1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi Q7 S-Line 3.0 TDI 2006

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de MarianMaxx, 30 Ian 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Salutare!
    Sunt bucuros sa va prezint masina mea.Desi o am de peste 3 ani,am decis doar acum sa o prezint.Modelul este: S-Line interior/exterior, faruri bi-xenon, aer conditionat pe 4 zone, 4x4, comenzi volan, inchidere centralizata + Keyless Go&ENTRY, computer bord, oglinzi electrice, geamuri electrice, 7 locuri, scaune incalzite + electrice cu memorie, parbriz incalzit, incalzire auxiliara, tapiterie piele, ornamente in lemn, sistem navigatie, senzori parcare+ telecamera spate, servo directie, radio/CD, senzori ploaie + lumina, suspensie s-line, pilot automat, portbagaj electric,USB, atac pentru ipod,ABS, 6 airbag-uri, EDS, imobilizator, ESP, controlul tractiunii si alte lucrusoare care nu i-mi amintesc acum.Datorita faptului ca nu am sa o schimb in urmatorii 2 ani, am decis sa ii fac ceva mici modificari, dar fara sa ii schimb foarte mult aspectul original.Astept bucuros orice sugestie.
     
    Ultima editare: 30 Ian 2015
    go_play, sackzitul, mihaicristian și alți 3 apreciază asta.
  2. Sorin192

    Sorin192 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2015
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Q5 2012 & MB E 2018
    Foarte frumoasa masina !!! Sa o folosesti sanatos si spor la modificari :)
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sorin192 Multumesc frumos.Am decis sa mai pun cateva poze mai rare, cu "mica balena".Sunt din concediul de iarna in Romania.Am petrecut o perioada foarte grea inpreuna, iar intr-un final am ajuns si la caldurica.:)
     
    go_play și Caracal apreciază asta.
  4. lucian_90tud

    lucian_90tud 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    '01 Audi A4 B5 Avant 1.9TDI ATJ quattro
    Frumoasa masina, pacat ca i-ai pus emblemele alea care nu au niciun rost.
    In primul rand masina nu e 4WD, e AWD. Iar RS nu e deloc.
     
    czsilviu apreciază asta.
  5. Vabis

    Vabis 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2014
    Locație:
    Marte
    Masina:
    Benz....Mercedes-Benz
    Ai facut o mare prostie cu RS si 4wd.Mai bine da-le jos si pune in loc de rs emblema cu soparla quattro, iar deasupra lui s-line as lasa gol.Mai util este sa scoti suportul de la numar sa fie mai clean masina, sa pui becuri cu lumina alba na nr de inmatriculare, stopuri facelift sau cea mai buna varianta dupa mine sa pui folie din aia rosie pe semnalizari ca sa fie rosii, sa arate ca stopurile americane.Mi-a placut mult una pe care am vazut-o asa.Ceva util: Farurile facelift.Au lumini de zi cu led integrate si bat MULT mai bine.A facut un coleg pe forum treaba asta si a spus ca e cat se poate de multumit.Semnalizarile facelift iarasi sunt mult mai bune.Eu ti-as face multe recomandari dar sa ne zici si noua cam ce gusturi ai si ce vrei sa faci la masina sa imi dau seama ca ce ar fi pentru tine.Multi km fara probleme, foarte buna masina!
     
  6. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    bine ai venit in club! Masina e frumoasa, insa clar trebuie sa renunti la siglele alea de pe spate care nu au absolut nicio legatura cu masina asta. Banuiesc ca astea sunt jantele de iarna, pentru vara le ai pe cele S-line ?
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Pentru toti care ma sfatuiesc sa dau jos siglele:am sa le dau in primavara cand o sa ii fac o lustruire totala.Siglele l-am pus anul trecut pentru distractia mea,deoarece nu imi mai placea spatele acela trist.Consider ca la primele modele Q7 spatele a fost cel mai nereusit lucru.Acum sa trecem la modificarile care le am in minte:fata as lasa-o asa deoarece imi place cum este(eventual am sa inlocuiesc grilele cu cele model RS),Interior:leduri,butoane geamuri cromate,itrerupator lumini si oglinzi cromate,pedale in aluminiu,schimbator viteze in piele.Pe spate vreau sa inlocuiesc stopurile cu cele pe led.Cat despre bara imi place ceva in genul de pe V12.Pacat ca nu se gasesc prelungiri de bara pe cele s-line.Pentru Mik15:da sunt cele de iarna,pentru vara am pe 20" cu 20 spite in doua culori.Farurile facelift imi plac,dar costa prea mult deocamdata,iar aici in zona nu am gasit pe nimeni care sa incerce aceasta transformare.In plus am auzit ca in timp o sa imi apara diverse erori.
     
    dasefx1980 apreciază asta.
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu o sa iti apara nici o eroare in timp daca montezi farurile noi, asta daca sunt montate corect insotite de calculatoarele respective si codate cum trebuie.
    Este un anunt pe Google, bara W12 impreuna cu grila centrala si grilele proiectoarelor, 1500€, atentie, pe langa astea mai cheltui cel putin 500€ pe maruntisuri.
    Pentru a inlocui stopurile spate cu cele pe led ai nevoie si de calculatorul acestora.
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am revenit cu noutati dupa o lunga absenta.Astazi de dimineata am schimbat discurile de pe fata, deoarece au inceput sa bata un pic.Cele de pe spate nu am reusit ,deorece nu am o cheie pentru etrier.Dupa lungi cautari si sfaturi am decis sa incerc cele de la Zimmermann.Pe masina am avut Originale Audi cu placute Feredo(o conbinatie foarte proasta,rezultat O frane).Adaug si ceva imagini::)Urmeaza ca in vara sa vopsesc si etrierii.Am o mare nedumerire, si anume:cu ce forta se strang prezoanele de la roti?In primavara am avut norocul sa nu pot desface un antifurt de roata si a trebuit sa il gauresc.Am incercat cu 130Nm si mi se pare putin, astazi am strans cu 160Nm si paca se intindeau.Care ar fi valoare-a potrivita?
     
    Ultima editare: 19 Iun 2015
  10. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    160 Nm este valoarea corecta.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Astazi dupa 4 ani de colaborare cu asistenta Audi pot spune ca am ramas complet dezamagit. Am cumparat o magazie cd noua. La primul service (Lucca ) dupa ce am facut programare ,ma prezint cu masina, iar mecanicul sef spune ca nu poate efectua lucrare-a ptr ca nu l-am cumparat de la ei. Incerc la un altul (Pistoia ) accepta lucrare-a ,dar imi spune ca unitate-a mea nu este functionabila, costul este 100 euro pentru deranj si ca trebuie sa cer inlocuire-a acestia. In plus au avut bunavointa sa imi plimbe masina ptr 40km, si s-au deranjat sa faca o copie dupa Dvd-ul de navigazione. Am cerut la Tess Brasov un pret petru montaj vazand ca in curand am sa vin in vacanta, dar nu m-au convins (390 Lei + unitate-a mea vechie).

    ---------- Post added at 14:17 ---------- Previous post was at 13:52 ----------

    As dori sa montez pe masina un set de praguri laterale, dar fara sa trebuiasca gaurit. Nu stiu ce efect va avea, dar sunt sigur ca vor ajuta inpotriva usilor deschise aiurea. Cunoaste cineva un vanzator?
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    O mica modificare la interior:
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Am mai adaugat 4 plastice.:)
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Salutari colegi.Astazi am cumparat o interfata VAG-Com/VCDS 12.12 si am facut ceva experimente.Nu am reusit sa salvez rezultatele obtinute,dar am reusit sa depistez ceva piese cu probleme.Ele sunt:4L0910401K(Calculator motor)Nu inteleg la ce se refera, deoarece nu am nici un fel de problema in bord.Alta este:4L0910793B(Unitate de control usa pasager).Aici are dreptate, si anume, ca uneori usa nu se deschide.Cei de la Audi au spus ceva timp in urma ca este defecta yala.Nu stiu ce sa cred.O alta este 4L0910181(Ceva legat de baterie),acum 3 ani am schimbat bateria(Fiamm 115Ah) si nu am cotat-o, si ultimul este 4L0910945(Un motor de la porbagaj).Acum astept sa ajung in Romania si o sa incerc rezolvrea defectiuniilor.Unde imi recomandati in zona Brasov sa remediez aceste defectiuni?As mai avea nevoie sa activez anumite functii, printre care: senzorii de pe manerele de pe usi ptr. inchiderea centralizata,verificare injectoare,verificare FAP,codificare bateria si ce se mai poate.Va multumesc anticipat celor care ma poate ajuta.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Marian, daca erorile de mai sunt sunt intermitente, nu ai ce defectiuni sa remediezi. Poate au dat eroare din cauza ca vreodata n-au primit curent cat trebuie. Primul pas este sa stergi toate erorile dupa scanare, mergi 1-2 zile si vezi care apar iar la scanare.
    Eroare iti da si unitatea de navigatie daca nu reuseste o data sa citeasca DVD-ul, asta nu inseamna ca trebuie schimbata unitatea. :)
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Erorile enumerate erau evidentiate cu rosu. Nu stiu ce efect au. Eu am sters toate erorile, dar nu sunt sigur ca am procedat bine. O sa astept saptamana viitoare sa ajung in Romania si sa cer ajutor specializat. Am facut ceva investigatii asupra codarii bateriei , dar nu am iteles daca trebuie un cod, sau ajunge sa impostezi numele bateriei?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Toate erorile sunt evidentiate cu rosu. La vodarea bateriei se folosesc 2 coduri, daca ai schimbat bateria tot cu una Varta de 110a o poti coda cu, codurile de pe vechea baterie (asta in caz ca noua baterie nu are stickerul pe ea).
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu stiam pe atunci cum este treaba cu bateriile si am pus una Fiamm de 115-120Ah. Se poate coda aceasta baterie? Si unde este cel mai indicat?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se pot coda doar bateriile de 100 si 110 ah, imi pare rau.
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Daca o las asa ce se intampla?Pe MMI imi arata bateria 100%, dar uneori cand folesesc masina fara cheie in contact, dupa 3-4 zile daca nu folosesc masina, bateria se descarca.Cel putin eu cred ca asta este motivul, deoarece, cu cheia in contact tot timpul bateria nu scade sub 100%.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta