1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achiziție A7

Discuție în 'Audi A7' creată de MARRIUS24, 28 Iul 2012.

  1. tink93 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Opel Astra H
    Poate sa coste un Audi A7 din 2011 (sau chiar mai nou) cu ~200.000km sub 25.000 euro? Am vazut vreo 10 anunturi pe autovit cu pretul asta de 21,22,23k...
     
  2. Element

    Element 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A7 competition 2017
    Consulta si tu mobile.de si o sa te lamuresti
     
  3. tink93 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Opel Astra H
    M-am lamurit :))
     
  4. hbjr.

    hbjr. 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A7, 3.0 TDI, quattro, 2011
    Salut, va spun sincer ca nu ma asteptam la o scadere atat de dramatica a pretului la A7 (2011-2012). Daca anul trecut aveam cumparator la orice colt de strada, pentru sume intre 30-35.000 eur, anul asta realizez ca nu reusesc sa obtin un pret pe care sa il consider corect pentru masina. In momentul de fata ne "extindem" familia, iar A7-le desi o masina frumoasa si incapatoare, datorita portbagajului (care se reduce in inaltime) nu mai reprezinta un avantaj atat de mare estetic (cum consideram cand am cumparat masina), ci un dezavantaj. Vreun sfat despre cum pot valorifica masina la un pret ok imi puteti da? Nu sunt nici grabit, nu o vand nici din considerente financiare.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din pacate asta este piata de masini. Tot din mai multe considerente acest fel de mesaje nu sunt acceptate la discutie pe forum din mai multe motive. Fiecare isi vinde ce are de vandut asa cum crede de cuviinta. Nu exista o reteta universal valabila care se poate aplica in cazul cuiva. Exista multe variabile care sunt la mijloc / de luat in considerare si de care trebuie tinut cont atunci cand se cumpara sau se vinde o masina. Din acest motiv discutiile astea nu isi au rostul pe forumuri deoarece duc la o polemica inutila si fara a trage o concluzie certa in anumite privinte. Daca ai ceva de vanzare exista arie de publicitate. Nu discutam despre vanzare in afara ariei de publicitate si nu facem publicitate de nici un fel in afara ariei dedicate existente pe forum. Multumesc foarte mult pentru intelegere.
     
    stefan550 și hbjr. apreciază asta.
  6. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
  7. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Anuntul nu mai este disponibil.
     
  8. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
  9. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Le-a scazut pretul foarte mult la ce se vinde la noi in tara. Daca acum 2 ani la noi nu gaseai nici cea mai cheala la mai putin de 25 000, acum gasesti la tot pasul la 20 000. Si cu toate astea, in Germania pretul le-a scazut mult mai putin decat la noi. Ce se aduce la noi sunt masini cu 300 000 km sau poate mai mult, de altfel si singurle pe care le gasesti in Germania in jurul sumei de 200000 euro
     
  10. paladin

    paladin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D4 3.0 TDI CDTA
    Bine, pe mine nu ma deranjeaza ca are multi km atat timp cat are reviziile facute cum trebuie si nu a fost ciobanita si reparata prin fel de fel de spelunci. Omul zice ca sunt verificabili km, ba chiar a pus si seria VIN: WAUZZZ4G7BN005711 zic ca se probeaza usor la orice reprezentanta. 200.000 km pentru o masina premium zic ca ar mai avea viata. Nu stiu daca asta ar fi problema sau cutia de viteze care mi se pare super sensibiloasa la masina asta daca nu chiar fragila rau
     
  11. Petrut Vilcu

    Petrut Vilcu 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2016
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012
  12. CatalinIonița 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi S Q5 2014
    Salutare de 2 săptămâni doresc sa cumpăr un a7 preferabil din 2012-2013 3,0 TDI (Germania , ma voi duce personal) .As dori o mașina sub 70000km si am găsit câteva pe AutoScout24 in jurul a 35000€. Este un preț corect sau km sunt mult dați înapoi? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri .
     
  13. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Salutare! Cred ca faci o alegere foarte buna din moment ce ai decis sa achiziționezi o mașina cu rulaj mic și totodata Germania reprezintă o opțiune excelenta. Foarte rar găsești acolo mașina cu istoric îndoielnic și km manipulați, consulta actele mașinii cu atenție, cartea service, in mod normal nu sunt probleme fiindcă in Germania sunt pedepse drastice pt înșelăciuni de acest gen. Cel mai important, după părerea mea, după ce ajungi acolo și ai văzut o mașina care îți place este ca aceasta sa fie intr-o stare foarte buna tehnic și estetic.
    Succes la achiziție!
     
  14. ChristianB

    ChristianB 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2017, 2.0 TDI 190, Quattro, S tronic.
    Salut! Am gasit pe mobile un A7 din Cehia , 3.0 TDI , 245 CP , 01/2013 si cand am verificat-o mi s-a spus ca are cutie Tiptronic ( 8 viteze ) si nu trebuie schimbat uleiul la cutie. Asadar am 3 intrebari:
    1. Exista Tiptronic pe 245 CP 2013 ? Stiam ca sunt S tronic in 7 trepte cu dublu ambreiaj cele de 245 si tiptronic 8 trepte ar fi pe biturbo in timp ce pe 204 CP e multitronic 8 trepte
    2. Nu trebuie schimbat uleiul la cutie intr-adevar la tiptronic ?
    3. Ce ati auzit / ce parere aveti de masinile din Cehia ?
    Multumesc!
     
  15. vladsuciu24 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2014
    Locație:
    italia
    Masina:
    Audi a7 3.0 tdi 2011
    Eu stiu ca pe 245 cai exista doar s-tronic la care din nou s-ar zice ca nu trebuie schimbat uleiul. Eu am 205.000 fara schimb ulei in cutie si merge perfect.
    Despre masinile din cehia eu personal nu stiu nimic , dar as prefera germania.
     
  16. DanyFAD

    DanyFAD 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A7 Competition 2016
    Salutare tuturor!
    Am avut un Audi A6(4G) 3.0 tdi s-tronic pentru 7-8 luni, am fost foarte incantat, dar cutia problematica m-a facut apoi sa regret ca sunt un fan Audi. Problemele care lea avut cutia nu le mai insir pentru ca nu isi au rostul, pot doar sa spun ca au fost costisitoare.
    Acum am BMW 740d(2014), doar ca nu ma inteleg cu el(nici nu stiu de ce l-am cumparat) probabil am fost prea suparat :D
    As dori cateva sfaturi din partea voastra,doresc sa ma intorc la Audi, ma tot uit dupa un A7 3.0 bitdi facelift (320cp) sau poate chiar un Competition(326cp) dar nu stiu la ce sa ma astept de la acest model.
    Un mare + pentru mine este cutia Tiptronic, daca ma puteti ajuta in luarea deciziei v-as fi foarte recunoscator.
    Multumesc!
     
  17. Element

    Element 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2012
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A7 competition 2017
    Detin un a7 bitdi,19.000 km parcursi deja si nu am avut probleme la cutie.sunt fost posesor de a6,2.0 tdi,tiptronic,masina pe care am folosit o 3 ani,aprox 100.000km si nu am avut nici cea mai mica problema....cat despre a7 bitdi iti spun ca ti va smulge un zambet de fiecare data cand o vei accelera
     
    Mitiy apreciază asta.
  18. Rosca Alexandru 1992

    Rosca Alexandru 1992 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A7
    Audi A7 facelift are probleme la cutie? Ma intereseaza mai mult varianta bi turbo!
     
  19. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Nici o mașină nu are probleme la cutie. Se va strica doar dacă nu va fi exploatată corect și nu i se vor face schimburile necesare.
     
    Element apreciază asta.
  20. vladsuciu24 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2014
    Locație:
    italia
    Masina:
    Audi a7 3.0 tdi 2011
    E loterie. La a mea din 2011, s-tronic, nu s-a schimbat uleiul in cutie si pe bord am 205.000 km si merge perfect.
     

Distribuie pagina asta