1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A4 B7: "Project in progress"

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de vladmang, 21 Oct 2017.

  1. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Salutare si bine v-am gasit! Numele meu este Vlad. Sunt un tanar de 18 ani care este destul de entuziasmat si emotionat sa va prezinte prima lui masina. :)

    Este vorba de un Audi A4 B7 2.0 TDI, cod motor BRD. Sa va povestesc cate ceva despre ea. Anul trecut prin vara, am inceput impreuna cu tatal meu sa cautam o masina potrivita pentru mine deoarece in primavara anului acesta urma sa obtin permisul de conducere, iar tata avea aceasta dorinta, si anume, ca eu la 18 ani sa am o masina a mea. Dupa lungi cautari, ganduri amestecate si pareri impartite, intr-o zi am primit un pont pentru un A4 B7 ce merita vazut. Fiind ambii entuziasmati de faptul ca e "model 2007", am dat o fuga sa vedem despre ce este vorba. Am ajuns acolo iar cand am vazut masina a fost dragoste la prima vedere. O masina cu jante mari, o masina joasa, o masina puternica, o masina impunatoare, perfecta pentru un tanar amator si pasionat de masini.:racer: Inainte de achizitie petreceam foarte mult timp pe forum la sectiunea A4 B7 in special si imi erau cunoscute problemele ce puteau sa apara. Eram setat pe BPW, dupa tot ceea ce se spunea despre acest cod motor, si anume:"e motor cu un singur ax cu came si nu o sa ai probleme niciodata", "e cel mai fiabil de pe aceasta platforma", bla bla, "fugi de codul motor BRD ca e cel mai problematic, probleme la injectoare, etc". Culmea, masina pe care tocmai o vazusem avea codul motor BRD, dar in ciuda tuturor informatiilor pe care le aveam despre acest motor, ceva imi spunea ca asta e masina pe care trebuie sa o conduc si sa o ingrijesc, sa ajunga la mine. Zis si facut. La primul test drive am ramas cu gura cascata amandoi cand cei 170 de caluti s-au dezlantuit pe drum. Achizitia a fost facuta la finalul lunii august iar pe la jumatatea lui septembrie era romanca cu acte in regula.

    Cateva dotari demne de luat in considerare sunt:

    -Scaune sport din textil cu reglaj lombar;
    -Pachet de lumini;
    -RNS-E Mk1;
    -Senzori de parcare spate;
    -Incalzire in scaune;
    -Volan multifunctional din piele;
    -Computer de bord color;

    Masina la achizitie a avut aproximativ 148.000 de km iar in prezent ajungem la pragul de 159.000 de km. Nu ma bat cu pumnul in piept ca ar fi reali, tot ce e posibil sa nu fie, dar eu tind sa cred ca masina se prezinta intocmai rulajului pe care il are. Daca ar fi sa fie reali, eu l-as numi "norocul incepatorului".

    Audita a venit cu un kit de suspensie de la H&R si cu jante de la Alustar pe 19 inch, ceva AM, grele, dar de care m-am mai bucurat putin.

    Pe langa reviziile uzuale, am schimbat lampile de la numarul de inmatriculare cu unele LED, am schimbat compresorul de clima si am achizitionat jante pe 17 inch, Oxigin Panther Black, jante care au fost achizitionate foarte foarte repede fara timp de studiu de piata (sper sa fiu iertat la acest capitol de adeptii OEM, sunt si jantele OEM incluse in planul de viitor). Compresorul a decis sa intre in greva la intoarcerea din concediu din vara aceasta cand a sesizat diferenta de aproximativ 25 de grade intre Ranca si autostrada Lugoj-Arad. In acel concediu pot spune ca am simtit cel mai bine masina si ca am ajuns sa fiu oarecum "una" cu ea pe drumurile acelea de munte prin padure si pe Transalpina. Nu mint si nici nu exagerez cand spun ca mergeam cu volumul de la muzica dat la 0, cu clima oprita, cu geamul deschis si atunci cand acceleram in treptele 2 si 3 zgomotul produs de evacuare reflectat prin padure imi facea pielea de gaina... Nu o sa uit concediul acela nici pentru faptul ca tata si-a dorit neaparat sa aiba o poza printre nori si m-a pus sa opresc pe o margine de care eu de obicei fug avand in vedere suspensia actuala.. :( ceea ce s-a intamplat acolo nu a fost chiar atat de grav pe cat am crezut, lovind doar o singura piatra foarte usor.

    Avand in vedere ca am promis si sunt setat pe faptul ca masina o sa ramana la mine indiferent de ce se va intampla, am inceput sa conturez un plan asupra viitorului indelungat, in viziunea mea. Anumite lucruri vin si de la varsta actuala, trebuie sa recunosc. M-am gandit la urmatoarele:

    -o pereche de jante OEM;
    -un volan tesit;
    -un kit exterior S-line; (La S4 sau RS4 nu cred ca sunt sanse)
    -folii pe geamurile din spate si luneta;
    -modificari de putere;

    Lista mentionata mai sus poate fi modificata oricand. Sunt dispus sa ascult orice fel de sfaturi sau critici, caci doar asa pot contura ceva frumos si pot sa ma dezvolt si eu ca persoana. As mai vrea sa mentionez faptul ca trebuie sa inspectez si problema pompei de ulei pentru a preveni un eventual incident nefericit.

    De asemenea, modificarile de putere au inceput deja. Saptamana aceasta am fost programat pentru o operatiune la care a luat parte colegul Robert, caruia tin sa ii multumesc pentru ajutor si pentru faptul ca mi-a adus sentimentul pe care il aveam in primele zile in care am condus masina. Acum sunt din nou ca un copil mic care tocmai si-a cumparat o jucarie noua si vrea sa se joace cu ea non-stop. :yahoo: Tot el m-a sfatuit sa va prezint si voua masina.:)

    Dat fiind faptul ca microbul se extinde si ca spalatoriile din zona mea sunt deplorabile, am inceput sa ma ocup eu singur de spalarea masinii in curtea casei. Mai mult de atat, vara ce a trecut am reusit sa aplic si doua straturi de ceara de la Collinite in urma unei decontaminari cu argila fina-medie de la Bilt Hamber. O sa atasez cateva poze, probabil nu atat de reusite, dar sper sa se observe cat de cat rezultatul orelor de munca.

    20170816_180750.jpg

    20170816_180743.jpg

    20170816_180734.jpg

    20170816_180722.jpg


    Va multumesc ca ati urmarit aceasta prezentare si astept cu nerabdare un feedback din partea voastra ! Toate cele bune !:hi:

    P.S: Voi reveni cu mai multe poze din interior si nu numai in zilele ce urmeaza !

    Pictures:
    20170810_120903.jpg

    20170810_112004.jpg

    20170810_111932.jpg

    20170810_084504.jpg

    20170608_181445.jpg
     
    Bogdan20cj, Vio Bravo, Tundra Silviu și alți 25 apreciază asta.
  2. Bozonc Andrei

    Bozonc Andrei Bronze Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2003 150 hp Quattro/ A4 B5 2.4 ARJ 1999 165hp Quattro/ A6 C5 1.9Tdi AWX 2002 170hp
    Foarte frumoasa masina si multi km de acum in colo fara incidente.
    Asteptam niste poze si cu interiorul.
     
    vladmang apreciază asta.
  3. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Bravo si bine ai venit printre noi.
    Nu trebuie sa fie OEM ca masina sa arate bine.Masina ta chiar arata bine cu jantele acelea.
    La lista aia trebuia sa mai pui una si ma refer la ............ ca iti garantez ca o sa se adauge altele in plan la masina pana se le implinesti pe alea.
    Bafta la cat mai multi km fara probleme.
     
    vladmang apreciază asta.
  4. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @Bozonc Andrei , Mulțumesc mult. Asemenea îți doresc și eu ție! O sa imi fac astăzi puțin timp să o spăl și voi reveni și cu pozele ! :)

    @gabitza121 , Este evident că lista aceea se va modifica si ca vor apărea și altele neprevăzute, sunt constient de asta. Mulțumesc frumos ! Sper ca probleme vor sta departe de toți pe masura ce se adună kilometri. Mult succes si tie cu proiectul pe care îl ai ! Iti urmăresc topicul. :hi:
     
    gabitza121 apreciază asta.
  5. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Mie unul imi plac jantele. Nu le-as schimba :D
     
    vladmang apreciază asta.
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări pentru achiziție și bun venit in club !
    Nu ai o culoare pretențioasă și nu prea reflectă sudoarea frunții însă te cred pe cuvânt că ai muncit la ea :) ai ales un combo reușit Bilt Hamber și collinite 476s bănuiesc . . .
    Jantele sunt ok , aduc puțin cu bbs speedline, însă sunt și pretențioase și trebuie bibilite constant !

    Spor pe viitor !
     
    vladmang apreciază asta.
  7. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @tavicosma , O sa tin cont de opinia ta ! :)

    @Cosmin ZKG , culoarea într-adevăr nu e una pretențioasă iar ceea ce am făcut eu la ea nu se compara cu ceea ce faci tu sau alți colegi de forum. Legat de produsele de întreținere am urmărit și invatat din posturile tale destul de multe și mi-am mai facut un plan de achiziție pe viitor la acest capitol. Jantele momentan sunt depozitate în siguranță până în sezonul următor și știu cât e de greu să le menții curate într-un mod decent... Multă baftă și ție ! Ai o mașină.. :applaus:
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  8. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Frumoasa masina. Imi plac si mie jantele. Primul meu Audi a fost tot un B7 si parca mi-a ramas inima la modelul asta.
    E fain contrastul dintre casa si masina, in ultima poza :).
     
    vladmang apreciază asta.
  9. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @tommy lee Multumesc frumos. Trebuie sa ma gandesc bine ce fac cu jantele respective deoarece tocmai azi am primit o oferta pentru ele :shrug:. Imi amintesc ca ultimul cadru l-am surprins in timp ce ma plimbam linistit pe niste strazi, pe o vreme ploioasa, cand am vazut cladirea respectiva cu o parcare relativ goala si m-am gandit ca ar fi frumos sa fac o poza. :) Numai bine !
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Felicitări Vlad
    Cu toții iti uram bun venit și spor la treabă
    O idee: faruri bixenon oem bineînțeles ;)

    P. S. nu schimba jantele, sunt splendide


    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
     
    robert cazacu și vladmang apreciază asta.
  11. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    Salut. Ai o masina care mi-a placut foarte mult. Parca avea alte jante cand am vazut-o ultima oara ?
    Ai uitat sa mentionezi ca masina are acum 210 cai frumosi masurati pe dyno :)
    Sa te poarte sanatos si fara evenimente.
     
    vladmang apreciază asta.
  12. gavryus

    gavryus 6th Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A8, 3.7, 2000
    Foarte faina masina! Felicitari si multi km fara probleme! Subscriu si eu la partea cu jantele, arata foarte bine :)
     
    vladmang apreciază asta.
  13. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    O masina foarte aratoasa cu un posesor plin de entuziasm constructiv!

    Sa ai spor la intretinere si sa te bucuri de ea sute de mii de km! :hi:
     
    vladmang apreciază asta.
  14. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @Cata_ADC Iti multumesc frumos, Catalin. Uitasem sa trec la retrofit-uri si farurile bixenon. Incepusem sa imi organizez documentatia si despre acest retrofit. Mult succes si numai bine ! :)

    @anarchy Chiar ma bucur ca masina a facut o impresie buna. Avea alte jante, intr-adevar. Acum rulez cu incaltarile de iarna, jantele din poza sunt cele de vara. Am sa atasez o poza sau doua si cu jantele actuale. Sa completez ceea ce ai inceput tu, cuplul a ajuns la 432 Nm. Ceea ce s-a facut aici e o treaba de nota 10 ! ;) Sanatate si mult succes si tie in proiectul pe care-l derulezi, caci daca exista sanatate, pe restul le implinim cu siguranta ! Astept sa iti vad bijuteria pe bulevarde intr-o zi ! :arco:

    @gavryus Apreciez cuvintele frumoase. Depui o munca impresionanta cu al tau A8. Tine-o tot asa ! Multa bafta si putere de munca ! :)

    @rotitza Multumesc mult. Entuziasmul e mereu prezent si chiar daca dispare pe moment, revine mereu cand ma urc la volanul ei dupa o saptamana incarcata. O sa-mi dau silinta sa materializez tot ceea ce mi-am propus, promit ! :) Fiind de mult timp pe forum, am urmarit destul de des topicul B8-ului tau... Nu pot spune decat jos palaria pentru masina dar mai ales pentru proprietar ! :hi:Cat mai multi kilometri fara probleme, cu multa satisfactie si bucurie !

    Dupa cum spuneam, am sa las mai jos cateva poze cu interiorul masinii. Acestea nu sunt atat de reusite datorita conditiilor nefavorabile, dar sper sa reflecte cat de cat realitatea. Printre poze veti gasi si setup-ul actual, cel de iarna (17' Oxigin Panther Black), dar si o poza din vremea liceului.

    received_548882841949016.jpeg

    20171023_163213.jpg

    20171023_163149.jpg

    20171022_174810.jpg

    20171023_163426.jpg

    20171021_170246.jpg

    20171021_170253.jpg

    20171023_163305.jpg
     
    Marco_audi, vladliviu85, Alinut-A4-GAM și alți 10 apreciază asta.
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Deci pur si simplu eu personal cred ca esti cel mai entuziasmat membru de pe forumul asta si chiar citesc cu drag ce ai postat pe topicul asta.Pentru ca observ ca tu ne urmaresti pe toți.
    Sper sa ramai cu atitudinea asta pozitiva fata de proiectul tau.

    Daca tu ai crezut despre jantele de vara ca nu sunt frumoase sau ca nu o sa ne placa cred ca ai vazut ca toti am zis ca sunt frumoase si vin bine pe masina.
    Parerea personala este ca cele de iarna sunt urate si nu scot masina in evidență,scoțând in față frumusetea masinii.

    La interior poate scapi de suportul ala de tel si in timp gasesti o consola fara gaurile respective.Si daca o sa ai buget sunt multe ce poti sa faci interiorului.

    Ps: Apreciez ca porti ,,lămâile" in geam.:applaus:
     
    Tundra Silviu și vladmang apreciază asta.
  16. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    He he :). Nu chiar cel mai entuziasmat, dar printre cei mai entuziasmați cu siguranta :p. Sunt o fire ambițioasă și de obicei am reușit să realizez mai devreme sau mai tarziu tot ceea ce mi-am propus și nu am de gând să abandonez "fără luptă" acest proiect. Preferinta mea se îndreaptă, la fel, spre setup-ul de vară... Chiar uitasem de faptul că mai mulți pasageri mi-au reclamat acest lucru referitor la suportul de telefon dar cum eu nu stau in dreapta mai niciodată, nu am băgat la cap. Mulțumesc mult pentru sfat ! Am sa adopt o atitudine și fata de acest mic inconvenient. Referitor la semne, e de datoria mea ca sofer începător să le port până ajung la 1 an vechime și am de gând să respect asta :)
     
    anarchy și gabitza121 apreciază asta.
  17. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Mie imi place cum scrii si cum te exprimi. Credeam ca generatiile care ne urmeaza nu mai au nici o sansa, insa uite ca m-am inselat.
    Pentru masina, felicitari! Arata impecabil.

    Referitor la jante, dupa cum au spus si colegii mai sus, arata foarte FOARTE bine cele vechi!
    Cele noi... not so much. Nu prea sunt eu adeptul jantelor, nu prea ma omor dupa cum arata, insa cele vechi veneau la fix.

    Spor la "retrofit-at" si la upgradeuri!
    Sa nu apesi prea tare pedala acum ca ai soft la ea. O sa vrei sa faci asta, dar sa te gandesti de 2 ori inainte sa o faci :D
     
    Vio Bravo, anarchy și vladmang apreciază asta.
  18. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    @Fallen Îți mulțumesc frumos ! Referitor la generații, nu aș vrea sa comentez acest aspect căci cunosc și eu situația... Cu privire la retrofit-uri, cel mai greu e începutul, dar o să îmi fac un plan de bătaie cât mai bine structurat :). Iti doresc și eu multă baftă și spor în tot ceea ce faci si sper sa ii dai de capăt cât mai rapid problemelor legate de sistemul audio al mașinii și nu numai, cu orice proiect vei începe! ;)
     
    Fallen apreciază asta.
  19. vladmang

    vladmang 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDi BRD, 2007
    Salutari tuturor ! In timpul ce a trecut de la ultimul post, am reusit sa fac functional pilotul automat. Cauza nefunctionalitatii a fost switchul de la ambreiaj. Cu ajutorul lui Ovidiu am rezolvat si aceasta problema minora si tot odata mi-a adus la cunostinta faptul ca masina a primit retrofit la RNSE si nu a avut unitatea ca optiune de fabrica. Tind sa cred ca de aici mi se trage problema legata de nefunctionalitatea cardului SD, dar urmeaza sa mai studiez acest aspect. In acest sens ma gandesc serios sa montez un modul bluetooth aftermarket de streaming audio (Am vazut la colegul Andrei care a facut asta la A3-ul lui). Daca tot am avut desfacuta unitatea am schimbat si siguranta, cea veche aratand asa:

    20171111_133813.jpg

    Cu ocazia "Vinerii Negre" de luna trecuta, am adaugat cateva produse la pachetul pentru ingrijirea masinii, si anume: prosop de uscare de la Pro detailing 60x90 cm, manusa spalare Lupus, Sonax Tyre Gloss Gel, Sonax Profiline Interior, Sonax Brilliant Shine Detailer, Sonax Gloss Shampoo, Sonax Full Effect si in plus, cateva microfibre. La o prima spalare, manusa pot spune ca e extraordinara si isi face treaba cu brio. Prosopul de uscare mi-a lipsit inca din vara si ii apreciez utilitatea foarte mult chiar daca dupa ce am terminat de sters masina a inceput ploaia. Despre Full Effect si despre BSD pot spune ca isi fac treaba intr-un mod decent, solutia pentru jante o folosesc de mai mult timp. Solutia de interior lasa un aspect placut plasticelor si e pe gustul meu, samponul e wax friendly, motiv pentru care am vrut sa-l incerc, iar gelul pentru anvelope a tinut in jur de o saptamana, in conditiile in care masina a stagnat in cea mai mare parte a timpului. Acum le port dupa mine oriunde as merge si ma simt mult mai bine ca sunt pregatit pentru orice situatie surpriza. :)

    20171118_132308.jpg

    20171201_152233.jpg

    In final, as dori sa va urez tuturor un "La multi ani !" cu ocazia sarbatorii zilei nationale. Sa fiti mandri ca facem parte din acest popor care, de-a lungul timpului, s-a remarcat cu niste realizari extraordinare. Sa lasam deoparte toate lucrurile negative, sa fim optimisti si sa ne bucuram unii de altii cat putem de mult. Sunt mandru sa fiu roman, sunt mandru ca gasesc doar aici pe forum o multime de oameni implicati in proiecte care mai de care mai ample si despre care pot povesti cu entuziasm si pasiune altora. Vreau sa ma rezum doar la un moment care m-a facut sa ma simt foarte bine. Stateam de vorba cu un prieten in timp ce ma uitam la pozele proiectului lui CMG, si anume RS6-le Sedan, iar cand a observat pozele m-a intrebat in ce tara a fost realizat proiectul caci la noi in Romania sigur nu, iar eu i-am spus ca omul din spatele lui este chiar un roman. Bineinteles ca pe urma a avut loc o discutie destul de lunga referitoare la acest proiect, el fiind inca socat de faptul ca se poate realiza asa ceva si la noi in tara. Momentele de genul ma ambitioneaza si ma determina sa lupt sa scot ce e mai bun din mine tot timpul. Vreau sa va reamintesc ceva, si anume, sa nu renuntati la visele voastre de orice fel, caci cu ambitie, determinare si rabdare veti ajunge sa duceti la bun sfarsit orice plan, orice idee ! Numai bine ! :hi:
    Postul acesta l-am scris mai mult pentru a va impartasi cateva cuvinte frumoase, nu pentru lucrurile neinsemnate pe care le-am descris mai sus. :meeting:
    Atasez si cateva poze cu Audita care a fost "imbracat" in straie romanesti, intocmai cu semnificatia sarbatorii de astazi. :)

    20171201_145410.jpg

    20171201_163845.jpg

    20171201_163435.jpg
     
    Tundra Silviu, Marco_audi, 11TUN și alți 15 apreciază asta.
  20. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Hah, inca unul care umbla cu dulapul in portbagaj :)))) La multi ani si tie, frumoase cuvinte spuse acolo :beerchug:
     
    vladmang și MarianMaxx apreciază asta.

Distribuie pagina asta