1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Black A5 Sportback

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de keth, 11 Mar 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    Salutare,

    Deși sunt membru de aproximativ 1 an de zile, cam din aceeași perioada in care am devenit posesorul unui A5 Sportback, am tot amânat, dar a venit momentul. :hi:

    Ca si intro, la începutul anului trecut ma vedeam oarecum indecis, venind de pe un BMW e46 320d, am oscilat între e60fl, A4 B8, apoi am sărit in ograda Mercedes, la un E-klass e350cdi, care nu s-a dovedit a fi pe măsura entuziasmului meu.

    Am decis apoi sa iau calea De, si printr-o întâmplare fericita am ajuns la ea, A5 Sportback 2.7TDI 140kw manual, fabricație 07.2011, cu următoarele: culoare phantom black (daca zic bine), bi-xenon adaptiv, led faruri si stopuri, climatronic, mmi 3g cu comenzile pe consola, oglinzi rabatabile electric, interior piele Nappa chestnut brown :wub:, încălzire in scaune, si altele ce țin de siguranța/confort.
     
  2. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Ce nu ti-a placut la Eclass? Performantele motorului?
     
    maste15 apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Crezi ca are rost sa dezbatem pe un forum dedicat Audi un versus Audi fata de Mercedes, versus care este cu desavarsire interzis pe acest forum ? :)

    Pentru raspuns sau lamuriri suplimentare la intrebarea ta, exista functia PM. Foloseste-o cu incredere.
     
  4. Alex_WeS

    Alex_WeS Silver Member

    Înscris:
    30 Iun 2015
    Locație:
    Râmnicu Sărat
    Masina:
    SQ5 - 3.0 BiTdi 313 HP (CGQB) - 2015
    Frumos exemplar, hai cu mai multe poze :D
     
  5. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    In speranta ca nu deranjeaza raspunsul meu, nu exista acea conexiune intre mine si masina, poate cand mai înaintam in vârsta, deși peste 20 de ani ma vad cu un avant.:yes:
     
  6. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitari pentru achizitie si bun venit :)

    Cam mare trecerea de la E46 la A5 ai sarit vreo 10 ani. Ceva planuri de viitor ?
     
  7. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    Multumesc!

    E46 a fost prima mea masina, pe vremea cand am luat-o am oscilat între Volvo S60 si BMW, dar ținuta de drum, motorizare, dinamica, au înclinat in favoarea celei din urma.

    M-a purtat multi ani, era o masina de care m-am despărțit cu greu, ba chiar acum 3 ani de zile am amânat vânzarea, si am luat ca si plus, pentru o senzație de 'nou' un Mini Cooper R50 Facelift.

    Planuri?

    Eibach Pro-kit/H&R oe sport springs, aici inca nu sunt hotărât pe ce sa merg, astept ceva păreri:)

    19" oe segment, sunt in căutări

    Vopsit elemente interior piano black
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Bine ai venit! Asteptam poze cu interiorul cand ai timp. :)
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Un sfat pentru jante ar fi Rotor sau Speedline :) ii sta bine cu amandoua
     
  10. Alindulga

    Alindulga 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2016
    Locație:
    København
    Masina:
    Audi A3 1.6 TDI 8V 2015
    Bine ai venit..arata foarte bine masina..:sign_pics:
     
  11. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    TDI vs TFSI :cool:

    Multumesc pentru primire, cum se îndreaptă vremea fac un set de poze int/ext
     
  12. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    Si un mic update, luna aceasta, am efectuat revizia la colegul Marian, ce a constat in filtre Mahle si ulei Eneos.

    Recomand, atat Eneos cat si pe Marian!

    Urmeaza si o modificare pe partea de suspensie, absolut necesară, deoarece imi pare fff inestetic gap-ul dintre roti si aripi, in sensul asta am comandat un set de arcuri H&R cu drop 35 mm, atat fata cat si spate.
    Luna care vine mi-am propus sa-i dedic o zi, pentru cosmetizarea de vara: decontaminare cu argila autoglym, o trecere cu autoglym srp, un strat de autoglym high definition wax. Toate astea le voi face in regie proprie, m-a prins microbul detailingului de cand cu Mini-ul, care fiind tot negru, a necesitat ceva atenție.

    Astăzi, i-am facut o baie, si bineînțeles nelipsitul Sonax Brilliant Shine detailer, la final.
     
    Ultima editare: 30 Apr 2016
    radu20 apreciază asta.
  13. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    Ma gandesc sa colantez negru lucios, trimul de la geamuri, ornamentele de la proiectoare si grila de la capota, operațiunea urmând sa o fac la Prowrap, săptămana viitoare.

    Cum mai am timp sa deliberez, ce spuneti? :happy:
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e rea ideea, eu as opta pentru negru mat (asa vin din fabrica ornamentele la mai multe marci).
     
  15. Dobritan sorin

    Dobritan sorin Bronze Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Belgia
    Masina:
    A 5, 3.0 quatro, 2011
    Frumoasa achiziție. Multa bafta cu ea și cat mai puține probleme pe viitor. Succes cu modificările
     
  16. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    In nici un caz negru mat, audi vine cu ornamentele negru lucios de fabrica așa ca este o alegere buna.
     
  17. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    Goodies, săptămana viitoare sper sa le montez, bineînțeles before/after photos.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  18. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Hey, alta frumusete!

    De fiecare data cand vad un a5 sportback ma gandesc sa iau si eu unul.

    Frumos atat la exterior cat si la interior si ma bucur sa vad oameni ce au grija de masinile lor!
     
  19. keth

    keth 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2015
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi A6 C7 black Sline
    Merci frumos pentru aprecieri!

    Astazi am schimbat suspensia, ceva probleme au fost cu șurubul cel lung de la fuzeta care tine bieletele din capul amortizorului, efectiv acesta era sudat. N-am forțat, m-am gândit ca se va reteza, si am desfăcut direct bieletele.

    O mica problema dupa, volanul in mers se duce câteva grade spre stânga. Geometria?

    Masina se simte lipita de sosea, body roll in curbe aproape deloc. Mai rigida clar, dar e un feeling care iti da încredere.

    Am mers pe amortizoare bilstein, varianta pentru s-line, fata de cele standard am observat au tija mai groasa si sunt o idee mai scurte, iar amortizoarele H&R varianta race cu 35mm drop fata si spate.

    Dropul s a vazut din prima, imi place rake ul pe care il oferă arcurile, spatele fiind cam cu 0.5cm mai sus ca fata.

    Singurul minus, mai putin confort.

    Ce spuneti de simptomele volanului, a directiei? Am bătut usor cu un ciocan micuț, in capul șurubului capricios, dupa aplicarea unui degripant din belșug, in rest n-am facut vreun "abuz".
     
    Chriss_Deejay apreciază asta.
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Trebuie sa faci geometria acum, daca nu risti sa iti toceasca cauciucurile. La fiecare lucrare asupra directiei, dupa trebuie controlata geometria. In cazul asta, poate sa iti readuca si volanul in pozitia initiala. Banuiesc ca ai strans bucsile dupa ce masina era coborata pe roti!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta