1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Caseta Directie - Curea - Pompa Servodirectie la B3 - B4 (80 - 90) - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Modele clasice' creată de Dj Topi, 1 Ian 2008.

  1. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    alex din cate stii se gasesc kit-uri de reparatie pentru caseta de directie?eu am incercat sa gasesc unul dar fara folos...
     
  2. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Din cate stiu, ar trebui sa existe. Trebuie intrebat la marii distribuitori de piese sau chiar la reprezentanta.
    Totusi, aceste chituri, in general, contin doar seturi de semeringuri, garnituri si lubrifianti; piese din interior nu cred.
     
  3. Bogdan205 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1.8T AEB / Audi A2 1.4 TDI AMF
    caseta directie

    Asa este , se pare ca in catalogul de la ETKA exista repair kit cu codul
    4A1 498 020 (pentru modelul meu).
    Acest kit contine numai partea de garnituri, nimic mecanic.
     
  4. panti

    panti Silver Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    audia3 1.9 TDI ALH,seat toledo 1.9 TDI
    eu as merge pe una second,este originala si ai siguranta.in cel mai rau caz se poate defecta si asta.depinde de pret
     
  5. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    astia de la Audi importa un kit ca cel de care zici tu cu garnituri,etc. ei ii zic "kit de reparatie" dar e de fapt un kit de intretinere as zice eu ca daca iti cade ceva la caseta ajungi la una noua sau second cum a zis colegul
     
  6. trahanaKe

    trahanaKe 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2008
    Locație:
    Sighisoara/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 B4 1.9 TDI Avant
    caseta directie B4 1.9 TDI

    Ca sa nu mai deschid un topic nou, o sa postez aici:
    Mi-am comandat burduful de la caseta de directie sa-l schimb ca era rupt, si am observat ca curge destul de mult ulei din caseta...:(, io banuiesc ca ar fii simeringul, as incerca sa-l schimb poate o salvez. Si acuma intrebarea:
    Stie cineva cum ar fii cel mai usor de desfacut caseta, care ar fii cel mai la indemana drum?:think:
     
  7. mhozoc

    mhozoc 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4-2.0 ALT-2002;80-2.0 16V;A4 B7 1.8T 2008
    E complicat de desfacut caseta si-ti trebe scule speciale,mai bine cauta o firma de reparatii casete,gasesti pe net sau una sh pt ca cele noi pe producator sunt majoritatea reconditionate, chiar si daca iei de la reprezentanta la un pret exorbitant de mare tot reconditionata s-ar putea sa-ti dea,am lucrat la piese auto si stiu.De obicei se strica doar un oring de pe pistonul hidraulic undeva in interior care e foarte greu de schimbat,celelalte garnituri din set mult mai rar,daca ai mai facut si ai curaj poti sa te apuci dar sa nu strici ceva pe acolo iar pe partea mecanica se mai pot regla jocurile,bafta.M-am referit aici la casetele de 100, la 80 nu stiu cum e dar banuiesc ca acelasi principiu.
     
    Ultima editare: 14 Apr 2010
  8. Bogdan205 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1.8T AEB / Audi A2 1.4 TDI AMF
    caseta directie

    Eu am ajuns sa iau una second hand , preturile pentru cele reconditionate sunt destul de mari.

    Ca exemplu va dau raspunsul dat de o firma de piese auto :

    In urma cererii dumneavostra va trimitem pretul pentru reperul cerut. Pentru caseta de directie se necesita piesa veche la shimb, iar pana la evaluarea piesei se retine o garantie care difera de la un furnizor la altul.

    * caseta directie CARDONE (producator Italia - calitate de fabrica) - 1335.05 (+ 467.48 garantia) RON
    * caseta directie DELCO REMY (producator Italia - calitate de fabrica) - 820.18 (+ 706.11 garantia) RON
    Reperul din oferta este indentificat pentru codul 4A1 422 065.


    Mult noroc !!!
     
  9. pocitanie

    pocitanie 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi 80 B3, 16 td, 1991
    noroc, am observat ca burduful de la servo directie este rupt si nu vreau sa ajung in situatia in care sa se strice caseta, burduful acela se poate schimba usor ? sau necesita sa dau caseta jos ?
     
  10. trahanaKe

    trahanaKe 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2008
    Locație:
    Sighisoara/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 B4 1.9 TDI Avant
    Acum am vazut ca m-am exprimat aiurea...intrebarea era defapt:
    Care ar fii cel mai usor mod de a o da jos de pe caroserie?
     
  11. Bogdan205 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1.8T AEB / Audi A2 1.4 TDI AMF
    caseta directie

    Poate va este de folos :


    Bafta
     
  12. Bogdan205 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1.8T AEB / Audi A2 1.4 TDI AMF
    caseta directie

    Buna ziua,

    Am luat decizia nu tocmai buna sa achizitionez o caseta second hand :).
    Initial toate bune si frumoase , burduf bun fara pierderi de ulei si aparent fara joc, masina se comporta mult mai bine !
    Doar ca dupa nici 300 km a inceput distractia, respectiv a inceput cu un mic zgomot la rotirea volanului stanga dreapta cu motorul oprit .

    De la un mic zgomot am ajuns la un joc considerabil pe verticala la imbinarea bratelor care duc spre capetele de bara (verificat cu mana tras in sus si in jos ansamblu de prindere).

    Mentionez ca inainte de montare am verificat acel surub de reglaj sa nu fie umblat si binenteles am pus uleiul cel bun :) (G002000 verde)

    Acum intrebarea este ce ramane de facut ?
    Vanzatorul a zis ca imi schimba caseta, dar oare se mai merita?
    Avand in vedere ca e destul de munca si garantia pt un sh nu e tocmai mare voi ce credeti sa merg pe una reconditionata ?
    Ca de una noua pe original...........:banghead:

    Astept parerile voastre , o zi buna !
     
  13. shumy

    shumy Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi 80 b4 ,1.6 CC, 74 kw, tip motor ADA (1994)
    Schimbare burduf ax caseta de directie

    Salutare. Trebuie sa schimb si eu burduful de la axul de la caseta de directie pentru ca s-a rupt si nu vreau sa intre gunoaie pe la caseta. Spuneti-mi si mie va rog frumos cat este un pret corect la manopera pentru inlocuirea lui si daca dureaza mult inlocuirea lui. Pe el am dat 25 de lei.
     
  14. ELVIS

    ELVIS 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 2009,136 cp,CAGB
    mai dai manopera 50 de lei.nu cred sa fie mai mult. dureaza 30 de minute.succes.
     
  15. zlaty

    zlaty 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2008
    Locație:
    dr.tr.severin
    Masina:
    audi 100 2,5 TDI Motor AAT 116CP
    mhozoc Salut. Am un audi 100 din 1993 si imi pierde lichidul servo pe la caseta si as vrea sa o desfac. Imi zici si mie te rog cum se demonteaza de pe masina caseta. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mar 2012
  16. Bogdan205 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1.8T AEB / Audi A2 1.4 TDI AMF
    Salut

    Salut

    Pentru a demonta caseta de directie ai nevoie sa faci urmatori pasi :

    1)In compartimentul motor ai de desfacut cele doua suruburi care vin dinspre capetele de bara. (suruburile sunt prinse unul langa altul pe partea mobila a casetei de directie).
    2)mai ai inca doua suruburi, unul pe o parte si unul pe alta in zona rotilor chiar in dreptul casetei de directie.(acestea prind caseta de caroserie)
    4)Desfaci capacul mare de sub volan in zona cu relee ( cel din plastic) apoi la baza axului volanului o sa gasesti un cardan .(desfaci ambele suruburi de pe cardan pentru a slabi si scoate caseta).
    3)Desfacut cele doua furtune de la servodirectie (la mine a mers usor pe sus datorita spatiului suficient intre motor si caseta)
    Daca nu merge pe sus incerci pe sub masina.

    Sper ca am fost de folos, o zi buna !
     
    Ultima editare: 1 Sep 2011
  17. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Curge caseta de directie in zona burdufurilor.Mi s-a spus ca ar fi un kit de reparatie,credeti ca as rezolva problema astfel?
     
  18. marius100quattro 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2011
    Locație:
    lipanesti prahova
    Masina:
    audi 100 quattro,motor 2309cm3,an 1993
    salut baieti, si eu am patit acelasi necaz in dimineata asta cu pompa de servodirectie. Iimi arunca tot uleiul afara din vas si curge prin fata pe la semeringul pompei, pana aici a fost. Stie cineva unde gasesc un kit de reparatie sau o pompa de servodirectie si cam cat ar costa asta. Multumesc frumos la toti.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011
  19. speedy_bob 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    AUDI A4 AVANT 1.9TDI
    zgomot de la caseta de directie

    Va salut,

    Am si eu ceva probleme cu caseta de directie: imi pierde putin ulei pe la unul din capete si are putin joc.
    Iata ce am sesizat: in mers, cand trec cu masina peste mici gropi sau denivelari succesive, se aud batai care initial m-au dus cu gandul la zgomotul facut in cazul unui joc la bucsi sau ceva similar numai ca era un zgomot metalic, iar senzatia era ca si cum roata ar pierde aderenta la sol, similar cu cazul in care telescopul nu ar face amortizarea.
    A mai patit cineva treaba asta, e intr-adevar un zgomot facut de caseta de directie?

    Mentionez ca am fost la mecanic care mi-a spus ca nu am probleme la bucsi, iar telescopul e aproape nou si functioneaza perfect.

    Multumesc.
     
  20. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Verifica flansele amortizoarelor
     

Distribuie pagina asta