1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie A3 8V - sfaturi si recomandari

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de mmdumi, 15 Iun 2014.

  1. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Masina aia are un mare minus cutia de viteze s-tronic 7 trepte ambreiaje uscate (daca mergi vara in oras cu ea si prinzi aglomeratie o sa moara destul de repede ambreiajele). Cauta un quattro unde ai 6 trepte scaldate in baie de ulei, modelul nou este in 7 trepte scaldate in baie de ulei.
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @vibeup for real??
    Vorbești serios sau glumești :))
    Înseamnă că cei din Dubai sau Africa le țin în frigider, sau în showroom
    Nu are nicio problema...

    @cici prețul mi se pare f bun, doar sa fie adevărat ce e trecut acolo
    Spor

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    cici apreciază asta.
  3. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Eu am incercat sa ma uit pe site la audi africa, dubai, Middle East si datele tehnice lipsesc cu desavarsire. La mine cutia smuceste daca este extrem de cald afara.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Incetati cu dezbaterea asupra cutiei automate. Daca aveti probleme la cuti automata exista topic dedicat. Oricum cutia automata DSG uscata far ungere de ulei si fara intretinere cu 7 trepte este o mizerie montata pe Audi si nu va sfatuiesc sub nici o forma sa cumparati in viata voastra o asemenea masina cu asemenea cutie de viteze. Numai probleme veti avea. Nu mai intru in detalii dar eu sunt patit cu asemenea mizerie montat pe alta masina din grupul VAG la care s-a schimbat 2 randuri de mecatronic in mai putin de 180.000 km si numai aceste reparatii au costat peste 2.500 Euro. Bafta
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu este topic de cutii Cristi și tocmai de asta consider ca esti suficient de pregătit sa nu mai faci astfel de afirmații.
    Firma noastră colaboratoare are 10 astfel de mizerii cum le denumești tu și alții folosite every day car pe A3 8V toate trecute de 150.000 km și fără nicio problema.

    Consum f bun, etajare perfecta, puterea împărțită excelent pe plaja de turație merg de mănâncă asfaltul. Întreținute nu in reprezentanta, după al 2lea schimb de ulei doar în service uri independente.

    Ori dacă citim topicurile de pe forum nu ne mai luam nici bicicleta, trecem toți la Audi 80 (no offense cei ce au toată stima și respectul meu) le incuiem in garaj, le facem mediu steril, vidam și ne uitam la ele.

    Băieți ,va rog înainte sa postați gândiți-vă puțin, vorbiți din experiența și mai puțin din auzite.

    Toate mașinile noi au probleme, se mai strica dar sunt repet extrem de multe care merg fără probleme ori dacă toate erau epave de ce mai cumpăra poporul Audi

    @vibeup toate sunt aceeași apa și pământ, ambreiajele sunt făcute sa tina un anumit nr de km /ore de funcționare mechatronic ul la fel și aproape 99%din piesele de pe masinile moderne

    Si sa nu uitam de ghinionul fiecăruia la achiziție, poți sa verifici și în... sa fi mecanic sau nu dacă e sa nu ai noroc de ea nu vei avea

    Cumpărați mașini decente, întreținute cu dotările necesare lăsați avioanele și alea full pt samsari și afaceriști de chilipiruri.

    Sunt fan S3 8V sedan, caut de mult ceva și sincer prețul este cel care ma da în spate.
    Oferte puține pt ca și cerința pt acest model este restrânsă
    Si da am făcut recent drive test cu RS3 modelul nou generic denumit
    Este dpmdv cea mai echilibrata masinuta din grup departe de orice altceva [emoji6]
    Imi pare rau ca nu vine pe platforma sedan

    Cu respect și gânduri bune

    Spor la achiziție



    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    Ultima editare: 10 Iul 2017
    Jonnie007 și bobalex18 apreciază asta.
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Masina la care fac referire este cumparata de noua. Nu mai tine partea unei mizerii dezvoltate la cererea Audi dovada ca s-a si renuntat la fabricarea acestei cutii automate cu ambreiaje uscate sau asa cum a fost si mizeria aia de multitronic care era buna pana se strica exact ca si cutia DSG 7 trepte.
    Stii cu ce ma ocup, printre altele si nu vorbesc din carti ci din experienta. Asa ca lasa deoparte subiectivismul si priveste lucrurile obiectiv. Ai sa incheiem aici polemica ca o tinem asa pana maine dimineata si nu o sa ma faci sa-mi schimb parearea care o am despre prostia asta de cutie DSG 7 ce are ambreiaje uscate. Cine vrea sa priceapa o poate face singur, cine nu, se va convinge pe viitor.
    Inca ceva: avem un coleg printre noi care a avut multe modele de Audi si are in continuare, ce a cumparat un A3 8V nou motor 1.4 TSI cu DSG uscat in 7 trepte si la 16.000 km a schimbat cutia de viteze. Daca insisti iti dau si contactul prin PM sa vorbesti cu el.
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cristi eu îmi cumpăr una cu prima ocazie și dacă vrei te voi da cu ea
    ;)


    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si eu vreau si am mai mentionat asta. Va fi urmatoarea masina dar obligatoriu cutia manuala si motor benzina.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da este strict preferinta ta
    Singura mea problema era ca ziceți ca sunt "mizerii"
    Voi poate le priviți asa insa daca ați studia proiectarea lor și anii aflați în spate pt dezvoltare cu siguranta v-ați schimba părerea ;)
    Si mie mi-ar fi plăcut sa mai vad RS3 manual, RS5, RS6 cum erau odată sa zic dar nu asta se vrea de la piață.
    Altul este trend ul nu îl putem schimba noi
    Iar pt asta nu le putem numi gunoaie :))
    Pretindem ca suntem fani Audi

    P.S. inclusiv un Allroad manual as fi cumpărat :)
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Iul 2017
    bobalex18 apreciază asta.
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Referitor la link-urile anterioare, eu nu aș plăti 30.000 (tva nedeductibil) pentru un a3 în condițiile prezentate. a3 mi se pare o mașină foarte sexy (cu foarte multe plusuri) dar la 24600 euro (fără tva) eu am luat a4 dotat decent, folosit 6 luni și cu 25.000 de km. Exact cum zice @Tok'ra decât 30.000 pe una second cu 2 proprietari mai bine 37.000 pe una nouă. Sfatul meu este că la orice achiziție auto terbuie să ai răbdare. Așa cum @Cristi caută un A3 8V de ceva timp și încă nu a făcut achiziția, pot să confirm și eu că la mine a durat aproximativ 12 luni durata de cercetare a pieței.

    mașina de la arad pare mai interesantă, dar trebuie văzut dacă este proprietar și dacă mașina nu a avut vreo daună urâtă.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  11. astefan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    -
  12. cici

    cici 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi
    De ce vrei sa platesti aproape 15k euro pe o masina fara absolut nici o dotare?
    Eu unul prefer sa mai adaug la suma de 15k euro inca 7-8k in plus si sa caut o masina mai bine dotata.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  13. astefan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    -
    @cici

    Mersi de răspuns. Sincer eu m-am uitat numai la motorizare. Însă ce dotări ți-ai lua tu? Dotări fără de care nu ți-ai lua un A3?
     
  14. Tok'ra 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 40 TFSI, 2021
    I-mi pare ciudat ca nu are comenzi pe volan, credeam ca sunt prezente si la cea mai slaba echipare.
    Din punctul meu de vedere ii lipsesc (strict necesat pt. anul 2017):
    - Comenzile pe volan
    - Bluetooth - nu-l vad!
    - Cutia automata - asta-i discutabil
     
  15. cici

    cici 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi
    Neaparat xenon,volan cu comenzi(de preferat cel sport sau s-line),cutie automata(aici nu este o regula,fiecare cu gusturile lui),interior piele( e o chestie tot de gusturi ),de preferat o trapa,smd. Astea ar fi dotarile care ar satisface gusturile mele.

    P.S Nu iti place sedanul? :D
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  16. astefan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    -
    Cutia automată nu-mi place, în special cu marșalierul am avut câteva probleme în trecut. Interiorul de piele e frumos însă nu este important pentru mine. La fel și xenoanele. Mai importante pentru mine sunt scaunele încălzite. Într-adevăr, nu am băgat de seamă de lipsa comenzilor pe volan, semn că trebuie să mă uit mai serios.

    Aș putea să scad din motorizare să pun în schimb alte dotări, ca la asta:
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=247850923

    Sedan-ul e frumos, însă e sensibil mai scump
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=245997128 (fără scaune încălzite, cu accident în istoric)
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=239608527 (mai scumpă)

    Am să stau o perioadă, poate prind un pont, ceva.
     
  17. cici

    cici 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi
    Nu stiu ce pont ai vrea sa gasesti. Ideea e sa nu te uiti la masinile cele mai ieftine,de cele mai multe ori sunt cele mai mari tepe.
    Bafta la cautari
     
  18. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Salut!

    Vreau sa achizitionez un A3 si am fost sa vad masina din link. Mi s-a parut ca merge foarte bine si interiorul este SUPERB! Muzica se aude exceptional.
    Ce mi-a dat de gandit:
    Este de 3 luni la vanzare si a expirat si ultimul set de numere (de ce nu s-a vandut masina pana acum?)
    Masina avea usile fata / spate dreapta vopsite prost (se vedeau cateva gunoaie in lac + coaja de portocale - vanzatorul spune ca nu stie si ca asa a adus masina, fiind cumparata de la licitatie din Belgia). In plus, asa cum se vede si in poze, cum te uiti din fata capota are un mic luft in partea stanga la grila fata de partea dreapta (vz spune ca e din reglaj, ca nu se inchide capota bine si se jura ca nu a fost lovita masina).

    Pareri?

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-2012-ID7GliLF.html

    Multumesc,
     
  19. Tok'ra 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 40 TFSI, 2021
    Pe langa ceea ce ai observat tu la A3 - incalzirea in scaune nu este originala, din experienta propie - oricat de bine este montata se cunoaste. Parca nu-mi vine a crede ca a fost pusa in Belgia.
     
  20. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Am vazut ca are incalzire aftermarket. A spus ca asa a venit masina din Belgia. A fost foarte transparent din acest punct de vedere - mi-a aratat acte, factura din Belgia, tot. Si eu parca as merge pe A4, dar interiorul ala nu ma lasa...
    PS: Pe A3 muzica se aude la fel de bine ca pe B&O din A4!

    Mersi,
     

Distribuie pagina asta