1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A6 C7 2.0 TFSI Hybrid

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de paul.sergiu75, 24 Ian 2017.

  1. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Salut colegii! Am vrut sa va prezit si voua noua achizitie care am făcut-o astazi impreuna cu Sorin! Eu ma numesc Paul si sunt baiatul lui Sorin eu postez pentru el de obicei! Masina este un Audi A6 C7 din 2012 cum 23.000 km! Cum multi stiu noi avem un Audi A4 B7 pe AirRide care o sa imi ramana mie peste 2 ani. Detalii despre masina: Masina este un C7 cu un motor de 2.0 tfsi si un motor electric care produc 245 cai impreuna! Masina a fost masina de prezentare la Audi Germania cand a aparut Hybrid, si dupa vanduta la 1200 Km in Norvegia unde a fost folosita foarte putin! Km au fost verificati la Audi Norvegia si sunt ok, si nu vreau sa aud discutie de genul ca sunt dati inapoi pentru ca noi cu B7 in 4 ani am facut 31.000 km din care 2 drumuri dus/intors Romania 14.000 km si restul doar in Norvegia. Acum ce opțiuni are? Sincer am lista de optiuni pe norvegiana si într-o zi o sa o postez dar cred ca multi dintre voi o sa isi de-a seama. In masina inca se simte a masina nou este impecabilă sincer este un upgrade foarte mare de la B7 la C7! Sper sa va placa pozele. Masina este echipata cu jante de 20 iarna si 22 vara Vossen. Pretul masini nu se discuta hahaha!!!
     
    Ultima editare: 24 Ian 2017
  2. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Mai multe poze! In cele 2 poze de jos sunt facute astazi cand am luat masina.
     
    Ultima editare: 24 Ian 2017
    eKKoMan82, dirig.alexandru, Glemeanu și alți 6 apreciază asta.
  3. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    E superbă, să o stăpâniți sănătoși!
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  4. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Misto jucarie, sa o stapaniti sanatos! Poti sa detaliezi putin partea cu hibrid? Cum functioneaza? Multumesc!
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Felicitari pentru noua achizitie. Un exemplar cu adevarat special.

    Este o premiera pe acest forum o masina hibrid. Astept cu nerabdare orice informatie despre acest sistem. Sunt foarte interesat de aceasta motorizare, si orice informatie este bine venita.
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  6. alexclipea

    alexclipea Bronze Member

    Înscris:
    22 Apr 2015
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    A3 8L, 1.8T AUQ, 2001
  7. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Mersi mult colegii!! @D@ny si @R.Z.V.
    @MarianMaxx @alexclipea O sa postez zilele astea niste informati cum funcționează motorul hybrid! Si da adv masina are foarte multe opțiuni unele din ele importante sunt: Line assist, Park Assist, Camere 360 grade adica roata masini. Plus multe altele.....
    Am vrut sa va intreb sa parere aveti de jantele de iarna si vara sunt cam mari ales de vara pe 22 vossen?
     
  8. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Felicitari pentru achizitie! Arata excelent si este foarte bine dotata.

    Pe la sf lui 2015 cand imi cautam c7, m-am uitat si eu la acest model insa n-am mers pe el pentru ca mi-a fost frica in caz ca pica ceva ca n-ar avea cine sa mi-o repare, acest model fiind destul de rar, mai ales in Ro.
    Cum ti se pare hibrid-ul? Din ce stiu eu, la facelift au renuntat la acest model (cei de la Audi invocand lipsa interesului din partea publicului), insa am vaz ca pe viitorul model de A6 se prefigureaza sa se intoarca.

    Am vaz ca ai butoul EV in locul celui de Start/Stop la cele doar cu motor conventional. Ce range ai pe full electric? Si ce viteza maxima pe EV only?
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  9. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    Oare și acesta o să aibă parte de un airride? Cu bestiile alea de Vossen-uri, sigur va da prea bine <3 Să o stăpâniți sănătoși!
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  10. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Jantele sunt superbe, atât cele pe 22 Vossen, cât și cele pe 20. Problema e că dacă rulezi doar în România și mergi pe drumuri mai puțin bune, mașinii nu cred că o să-i placă prea mult și o să scuture un pic. Dar probabil că după ce o sa mergi un pic cu ea, o să realizezi și singur aceste lucruri.
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  11. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Parere venita de la cineva cu C7 si 21": Vinde 22" cat timp mai sunt in conditie buna si iei multi bani pe ele. Din pacate este un dezasztru cu jante asa mari.

    Eu daca as cumpara din nou, pentru un C7 cu aripile standard as lua Rotor-urile pe 20 de RS5 9J ET26.
     
    pop.radu, paul.sergiu75 și Alex_WeS apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poate nu ati remarcat dar colegul are domiciliul / resedinta intr-o tara cu drumuri mai bune decat pe la noi. :)
     
    paul.sergiu75, gabitza121, Iasmin90 și alți 2 apreciază asta.
  13. Glemeanu

    Glemeanu 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a6 2010 CAGB
    e ce trebuie :))
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    prima data când am văzut un audi hibrid a fost în oslo în cartierul ăla al lor de afaceri (oțel și sticlă și unde parchezi yacht-ul la scara blocului). apropo...încă îi sunt dator o bere mare lui cristi pentru ajutorul pe care mi l-a oferit atunci (puțin offtopic).

    care este feeling-il la un audi hibrid? se deosebește de toyota, care mi se pare o adevărata aberație!
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  15. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Va multumesc tare mult tuturor pentru urarile si aprecierile voastre! Cand o sa invatam mai bine sistemul Hybrid o sa scriu si un topic cum funcționează si la ce ajuta, in mare parte stiu exact....dar vreau sa fiu sigur. Masina in mare parte este superbă sincer Sorin( tata ) este foarte fericit si la fel si eu ca am ramas cu B7 pe airride chiar daca o sa incep sa o conduc peste 2 ani cand o sa împlinesc 18 ani! Masina deja are 23.000 deci in 2 zile ne-am plimbat aproape toata ziua cu ea! Inca o chiestie am vazut ca multi au intrebat ce face butonul EV? Butonul EV controleaza motorul electric, cand butonul este activat masina merge pe modul full electric si poate sa mearga pana la 60 km/h si din cate am testat noi zilele astea masina merge pe full electric cam 4-5 km deci e destul pentru o zi in oras. Noi mergem cam 10 km pe zi cu masina!! Va multumesc inca o data de urarile si aprecierile voastre:) #Paul
     
    cristy9 apreciază asta.
  16. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Sigur ai scris bine 4-5km autonomie maxima in full electric ? Mi se pare extrem de putin.
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  17. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Si eu sunt interesat cum functioneaza sistemul hybrid. In Romania, avantajul unui hybrid il vad la motoarele mari pentru ca ai impozit micsorat cu 95%. In alte tari nu stiu care este avantajul. Momentan, masinile pana in 2013-2014 am vazut ca au autonomie extrem de mica, exact cum ziceai mai sus - 4-5km. Dupa 2015 in sus, anumiti producatori au extins autonomia la 50-80 km cu o viteza care de multe ori nu depaseste 100-130 kmh. Parerea mea este ca trebuie sa mai treaca ceva ani pana se va ajunge la un sistem hybrid care sa fie folositor si in viata de zi cu zi. Abia astept sa o cunosti mai bine sa ne impartasesti mai multe impresii despre sistem. Sa o stapanesti sanatos :)
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu stiam de 50 km autonomia in electric. Daca este doar 5 km, este extrem de putin, poate singurul avantaj este cel fiscal. O alta curiozitate este durata bateriilor, cat tin si daca este obligatoriu inlocuitea lor odata cu data scadentei?
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  19. alex2680

    alex2680 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0 TDI Ultra S tronic, 2015
    Din ce spune si colegul, e clar ca autonomia in modul electric este o "gluma".

    Una peste alta masina arata foarte bine. Sa o stapaniti sanatosi.
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.
  20. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    @bobalex18: cartierul din Oslo la care faci referire se numeste Akker Brygge. Masinile electrice sunt foarte multe in Norvegia si de ex prin 2014 erau aprox 40.000 inmatriculate (au la numere indicativul EL....). Cel putin atunci, erau multe avantaje in a avea asa ceva: nu plateai tva si taxe speciale la ele, incarcarea si parcatul erau gratis in oras, puteai folosi banda speciala de autobuz pe autostrada, nu plateai taxe pentru a intra in oras, etc. Intre timp am inteles ca s-au mai schimbat lucrurile, in sensul scumpirii unei masini electrice si acolo.

    Revenind on-topic, @paul.sergiu75 4-5 km pe full electric mi se par destul de ok (eu citisem undeva ca ar fi doar 2-3). Cum functioneaza sistemul - cand merge motorul pe benzina incarca si pe cel electric sau cel electric se incarca de la priza?
    Cam ce consum are in oras in conditiile de hibrid si de trafic de Norvegia (adica destul de scazut comparativ cu Buc)?
    O inmatriculati in Norvegia sau pe Romania? Stiu din proprie experienta ca mai mult de 1 an de cand ai intrat in Norvegia nu ai voie cu o masina inmatriculata in afara Norvegiei (de asemenea, taxele pt a o inmatricula acolo de multe ori depasesc valoarea masinii din Germania) :)
     
    paul.sergiu75 apreciază asta.

Distribuie pagina asta