1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 4F2 S line

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de bet, 23 Aug 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    :) stiu,eu ii explicam lui rotitza!
     
  2. Pauoloo

    Pauoloo 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Ex: Audi A6, 2.0 TDI, 2010
    bet, cred ca suntem la camera ascunsa. Eu vb.de praguri si tu le ai pe masina. Asa ceva vreau si eu.
    Si mai spune mi o chestie..jantele la mine sunt iesite in exterior fara distantiere..de ce?
    Arata fain masina..sa te poarte sanatos..si ce e drept, difuzorul ala la spate schimba mult masina.
     
  3. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Jantele tale dupa cum se aseaza pe masina au un et in jur de 35, cu cat et-ul este mai mic cu cat jantele stau mai in exteriorul caroseriei, la mine et-ul era de 48.
    In general jantele OE au un et mare si se pozitioneaza spre interiorul caroseriei n-am inteles exact de ce, in afara unei griji exagerate pentru caroserie.
     
  4. actual Junior Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    barlad
    Masina:
    audi a5 2009
    salut bet .
    am si eu o nelamurire .
    vreau sa-mi vopsesc si eu oglinzile in culoare aluminiu mat ( ca cele originale de S ) dar nu inteleg care ar fi codul .

    ai spus mai sus : " Codul de culoare pentru capacele de oglinzi este 3Q7 , insa nu sunt vopsite, sunt acoperite cu o foita de aluminiu, asadar, nu exista o vopsea cu acest cod.
    LY7W este codul de culoare pentru argintiu metalizat, un cod de culoare pentru oglinzi ar fi LAP6 ALUMINIUMSILBER Matt. "

    cum adica nu sunt vopsite ? despre ce foita de aluminiu e vorba ? lap6 aluminiumsilber matt ce este ?

    pana la urma tu cum le-ai vopsit ?
     
  5. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Capacele de oglinzi de S RS nu sunt vopsite, sant fabricate din plastic abs acoperit cu o foita din aluminiu.Codul de culoare al acestor oglinzi este 3Q7, orice piesa care implica un finisaj colorat la audi are un cod de culoare generat de regula la codul piesei de combinatia ultimelor trei cifre litere.

    O vopsea care imita aceste capace este LAP6 ALUMINIUMSILBER Matt, cu aceasta au fost vopsite capacele mele.

    Si doua poze capace vopsite vs capace originale.
    DSC01022.JPG Audi RS6 Plus Avant C6 #126 Spiegel.jpg
     
  6. actual Junior Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    barlad
    Masina:
    audi a5 2009
    deci , daca merg la un service si cer sa vopsesc in culoarea care are codul "LAP6 ALUMINIUMSILBER Matt" vor sti despre ce vorbesc ?

    cat te-a costat ?

    nu se poate vopsi si partea de jos a oglinzii ?

    cred ca prima poza este a ta , dar nu imi dau seama exact ( de fapt eu as vrea mai mult sa fie cat mai apropiata culoarea de culoarea jantelor , daca nu chiar identic )

    jantele cu ce culoare au fost vopsite ?

    nu se puteau vopsi ambele ( jante + capace ) cu aceeasi culoare ?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Mai 2013
  7. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Sigur foloseste codul LAP6.

    150 Ron.

    In principiu se poate vopsi aproape orice, eu nu mi-am dorit asta.

    Prima poza este cu masina mea, hotarasta-te daca vrei mat sau lucios, finisajul oglinzilor este mat si al jantelor lucios, pentru jante identifica codul dupa acest catalog cu litera L in fata specifica vopselelor Audi VW.
    AudiAlloyWheelColours.jpg
     
  8. actual Junior Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    barlad
    Masina:
    audi a5 2009
    150 ambele presupun . in acest pret intra si demontatul si apoi montatul la loc al oglinzilor ?

    m-am hotarat , cred ca o sa le vopsesc lucios ( eu practic fugeam de culoarea cromat pe oglinzi care arata oribil ) , ca sa se potriveasca cat de cat cu jantele

    revin : nu se poate vopsi si partea de jos a oglinzii ?

    dar ornametele cromate laterale de la geamuri ?
     
  9. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Da ambele, nu montatul, demontatul a mai costat 30 Ron.

    Daca vrei sa le vopsesti precum jantele, identifica codul de culoare dupa paletarul de mai sus si le poti vopsi identic.

    Se poate vopsi si partea de jos, cu o slefuire corespunzatoare un primer plastic, eu nu mi-am dorit asta si dupa parerea mea nu ar arata bine.

    Vopsea pe chrom, nu suna bine, desi sunt membri pe forum care au experimentat asta, nu stiu daca rezista, poti incerca colantarea ornamentelor.
     
  10. actual Junior Member

    Înscris:
    4 Mai 2008
    Locație:
    barlad
    Masina:
    audi a5 2009
    m-am lamurit
    multumesc
     
  11. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Bet, ai vopsit jantele tot la Activ? Am vopsit si eu ornamentul de bord la ei si sunt multumit de cum lucreaza.
     
  12. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    In final jantele au fost vopsite electrostatic la top wheels auto.
    Experienta ratata la pistol a fost efectuata de un nene, tehnician la Spies Hecher.
    Ma bucur ca esti multumit de vopsit, asa ceva chiar e rar la noi.

    Astazi dupa o munca pe cinste in jur de 8 ore, din care cam 6 de polishat ornamente, am reusit sa montez inapoi interiorul cu noul finish Piano Black.
    Rezultatul este mai mult decat multumitor.
    O sa revin maine cu poze.
     
    Ultima editare: 8 Mai 2013
  13. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Ai polishat ornamentele de la interior? Eu le am pe cele de mahon si sunt cam zgariate, consola centrala mai exact. Vroiam sa te intreb daca merg polishate sau sa le dau la vopsit..imi cam stau pe creier zgarieturile alea de cand am luat masina. Cum da soarele, cum apar zgarieturile :)
     
    mik15 apreciază asta.
  14. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Pozele promise cu ornamentele cu noul look piano black.

    DSC01072.jpg DSC01064.jpg DSC01053.jpg DSC01069.jpg

    DSC01063.jpg DSC01075.jpg DSC01044.jpg DSC01047.jpg

    Razvan eu am polishat de doua ori ornamentele mele cu succes, din pacate sunt finisate cu un lac foarte moale si rezultatul nu rezista mult timp.
     
    smurff apreciază asta.
  15. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Ce bine poate sa arate ! Si ai iesit si mult mai ieftin decat varianta de la Bacau ...
    Acum nu te tenteaza sa faci la fel si acel ornament de la volan si ecranul MMI-ului ?
     
  16. eKKoMan82

    eKKoMan82 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A7 2011
    Arata nemaipomenit de bine!
    +1 la ce a zis George cu partea de trim de la cadrane si ecranul MMI.
     
  17. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Eeee...floricele.....
    Eeee..... piano black!

    Frumos, foarte frumos!
    Trebuie sa ne intalnim si sa imi dai detalii :)
     
  18. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Trimurile le-ai vopsit tot la Activ? Daca da, cat te-au costat? Arata excelent, sunt curios cat de rezistente sunt la zgarieturi, in special consola centrala.
     
  19. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Multumesc George si eKKoMan!
    O perioada am fost ferm convins ca vreau trimul piano black, de fapt cu asta vroiam sa incep, de proba, acum nu mai sunt deloc sigur asta e ceea ce m-a facut sa ma razgandesc:

    $T2eC16F,!)UE9s3wBmi5BR,oQm7jqw~~60_57.jpg

    ceva nu e in regula acolo, si nu e neaparat contrastul dintre negru si lemn, nu pare deloc elegant, dimpotriva, asa ca o sa las contratul dintre negru si argintiu de la exterior si in interior.

    Multumesc Mihai! Sigur ca da.

    Multumesc Razvan!
    Trimurile au fost vopsite in alta parte, la service-ul unor amici, eu am ales un lac premium in detrimentul unuia ceramic, ca sa se poata polisha, nu e cu mult mai rezistent fata de finisajul initial, momentan insa pare ca nu se mai zgararie asa usor.
     
  20. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Deci poza mea te-a facut sa te razgandesti?
    Se vede mai bine in realitate. :)
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta