1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi A7 - reintoarcerea la 4 cerculete

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de barladi, 26 Mai 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
  2. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Asta-i drept! Posesorului sa-i placa, ca el si-a dat banii. Se aplica la toti...
     
    stefan550 și Cata_ADC apreciază asta.
  3. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Subscriu la ce spune Megatron, posesorului trebuie sa ii placa, fiindca el trebuie sa o "suporte" zi de zi. A7 este o masina care imi place foarte mult. Inainte de S4 ma uitam la A7 si A6, insa nu a fost sa fie pt mine. Am condus A7 circa 1000 km si mi-a placut foarte mult, cu precizarea ca in combinatie cu jantele pe 19 si kit S-Line inclusiv la sasiu masina este prea rigida comparativ cu luxul oferit, insa chiar si asa este o masina senzationala, nu i se pot aduce reprosuri.
     
    barladi apreciază asta.
  4. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Am vazut azi masina trecand pe la Sud. Foarte frumoasa , fara sa vrei intorci ochii dupa ea :drool:. Si pare asa de agresiva :).
     
  5. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Continui jurnalul de bord al masinii. 160 700 km si am trecut din nou la rotile de iarna
    Rulaj rotile de vara - 5600 km+ 11700 km = 17 300 km
    Continuam cu cele de iarna de la 3710 km
    13 700 km de cand am reparat cutia si in continuare merge cum trebuie. Acum o luna am verificat iar sa fie in regula uleiul si e totul ok
    Acum o luna am schimbat mecanismul de ridicare al eleronului - se dusese rotila de plastic, lucru des intalnit la A7 din cauza ca se gripeaza mecanismul de ridicare
    Tot acum o luna am avut ocazia sa o pun pe dyno, sa stiu si eu puterea reala masurata - 285 cp si 570 Nm. Se poate si mai bine dar nu vreau sa fortez
    In rest, apa, paie si bataie
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Încă o data pentru mine rotile tale de iarna sunt cu mult mai clean fata de vară
    Dar tu pana la urma alegi ceea ce îți place. Frumos grafic, unde ai făcut dyno?
    Eu zic ca este suficient pentru un rulaj safe

    By the way sti ca întreținerile se injumatatesc cand nu mai ești stoc. Aici intra și uleiul de cutie :)

    Drive safe

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
    slabutzggg apreciază asta.
  7. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    160 900 km - schimbat actuator inchidere rezervor
     
  8. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    162 000 Km. Schimbat ulei si toate filtrele. Au trecut 12 000 km de la ultimul schimb si am decis sa incerc Motul pentru ca toate lumea il lauda. Cei drept nu am avut niciodata probleme nici cu Castrol. Tot azi am schimbat si stergatoarele cu unele originale pentru ca cele vechi au inceput sa oboseasca dupa ce am facut un tratament la parbriz cu Gyeon. Ulei am bagat 7 litri. Baiatul de la magazin mi-a spus ca intra 6,5 litri, cel de la service zicea ca intra 8 litri. Am bagat toti cei 7 litri pe care i-am cumparat si pe MMI imi arata nivelul OK dar in acelasi timp arata ca este pe maxim. Sa il las asa sau sa mai scot 500 ml?
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Mai rulează puțin cu ea și verifică mai apoi. Nu cred ca e cu mult în plus.
    Dacă aveai îndoieli mai bine rugai mecanicul sa folosească joja de service pentru a fi sigur

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Sa revii cu feedback la stergatoare, am luat si eu tot OEM si am ramas dezamagit :( dupa 6 luni deja incepeau sa lase "dâre" si urme pe extremitati...
     
  11. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    CATA normal ar trebui sa fie maxim 500 ml in plus. Verificarea am facut-o cu motorul cald. La schimbul precedent am bagat 6 litri si in 500 m mi s-a aprins becul ca am prea putin ulei. Asta ma gandeam...500 ml in plus sa dauneze?

    Cosmin - o sa revin cu impresii mai prin vara. Ideea este ca la mine nu prea aveam multe alternative. Sunt cele originale si niste chinezarii. Valeo nu exista si de Bosch am fost dezamagit alte dati (si nu exista pentru 4G). Conteaza foarte mult daca ai stropitoarele orientate cum trebuie. Daca dai sa stergi si stergi cu parbrizul uscat, normal ca se strica :) Dar vedem cu timpul cum sunt
     
    Geremio apreciază asta.
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Si asta e adevarat, cred ca trec si eu pe varianta lui Mihai @rotitza stropitoare "perdea", astea cu 3 jeturi sunt depasite...
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @barladi Gaseai SWF Visioflex dupa codurile :

    4G1 955 425 A - sofer
    8F1 955 426 A - pasager

    Sau set cod 4G1 998 002 A, echivalenta SWF 119432
     
  14. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Cosmin - am citit mai multe comenturi despre stropitoare si multi spun ca cele tip perdea de multe ori sunt periculoase ca iti taie aproape de tot vizibilitatea pentru 1-2 secunde. In plus la mine sunt incalzite...probabil nu as gasi usor ceva compatibil
    Audi66 - mersi de raspuns. La magazinul unde am comandat a gasit doar original sau unele chinezesti. Poate SWF sunt stergatoare de top, dar eu personal nu am auzit de ele, asa ca oricum preferam pe original. Si nici nu au fost scumpe - in jur de 200 lei setul

    Intre timp am aflat raspunsul la problema mea. A patit-o un coleg de pe facebook si mi-a trimis poza cu ce arata la el. O sa o postez , poate mai ajuta si pe altcineva - Nu este mult ulei - exista senzor de prea mult
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  15. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pune joja si scapi de grija, sau nu ai TFSI ? Stiu, iti vine mai comod din MMI. :p
    Mai in gluma, mai in serios, 500 ml in plus nu poate face rau la motor. ;)
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    SWF au inventat stergatoarele mai precis lamelele si SWF este furnizorul ofical de stergatoare pentru grupul VAG. Scrie asta (cu sigla, emblema, denumire) si pe stergatoarele OEM. Monteza-ti joja ca sa nu mai ai dubii in privinta uleiului.
    Referitor la duzele stergatoarelor intradevar la Audi grupul VAG nu a montat acest tip din cauza multor accidente intamplate din cauza obturarii vizibilatii mai ales la viteze mari. Este o masura de siguranta acele duze cu stropire directa nu cele tip perdea de apa. Am mai mentionat asta pe forum.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Cristi, nu scrie SWF pe stergatoarele OE.
    O spun cu o convingere de 100% deoarece saptamana trecuta am cumparat 2 seturi OE. Unul l-am montat pe masina si unul il am in casa.

    In legatura cu duzele, ciudat ca pe VAG nu au fost montate deoarece eu am comandat de la reprezentanta duze tip perdea de A6 4G impreuna cu adaptoarele necesare si le-am pus fara probleme pe masina mea. Nu au "perdeaua" asa puternica inca sa iti ia vizibilitatea. Dar pentru o persoana cu probleme de vedere, da sunt deranjate, mai ales noaptea.
     
    Ultima editare: 15 Dec 2016
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Niciun set de ștergătoare nu m-au mai ținut ca și cele alături de care a plecat masina din fabrica...
    Ca a fost SWF Valeo , Bosch, OEM mai mult de 1 an fără urme nu duc
    Pentru asta folosesc tratament Aquapel nimic nu mi se pare mai util
    Si nu mai schimb ștergătoarele pentru ca nu le mai folosesc...

    Cat despre diuzele perdea, confirm nu mi se par Road safety mai ales în România

    Balrladi nu toate mașinile arata prea mult... Îți transmit și ție ce am transmis unui prieten ce a pățit exact la fel

    [​IMG]

    [emoji6]

    Sent from my SM-G935V using Tapatalk
     
  19. Mio

    Mio 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4, B8, 1.8 TFSI, CABA , 2008
  20. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    TecDoc pentru motorul tau zice ca intra 6,4L de ulei. Apropo de stergatoare eu am cumparat originale si au sigla SWF.
     
    Ultima editare: 15 Dec 2016
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta