1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cata's garage part III A6 ALLROAD C7 3.0 BiTdi - BigFoot - SOLD

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Cata_ADC, 28 Noi 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    simplu Robert nu se poate scoate din convertizor printr-o simpla scurgere asa cum am facut eu cu ceva timp in urma ... iar depunerile nu le scoti decat printr-un flush
    si nu l-am facut cu detergenti ci doar prin adaugarea de ulei proaspat
     
    K U L și Kspic apreciază asta.
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Care este explicatia la culoarea uleiului vechi? Daca imi amintesc bine a fost schimbat total!?
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Oct 2018
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    unde ai vazut tu schimb total @MarianMaxx prima data ?
    Procedura folosita initial a fost cea de reprezentanta prin drain & fill conform manualului de service

    discutii legate de alte aspecte le purtam pe ariile dedicate :)
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Îi vin mănușă jantele astea ! ( A 2-a oară când o spun ) :drool: nu știu cum o sa te înduri să o scoți în clorura și nisip :ermm:

    Legat de aria tehnica, dacă nici a ta nu mai are parte de atentie, atunci ....ne lăsăm fiecare de meserie ! :cool:

    Alte modificări în plan ?
     
  5. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Felicitari pentru jante Catalin.
    Sincer si eu incep sa simt smucituri chiar daca anul trecut am schimbat uleiul. Asa ca daca iti scriu peste cateva saptamani pentru un schimb de ulei 'a la carte' sa nu fii suprins :D
     
  6. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Cata-cata, as da niste printscreen cu :" sa va explic cum e cu uleiurile, câți producători mondiali sunt și câți cumpără și aditiveaza și revând uleiurile......la cutia de viteze, mereu doar original. Altfel ramai cu ea. Nu puneți ravenol!"

    In rest ce sa zic?! una dintre cele mai intretinute exemplare. Felicitări.

    Iar înlocuirea completa a uleiului cred că ar fi ideal sa fie făcută la 120k km.
     
  7. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Subscriu. Cata ai pus Ravenol ? Unde e uleiul original. Sunt curios cum o sa arate dupa 16.000 km. Oricum te joci cu focul. Parerea mea e ca uleiul arata asa tocmai pentru ca aceasta cutie isi arata cumva limitele si un grad de uzura mai ridicat, tocmai pentru ca masina este impinsa. Probabil astea sunt limitele cutiei. Astea sunt lucruri pe care putin le vad, Felicitari pentru modul in care iti ingrijesti masina. Rotile sunt........:applaus::arco:
     
  8. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Catalin a facut o alegere buna. Nu este ravenol numarul 1 la orice, dar pentru ATF fac treaba buna. Si fata de alti producatori de uleiuri ofera si astfel de aprate cu care faci treaba corect.
    Legat de uleiul original, eu am umblat de doua ori in cutie cu ulei original ( cutie manuala ). La scurt timp si cam 10k km dupa ce am schimbat uleiul din fabrica cu ulei original VW/Audi am schimbat rulmentii de la diferential. Asa ca ...... time out.
    Ravenol fiind partener tehnic audi motorspot sunt cam singurii apropiati de marca asta foarte mult dpdv al produselor.

    Produsele originale dpdv al fluidelor incep sa fie din ce in ce mai slabe. Asa ca miscarea lui Catalin a fost una desteapta :)
    Timpul trece si stiinta ne-a invatat un singur lucru si anume ca ceea ce astazi este adevar maine poate sa fie greseala. Sa te contrazici pe tine cu privire la afirmatiile din trecut inseamna sa evoluezi.
     
    NonoGe, Cata_ADC, gicu și alți 2 apreciază asta.
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Kspic mare dreptate ai și un adevaraa diplomat. Cătălin parca e mai matur. Ba cu S5 in loc de c43, ba cu ravenol - zici că este alt om. Doua slabiciuni mai are. 1. Să vadă cât de bune sunt cauciucurile falken și 2. să treacă și el la niste allseason de calitate :))))))))
     
    Cata_ADC și stefan550 apreciază asta.
  10. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cata_ADC și bobalex18 apreciază asta.
  11. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Gusturile si preferintele nu se discuta. Asa cum poate in cazul meu un medicament are efect si in cazul tau nu ( variabilitate genetica dpdv al producerii unei enzine ca o posibila cauza de exemplu ) asa fiecare alege ceea ce i se potriveste cel mai bine. Masinile noastre circula in orase diferite, pe portiuni de asfalt diferit, de la producatori diferiti, altitudini diferite, conditii meteo diferite, variante de soft diferite ... etc.
    Importanta este impacarea sufleteasca a tuturor. Daca ar fi sa discutam despre strict un producator si strict un produs, nu ar mai exista atata diversitate si atatea razboaie intre fanii unei marci/producator de piese auto.... etc.
     
    Cosmin ZKG și mirceacml apreciază asta.
  12. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Kspic sunt de acord. Doar îl atac pe cata. Avem noi o discuție mai veche deschisa E63 amg vs A4 b9 chel. Și cu fiecare ocazie mai rotesc cuțitul în rana.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  13. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cred ca aici conteaza foarte mult si greutatea care se aduna in piciorul drept, mai ales ca la @Cata_ADC in zona ninge mereu, se poarta bocanci grei, etc.
    On topic, masina asta are noroc mare cu un proprietar cum este Catalin.
     
    Cata_ADC, bobalex18 și Kspic apreciază asta.
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Și mie îmi place foarte mult atât mașina cat mai ales cum este intretinuta. Iar "alintul" i se potrivește perfect
     
    Cata_ADC și Kspic apreciază asta.
  15. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Cata, cand vinzi allroad-ul ? :). Parca as face trecerea la NFl :))
     
    bobalex18 apreciază asta.
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Gicu nu este nici pe departe ceea ce spui
    Ne-am documentat mult înainte de a face pasul cu cei de la Ravenol iar colaborarea cu Audi Motorsport sincer m-a jucat puțin la sentiment
    Am user manual al RS3 LMS la îndemână cine o vrea o pot pune pe privat for free la dispoziție ca să vezi ce ulei folosește în transmisie și nu numai
    ZF sunt asambaltori de cutii cum îți spuneam și atunci când ai făcut tu schimbul, în bidonul lor poate sta ulei Ravenol sau LM dar aici @Kspic știe mai multe nu are rost sa dezvoltam

    Cu focul te joci mereu dacă nu faci treaba ca la carte, un schimb făcut complet și fără a utiliza detergenți care sa spele ci simplu ulei nu vad unde ar produce o problema...

    Audi ca și BMW si alții de când au politica long life alături de for life oil in transmisii Dpmdv au devenit departe de ceea ce erau odată mai ales la cutiile de viteze unde discuția e ampla

    Un mers preponderent în oraș, lipsa de autostrăzi și altele supun unui stres inimaginabil cutia. Nu neapărat softul ci daily use ul

    Despre uleiul de motor eu am sa rămân fan a ceea ce puneam și am sa continui sa pun respectiv 0W30 Mobil 1 ESP

    Sunt un parolist și destul de tipicar ma scoți greu din ale mele, îmi plac lucrurile simple și fără ascunzișuri

    Repet fiecare face ce dorește și e liber sa își expună punctul de vedere

    Legat de vânzarea mașinii da este în plan insa in spatele ei sta un lucru personal destul de sensibil și care practic ma duce aici, prietenii știu de ce

    Modificări în plan sunt înlocuirea lichidului de frana și a antigelului, urcarea din nou pe dyno la Dragoș cu mici ajustări, anvelopele de vara UHP Michelin Pilot Super Sport cu dimensiunea 255 in locul actualelor 265 și că sa se bucure un amic care la fel că și Bogdan e cuțitar revopsirea etrierelor profesional

    Jantele erau superbe și pe vara daca ar fi fost 21 inch o spun și o recunosc cu mana pe inima :)

    Tavi , suntem aici cu drag

    Bob ști că nu te contrazic,evoluam pe parcursul vieții acum sincer îți dau dreptatea recunosc și ți-am mai spus

    Când greșesc nu îmi e teama sa recunosc stai liniștit

    @gicu următorul schimb am să îl facă după 60.000 de km parcurși sau 3 ani daca va mai fi așa cu siguranță va arata mult mai bine decât al tău și nu uita că eu merg cu soft
    Pe probate man

    @mabalaru soon my friend am să pun anunțul prima data pe club dar până atunci voi bifa tot ceea ce este pentru Allroad mai bun

    [​IMG]

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Chriss_Deejay, Andu333, stefan550 și alți 6 apreciază asta.
  17. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Cata_ADC, nu e chiar așa de simplu! :)
    Personal nu aș folosi altă 'zeamă' în cutie dacă nu e OEM.
     
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @borsy totul este simplu, omul le complica. Trust me ;)

    MVIMG_20181030_094432.jpg

    Stii vorba think outside the box ... eu mereu am gandit astfel si nu am sa ma opresc

    In plus, toata viata vei invata nu e nimeni care sa le stie pe toate, tot ce putem face este sa facem cu pasiune si sa facem lucrul ala bine.
     
    Kspic, Alin03, stefan550 și alți 8 apreciază asta.
  19. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Foarte corect.
    Omul cat traieste invata.
     
    borsy și Cata_ADC apreciază asta.
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    oficial va anunt ca astea pot fi ultimele poze ale ei la mine...
    MVIMG_20181119_092513.jpg
    MVIMG_20181119_102844.jpg

    MVIMG_20181119_111534.jpg

    MVIMG_20181119_111547.jpg
    sunt nevoit sa renunt la ea , prietenii stiu si de ce
    motivul este destul de personal , o schimbare pe care nu am vrut-o in viata mea but this is life...

    Mergem inainte , sper sa aibe parte de un pasionat sau cel putin de o intretinere buna
     
    Tudor.r, Bozonc Andrei, paul14 și alți 9 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta