1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Colantare autoturism - merita ?

Discuție în 'Exterior' creată de KASSEL, 5 Noi 2008.

  1. B-04-MUL 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI,2004
    Pareri Colantare Audi b6

    Salut.am si eu un b6 2004 negru si am gasit o oferta de colantat, as vrea platon+capota+porbagaj,ce culoare s-ar potrivii pe culoarea neagra?? pareri? sunt in lipsa de inspiratie:)
     
  2. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro
    ca parere personala... un B6 nu prea e genul de masina pe care ca o faci in 2 culori... poti iesii in evidenta prin alte mijloace... Sa nu mai spun ca autocolantul ala mai mult de 2 ani nu te tine .
     
  3. B-04-MUL 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI,2004
    Pai, nu as vrea sa ma tina mai mult de 2 ani. Am gasit o oferta cu 400 ron, dar acum nu stiu ce culoare s-ar potrivii cu negru, eu am vazut un B6 asa si arata foarte ok dar el avea masina gri.
     
  4. taz quattro

    taz quattro 6th Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Constanța / Aosta - Italia
    Masina:
    A6 C6 3.0tdi Quattro 165 kw/ex A6 C6 3.0tdi quattro 166 kw sline pachet s6/ex. A4 B6 2.5tdi quattro
    Salut,
    Eu am colantat in Bucuresti vechea mea masina cu negru mat si capota plafon si portbagaj in carbon 3d. Sincer e de efect dar dupa 7 luni la portbagaj a inceput sa se ridice colantul, pe la aripi a inceput sa se desfaca, plafonul la fel, a inceput sa se ridice usor usor. Nu cred ca merita.
    Acum la noul A6, care il am, l-am dus la vopsit tot negru mat si asa stiu ca nu mi se mai ridica vopseaua. De cheltuit se cheltuie cam aceiasi bani dar durata e diferita. Ramane la parerea fiecaruia ce vrea sa faca pe banii proprii .
     
  5. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Eu am un an de cand am pus coolant. E ca an prima zi, si acum.Nu a crapat ,sau sa se dezlipieasca.Masina o spal la mana.La 400 ron colantata toata? sau numai materialul?E 3d?
     
  6. B-04-MUL 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI,2004
    nu,doar capota+plafon+porbagaj gen cu tot cred,asa s au exprimat aia,si nu stiu ce culoare ar merge cu negru meu :) gen un alb lucios ceva.
     
  7. Aln 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    audi s5 2012
    Eu mi am facut audi a6 4g alb perlat acum 8 luni si e in stare perfecta e singura din bucuresti culoarea asta

    [​IMG]
    adult image hosting
     
    Ultima editare: 22 Mar 2015
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Unde ai facut colantarea Aln ? La Carbon Systems ?
     
  9. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Aln e foarte frumoasa...Eu o am colantato toata alba...nu sa deslipit Vreau sa o fac si eu la fel ,alb perlat .Cat ai platit ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Alb perlat sau orice culoare safirata/perlata costa intre 6000-7000 ron pe la firmele autorizate. Am sunat eu. :D
     
  11. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Prefer sa muncesc eu 3 zile si o fac eu...trebuie sa gasesc un colant de calitate..colantul ce e pe audi-ul tau Aln ce marca e?
     
  12. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Salut,
    Mi-am achizitionat un Audi A3 8L an 2000 1.8 si vreau sa va intreb ce stiti despre negrul acela carbon ? Din cate am inteles este o folie/autocolant ? Avet idee cam cat m-ar costa la A3 meu sa-l fac complet negru carbon ? Si daca stiti pe cineva sau o adresa de la vreun service. Mersi.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Iun 2015
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, este autocolant, vad ca nu prea esti in tema cu treaba asta.
    Costurile difera de la firma la firma si de materialul folosit, daca il pui in curtea lu nea Gica, cu 500 ron o colantezi, dar nu te astepta sa treci iarna cu ea.

    Iti recomand sa dai un telefon/mail la firmele de mai jos.

    DCM Design
    Carbon Systems
    Street Design
    Colantari Design
     
  14. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Sincer, recunosc si nu imi este rusine.. Nu ma pricep deloc.. Si sper sa invat si eu de la voi.. Citesc pe aici de dimineata de la 7 sa mai prind cate ceva.. Am inteles.. Voi suna.. Prefer sa platesc dublu/triplu decat lu' nea gica dar sa reziste ceva timp nu 6luni/1an.. Si daca in talon masina are culoarea argintiu.. Ce fac daca o modific negru carbon? Are vreo treaba daca e autocolant?

    Si mersi pt adrese. Ultima e geniala, stau la 3 strazi de ei si nu stiam. Mersi
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, trebuie schimbat talonul, costa vreo 70-80 lei.
    Cei de la DCM si Carbon Systems ofera garantie intre 1-3 ani parca, in functie de folia aleasa.
    Iti recomand cele 2 firme mentionate mai sus. N-ai pentru ce. Bafta.
     
  16. Ricky 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 3.0 Quattro Automat 232cp, 2007
    Sfat colantare A4

    Salutare,

    Vreau sa "reimprospatez" lookul A4-ului meu culoare actuala visiniu metalizat

    Vreau sa o infoliez complet, intr-un final mi-am pus 2 culori in cap, rosu mat si alb perlat.

    Va rog veniti cu ceva pareri sa mi fie mai usoara decizia, ce culoare ar da mai bine. :)
    Asa este acum: [​IMG]

    Asa arata albul perlat:

    [​IMG]

    Asa e rosu mat nuanta mai deschisa:

    [​IMG]

    Si nuanta inchisa

    [​IMG]

    Merci :)
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Rosu ala mat mie nu imi place deloc, eu o am alb perlat, vopsita nu colantata. Noaptea se vede foarte frumos, daca nu te deranjeaza ca este o culoare greu de intretinut, fa-o alba.
     
  18. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Salut. Am o intrebare legata de culoarea din talon.. Am talonu si cartea masini din germania nu l.am facut asta pe romania ca inca am nr rosii.. In talon normal apare culoarea GRI ... Intrebarea mea este daca o colantez in GRI MAT ea avand acum GRI LUCIOS .. Ar fi nevoie de schimbat talon? Ca ma gandesc ca daca este tot gri nu conteaza lucios/mat.. Salut
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca este culoare gri (indiferent de nuanta) nu ai ce sa cauti la RAR si la DRPCIV pentru modificari in CIV si eliberarea unui nou Certificat de Inmatriculare. Bafta.
     
  20. Mepyy

    Mepyy 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 / 1.8 / 2000
    Cristi mersi de raspuns... Atunci o sa merg cu incredere ca nu trebuie sa mai umblu dupa modificari.
     

Distribuie pagina asta