdi 130 cp
    Iti recomand sa mergi la o firma de brokeraj deoarece ei practica aceleasi tarife ca firmele directe de asigurari. In principiu firmele cele mai bune (serioase) sunt Allianz (raspund promt la daune, raport calitate/pret acceptabil), Generalli (de asemenea servicii de calitate, doar ca sunt cam scumpi), Omniasig (am auzit si de rau dar eu am avut o experienta placuta cu ei), lumea nu a prea optat pentru Asiban, Astra, Unita..asa ca ma abtin aici. In schimb BCR Asigurari e ulltima firma care ti-o recomand pentru un CASCO. Vecina mea are la ei si nu stiu daca e specific sau nu sediului respectiv dar au trecut doua luni pana sa ii schimbe cateva piese. Cand faceam asigurari ne instruiau sa recomandam clientilor sa isi faca CASCO si RCA in acelasi loc.

    Bafta mare si o alegere buna. :thumbs-up:
     
  8. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu tocmai am facut asigurarea la Asirom, 697 euro pe an full CASCO(inclusiv furt total)dar ca peste tot in romania am mers cu cineva care se stie bine cu directorul sucursalei. :)

    Cand am fost singur mi-au facut un calcul rapid si mi-a iesit 1250 euro pe an :(

    Chestia tare e ca ei iti cauta pretul de catalog al masinii si iti calculeaza asigurarea la pretul ala :gun2: cand defapt mai trebuie sa scada si anii de vechime prin nu stiu ce calcule si abia atunci iasa valoarea reala si automat si asigurarea e mai mica.

    Ciudata treaba nu ?????

    Dar cu rotile si mooozik ce ai u pe masina ......... sa-r putea sa iesi un pic mai scump, dar nu mai mult de 1000 euro.
     
    Ultima editare: 5 Sep 2007
  9. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    650 de euro nu e mult, eu ma interesasem de la un prieten care lucreaza la BT asigurari si zicea ca casco pentru avarie totala si furt e in jur de 15-17 mil pe an, asa ca full casco pt 650 de euro e in cinste.
     
  10. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Daca nu puneam furtul masinii iesea la 550 ..... dar ce e sigur e sigur, mai ales ca nu o tin in garaj.
     
  11. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    ce pot sa zic..prin 2004 am intrebat si eu la Astra cam cat ar costa?? Ei imi calculau masina la 22000e si eu dadusem 12000e pe ea (VW bora) :uhm:
    Asa ca am decis sa merg si fara casco, doar sa nu ma loveasca cumva vreun betiv sau mai stiu eu ce coaje de dacie fara asigurare obligatorie. Eu stiu ca nu lovesc pe altii in trafic.. iar de lovit am tot fost lovit de idioti, asa ca Doamne ajuta.
     
  12. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Gata, am facut casco ... cea mai buna varianta a fost la Omniasig, unde mi-au evaluat masina la 13500 Euro si platesc 1200 pe an ... Furt, vandalism , franciza 0..... sa fiu eu sigur ... :))

    In rest, ce sa zic... exact dupa ce mi-am facut eu casco, am aflat ca un foarte bun prieten e "inspector daune" la o companie de casco, care nu e cine stie ce (adica nu am auzit nimicuta despre ea) care se cheama RAI ...

    Mi-am cam smuls parul din cap, dar asta e .... bine si asa... Nush de unde scoateti voi preturile astea 550- 650 euro ... chiar am cautat foarte foarte mult ...
     
  13. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    si eu caut pt a mea, si am gasit oferta buna la ASIBAN cu fransiza 0, vandalism etc etc..

    1200 pe an si asigurata la 15 mii
     
  14. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Intreaba-l pe prietenul tau care ai zis ca lucreaza in domeniu si ai sa vezi ca sunt tot felul de metode de calcul ca sa iesi cat mai bine ;) ;)

    Diferentza mai poate sa apara si din faptul ca masinile sunt mult diferite chiar daca se cheama A3 .....

    La asta nu te-ai mai gandit ???? :p :p :p
     
    Ultima editare: 19 Sep 2007
  15. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Intradevar ai dreptate... si chiar stiam asta, dar oricum, diferenta este mult mult prea mare ..... daca ar fi fost S3, as fi inteles, dara asa .... oricum, stiu ca ai dreptate, si mai este ceva de care nu a pomenit nimeni.... am aflat "din greseala" ... conteaza pentru ce a fost fabricata masina, si cat de mare a fost seria scoasa cu acel model .... A3-ul cu 180 de cai stoc, a fost o serie aniversara ... asta explica multe in ceea ce priveste costurile de casco ... acum nu stiu ce sa zic... daca o fi pe bune sau nu ... asta e ce am auzit, concluziile si parerile le trageti singuri :)
     
  16. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Cine stie ???? Daca e adevarat poate asa se explica diferentza asa de mare, e aproape dubla fata de masina mea si avand in vedere cele doaua masini nu cred ca ar trebui sa fie o diferentza asa de mare.
    Cum ai spus si tu, ca doar nu e S3, atunci mai intelegeam, dar dublu doar pt ca e 1.8T si 180Cp ..... parca e cam mult.
    Dupa ce ti-a calculat pretul de catalog, din suma aia ti-a scazut si anii de vechime ai masinii ????
    E foarte important pt ca dupa ce iti scade din valoarea de catalog suma cu cat s-a devalorizat masina in anii de vechime abia atunci ajungi la valoarea pe care se face asigurarea.
     
  17. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Au scazut vechimea... este un procentaj care variaza in functie de cati ani are masina.... Sunt sigur ca a scazut vechimea
     
  18. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Atunci inseamna ca singura explicatie e chestia cu seria aniversara .......... :(

    Mai poti incerca sa faci asigurarea fara furt total sau avarie totala, si astea mai scad pretul, insa nu stiu daca e bine.

    Asta e .... nu se poate fara CASCO, dar sper ca in banii astia ai asigurat totul pe masina, inclusiv jantele alea faine. ;)
     
  19. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Ai sa fii uimit, dar nu am asigurat nici jantele, nici muzica, de frica sa nu platesc si mai mult ....
     
  20. raikkonen

    raikkonen 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2007
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A6, 2.4 benzin, 130 kw
    BT Asigurari

    mashina evaluata la 19900 EUR (evaluare facuta de mine, pt. k ce e super aici este k itzi evaluezi mashina la cat vrei) - am platit 1100 EUR. full casco, fara franshize, mai putzin vandalism... pt k ma mai ridik la lovele dar m'a invatzat flacaul de acolo k dak se intample sa mi'o zgarie vreunul sau sa'mi rupa vreo oglinda ma prezint la nenea politzaiul shi declar k mi'a shters'o vreo mashina in parcare...
     

Distribuie pagina asta