1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Nu stiu unde ai aflat asa ceva dar cu siguranta sunt minciuni. BKD este cel mai fiabil motor de 2.0 TDI din generatia aia disponibila pe A3.
    Mergi tu pe varianta de 170CP adica BMN, sa vezi bani pe injectoare, pompe de ulei si alte minuni ce-o sa bagi in ea. Apoi vii pe forum si spui ca nu mai vrei Audi in viata ta si ce masini proaste face Audi...
     
  2. ionut_pisoi2002

    ionut_pisoi2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2011
    Locație:
    tg frumos
    Masina:
    Audi a3 s-line++ 2010 2.0 tdi 170 CP quattro
    Dacă te uiți un pic în urma cu vreo 2 3 pagini cineva a spus ca cel de 170 nu mai are probleme cu injectoarele ... acum eu vreau un a3 ca an minim sa fie 2008 dar as vrea cel cu led.uri spate și xenon adică s.line, găsesc ceva bun și ce cod motor sa caut, ca nu vreau modelul pana în 2007 ... dacă ești amabil sa spui ... mulțumesc anticipat
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
  4. ionut_pisoi2002

    ionut_pisoi2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2011
    Locație:
    tg frumos
    Masina:
    Audi a3 s-line++ 2010 2.0 tdi 170 CP quattro
    Care motor e mai bun din clasa euro 5 cel de 140 sau 170 ?
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ionut nu exista motor mai bun sau mai prost exista masini intretinute si masini prost intretinute. Deja pui niste intrebari inutile. Citeste tot topicul asta integral si toate topicurile din aria asta inainte de a mai pune intrebari aiurea si inutile. Multumesc pentru intelegere.
     
  6. ionut_pisoi2002

    ionut_pisoi2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2011
    Locație:
    tg frumos
    Masina:
    Audi a3 s-line++ 2010 2.0 tdi 170 CP quattro
    Scuze de insistenta dar am citit tot topicul de la cap la coada și încă nu sunt lămurit dacă motorul euro 5 de pe modelul din 2008 în sus ( cel un led fata spate ) are probleme sau nu, ma interesează strict problemele la motor pentru ca restul se schimba la un preț mai convenabil
     
  7. ionut_pisoi2002

    ionut_pisoi2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2011
    Locație:
    tg frumos
    Masina:
    Audi a3 s-line++ 2010 2.0 tdi 170 CP quattro
    Scuze de insistenta dar am citit tot topicul de la cap la coada și încă nu sunt lămurit dacă motorul euro 5 de pe modelul din 2008 în sus ( cel un led fata spate ) are probleme sau nu, ma interesează strict problemele la motor pentru ca restul se schimba la un preț mai convenabil
     
  8. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Pai tocmai ti-a explicat ca nu sunt probleme.
    Pur si simplu poti sa ai ghinionul sa fi fost intretinuta prost inainte si sa iti pice ceva la ea.
    Vezi ce gasesti, vezi ce cod motor are masina pe care o vizionezi, cauta codul motor pe forumuri si vezi ce zice lumea despre el.
     
  9. ionut_pisoi2002

    ionut_pisoi2002 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2011
    Locație:
    tg frumos
    Masina:
    Audi a3 s-line++ 2010 2.0 tdi 170 CP quattro
    Ok mulțumesc mult !!
     
    Fallen apreciază asta.
  10. Iosif Gabi 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2016
    Locație:
    Zalau
    Masina:
    Golf 5
    Salut! Sunt interesat in achizitionarea unui Audi A3 8P, ma gandeam la aceasta: http://autovit.ro/anunt/audi-a3-2003-2012-ID7GiuRN.html#4f1a31465a , insa a picat pentru faptul ca a fost masina de firma la noi in tara(stiu ce inseamna o masina de firma in Romania) si a fost revopsita integral, dupa care am zis sa arunc un ochi si pe mobile.

    M-am oprit la urmatoarea: http://www.mobile.de/ro/Automobil/A...0001,pwn:147,pwx:335/pg:vipcar/233777865.html
    As fi vrut xenon neaparat, insa pluseaza prin faptul ca e quattro si are cutie automata(aici e cu doua taisuri).
    Ce parere aveti despre ea? La ce ar trebui sa fiu atent la cutie? Pretul mi se pare ok tinand cont de motorizare si km.
     
  11. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Inteleg ca vrei musai benzina. Prima masina clar pica din start, in toate pozele pare cu buzele facute doar pentru vanzare ... Si pretul, pentru dotarile si kilometri ei este absolut minuscul.
    La aia de pe mobile, e benzina si quattro, in rest este cheala pana in maduva oaselor, nu are nimic pe ea. Ca multi altii de aici, ti-as pune sa te feresti de cutie automata ... pica foarte des iar reparatiile ajung si la 7000 lei.
    Daca poti trece peste aceste ne-ajunsuri si simti ca le poti face pe parcurs, sau nu te intereseaza ca masina ta sa aiba dotari extra, go for it, insa tine minte ca retrofit-urile la Audi, asa cum am spus de multe ori pe forum, sunt destul de scumpe.
    Ca un sfat personal, ce as face in locul tau, nu m-as grabi, as astepta si cauta masina care mi se potriveste cel mai bine ... Sa fii sigur ca undeva pe lumea asta este si masina pe care ti-o doresti. Trebuie doar sa nu te grabesti si sa iti para rau ulterior. :)
    Bafta!
     
    calinn apreciază asta.
  12. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vanzatorul este un mincinos. Nu are nici un interior S-line. in fine, daca masina se prezinta ok din punct de vedere tehnic este alegerea ta mai departe.
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Cristi nu stiu daca este mincinos cu intentie sau confuz. Masina are scaune sportive, si multa lume le confunda cu cele S-line. Sincer, si eu, inafara de scrisul S-line nu le vad diferite, gresesc ? Tehnic, care este diferenta intre scaunul sport si cel S-line ?
    Masina este ieftina, dotari medii, ingrijita. Nu stiu de ce, dar cred ca nu este el proprietar, imi pare mai mult un intermediar.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Interiorul trebuie sa fie negru complet (plafon, stalpi, etc) si scaunele ca forma sunt la fel dar au piele si textil cu inscriptia S-line nu doar textil sau doar piele.
    Cand esti samsar (masina unui proprietar este inmatriculata cu taxa platita ca orice om serios asa face) nu esti ignorant ci mincinos ca poate pune botul fraierul/ignorantul/necunoscatorul si inghite galusca.
     
    calinn și MarianMaxx apreciază asta.
  16. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Masina aia e cam de multisor timp la vanzare! La pretul si dotarile alea nu avea voie sa stea luni la vanzare, fara s-o ia nimeni. :)
     
    calinn apreciază asta.
  17. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Cum a zis si Cristi, masina daca nu e inmatriculata, e clar vanduta de samsar.
    Samsarul vrea profit, si din masina asta profit scoate doar daca are foarte multi km, pentru ca in rest pare destul de ingrijita.
    Avand in vedere ca a lasat-o cu 250.000km, nu face decat sa te simti tu bine ca "n-are cat au restul sub 200.000km, deci sunt km reali".
    Parerea mea personala este ca nu are km reali, dar asta nu inseamna neaparat o problema atata timp cat o testezi, mergi cu ea, bagi o diagnoza si vezi ca e in parametrii.

    Cum a zis si Cristi, S-Line inseamna ca pe langa volan sport, scaune, suspensii, jante, inscriptii, trebuie sa fie si interiorul negru.
    Sa te uiti pe forum aici, ca este un baiat cu un A3 S-line, sa vezi cum ar trebui sa arate.
    Totusi are volan sport in 3 spite, scaune sport si suspensii, ceea ce nu e de ignorat.
    Dotarile sunt foarte ok si pretul este putin suspect de mic. Eu am dat aproape 6000e pe ea anul trecut, si n-am avut navigatie, pilot, senzori si aveam si 186.000km. Nu era nici inmatriculata. Cu tot cu taxe si cauciucuri, am ajuns la inca 1500e bagati in ea.
    Repet. Pretul este excelent daca masina nu are defecte ascunse.

    Tipul cred ca se ocupa cu dezmembrarile:
    https://lajumate.ro/anunturi_utilizator-225818b6b7c.html
     
  18. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Multumesc de sfaturi!
     
  19. Andronache Cosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4,1.9,2010
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Din poze nu poți să îți dai seama de mare lucru. Masina are ceva dotări iar prețul destul de mic mi se pare suspect. Am văzut masina de ceva timp la vânzare inițial era 8999 euro. Până nu faci un test cu ea nu poți să te edifici.
     

Distribuie pagina asta