1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Centurile de siguranta la A4 B5 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de ovidiutm, 12 Sep 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Salutari.
    Am observat ca una din centurile spate nu mai doreste sa se stranga inapoi dupa ce este eliberata... ca si cum arcul nu o mai retrage inapoi.
    Asadar am desfacut plansa din spate unde se afla acel mecanism care tensioneaza si am desciperit ca materialulcenturii s-a torsionat si opunea rezistenta. L-am indreptat si m-am jucat putin cu ea... si-arevenit, mergea perfect.
    Apoi, dezastru... in timp ce am tras de ea, am ajuns la capat si din acel moment, mecanismul de tensionare o trage frumos inauntru dar nu a mai vrea sa o mai elibereze, exact asa cum ar trebui sa faca cand tragi tare de ea desi am tras incet.

    Am desfacu-o si demontat-o, si pe lateral am gasit o serie de rotite dintate din care un grup de 2 rotite sunt facute sa se miste. Daca trag acel grup intr-o parte ma lasa sa trag de centura dar daca las centura sa mai intre inauntru rotitele de misca in cealalta directie blocand din nou centura de la orice incercare de a o mai trage.

    A mai patit cineva asa ceva?
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bun, am rezolvat-o.
    De fapt are o chestie gandita sa nu se mai traga centura daca o folosesti pentru a fixa scaunul copilului. Pentru a functiona din nou trebuie lasata sa intre toata si apoi te va lasa sa o si tragi normal. Eu nu am mai lasat-o sa intre de frica sa nu accentuez problema lasand sa se adune mai multa centura pe tambur.
    Totodata are o bila gandita pentru cazul in care masina e inclinata (inclinatie sanatoasa), moment in care din nou nu va mai intra inapoi centura. Asta am observat dupa ce am dat-o jos, daca nu o tineam in pozitia normala nu ma lasa.
     
  3. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Aha bine de stiut in caz ca o sa umblu si eu :)
     
  4. Guest 19314 Guest

    Multumiri

    Multumiri Ovidiu pentru impartasirea acestei experiente. Si mie mi se blocheaza foarte repede.
     
  5. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Reparatie sistemul elastic de retractare al centurii de siguranta - la A4 B5

    Sal'tare doamnelor,domnisoarelor si domnilor ! Zilele astea,cum nu am avut nimic mai bun de facut decat sa stau pe net,am gasit un topic pe forumul Audisport-iberica.Si ma gandesc ca nu fac nimic rau daca il impart cu voi,asa ca l-am tradus si va las sa-l cititi,poate ca unora o sa le foloseasca.
    Mai intai,stim cu totii ca dupa multi ani centurile de siguranta nu se mai "retrag" in lacasul lor la fel ca atunci cand masina era noua.Unele centuri raman "atârnând" de stalpul usii si trebuie sa le bagam cu mana la loc.Ceva de genul:
    http://www.youtube.com/watch?v=addjUbYRHcU&feature=feedu
    Si-atunci multi sa gandesc sa desfaca sistemul din stalp,etc...
    Si acum urmeaza instructiunile:
    Material necesar :
    -Amoniac lichid
    -Un spray siliconic(spray pt. bord)
    -Un pulverizator
    -O galeata
    -Cârpe de bumbac
    -O masca contra prafului
    -Ochelari de protectie
    -Manusi de latex

    Cum procedam :
    1.Tragem afara toata centura de siguranta si o blocam cu ce avem la indemana in asa fel incat sa ramana toata in afara;
    2.Umplem pulverizatorul cu apa calda si amoniac in proportie de 5 / 1;
    3.Ne echipam ca Einstein cu masca,ochelari,manusi.Nu de alta,dar amoniacul stim toti ca o picatura in ochi te poate lasa fara el iar pt. maini este iritant...
    4.Aplicam fara frica solutia pe toata centura de siguranta;
    5.Frecam bine cu o cârpa,daca e posibil de culoare alba pt. a vedea cata murdarie iese;
    6.Apoi înmuiem o alta cârpa in apa pe care am pus-o in prealabil in galeata si clatim amoniacul ce a ramas in materialul textil al centurii;
    7.Intindem centura si o lasam sa se usuce;
    8.Dupa ce s-a uscat aplicam spray-ul siliconic in cantitate mica pe centura si frecam bine cu o carpa uscata pt. a intinde siliconul pe toata centura,ideea este de a hidrata(sau unge,ziceti-i cum vreti)materialul textil in asa fel incat centura sa se adune usor in sistemul din stâlpul usii;
    9.Lasam sa se "usuce" siliconul ca sa nu ne murdarim hainele;
    10.Eliberam centura din elementul de fixare ales de fiecare si...

    http://www.youtube.com/watch?v=myRoPNcIyAg&feature=feedu
    Cam asta e ! Tin sa mentionez ca videoclipurile si instructiunile nu-mi apartin,sunt ale unui coleg de pe forumul Audisport-iberica.Am procedat urmand instructiunile si rezultatul este cel din videoclipul 2.
    Sal'tare si sper sa va foloseasca.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Noi 2011
  6. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    Am citit tot si am vazut ambele videouri,dar sunt cam sceptic... Ideea ii sa cureti centura de siguranta de mizerie... si apoi va reveni la loc?
     
  7. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Da.Ideea e urmatoarea : cu timpul,pe centura se aduna o gramada de mizerie care putin cate putin se intareste.Si-atunci materialul textil din care e facuta centura isi pierde flexibilitatea.Daca reusesti sa o cureti cat de cat (cu amoniac diluat,nu incerca cu amoniac pur ca o arzi!!!) atunci isi recapata din proprietati si revine in pozitie.
     
  8. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    Ce tare, cum vine caldura am sa incerc si eu la fel si sper sa pot pune concluziile aici
    Mai exista si alta substanta inafara de amoniac, cu care sa curatam, sau doar asta e cel mai indicat?
     
  9. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Nu stiu ce altceva sa-ti recomand,eu am folosit amoniac,deci...nush,incearca si cu altceva,dar ai grija.
    :salute:
     
  10. amantia 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    A4 B7 2005 2.0 TFSIQ, WV eGolf 2019
    Conversie centura de siguranta 2 puncte in 3 puncte

    A incercat/facut cineva conversia centurii de siguranta din mijloc din 2 puncte in 2 puncte? Se poate face acest lucru? Au existat B5-uri cu centura in 3 puncte pentru toti pasagerii din spate?
     

Distribuie pagina asta