1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bujiile motor diesel la A4 B6 - Martorul de la Bujiile de preincalzire aprins - schimbare bujii

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de jony, 9 Feb 2008.

  1. Radu gabriel

    Radu gabriel 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2017
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    Audi a6 c7 2017 tdi 2.0 l
    Multumesc pentru sfat. Acum vad ca imi da si eroare 01441 ( low fuel level senzor G210). Am verificat si in loc de 430 ohm imi arata aparatul de masura 0.0. Am mai citit aici ca si asta ar putea fi una din cauze. Acum sa vad unde gasesc eu acel condesator de se afla in pompa si ce cod are. Multumesc inca o data.
     
  2. a4avantnl 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    a4avant,BKE,2005
    Intentionez inlocuirea bujiilor incandescente la A4 B6 motor BKE . Cum seria sasiului este pana la 8E-5-070-250 ar avea bujii Bosch cod N 105 916 01 ( 7V/7A , M10x1x27 ) . Bujii OE N 105 916 01 nu mai pot fi achizitionate .
    Bujiile echivalente au adancimea de montaj 28-30 mm . Intrebarea este daca motoarele BKE pana la seria 8E-5-070-250 permit adancimea de montaj pentru bujiile incandescente de 28-30 mm fata de 27 mm original . Multumesc .
     
  3. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Logic si normal ar fi sa fie bun echivalentul, doar nu crezi ca toata lumea cauta bujii OE sau care cauta si nu mai gasesc raman fara bujii.
    Demontezi o bujie in maxim 30 secunde mergi la magazin si compari.
     
  4. a4avantnl 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    a4avant,BKE,2005
    Variantele nonOE au adancimea de montaj intre 28 si 30 mm iar OE 27 mm. Nu pot sa compar nimic .
    Intrebarea e daca motorul permite fizic si , sa zicem , adancime de montaj de 28 mm fata de 27 mm original ...
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu mai pot fi achizitionate deoarece s-a schimbat codul in N 10591607. Acestea le poti comanda OE.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Demontezi o bujie, mergi la magazin si cumperi identice ca si lungime si voltaj daca nu vrei sa le cumperi pe cele originale. Ce este asa de greu ? Cumperi Denso, Beru, NGK, Bosch.
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai daca omul vrea OE ? Ce aveti voi impotriva ? :blahblah1:
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Noi nu avem nimic dar el tot insista cu altceva.
     
  9. a4avantnl 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    a4avant,BKE,2005
    Nu ma ajuta. Poate raspundeti si la intrebarea formulata pe care o repet si mai clar: permite (fizic) motorul bujia NGK CZ104 care are adancimea de montaj 30 mm (de la varf la conul de etansare) ?
    Adica varful incandescent poate intra cu 3 mm mai in interior fata de bujia originala care are 27 mm adancime de montaj ?
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu te ajuta pentru ca nu vrei sa te ajute.
    De ce ai vrea sa montezi niste bujii incompatibile cu motorul tau ?
    Ai codul de original compatibil, comanda bujii AM daca asta vrei, dupa acel cod, care este ultima revizie.
    Poate cea cu 3 mm mai lunga loveste in supape, nu avem de unde sa stim, dar fa tu proba daca nu vrei sa montezi ceva compatibil cu motorul tau.
     
  11. a4avantnl 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    a4avant,BKE,2005
    @nucugheri 1 N 105916 07 sunt de 5V/9A si 26 mm adancime montaj ( Beru GE 119) si necesita modificare sw ECU ...

    @ Cristi ultima revizie necesita update ECU iar bujiile firmelor consacrate ca cele originale 7V/7A au adancime de montaj 28 mm si peste 30,32 mm . De asta am intrebat ...
     
    Ultima editare: 11 Ian 2019
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Inteleg ce zici, dar asta e codul compatibil, ulterior celuilalt cu ...01.
    Cauta atunci codul vechi pe la dezmembrari, poate gasesti acolo.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tot intrebi degeaba. Comanzi mai multe modele de bujii la magazin (cele care raman ei le pot da retur fara probleme) si fizic cu bujia veche in mana cumperi bujia care se potriveste cu ce ai avut.
    De unde ai scos asta ? Daca ti se da cod nou echivalent pe OE cu vechile coduri sunt compatibile cu masina fara nici un update. Vorbim impreuna dar ne intelegem separat. Gata cu intrebarile. Mai departe faci cum crezi tu si procedezi cum vrei tu. Asa cum ti-a spus si Nucu, bujiile mai lungi pot lovi in supape. Incheiem aici.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cred ca e ceva mai complicat, se vede pe imaginea din etka ca necesita schimbare de SW.
    Probabil daca e cu 1 mm mai scurta cum zice el, se rescrie si ECU cu SW corespunzator, cu codul recomandat acolo.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nucu nu necesita nimic. Lasa ce scrie in ETKA. Eu am montat si mai scurte si mai lungi (dar aveam motorul desfacut si am putut proba adancimea) si nu au nimic. In situatia lui trebuie sa faca ce i-am spus noi. Ori cumpara originale = OE asa cum i-ai spsu tu ori cumpara echivalent AM asa cum i-am spus eu. Deja discutam aiurea si inutil.
     
  16. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Omu vrea sa stie fizic daca merg sau nu. Noi, nu avem cum sa iti garantam ca nu strici supapele. Deci de ce vorbim cu peretii ? Da-o jos , mergi la magazin cum a zis Cristi si comanzi mai multe modele.

    Totodata cat timp ai variante aftermarket pe acelasi cod compatibil cu cel OE sa inteleg ca cei ce au pus aftermarket au indoit supapele ?
     
  17. a4avantnl 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    a4avant,BKE,2005
    Sper ca nu au indoit supapele . Poate au facut update ECU si au trecut pe bujii de 5V/9A N 105 196 07 . Altii poate au pus MM de 7V cu adancimea de montaj 28 mm sau Beru , NGK de 7 V care produc numai cu adancimea de montaj de 30 mm .
    Astept un raspuns de la cei care nu au indoit supapele de genul " Am montat pe BKE din prima gama de serii sasiu , bujii de 7V cu adancimea de montaj de 30 mm ( sau 28,29 ) si este ok" .
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cred ca o sa astepti degeaba. Esti de o incapatanare fantastica si cu abordarea asta nu o sa ajungi prea departe. Iti spun ceva pentru ca sa inveti: se face update doar daca se schimba voltajul bujiei, atat. Sunt cazuri probate de mine cand fara a face update calculatorul ECU a recunoscut bujie si de alt voltaj, mai mic sau mai mare.
    Dar voi vreti sa le stiti pe toate fara sa fi trecut prin niste chestii elementare si cunoscute de unii dupa zeci de ani de munca. Nimeni din cei care lucreza mecanica sau electrica nu o sa va spuna voua niciodata tot ce vreti sa stiti pe un forum. Mai departe intelegi ce vrei.
    Tu atat timp cat ai voltajul bujiei stabilit = identificat si lungimea stabilita poti cumpara bujie marca buna AM. Cu asta chiar ca am incheiat. Bafta
     
    Ultima editare: 11 Ian 2019
  19. a4avantnl 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    a4avant,BKE,2005
    Nu e incapatanare Cristi. E numai dovada ca am citit atent acest topic . Despre update scrie @audi66 la pag.9 # 172 . As cumpara bujii Beru , NKG de 7V cu adancimea de montaj 27 mm ca originalul , dar nu se fabrica decat cu 30 mm .
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Update-ul de sw nu modifica fizic o lungime prea mare si deci o posibilitate de lovire cu supapele. Logic, nu?
    Update-ul face doar modificari de voltaj asa cum a scrie Cristi.
    Tu, daca vrei sa fi pionier incearca mai multe feluri de bujii. Insa, eu iti recomand sa mergi pe ce zice producatorul.
     

Distribuie pagina asta