1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A3 8P 2.0 TDI 2003

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Sebi Cioată, 5 Iun 2017.

  1. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Salut! După ce am citit și am văzut numeroase topicuri de pe forum, m-am decis să-mi prezint și eu mașinuța cu care-mi fac eu veacul, cum s-ar zice :). E un Audi A3 8P, generația 2003-2008, pe care încet, încet vreau să-l modific, fiind deschis la idei și sugestii. Am luat-o la 272.000 km, în august 2016, în prezent are 283.333 km.
    Dotările sunt standard.
    Modificări realizate până acum:
    -senzori de parcare spate
    -ieșire auxiliară
    +alte schimburi de consumabile ( cauciucuri, ulei, filtre etc)
    Ca modificări viitoare am în vedere:
    -stopuri facelift ( sunt pe drum)
    -arcuri Eibach
    -alte jante pe 17
    -faruri xenon/bi-xenon
    -tempomat(cruise control)
    -fustă de rs3 ( difuzor)
    *praguri
    *prelungire bară față
    *volan sline
    *facelift față
    *vospire completă/colantare nardo gray
    Am pus cu * deoarece sunt în plan, dar nu în viitorul foarte apropiat.

    Aștept părerile și sugestiile voastre. Mulțumes!
    Câteva poze cu jantele pe 16 de iarnă și cu cele pe 17
     
    Ultima editare: 5 Iun 2017
    annabudala și Cosmin ZKG apreciază asta.
  2. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Încă câteva poze.
     
    annabudala apreciază asta.
  3. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Frumoasa masina!
    Ce-ai folosit pentru auxiliar?
     
  4. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Merci. Am găsit pe un site din Polonia. Pe concert 2, citește auxiliarul ca magazie de cd-uri. Am atașat și poze pe unde am scos auxul.
    După tutorialul ăsta m-am luat

    .
     
    annabudala și DonDoneL apreciază asta.
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari pentru curaj si pentru masinuta ! :arco:
    M-am regasit si eu in gandurile tale initiale !:icon_thumright: Ai niste idei foarte bune, care odată implementate vor oferi o notă aparte masinii. Având in vedere ca ai un coupe as merge pe un kit complet de S3, ar da mult mai bine, daca e sa faci o investitie, bineinteles pe termen lung.
    La interior as adauga la lista si RNS-E mk2, e un sfat pe care il dau tuturor celor care au un A3 8p si nu beneficiază de aceasta optiune din fabrica. Vei vedea ca interiorul se va schimba semnificativ.
    Recapitulam :) Exterior - kit S3 complet - bara fata, schimbare capota, diffuser spate, eleron, praguri, oglinzi. Interior - RNS-E, volan, scaune şi vei avea altă masina şi totodata portofelul gol :)
    Banuiesc ca BKD-ist nu ?! Pe tehnic cum e ? Chiulasa varianta revizuita ?
     
    Sebi Cioată apreciază asta.
  6. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Pe tehnic e bine BKDul, ,,trage de rupe” :arco:, nu am avut nicio problemă până acum, o să-i fac o revizie, ultima dată când am fost prin toamnă era totul ok. Kit S3 să caut prin dezmembrări, nu? Interiorul îl las oricum mai spre sfârșit. Ce mă macină pe mine e dacă să colantez sau să vopsesc mașina total la urmă sau să în timp ce iau fiecare piesă. Și cu faceliftul față mai e o problemă. Unii zic că mai trebuie să schimb și altele, nu doar bara și capota, acum nu știu sigur, trebuie să mă informez mai bine.
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Normal ca in dezmembrari, in Romania iti spun ca sansele sunt foarte mici, atat la S3 cat si la S-line, incearca ebay / allegro. Nu te sfatuiesc sa o colantezi, personal te sfatuiesc in cazul in care nu ai rugina / defecte majore, sa incerci un detailing exterior profi si vezi ce iese, dupa aceea te hotarasti. Eu am vopsit elemente separat si nu au iesit diferente de nuanta semnificative, deci fii fara grija atat timp cat lucreaza pe cod de culoare.
    Pentru single frame stiu ca atat trebuie eventual tragger in plus, doar pentru facelift 2009-2012 necesita si aripile.
    Spor ! :hi:

    P.S. La raspunsurile consecutive nu mai da "raspuns" ca citeaza comentul anterior.
     
    Sebi Cioată apreciază asta.
  8. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Ok, scuze. Mulțumesc pentru informații, nu știu dacă-mi voi permite kit s3, dar voi vedea, oricum facelift la single frame, vreau să fac.:)
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Dacă ai răbdare și finanțe vei găsi cu siguranță, sau as merge și pe unul S-line exterior pentru bara față și cu diffuser spate de S3.
     
    Sebi Cioată apreciază asta.
  10. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Sper sa iti duci planul pana la capat insa desi o sa auzi tot felul de opinii si majoritatea celor care sunt pro colant sunt persoane implicate in domeniul sau persoanele care au masinile colantate.

    Insa eu zic ca nu merita colant pentru ca daca vrei cu adevarat ce calitativ te costa cat un vopsit calitativ.

    Daca colantezi masina cu sute de lei si nu treci cu pretul in zona mii de lei atunci rezultatul o sa fie ,,taxi" o sa arate prost.
     
  11. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Sper ca te-ai gandit sa rezolvi si cu fumul . Spor la treaba.
     
  12. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    @ryoraul , despre ce fum vorbești :)? în poza din primul post era abur, era dimineață și destul de frig :arco:
     
    Emilia apreciază asta.
  13. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Bine atunci.
     
  14. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    După ce jante pe 17 să mă uit? Am găsit așa ceva, ce ziceți?
     
  15. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Dar cele actuale ce au?
     
  16. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Parcă sunt prea comune. Le-am văzut pe multe A3-uri :).
     
  17. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Adica vrei sa dai jos jante originale de A3, care vin ca o manusa pe 8P si sa pui mizeriile alea aftermarket? Te sfatuiesc sa nu faci asta.
    Iarasi, etrierii aia vopsiti cu rosu sunt foarte aproape de "cealalta" extrema, poti sa ii vopsesti gri sau alta culoare mult mai frumoasa.
    Sigla aia S-line mi se pare total ne la locul ei acolo, masina nefiind S-line.
    Retrofitul la senzorii de parcare puteai sa-l faci OEM, era alta si satisfactia, si look-ul, chiar daca costa ceva mai mult, idem pentru AUX, mi se pare destul de urat cum arata acolo in bord, poate te gandesti la o relocare a mufei pe viitor.
    Consider nerealizabile modificarile pe care le-ai scris in primul post, toate depasesc cu mult valoarea masinii si chiar daca dispui de banii respectivi, nu consider masina asta o baza foarte buna pentru un asemenea proiect. (2003, uzura cam mare, foarte putine dotari, culoare comuna).
    Stiu ca probabil nu o sa-ti cada bine ce ti-am scris, dar din experienta (am avut si eu 18 ani candva :)) iti spun sa te bucuri de masina asta asa cum e, eventual faci mici modificari care sa nu iti usuce buzunarele de tot, iar in rest, daca si ea tine cu tine si nu pica toate de pe ea, baga motorina, plimba-te cat de mult (acum e varsta cand ai timp pentru asa ceva), iar daca prinzi drag de ea, pe viitor cumperi un 8P mai nou si mai dotat, pe care sa incepi sa-ti arunci toti banii. :)
     
    gabitza121 apreciază asta.
  18. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    Merci @iVladBogdan pentru părere și sugestii. Mă gândesc și eu unde să mut mufa de aux. În altă ordine de idei, nu vreau nici să investesc mai mult
    decât valorează, în ea, vreau doar să fac mici modificări, dar sesizabile.
     
  19. Sebi Cioată

    Sebi Cioată 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 diesel, 2003, BKD
    În altă ordine de idei, după multe căutări și verificări am reușit să găsesc stopurile de facelift. Au fost plug and play, doar un singur bec a trebuit să-l schimb de pe celelalte stopuri. E puțin murdară, fug la spălătorie :).
     
    gabitza121 apreciază asta.
  20. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Pentru aux incearca sa il ascunzi in scrumiera sau jos in spatiul de langa frana de mana unde ai si bricheta
     
    Draghi și Sebi Cioată apreciază asta.

Distribuie pagina asta