1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6(4G) 3.0 TDI Quattro CLAA Dakota

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 21 Sep 2025.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    @Cristi nu am platit nimic, au recunoscut greseala si tot ei m-au sfatuit sa il schimb neaparat.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bravo lor in cazul asta. Dovada ca sunt oameni cu caracter si admit ca au gresit. La noi la reprezentanta o chestiune de felul asta m-a obligat sa fac reclamatie la directorul general al unei reprezentante VAG pentru ca sa rezolv o comanda a unei piese (grila bara fata) livrata de ei gresit si probata cu documente de mine (am avut comanda facuta initial corecta ca si cod de piesa) in care se vedea ca ei au gresit in mod evident codul la livrarea finala catre client.
     
    seba18 și MarianMaxx apreciază asta.
  3. waf

    waf Audi Expert

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    corect ar fi fost sa acopere si manopera pt schimb, nu doar uleiul
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca le duci o factura a manoperei precedente, probabil o acopera sau se ofera sa faca ei schimbul actual gratis.

    Italienii devin foarte cooperanti si incep sa nu gesticuleze din maini cand aud cuvantul “denunt”.
     
    pronet și Cosmin ZKG apreciază asta.
  5. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Să stăpânești sănătos mașina și spor la treabă bună pe care o faci!
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Va multumesc la toti pentru urari si sfaturi!

    Intre timp mai adun piese, iar astazi am mai aduagat un plastic. :)


    IMG-20251007-WA0007.jpg
    20250923_125514.jpg 20251007_100148.jpg
     
    Peto, K_Man, Chriss_Deejay și alți 2 apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Am facut un drum mai lung in sfarsit. Masina s-a comportat foarte bine, scaunele clasice ofera un confort perfect pentru varsta mea si durerile spate/genunchi care uneori isi fac simtita prezenta. Are o stabilitate care m-a surprins, nu se compara cu cealalta. Nu inteleg de ce are asa demaraj fata de fosta, deoarece nu are decat 14 HP si 50 Nm in plus. In cativa metri la o acceleratie mai serioasa treci imediat de 200 km/h. Poza la plecare:

    Screenshot_20251015_122417_Gallery.jpg

    Poza la 12 ore de condus:
    20251015_010027(1).jpg

    Si la destinatie:
    20251015_041313(1).jpg

    Inainte de plecare am bagat in rezervor un aditiv pentru curatat tot sistemul de alimentare si motor, iar ultima regenerare a facut dupa 1080 km. Vedem peste cat timp urmatoarea!

    @arazvan2002 cum am iesit din Italia, nu imi mai afisa limitele de viteza. Pe Slovenia-Ungaria-Romania, nimic.
     
    stefan550, Peto, Andu333 și încă o persoană apreciază asta.
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Nu am stat cuminte si am pus deja folie pe ea fata-spate. :)

    Screenshot_20251015_144747_Gallery.jpg Screenshot_20251015_144736_Gallery.jpg Screenshot_20251015_144724_Gallery.jpg Screenshot_20251015_144720_Gallery.jpg
     
    rotitza, stefan550, Peto și alți 4 apreciază asta.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce aditiv ai folosit ?
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    @audi66

    71XBmc0GF-L._AC_UL495_SR435,495_.jpg

    Aici era aproape de inceputul regenerarii.

    Screenshot_20251014_221409_OBDeleven.jpg
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Pe anul acesta nu reușesc să fac ce mi-am propus, dar de la anul începem în forță. Am completat iarăși setul de sound booster și ideea mea este să îl montez între caroserie și armătura de la bară. Ideea am luat-o de la acest băiat.

    20251213_190923.jpg Screenshot_20250902_002101_Facebook.jpg

    Am luat și bara spate S-line facelift cu difuzorul de RS6. Am ales să o fac la exterior RS6, dacă pe cealaltă aveam RS6 interior.

    20251220_132955.jpg 20251220_132947.jpg 20251220_133005.jpg 20251220_133716.jpg 20251220_133701.jpg 20251220_133623.jpg 20251220_133405.jpg 20251220_133357.jpg
     
    rotitza, arazvan2002, mihaicristian și alți 8 apreciază asta.
  12. Red_

    Red_ Platinum Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Bravo pt. achizitie, e o culoare tare misto! Si eu abia am asteptat sa scap de negru :)
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Încet, încet se mai face câte ceva. Am schimbat iarăși volanul. De data asta am ales un volan de TT pe care l-am retapițat complet în piele perforată. Pe viitor vreau să-i adaug și cei 4 sateliți, dar studiez care variantă îmi reușește, originali sau China. Am schimbat și scaunele cu cele de S-line full piele (cele mai proaste din punctul meu de vedere) deoarece îmi doream reglaj electric și lumină ambientală în uși. Când am să schimb mânerele de cauciuc cu altele de piele, vreau să fac și lumina exterioară din mânere, îmi place mult această opțiune. Mâine urmează să montez lăutarii de la evacuare, după doi ani cred, de așteptare.

    20260213_103944.jpg 20260217_161205.jpg 20260217_161251.jpg 20260217_161340.jpg 20260217_161711.jpg
     
    rotitza, Andu333, mihaicristian și alți 4 apreciază asta.
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Încă un eșec cu mizeria asta de sound booster. Am făcut tot ce se putea face, dar când să montez bara, îmbinătura dintre bară și difuzor lovește în carcasă. Chiar dacă carcasa am indoit-o puțin la ciocan, bara tot nu se poate pune la locul ei. Momentan am renunțat. Urmează să montez bara de S-line facelift și difuzorul de RS, apoi văd ce spațiu are și aceea. Dacă nu se schimbă nimic, în funcție de cum se așază evacuarea, îmi iau una originală de Bi-tdi și asta este. Poze cu "lucrarea":

    20260218_112353.jpg 20260218_121908.jpg 20260218_151807.jpg 20260218_173828.jpg
     
    rotitza apreciază asta.
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vezi ca taiatul ranforsarii respective duce la despagubire 0 (zero) din partea asigurarii in caz ca te loveste cineva din spate si inspectorul de daune vede “artificiul” respectiv.

    Stiu pe cineva care e patit, doar ca el a taiat-o pe cea frontala pentru montarea unui intercooler marit.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    @audi66 clar că nu rămâne așa din moment ce nu am reușit să montez și boxele. Aștept să montez noua bară și apoi caut o evacuare originală să o adaptez, asta este.
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Am luat deja altă protecție, iar săptămâna viitoare mai fac o tentativă după o idee ce mi-a venit astăzi, fără să mă folosesc de protecția decupată.

    Mai am o eroare după montarea fetelor de ușă cu lumină ambientală. Îmi iese această eroare (02123 - Lampă de avertizare din ușă / lampă de perimetru) pe toate ușile, chiar dacă la interior totul este perfect funcțional. Mă gândesc să nu se refere la lumina din mânerele exterioare. Ceva sugestii ?

    20260220_131117.jpg
     
    rotitza, mihaicristian și Peto apreciază asta.
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI Quattro S-tronic (CLAA) 2012 Avant
    Am ajuns la 309.000 km.

    Am schimbat și la asta suporții de la motor și cutie cu cele originale. Nu mă așteptam să fie așa lăsate și crăpate, dar aveam o vibrație urâtă la minim care nu-mi dădea pace, uneori credeam că vine de la cutie. Acum totul este perfect! Între timp am pus și o boxă de la sound booster sub mașină, să văd cum se aude. Sper ca luna viitoare să reușim în sfârșit să vopsim bările și pragurile noi. Mai vreau să fac schimbul de ulei la motor ca să demontez și baia, chiar dacă am făcut doar 5.000 km cu el. Sunt curios cum se prezintă înăuntru.
    20260618_124703.jpg 20260618_124710.jpg 20260619_110434.jpg 20260619_110459.jpg
     

Distribuie pagina asta