1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Computer de Bord la A4 B8 - Montare si/sau inlocuire - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de mithos256, 19 Mar 2012.

  1. dorus 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 CR 143CP
    tot ansamblul am gasit pe ebay, germania. este si la noi unul pe forum de vanzare.
     
  2. oro

    oro 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2009
    Locație:
    tg. mures
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 TDI 2009
    Dorus, poti sa-mi spui ce codari ai facut ca sa-ti recunoasca maneta?
     
  3. dorus 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 CR 143CP
    am folosit long coding helper - si am selectat byte-ul 3 sau 4 si acolo imi apareau optiunile care trebuie bifate. acum din cap nu le retin doar daca voi pune iar interfata si voi face printscreen.
     
  4. Nicu13

    Nicu13 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2014
    Locație:
    Mehedinti
    Masina:
    A4b8
    Salut. Imi poate spune si mie cineva cum fac sa mi apara pe ecranul de bord , consumul, si restul , nu doar cati km mai pot face, mentionez ca nu am acel buton in capul si sub maneta de stergatoare , Multumesc
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa montezi maneta cu functia CB adica sa o schimbi pe asta care o ai acum cu alta maneta CB pentru tipul tau de masina Sedan sau Avant. Citeste acest topic. Bafta.
     
    Ultima editare: 20 Dec 2014
  6. mihai_cm 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B9 W8 2018, 150 CP
    Salutare tuturor.
    Mi-am cumparat de curand masina din semnatura si am o problema care vad ca a mai fost discutata aici: pe intrument cluster imi apare doar autonomia si as vrea sa-mi apara toate celelalte informatii obisnuite la gama VW-Audi, adica „On-Board Computer 1“, „On-Board Computer 2“, etc.
    Din ce am citit pana acum aici, inteleg ca am computer de bord, care insa nu e activat si pentru asta imi trebuie un vagcom sau vcds (corectati-ma daca gresesc). Acum vine intrebarea de amator: ce sunt astea, vagcom si vcds? Niste soft-uri care se pot instala pe laptop sau niste aparate/dispozitive care contin un anumit soft pentru VW-Audi? Si, eventual, imi puteti spune unde gasesc asa ceva, cam cat costa, cum se foloseste, etc? Sau pentru activare e de ajuns sa schimb maneta de la stergatoarele de parbriz cu modelul care are si comenzile pentru BC si atunci pot intra in meniurile ce imi lipsesc mie acum?
    Multumesc anticipat.
     
  7. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Trebuie si maneta de stergatoare cu butoanele de BC, si activare cu vcds (vag-com e tot aia). Despre vcds poti citi mai multe aici. Se gaseste si original, si clona, tu decizi in functie de necesitati daca merita originalul care evident e mai scump.
     
  8. Nenestean

    Nenestean 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2016
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi, 23.09.2010
    Va salut pe toti membrii clubului Audi.
    La masina mea, un audi A4 B8 2.0 tdi din 2010 computerul de bord, s-a oprit si nu mai indica nimic. La tester spunea ca nu are semnal. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
     
  9. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Fără o diagnoza este dificil de dat un răspuns
     
  10. Nenestean

    Nenestean 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2016
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi, 23.09.2010
    La tester spunea eroare 0525 computer de bord nu are semnal !(erreur 0525 combiné des instruments pas de signal)
     
    Ultima editare: 20 Mar 2016
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Verifica sigurante, cablaje , mufe instrument cluster. Pe viitor ar fi bine ca scanarea sa o faci cu VCDS, interfata dedicata grupului VAG.
     
    Nenestean apreciază asta.
  12. Nenestean

    Nenestean 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2016
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi, 23.09.2010
    Multumesc pt sfaturi! Sigurantele le-am verificat sunt ok!Se aude si un sssssss..bizar la bord!!
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai un scurt sau contact imperfect. Da ceasurile jos si du-le la verificat.
     
    Nenestean apreciază asta.
  14. Nenestean

    Nenestean 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2016
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi, 23.09.2010
    Este posibil! Dupa o ploaie torentiala sa oprit! Multumesc
     
  15. Nenestean

    Nenestean 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2016
    Locație:
    Sighetu Marmatiei
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 Tdi, 23.09.2010
    Salutare ! Am dat jos ceasurile,și le-am dus la reparat! Este o companie internațională, în Marseille, care repara orice ceas de bord,garanție pe viata! Este și în limba română. Este mai ieftin de reparat decât schimbat. Pt toți cei interesați compania se numește BBA REMAN,puteți accesa site-ul lor pentru informații suplimentare !
     
  16. dre1991 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4, 2.0 tdi, 2010
    Am si eu o intrebare legata de CB, am achizitionat un volan si am fost la un electrician cu el si mi-a spus ca are mai multe optiuni acest volan, gen acces la bord computer, tempomat... si nu mai stiu ce a spus ca sunt incepator in lucrurile astea si nu ma pricep ft bine, de aceea vine si intrebarea mea, ca sa functioneze aceste comenzi la computerul de bord e nevoie si de maneta sau acestea vor functiona doar montand volanul?
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Electricianul e mai incepator ca tine. Comenzile pentru BC si CC nu sunt pe volan. Ele sunt pe manetele dedicate din dreapta respectiv stanga volanului.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dre1991 despre volan exista topic separat. Aici discutam despre altceva. Te rog sa nu mai amesteci subiectele de discutie pentru ca iese o varza din topic. Citeste integral topicurile din aria tipului tau de masina cateva saptamani pentru ca nu te grabeste nimeni si o sa inveti sa deosebesti ce inseamna fiecare functie si fiecare buton care il ai pe masina sau care vrei sa il montezi ulterior. Citeste integral manualul de intretinere si utilizare al autoturismului tau. Exista in format PDF aici in aceasta arie. Bafta.
     
  19. cipriansebi

    cipriansebi 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI , 06.2009, CAGC, 120CP
    Va salut.
    Vreau sa intreb de ce nu am un submeniu la OnBoard Computer 1 ? Am numai Reset.
    Am incercat sa activez Byte 1 , bit 2 de la instruments dar bifa de pe bit 2 nu ramane activata dupa inchidere. Putin ajutor, va rog. Multumesc.
     
  20. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Salutari. Nu reușesc să îmi schimb ora si data la mașina. Când intru la setup> time , si selectez ora sau data îmi scrie "unavailable". Un sfat ar fii bine venit. Mulțumesc.
    Masina e a4 din 2009
     

Distribuie pagina asta