1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Colantare autoturism - merita ?

Discuție în 'Exterior' creată de KASSEL, 5 Noi 2008.

  1. Thehunter86 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi a5 sportback, 2.0tdi, 2013
    Bun, bun. Și ce este de făcut? Am citit în ultimele 3 săptămâni cam tot ce se putea despre oxidarea cromului . Am încercat inclusiv și cu sonax soluție pentru crom , dar nu a dat vine știe ce rezultate . Dacă as sta la casa, probabil ca as spala manual mașina... As vrea sa știu care ar fi cea mai buna soluție pentru problema , fiindcă deja numai la asta ma uit când ma urc în mașină. Mulțumesc mult de ajutor
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Se face polish la elementele cromate. Evident, se foloseste o pasta dedicata ce nu are voie sa ajunga in contact cu vopseaua/lacul.
    Dar, cu riscul de a ma repeta, inceteaza sa mai supui masina la acel tratament nociv care albeste cromul. Ideea e sa faci experimente la ce spalatorii sa mergi.
     
  3. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Eu nu recomand pe cei din Plopi - infolieriauto.ro, am dat 100 ron pe folie protectie faruri si numai folie de faruri nu era aia. Au incercat ei sa imi spuna ca trebuie tinuta in soare sa se duca bulele de aer atc... dar de vedea aiurea de tot si noaptea distoriona fasciculul de lumina in ultimul hal. Peste o saptamana am dat jos de pe sticla folia.

    Sunt niste tipi in Giroc, cauta pe facebook grupul lor.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu spal masina la spalatoria de langa GreenForest (la circa 30 m) de pe S. Barnutiu insa asta pentru ca stau in zona si pentru ca acolo am gasit un baiat de care sunt multumit ce lasa in urma lui.
    Despre polish, nu pot spune deoarece persoana care imi polisheaza mie locuieste acum in Germania si doar cand ajunge in Romania mai trag eu de el sa imi polisheze cate ceva.
     
  5. sQQ

    sQQ 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P / 2.0 TDI BMM / 140 CP
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In Bucuresti cele 2 optiuni enumerate mai sus sunt cele mai bune. Majoritatea celor care colantam ceva pe la masini am facut-o la ultimii mentionati. Eu am colantat rama la o grila pentru masina din profil acum 1 saptamana si a iesit foarte bine. Am mai facut diverse colantari tot la cei din urma si am fost intotdeauna multumit de cum au lucrat.
     
    stefan550 și sQQ apreciază asta.
  7. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    DCM Design sunt in top - de asemenea ProWrap sau CustomWrap sunt 2 nume de luat in seama .
    Depinde foarte mult de folia folosita : Avery , MacTac , Orafol , 3M , etc.
    Ca si idee o colantare satin chrome ajunge undeva intre 1.500 si 2.000 Euro.
     
    sQQ apreciază asta.
  8. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Loading......
    Oracal Sunset Shift
     
    sQQ apreciază asta.
  9. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Prima poza
     
    Andrey1992, Ciprian.Mod și scooby88 apreciază asta.
  10. CNACNA

    CNACNA 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2015
    Locație:
    Ro
    Masina:
    A4 , 2.0 TDI , 2012
    Salutare
    Găsesc si eu pe cineva cu un audi A4 b8 culoarea gri care și-a colantat plafonul sau oglinzile sau trimurile exterioare de la geamuri ? Ma bate gândul sa le fac (măcar plafonul ) dar sunt curios cum se vede pe o masina care are aceeași culoare ca a mea (gri)
    O zi buna !
     
  11. sQQ

    sQQ 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P / 2.0 TDI BMM / 140 CP
    Salut,

    Deci m-am interesat de o colantare la carbon system (1200 lei / durata 1 zi) iar la DCM (3000 de lei / durata aprox 3 zile). Ceva e dubios sau mi se pare mie? Daca erau preturile mai apropiate mai ziceam dar mi se pare prea mare diferenta. Are cineva vreo idee? Pe voi cam cat v-a costat si durata aproximativ? Voiam ceva mat ca si colant nu lucios...
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la Carbon System. Cei de la DCM viseaza cai verzi pe pereti. Multi, daca nu majoritatea celor dintre noi care colantam ceva (grile, elemente cromate, etc.), o facem la Carbon System.
     
    sQQ apreciază asta.
  13. sQQ

    sQQ 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P / 2.0 TDI BMM / 140 CP
    La ei o sa merg! Multumesc Cristi.
     
  14. Heisu Bogdan

    Heisu Bogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI 2012
    Va salut. Am si eu o intrebare daca e cineva care se pricepe mai bine. In urma unui mic incident in trafic cu un biciclist am capatat o urma de cauciuc pe bara. Masina e colantata. Nu am mai apucat sa o curat eu cu discuri demachiante si alchool tehnic la indicatile celor care au montat folia, ca mi-a curatato deja dorel la spalatorie. Eu fiind pe terasa si beam un suc, m-a chemat “sa imi arate ceva”. El a curatat urma cu...benzina...pe moment parea perfect. Dar dupa ce s-a uscat binenteles ca a ars folia (zona patata). Postez acest mesaj cu doua intentii: sa va intreb ce solutii mai am in acest caz ca sa evit recolantarea barii (pt ca ar implica costuri mari, peste 1000 de lei pt ca imi trebe vreo 3 m de folie si e vreo 300 de lei/m). Omu a spus ca isi asuma raspunderea ca imi plateste paguba dar va spun sincer, mi mila sa i cer atatia bani, pt ca el a vrut sa imi faca un bine in esenta. Si a doua intentie sa impartasesc cu voi cei care aveti masinile colantate. Nu curatati niciodata nimic cu motorina sau benzina niciun fel de pata! Doar cu alchool izopropilic sau pasta de polish speciala pt folie.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai alta varianta, decat inlocuirea.
     
  16. Heisu Bogdan

    Heisu Bogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI 2012
    Mda...asta e. Din cate am mai intrebat pana acum am primit aceeasi parere. Macar am impartasit cu voi, cei care imi cititi postarea si va loviti de o problema asemanatoare sa nu incercati sa o rezolvati cum am descris mai sus. Numai bine la toata lumea.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  17. Cristi S

    Cristi S 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI 190, 2016
    Salut,
    Pentru Bucuresti, raman DCM si Carbon System ca optiuni bune pentru colantare ? Ultima postare e din 2017 pe subiect :)
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Dar mai sunt si altii dar mai scumpi, de exemplu Custom Tuning.
     

Distribuie pagina asta