1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Audi S5 Sportback

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Ice_2k, 28 Sep 2017.

  1. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Va salut!

    Am revenit dupa o lipsa de cativa ani de pe forum si ce mod mai bun de a-ti intra din nou in ritm decat prin a prezenta "noutatile" :)
    Ultima oara cand am postat pe-aici conduceam un A4 B6 1.9TDI quattro pe care cel putin o parte din voi sigur si-l amintesc. Am renuntat la el prin 2011 in favoarea unui A4 B8 3.0TDI quattro, motor de care am fost complet indragostit, mai ales pe caroseria de A4 si despre care inca mai consider ca este unul din cele mai incredibile motoare raportand ce ofera la cat consuma.

    Cateva poze cu fiecare:
    P1000885_resized.jpg P1000610_resized.jpg P1020476_1400_censored.jpeg P1020467_censored.jpeg
    IMG_1609.JPG IMG_3909.JPG Photo 08.07.2014, 19 14 40.jpg

    Buuuun, si-acum sa trecem la lucruri mai serioase ca doar v-am promis altceva in titlul topicului :)
    Acu' vreun an jumate, dupa muuuuulti ani de diesel (asa, vreo 12 "dăcât") am zis sa incerc si o benzinara. Si-am zis ca daca tot o fac lata, macar sa fie lata de tot asa c-am mers pe un motor la care visam de cativa ani si anume 3.0TFSI V6 supercharged. Cautarile au durat f mult, aproape un an, iar masina care intr-un final m-a facut sa bag mana in buzunar a fost un S5 sportback B8.5.

    Din caracteristicile mai importante ale masinii as mentiona:
    • 3.0TFSI supercharged (compresor mecanic) 333cp quattro
    • S-Tronic 7 viteze cu launch control si padele (e pur si simplu ridicol ce stie sa faca launch control-ul dar detaliez mai incolo)
    • Audi Drive Select (cutie, motor, directie, suspensie, sunet motor (din fericire nu este vorba de sunet sintetizat), ACC)
    • Webasto cu telecomanda, freakin' awesome. :cold: Sa te sui iarna la -15gr in masina iar masina sa fie complet dezghetata, inauntru 20+gr iar motorul deja cald.... ce sa-ti mai doresti
    • Trapa :wub:
    • Scaune S piele alb + negru (standard vine cu cele sport normale)
    • Scaune incalzite fata + spate
    • Jante 20" cu cauciucuri 265/30R20
    • Black optics package (dispare tot cromul de pe bot si difuzor)
    • Navigatie 3G+ cu HDD
    • Lane assist (cam aiureala if you ask me)
    • Audi braking guard
    • Adaptive cruise control (lovin' it)
    • Bi-xenon adaptiv
    • Keyless entry & go (un feature care inainte sa-l am mi se parea un super moft si de care acum sunt super indragostit)
    • 2*SD card de pe care se pot rula direct filme
    • Ornamente interioare fibra carbon
    • Oglinzi pliabile electric
    • Scaune cu reglaj full electric
    • Auto start/stop (dezactivat intre timp because it sucks monkey ass)
    • Senzori lumina/ploaie
    • Pachet interior lumini
    • Bluetooth phone & streaming
    • Audi music interface
    • Senzori parcare fata/spate
    • Camera marsarier
    La momentul cand am luat-o masina avea 84.000km si mai beneficia de un an si cateva luni din garantia producatorului. Intre timp, masina a primit cateva modificari dar acum e deja aproape 1:30 noaptea si-mi pica ochii pe tastatura asa ca va zic in alta zi despre ele :p
    Va las cu niste poze facute chiar dupa ce-am luat masina, in starea ei aproape 100% stock (zic aproape pentru ca fostul proprietar scosese de pe aripi badge-urile V6T si inlocuise cerculetele de pe grila cu unele negre, ambele fiind modificari care nu m-au incantat deloc).


    IMG_2578.jpg

    IMG_2581.jpg

    IMG_2617.jpg
     
    Christy, Iulian06, Element și alți 20 apreciază asta.
  2. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
  3. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Ai revenit in stil mare, felicitari!
    Ai o masina superba, sunt indragostit, sa o conduci cu cea mai mare placere, multi km impreuna.
    Cum ti se pare suspensia stock? Comparand S4 meu spun ca un magnetic ride ar fi completat masina pe deplin, i-ar fi oferit un balans perfect, este singurul lucru care ma nemultumeste.
     
    Red_ apreciază asta.
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Bine ai revenit!

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  5. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Bine ai revenit !

    Chiar daca cunosc masina si de pe celalat forum, spun si aici asta: e o masina de vis, iar faptul ca e prezentata pe acest forum conaider ca ne aduce un plus tuturor pasionatilor.

    Spor !
     
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări pentru mașină, o adevărată bombă pe roți :applaus:
    Ai avut în colecție mașini foarte frumoase, era păcat ca un pasionat să stea departe de acest forum :arco:
    Spor pe viitor în eventualele retrofituri !
     
  7. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Felicitări! Mașina arata intr-un mare fel, e foarte dotată și cred că e visul oricărui pasionat de mașini. Am văzut-o și pe facebook intr-un clip foarte bine realizat și m-am indragostit inca de pe atunci de ea.

    Drumuri bune fără incidente!
     
  8. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    bine ai revenit, stiu masina ca si red de pe alt forum dar am citit prezentarea ca si cand ar fi prima data :), imi place agregatul mult si ma bucur ca ai ales sa o prezinti si pe acest forum. Nu retin daca te-am mai intrebat, dar interiorul tau nu e optiune de Exclusive? Astea bicolor parca asa erau, ce spunde decodarea VIN-ului? Vad ca nu ai badge-urile cu Exclusive....Nu stiu cat e de practica ca si masina de familie, insa ca si looks e peste S4 fiind combinatia dintre Coupe cu Sedan. So, cat de practica este ca masina de familie cu copii, catel, carucior, etc ? :)
     
    stefan550 apreciază asta.
  9. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    In primul rand multumesc tuturor pentru aprecieri.

    Multumesc frumos, nici cu S4 tau nu mi-ar fi rusine :p
    Legat de suspensie, eu sunt foarte incantat de ea. In ciuda jantelor de 20", mi se pare f decenta. Este ferma dar am mers fara probleme prin toata tara. Cand o mut pe dynamic este intr-adevar foarte rigida, nu se preteaza decat la drumuri perfecte si doar cand ai nevoie de alergat serios. In rest, chiar si pentru mers mai "jovial", este suficient de ferma si pe varianta confort.

    Din cate stiu eu nu are nicio optiune Exclusive, nu am vazut asta pe niciun vin decoder si nici nu e niciun badge Exclusive pe nicaieri. Dpdv al look-ului, si mie-mi place mai mult. Lasand la o parte alura de coupe, si din fata mi se pare ca arata mai agresiva, mai lata. Legat de cat de practica e, as putea spune ca e cam la fel cu A4 cu un plus pentru gura de incarcare daca ai de bagat chestii mari in portbagaj. Spre exemplu, fi-miu (3 ani) are o masinuta d-aia electrica in care se suie si merge cu ea. In A4 nu o puteam baga in portbagaj ca sa-l duc cu ea in parc, in S5 intra destul de usor. In rest, e ceva mai putin spatiu in spate dar asta am impresia ca nu tine de 4 vs 5 cat de scaunele de S care parca sunt mai groase si mananca din spatiu in special in partea de sus, la nivelul pieptului pasagerului din fata. Pentru pasageri adulti in spate nu e nicio problema dar pentru un copil care sta pe locul din spate in scaunel de copil, asta vine fix la nivelul picioarelor. Rezultatul e ca imi mai pune piciu' incaltarile cu talpa pe scaunul din fata, da' aia e :)
     
  10. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Wellcome back!
    Imi pare rau ca nu ai avut mai mult timp sa admir si eu masina, poate cu alta ocazie.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    eu il descalt pe al meu in masina tocmai din cauza asta iar in masina sotiei, care evident nu-l descalta ca doar eu sufar de OCD :) , i-am pus o protectie speciala pentru asa ceva si ii tin scaunul tras mai in fata. Scaunele astea iau din spatiu, cele bucket in schimb sunt mai bune la toate capitolele, cu alea chiar ai spatiu mai mult in spate, atata doar ca iesi/intri mai greu din masina, hint... ;)
     
  12. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Felicitari Radu! Masina arata pecabil! Sa o stapanesti cu drag in continuare!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Frumoasa jucarie, sa o stapanesti sanatos! ;)
     
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Foarte frumos S5-ul!
    Sa il stapanesti sanatos in continuare!

    Nu ne-ai mai zis nimic de modificarile aparute dupa achizitie :)
     
    stefan550 apreciază asta.
  15. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Data viitoare promit ca n-o sa mai fiu asa pe fuga :)

    E ok, s-a invatat ca "vum-vum se supala daca fac muldal" si se abtine. Imi plac f mult scaunele, mi se pare ca ofera un mix f bun intre confort si sustinere iar combinatia alb/negru e fix pe gustul meu.

    @CMG, @R.Z.V., @rotitza Multumesc frumos! :beerchug:

    Acum ca am putin timp liber, sa incerc sa trec in revista macar o parte din modificarile pe care le-a primit masina de cand a ajuns la mine.

    Tehnic:
    Una din primele chestii pe care le-am facut la masina a fost inlocuirea tobelor finale cu un set de tobe Kline Valvetronic. Sunt niste tobe cu valve controlate electronic. Atunci cand se deschid valvele, practic tobele finale dispar, e evacuare directa. Cand sunt inchise, tobele sunt aproape la fel ca tobele stock dpdv nivel de decibeli, dar au un sunet mai frumos. Sunt destul de multumit de modificarea asta, ofera un mix foarte bun intre liniste cand mergi cu familia la drum lung si nebunie cand ai chef de huliganeala.
    Dpdv al look-ului, am ales ceva foarte similar cu varianta stock. Tips-urile sunt doar putin mai mari decat cele stock si sunt cromate in loc de aluminiu mat.

    41A62F72-A915-4B80-9875-5BF8894BADD1.JPG.807313e763295b54a7372e478a3fc018.JPG 81A6B870-765A-4DD1-BEB0-1C7C4434E1B7.jpg.c47a302860a0db26fc5b43d44d6777e1.jpg IMG_3165.PNG

    Cam asa se aude pe loc diferenta intre valve inchise si valve deschise (RPM limitat la 4000rpm cand masina e pe loc):




    Bun, urmatoarea chestie dupa evacuarea a fost, bineinteles, softul. La cat potential zace in motorul asta, e si pacat sa nu profiti. Dupa mult research, parerea aproximativ unanima era ca cel mai indicat tuner pentru motoare Audi pe benzina este MRC. Din pacate, MRC nu are dealeri in Romania dar din fericire fondatorul (si creatorul softurilor in sine) este roman si mai vine uneori prin tara. Dupa vreo 2 luni am reusit sa-l prind si sa-i fur o jumatate de zi pentru soft ECU & TCU. Dat fiind ca vorbim doar de un stage 1, fara nicio modificare la momentul respectiv, nici macar un filtru de aer, rezultatele au fost... destul de wow :) +96cp si +64Nm pentru un total de 427cp si 504Nm. Comportamentul cutiei a fost si el imbunatatit semnificativ, overall am fost foarte multumit de alegerea facuta. MRC a garantat ca daca imbunatesc putin modul cum "respira" masina, sare de 445cp si cam asta e tinta acum. Am adaugat intre timp filtru de aer K&N si urmeaza un furtun de admisie de la 034motorsport dupa care voi reface fisa dyno.

    Photo 03-05-2017, 09 22 06.jpg Photo 03-05-2017, 09 22 35.jpg Photo 03-05-2017, 09 24 01.jpg Photo 03-05-2017, 09 34 57.jpg
    dyno_censored.JPG


    Rezultatele au fost la fel de vizibile si pe strada cum au fost pe dyno:





    To be continued... :)
     
    Fan-6, Tudor.r, Chriss_Deejay și alți 10 apreciază asta.
  16. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    E de vis masinuta!!! Sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme!
     
  17. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Modificari la interior:
    • Volan tesit cu piele perforata. For some weird reason, fostul proprietar a platit extra ca sa comande masina cu volanul rotund...
    • Footrest aluminiu. Nu mi-e clar de ce un S5 ar veni cu pedale de aluminiu dar fara footrest si apoi sa stau sa comand de pe ebay "footrest de S5" but oh well, aia e :)
    • Model revizuit al butonului de START/STOP ENGINE. Noul model rezolva o problema cu fostul model (unele se cojeau, al meu era ok) si adauga un inel rosu de jur imprejur care da o pata frumoasa de culoare.
    • Adaugat camera de marsarier, totul OEM.
    • Instalat AirPlay in masina. Am folosit un Apple TV, un router cu un stick 4G de la RDS iar rezultatul este video streaming & screen mirroring de pe iPhone pe MMI. Bonus Wifi in masina. Pentru cei interesati sa faca aceasta modificare, am scris mai demult un DIY pe un forum din afara, il puteti vedea aici.



    IMG_3369.JPG.b767e02fe87b4fb401064ac18e2b8d66.JPG image.jpeg.4e42ef50b9e845a03c9e9da7102c137f.jpeg image.jpeg.a696a58acb0ec99649c8848fcf159deb.jpeg image.jpeg.e54b60626ecfe035c710f00eee945881.jpeg camera1.jpeg camera2.jpeg 59561e3a0be36_FullSizeRender16.jpg.0c6d5346b47144ef9c919cdfdd23fac4.jpg 59561e38d86c7_FullSizeRender12.jpg.b4476ab282e672f51e3941849d9becce.jpg 59561e36b75b2_FullSizeRender5.jpg.242f1a9ee188bb91aa5830b78d720dfa.jpg 59561e388f7fe_FullSizeRender11.jpg.ec66bfd8eb56d69d11d5024b09326f99.jpg

    To be continued...
     
    Znstefan, Chriss_Deejay, @lex și alți 11 apreciază asta.
  18. dvr

    dvr Silver Member

    Înscris:
    27 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant quattro, 50 TDI (DDVB), MY 2019
    Wow! O masina, de fapt, racheta senzational!
    Ai in plan si ceva modificari de frane?

    Sa o stapanesti sanatos fara incidente!
     
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Niceee era și păcat sa o lași stock
    Eu nu folosesc celalalt forum și nu cunosc evoluția ta ca și alți colegi. Bravo

    Nu te bate gândul acum la un upgrade de fulie?
    Se aude splendid evacuarea iar controlul din valve este genial. As mai fi lucrat pe partea de look a ei

    Recent am alergat un stage 2 S4 ce trecea ușor de 460 căluți iar modul launch ma impresionat proprietarul zicea ca poate face inclusiv un 6000Rpm on the go insa nu am fost curios de acest aspect.
    Din pacate cei de la MRC sunt extrem de aglomerati iar faptul ca ai reușit sa lucrezi cu ei este chiar o performanta :)

    Spor în continuare și sa ne ti la curent

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  20. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Super masina, felicitari! Si eu te stiu de pe celalalt forum, chiar ma intrebam de ce nu mai activezi, dar iata ca nu stateai degeaba! :) Singurele puncte comune cu masina ta sunt volanul si butonul de Start Engine (care e de RS btw, de asta are si ornamentul cu rosu). Preferam sa am si motorul, dar asta e :-D, poate data viitoare. De abia astept sa mai citesc ce ai modificat la ea!
     
    Cata_ADC apreciază asta.

Distribuie pagina asta