1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 Allroad - un nou proiect

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Red_, 19 Apr 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Gata, a ajuns airbagul si l-am montat deja, desi modulul pentru comezile pe volan nu a ajuns, nu am mai avut rabdare;)

    Mi-a luat ceva caci nu am putut sa scot un pin ce trebuia mutat.

    Sunt bucuros ca am gasit airbagul cu piele, Exclusive si l-am gasit si dual stage, se gaseste mai greu, e semnificativ mai mic ca celalalt dar si semnificativ mai misto ;) Imi place mult si completeaza bine interiorul.

    Maine pun diagnoza sa resetez eroarea de airbag si gata pana vine modulul de comenzi.
    20190131_194542.jpg 20190131_225614.jpg 20190201_000012.jpg 20190201_000216.jpg
     
    mihaicristian, bobalex18, Kox și alți 30 apreciază asta.
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări Mircea ! Se mulează foarte bine pe interiorul tău ! Spectacol ! :friends:

    P.S. De acum hai și cu jantele alea concave ! :)
     
    Red_ apreciază asta.
  3. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Superba masina...
     
    Red_ apreciază asta.
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Foarte frumos! :applaus: Vreau si eu unul. :(
     
    Red_ apreciază asta.
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Bine ma Mirciulica :hubbahubba::applaus:
     
    Red_ apreciază asta.
  6. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Multumesc pt. aprecieri !
    Motivul pentru care am adus modificari "extreme" ale masinii, fata de momentul la care am cumparat-o este faptul, ca am o problema, ma plictisesc repede si imi trebuie altceva nou, ei bine, momentan Allroadul pare sa prinda radacini, imi place masina foarte mult si incet, incet urca spre locul 1 in preferintele masinilor pe care le-am avut drept urmare momentan nu sunt ganduri negre, decat pentru continuarea proiectului cu jante de vara, FL, vopsire cu schimbare de culoare ( probabil, e in analiza treaba asta) si o sa mai vedem ce, poate o suspensie pe aer ... cine stie :)

    Referitor la volan, initial am vrut sa refac pielea cu ata ornamentala rosie, dar era prea incarcat, asa ca l-am lasat asa, urmeaza acum sa schimb ata de la mansonul schimbatorului. Momentan comenzile nu sunt functionale, doar luminate, din cauza modulului de "traducere" care e pe drum.

    Am fost din nou placut impresionat pe comunitatea care o avem aici si de ce nu si de unii membrii vechi care din pacate nu mai sunt aici pe forum (mare pacat), spun asta caci aseara la 22 si ceva cand am montat prima oara volanul am observat ca nu se aprindeau comenzile si mi-am dat seama ca ceva nu e ok in cablaj, iar oamenii mi-au raspuns noaptea si m-au sfatuit si ajutat sa gasesc problema, jos palaria ! Asta arata caci inca suntem pasionati si avem o comunitate, sper sa o tinem tot asa si de ce nu sa imbunatatim !

    Hai noroc si multumesc !
     
    bobalex18, Beetle94, gicu și alți 11 apreciază asta.
  7. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Bravo Mircea chiar iti completeaza interiorul,felicitări.

    Mai am niste ideii,dar s-ar putea sa iti schimbe statul din barbat insurat in om divorțat:p:p;)

    Hai ca eu imi doresc sa o faci masina nr. 1 in sufletul tau:arco:
     
    Red_ apreciază asta.
  8. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    :)) Idei am si eu, tocmai am comandat capacele de oglinzi, brushed aluminium, ca si la RS, mi-le doream si pe astea de o vreme..
     
    stefan550, gabitza121, Adi24 și încă o persoană apreciază asta.
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Acest retrofit o sa fie o adevarata provocare din moment ce pe B8 nu a fost montata suspensia pneumatica. Nu stiu cat este de compatibila cea de la B9. Singura optiune este doar ceva AM.
     
    DaNNinho și Red_ apreciază asta.
  10. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Marian exista AM cu mult mai performantă decat OEM dar omul este însurat.....:p
    Vedem ca Mircea este om serios si alege mereu doar ce este mai bun pt masinile lui:applaus:
     
    Red_ apreciază asta.
  11. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Momentan, ma gandesc la jante de vara, FL si vopsitorie, apoi poate suspensie pe aer care daca o sa fie o sa fie AM.
     
    gabitza121 apreciază asta.
  12. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014, Audi RS3 Greta
    Cum ti-am spus si la telefon dle, jos palaria. Hands Down, unul din cele mai frumoase Allroad's de pe forum.
     
    smurff și Red_ apreciază asta.
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Frumos Mircea. Sa-l invarti cu placere ... si pe asta ! :hubbahubba:
     
    Red_ apreciază asta.
  14. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Ce frumos arata interiorul asta! Volanul completeaza peisajul perfect! :hi:
     
    Red_ apreciază asta.
  15. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Bravo, Red! Arata perfect cu interiorul tau care e deja deosebit.
    Sunt surprins ca sunt comenzile cu rosu, le vazusem cu alb la altii.....si de faptul ca ai gasit airbag dual stage, e cel de R8? Ai cumva codurile volanului si al airbag-ului? Imi place foarte mult cum vine combinatia asta de volan+airbag...
    Zici ca vrei FL? Daca pui farurile, trebuie si centrala electrica bcm1, nu? Stiu ca daca pui bcm1 de FL iti va cere caseta de directie electrica, ai luat asta in calcul?
    Bafta in noile proiecte [emoji16]
     
    Red_ apreciază asta.
  16. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @all Multumesc inca o data pentru aprecieri, incerc ca ceea ce fac sa aiba o anumita linie de gust si sa nu ajunga kitch, in acelasi rand trebuie sa imi aduca zambetul pe buze si bucurie in suflet caci petrec mult timp in masina zilnic, prea mult chiar !

    @gicu Multumesc domnule, am notat sfaturile tale! Multumesc pt. apreciere, sunt bucuros ca toate Allrodurile care le avem pe aici sunt frumoase si cu bun gust, bineinteles, Ursu e in top !

    @K U L ma bucur ca cineva care detine o bijuterie ca a ta are "ochi" si pt clasele mai mici ! Multumesc

    Cat despre FL, stiam ca pentru a avea farurile complet functionale trebuie BCM1 schimbat...insa nu stiam de caseta de directie, ceea ce e un lucru interesant pt. mine, am sa studiez subiectul.

    Airbagul l-am comandat, nou din Germania, mai jos codul cu pn ul lui. Volanul mi-a placut inca demult de cand l-am vazut prima oara, insa nu mergea cu interiorul vechi, era din alt film, stiu ca e de TTrs 2014 si are comenzile rosii OEM, stiu ca sunt si albe, dar pe un model usor diferit, fara scheletul metalic, comenzile ca si forma fizica sunt identice dar luminate alb, colegul @arazvan2002 are acel model.

    Eu am vrut modelul acesta sa se imbine cu nuca schimbatorului si manerele de deschidere ale usilor :)
    PN ul volanului e 8S0 419 091 D

    20190115_162308.jpg
     
    Ultima editare: 3 Feb 2019
    stefan550 apreciază asta.
  17. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Mersi pentru coduri si informatii.
    Intalnisem problema cu caseta la un A8 D4 la care s-a trecut la FL, generatiile fiind contemporane teoretic vei avea aceleasi obstacole. A8 D4 non fl are servo hidraulic ca la B8 non fl, A8 D4 FL are servo electric ca la B8 FL.....au mers in paralel in mare. La acel A8 D4 a mai fost si problema cadrului motor, pe care nu se potrivea caseta electrica de FL.....deci s-a schimbat si cadrul motor pt noua caseta. Documenteaza-te bine sa fii sigur ca nu apar neprevazute.
    Spor !
     
    stefan550 și Red_ apreciază asta.
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    subscriu acestui post :))
    abia astept sa o vad cum se cuvine !
     
    Red_ apreciază asta.
  19. Iasmin90

    Iasmin90 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 ,2.0 TDI CAGB,2009
    Bravo Mircea arata spectacol.Daca ai face upgrade la automata ma bag eu la coada cand te vei plictisi de ea....:P:P
     
  20. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Pentru a indulcii putin asteptarea modului comenzilor pe volan am mai lucrat putin la detaliile interiorului,

    - am schimbat mansonul schimbatorului cu piele noua, cusuta cu ata neagra, sa mearga cu ata volanului si airbagului.

    - am achizitionat un incarcator pentru bricheta cu porturi USB, OEM Audi.

    20190209_155823.jpg
    20190209_155835.jpg
    20190209_155927.jpg
    20190209_155936.jpg
    20190209_184010.jpg
     
    Chriss_Deejay, Bozonc Andrei, Stefan și alți 14 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta