1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 19 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    In poza nu se vede ca le-am parcat stramb :)))
     
    Red_ apreciază asta.
  2. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Azi am facut un upgrade la duzele de spalare a parbrizului, am trecut la duze "perdea"

    Alfel e acum :) 20180811_101333.jpg
    Si un kilometraj mai aparte 119119
    20180809_181231.jpg
     
    stefan550, Iasmin90 și bobalex18 apreciază asta.
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cum iti stropeste diuzele: doar pulverizeaza sau sunt si 3 mici jeturi de apa? Eu nu prea ma impac cu ele...:( sau sunt defecte?:)
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Alegerea diuzelor e chestiune mai dificila decat benzina vs motorină :))))
    Vouă v-a înghețat vreodată lichidul in diuza? Mie nu, mereu lichid de iarna și niciodată nicio problema

    Referitor la viitoare achizitie, nu e păcat să renunți la așa masina?!
     
    Red_ apreciază asta.
  5. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @MarianMaxx ..din pacate au si 3 firicele de apa mai pronuntate in perdeaua de apa...la A6 4F2 erau perefecte...adica perdeaua de apa era chiar perdea !

    @bobalex18 ..nu mi-a inghetat niciodata duza,,dar cand ninge afara si se formeaza crusta de gheata in jgheabul dintre parbriz si capota..e misto ca se fac gaurele in crusta aia si poti sprituii parbrizul...deh..figuri, dar asa a venit masina cu ele incalzite...si asa am luat!

    Ba e pacat...si parca e un blestem al meu...cand masina e "perfecta" mi-se pune pata sa o vand...noroc ca acum m-am mai calmat...deocamdata nu a ajuns nicaieri cu vreun anunt de vanzare:)
     
    stefan550 și bobalex18 apreciază asta.
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Atunci nu sunt eu paranoic.:) Asa sunt si ale mele, dar am vazut si folosit la alte marci si erau frumoase, adica "perdeaua" era "perdea". Cand am facut un video si l-am aratat unor colegi, au ras de ele.:3sadwalk:

    Atunci nu mai imi iau alte, probabil obtin acelasi rezultat
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Duzele de A6 4G sunt facute intentionat asa : 3 jeturi + perdea.Eu cred ca au ales varianta asta pentru a imbina 2 lucruri : parbriz udat cat mai uniform si vizibilitate.Pentru perdea si atat, sunt duzele de VW.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Red_ apreciază asta.
  8. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @Catalin_1987 , foarte probabil sa fie asa ! Mie nu imi displac.. sunt ok, mai ok, decat cele " simple" cu 3 jeturi. La Touareg am doar perdea :)
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Red, pe 4F2 eu stiu ca exista doar cu 3 jeturi, fara perdea.
    Pe C7 sunt perdea + 3 jeturi mai slabe.
    Pe VW gasesti doar perdea.

    O sa postez eu codurile celor de la VW unpic mai tarziu cand ajung la laptop.
     
  10. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    AUDI66 te rog sa pui si codurile de Vw .multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Scuza-ma @gicu, uitasem. Data viitoare scrie username-ul cu @ in fata, sa primesc notificare.

    5M0 955 986 C

    Va atasez si 2 videoclipuri. Dupa un reglaj corespunzator, bat foarte ok pe aproape toata suprafata parbrizului.



     
    KidBlondu apreciază asta.
  12. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Din pacate acum 2 zile am avut si un incident neplacut cu masina..mi s-a rupt cureaua auxiliara in mers, la o viteza ridicata!

    Am scapat cu daune minime, abreiajul de la compresorul de clima s-a spart efectiv si a distrus cureaua.

    Se pare ca fulia de la compresor fiind din plastic, a cedat din motive necunoscute in momentul de fata, mai investighez.

    Am reparat masina si totul e in grafic acum, am riscat putin si am facut vreo 70km fara servo si clima..doar pe baterie, am ajuns acasa in siguranta apoi am pus bateria pe redresor, iar acum totul e in regula! Sunt bucuros ca atunci cand s-a rupt cureaua nu a distrus si alte piese prin jur.
    20180813_192643.jpg 20180813_092148.jpg
     
    saionut și mirceacml apreciază asta.
  13. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Nasoala patanie, bine ca nu a facut daune prea mari! Cam aiurea sa se intample asta la putin peste 100k km...
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pai asta e noul trend la Audi !
    Ca paranteza am un client cu Allroad 4g cu 120.000 km și s-a dus cutia ...
     
  15. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Cred ca problema mea se trage de la faptul ca masina a fost avariata fata stanga, chiar daca a fost reparata cu simt de raspundere, poate fulia a avut microfisuri si de acolo problemele.

    O alta problema ar putea fi, desi teoretic nu ar trebuii sa fie, faptul ca s-a intamplat la o viteza excesiv de mare...nu ma mandresc cu asta...dar asa a fost!

    Pana una alta sunt bucuros ca am iesit la o tura azi dupamasa si totul e ok :)

    Am curatat usor si scaunele cu o solutie de la Sonax.
    20180815_175846.jpg
     
  16. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Pai cam asta e o problema generala.
    Mașina iese bună pe poarta fabricii dar o strica meșterii care lucrează la ea.
    Oricum mare noroc ca ai scăpat asa ieftin...
     
    Red_ apreciază asta.
  17. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Eu mai stau pe grupurile de Facebook și tot cauta lumea fulii de B8 pentru compresoare. Ma face sa cred ca e o problema des întâlnită. Problema a avut-o și fratele unui amic cu un facelift cu mai puțin de 150mii km reali.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    Red_ apreciază asta.
  18. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Poate e o problema, daca chiar se cauta aceasta piesa ! Ce mi s-a parut ciudat e ca toate fuliile sunt de metal mai putin cea de la compresor...
    Pana la urma sunt bucuros ca am scapat asa usor !

    Multumesc pentru informatii!
     
    gicu apreciază asta.
  19. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am citit întreaga ta experiență !
    Mașina arata foarte bine, se cunoaște când un coleg este foarte pasionat de ceea ce face, este pasionat de AUDI, de mașini, lucru pe care soțiile noastre probabil ca nu il inteleg.
    Pe de o parte arată gelozie pentru timpul petrecut în/cu mașinile noastre. De aceea soția mea frumoasă și scumpă face mizerie pe bancheta perforata din spate. Din iubire pentru mine, ca sa pot petrece si mai mult timp in masina :-)).
    De aceea Mircea, respect. As vrea sa am si eu asa mult timp ca tine, pentru a ma ocupă de masina la alte nivele!

    Dar toate la timpul lor.
    O sugestie la care ma gândeam si pentru mine , la culoarea pielii Maro pe care o avem pe ușă, nu ar da oare mai frumos, grilele B&O de culoarea Maro, de pe A5-uri ? Se gasesc doar cele 4 pe uși, daca nu ma înșel, pe culoarea Maro.

    In rest la interior tu nu ai ce sa mai faci!

    Încă o dată -Respect!

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Red_ și Cosmin ZKG apreciază asta.
  20. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @BogdanDE multumesc pentru aprecieri si sugestie...nu stiu ce sa zic cu capacele maro, momentan sunt nehotarat daca fac sau nu reteofit la sistemul de sonorizare BO, ma macina faptul ca am doar grilele, nu si sistemul...pe de alta parte, sunt multumit de cel actual.
    Despre timp...nu prea am nici eu timp, sunt destul de impulsiv si atunci ma apuca si fac ce e de facut in timp foarte scurt...

    Acum sunt in lucru cu 3 retrofituri: finalizarea incalzirii in bancheta spate, trebuie sa mai fac un cablu si gata, aici multumesc @nucugheri si @BogdanDE
    Am inceput partea de ambient light in buzunarele usilor, o chestie ce deja imi place mult siii

    Multumesc @arazvan2002 pentru indrumare si ajutorul oferit pentru upgradeul etrierilor fata, Brembo de la Q5 FL, discuri ventilate 320x 30, asta o sa vina si pe fondul faptului ca tre sa le schimb pe ale mele, fiind uzate ..
    Astept sugestii pentru culoarea in care sa-i vopsesc.

    Una peste alta...masina a facut 120 000.km, pana acum sunt tare multumit de ea !
    20180907_225120.jpg 20180907_232257.jpg 20180908_170505.jpg
     
    Andu333, Cosmin ZKG, nucugheri și alți 5 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta