Consiliere achizitie A6 C7 (4G) cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de razvans, 20 Oct 2012.

  1. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Depinde de nivelul pedalei de acceleratie.
     
  2. Bud Man 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2016
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 BiTdi 320CP
    Pun si eu o intrebare de "noob": cum vad ce masina are TVA deductibil pe autoscout24?
    Multumesc.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bud Man aici discutam despre consiliere achizitie nu despre regimul de TVA. Scrie foarte clar in orice anunt daca are sau nu TVA acea masina de vanzare.
     
  4. Bud Man 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2016
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 BiTdi 320CP
    Cristi, TVA-ul este una din componentele importante ale achizitiei, deoarece formeaza pretul final. In functie de dotari, km si celelalte caracteristici, un cumparator interesat se poate decide daca ia sau nu masina respectiva.
    Nu stiu foarte bine germana, dar nu am gasit "foarte clar" referinta la TVA sau un filtru ca pe mobile.de
    Urmaresc de ceva vreme acest topic si, unii dintre cei cunoscatori vad ca in prima faza sariti cu batul, in loc sa dati sfaturi avizate.
    Pacat...
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sarim pentru ca voi in loc sa cititi inclusiv topicurile dedicate puneti aiurea si inutil intrebari. Avem topic dedicat despre TVA la achizitie pe forum dar nu ai avut bunavointa sa-l citesti.
    Scrie foarte clar in orice anunt daca are sau nu TVA. Si nu mai face tu judecati cu valoare de adevar sau nu la adresa nimanui. Citeste acest forum fara sa comentezi prea mult aiurea si inutil sau chiar cu tupeu inutil la adresa noastra.
    Cand te-ai hotarat la o masina o afisezi aici si iti spunem noi daca are sau nu TVA daca tu nu esti in stare sa-ti dai seama. Asta daca vrei sa inveti si sa profiti gratis de niste informatii ca altfel poate esti nevoit si sa platesti pentru toate informatiile ce sunt scrise pe acest forum in mod benevol / moca. Fara comentarii pe viitor ca cel de mai sus asta daca vrei sa faci parte din acest colectiv. Multumesc.

    Si ca sa vezi ca totusi incerc sa te ajut ca sa nu iti iei teapa (pentru ca dupa cum pui intrebarile esti victima sigura)

    Exemplul 1:

    Masina care se vinde cu deducere TVA adica pretul este cu TVA care se poate scade/deduce:

    15.580 EUR (Brutto) = pret cu TVA
    13.092 EUR = Pret fara TVA
    (Netto)19,00% MwSt.


    Exemplul 2

    Masina care se vinde fara deducere TVA adica are pret fara drept de a deduce TVA (nu are TVA) adica ala este pretul total:

    15.580 EUR
    MwSt. nicht ausweisbar


    MwSt. nicht ausweisbar in traducere = TVA nu este inclus mai bine zis TVA nu exista.

    MwSt. este prescurtarea de la TVA adica Mehrwertsteuer

    Precum vezi in al doilea exemplu nu apare acel pret Brutto adica fara TVA
     
    Bud Man apreciază asta.
  6. Mihai Vincze 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI
    Salutare si bine v-am gasit. Sper ca scriu unde trebuie. Urmaresc acest tip de masina de mai bine de 2 ani, dar acum sunt hotarat sa imi si achizitionez una.
    Am gasit masina asta: https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GlO7U.html Am condus-o am verificat-o vizual. Are carte tehnica la zi cu km din bord, dar km din bord nu sunt cei reali. Cautand dupa codul VIN al masinii am descoperit ca are undeva la 340000 ( dec 2016 ) De la un amic, care a reusit sa verifice cu cineva de la audi, s-ar zice ca are schimburile facute corect ( la timp ) plus ambreiaj-volanta etc. Evident ca mi-am luat gandul de la ea ( adica inca incerc ) dar vreau sa intreb si aici. Dupa ce am vazut masina pana sa aflu km reali ai masinii am citit aproape tot forumul. Cam atat de mult imi place..
    Multumesc, o duminica placuta
     
  7. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Descrierea face toti banii! Uita de ea, eu am luat una cu 170 000 km reali, si imi stau pe creier acesti km, asta din cauza faptului ca am avut doar masini noi! Totusi rezista 340 000 km, mi se pare ceva sf acest kilometraj. Parerea mea, sa o cautin in afara tarii macar, daca te bate gandul sa iei ceva cu asa multi km.
     
  8. tomel196 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A7 2011 3.0 TDI CDUC
    Eu nici nu as fi vazut aceasta masina vazand descrierea si pozele(a se vedea ce muzica are pe DVD vanzatorul:thrashi:)
     
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @tomel196 nu judeca persoanele dupa gusturile muzicale(chiar si eu ascult manele, uneori au mult adevar in ele... asta am ascultat-o in aceste zile si chiar are dreptate; Nicolae Guta - Ce rau am ajuns noi oamenii )!:)

    Revenind la masina: sunt multe care nu corespund realitatii, dar sa fim sinceri... in Romanaia ce este ieftin, nu este si de evitat ????? Acum daca cineva decide sa cumpere o masina de acest nivel, cu o suma mica, este clar ca ceva nereguli sunt. Daca bugetul nu este tras de par, atunci cu o mica diferenta o poti aduce usor la nivelul unei masini bune(asta in caz ca este nevoie). Cred ca fiecare posibil cumparator trebuie sa verifice personal masina, probata, si sa decida el, nu sa fie influentat de nimeni si nimic. Vanzatorul de multe ori nici nu cunoaste masina, este doar un trecator, asa ca nu te poti baza pe informatiile care le ofera. Nu au habar nici de ce vinde, copiaza anuturile de la altii. Cel mai bine este ca tu, cumparator, sa ai un minim de cunostinte despre urmatoarea achizitie, un pret estimativ si multa rabdare.... vei gasi ceea ce cauti. Bafta, tuturor !!!:undwech:
     
  10. Mihai Vincze 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI
    ``Vanzatorul de multe ori nici nu cunoaste masina,`` In cazul asta asa e. Eu am scris aici, pentru ca voi folositi deja aceasta masina si masina asta are schimburile facute la zi ( din ce am vazut pe net ) plus turbo, volanta distributie ambreiaj. Astea stiu 100% sigur. Ce ar trebui schimbat. Investitie ? e o problema ca a rulat 340000 de km in germania ? Masina a avut un singur proprietar. Multumesc
     
  11. Dadu 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2.0, 2013
  12. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    In afara de navigatie, clima, keyless entry(daca nu o fi confundat cu keyless start) nu prea maiare dotari...Rulajul.....ce sa zic, mie personal imi pare putin probabil sa fie real. In atatia ani doar 100k km ? :))))))
    Pretul e pe masura dotarilor dar nu si a rulajului....parerea mea....
     
  13. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    Eu nu consider ca este fara dotari. Masina este dotata mediu, are: MMI mare, bose, clima pe 4 zone, xenon, camera video spate. Daca nu te deranjeaza scaunele standard si este real tot ce spune in anunt --> go for it.
     
  14. daniel cosar

    daniel cosar 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Izegem
    Masina:
    AUDI A8 D3, 3.0, 2008
  15. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Nu e full option cum scrie in anunt, dar e foarte dotata si are un motor care e printre preferatele mele de la Audi. Eu zic ca merita vazuta.
     
  16. daniel cosar

    daniel cosar 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2016
    Locație:
    Izegem
    Masina:
    AUDI A8 D3, 3.0, 2008
  17. adiCiobanu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 C7 Multitronic, 2.0 TDI, CGLC, 2013
  18. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Teoretic masina are trebuie sa fie acoperita de garantie in Ro. De obicei masinile care sunt vandute prin acest program sunt verificate, polishate, service uite inainte de vanzare. Daca te hotarasti poti sa incerci sa negociezi pretul sau sa-ti dea cauciucuri de iarna. Posibil ca masina sa fi fost la car rentals, uneori masinile de la rentals au stickere cu vit. max sau no smoking.
     
  19. Anonymus 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2017
    Locație:
    Râmnicu-Vâlcea
    Masina:
    A4,2000,2008
    Bună seara , doresc sa achiziționez un Audi A6 C7 si inca nu sunt sigur daca merita sa il cumpăr din afara sau din tara , am găsit câteva modele interesante la un preț nu foarte mare dar nu stiu cât de corecte sunt aceste prețuri :
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7GmndG.html
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID4pcunp.html
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a6-ID7Gmj4a.html
    In legătura cu dotările , cele alese de mine ca fiind standard ar fi cutia automata si scaunele de piele , Opțional navigație mare si clima pe 4 zone
     
  20. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Primele doua sunt masini de samsari. La prima e ciudat ca are distributia schimbata la 170.000 km cam nimeni din afara nu schimba inainte de 210.000. Eu m-as feri de ele, par si suspect de ieftine. La ultima pretul e fara tva.
     

Distribuie pagina asta