1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Centura de siguranta la A5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de alecsandy21, 1 Oct 2009.

  1. alecsandy21

    alecsandy21 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5 2.7 TDI Multitronic
    :hi:...Help me..!!!... se poate anula avertizarea acustica ( beep-urile acelea enervante) de la centurile de siguranta???..:confused:..tnx..
     
  2. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    NU! Am incercat eu la reprezentanta,operatiunea merge pina in momentul in care operatorul are nevoie de niste chei de acces pe care fabricantul refuza sa la furnizeze!La modelele mai vechi se poate.
     
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    ori pui centura dupa tine , ori cauti capete de centura, sa bagi in locul centurii masinii .
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Aug 2013
  4. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Interesanta intrebarea. N-ai avut pana acum niciodata ocazia sa iti para bine ca ai avut centura? Bucura-te atunci, ca s-ar putea (nu-ti doresc!) sa nu ai ocazia sa-ti para rau ca nu ai avut-o...

    Iar ca sa-ti raspund direct la intrebare, da, se poate sa anulezi avertizarea acustica punand centura. In mod corect.
     
  5. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    se poate scoate cu vag-com. Dar cel mai bine e s-o porti.
     
  6. bubulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi a5
    Cel mai usor este sa o porti, dar la a5 avertizarea nu cred ca dureaza mai mult de 1 minut, interval dupa care se opreste.
     
  7. jaguarxkr

    jaguarxkr 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Sportback 3.0 TDI 2011
    Avand in vedere ca nu mai este alt thread deschis pentru a5 privind problemele la centura de siguranta am sa postez aici, sper sa nu gresesc.
    Am si eu 2 nelamuriri care ma framanta.
    1. Centura dupa partea dreapta este rasucita, pur si simplu asa este in punctele de prindere rasucita.
    Ma intreb daca masina a fost cumva lovita si cineva a umblat la centura de siguranta si nu a mai puso cum trebuie. Mai intampina cineva aceasta problema?
    2. Centurile (nici cea de pe stanga nici cea de pe drapta) nu se pot regla in inaltime, desi actionez acea clapeta din stalpii masinii, nu se misca absolut deloc. Astept cu interes parerile voastre.
    Etse vorba despre un audi a5 3.0tdi model 2011.
    Multumesc!
     
  8. sunnyboy 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi quattro 2010 CAHA
    Poti vedea la suprafata centurilor, daca fibrele de pe centura sunt intinse, ies in afara, inseamana ca centuri au fost blocate(accident).
    Daca reglajul de inaltime nu functioneaza, iar este semn de accindent, de obicei se rupt niste plastice mici in momentul tensionarii.
    Daca ai posibilitatea pune o poza cu centura si iti zic sigur.
     
  9. jaguarxkr

    jaguarxkr 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Sportback 3.0 TDI 2011
    da, centura de pe partea stanga este rasucita iar suprafata ei este tocita, agatata. am sa revin cu poze cum ajung acasa.
    Daca a fost lovita cum pot verifica daca i-au sarit sau nu airbagurile.
    Pot repozitiona/inlocui eventual airbegurile in cazul in care au sarit
     
    Ultima editare: 28 Aug 2013
  10. sunnyboy 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi quattro 2010 CAHA
    Iti pui centura si faci o poza sus unde se face reglaju de inaltime, si un jos unde intra centura.
    Cu airbagurile daca au fost doar reparate si puse rezistente in locul lor(nu apare nimic la test)ele trebuie inlocuite.
     

Distribuie pagina asta