1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. cezarica 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A3 8P 1.8 TFSI (CDAA)
    Revin cu o problema... Am alimentat complet si dintr-un calcul cu regula de 3 simpla mi-a iesit un consum de 13.65% (43 litri de benzina dusi pe doar 315 km in oras) :( Conduc normal doar oras momentan cu aerul setat la 22 grade si sincer nu imi explic de unde diferenta dintre consumul meu realizat efectiv raportat la numarul de km si cat mai aud sau citesc de la altii. Ce sa ii fac?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si ti se pare ca pe topicul asta se dezbate problema consumului la motorul tau ? Ai un consum foarte normal si iti spun eu ca nu poti sa faci nimic. Lasa-i pe altii si nu mai asculta tot felul de legende urbane prost mentionate si neconfirmate de ceva concret. Incheiem aici despre consum. Multumesc.
     
  3. terente 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2017
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A3 2.0TDI 2009
  4. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Singurul "defect" pe care il gasesc, de ce nu s-a vandut in 8 luni de cand este in tara, daca tot e masina buna ?
    Mergi la om, testeaza masina, vezi daca se pupa ce zice el cu realitatea, iti place, decartezi fisfireii si te-ai ales cu masina.
     
  5. Brad

    Brad 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2016
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    Audi A4 170 ps CAHA 2011
    Scuze daca nu am intrebat unde trebuie,dar citesc de mult timp pe acest seit ,dar nu stiam exact care distributie la benzinare este pe lant si care este pe curea! Pe mine ma interesa ceva dupa anul 2005 cu motorizare de 1.6, sau 1.4 dar nu stiu exact care pentru ca sunt si cu 116 ps si 102 alea de 1.6! Multumesc si daca nu am postat unde trebuie a-mi cer scuze.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dupa 2005 si pana in 2007 fabricatie nu exista motoare aspirate montate pe Audi decat cel de 1.6 cu distributie pe lant si ulterior dupa 2008 motoare benzina de 1.2 si 1.4 TSI care sunt niste mizerii cu distributia pe lant fabricate pana in 2013 cand acest motoare au distributia pe curea fara nici o alta problema.
    Pe acest forum nu discutam, nu comparam si nu facem alte referinte de alte marci auto in afara de marca Audi si in consecinta mesajul tau a fost editat adica sters referinta la alta marca auto.
    Dupa 2007 tu nu ai ce masina sa cumperi ca si fiabilitate asa cum a fost motorul aspirat de 1.6 montat pe modelele anterioare adica A3 8P fabricat pana in 2007.
     
  7. Brad

    Brad 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2016
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    Audi A4 170 ps CAHA 2011
    Tocmai de aceea am intrebat ca mai vorbisem cu un mecanic din Germania si-mi recomandase daca vreau sa iau un audi A3 8P numai pe cel cu distributia pe curea sa-l iau deoarece cele pe lant au probleme ca sar de la punct. Au avut cazuri in care a sarit distributia de la punct chiar si pana in 50.000 km masina cumparata noua. Dupa reparatie aceasi problema s-a intamplat dupa inca 100.000 km si nu este un caz izolat. Ce uitasem sa-l antreb a fost ce motorizari au distributia pe lant si care pe curea, din pacate. Daca s-ar putea face un mic tabel ce motorizari au distributia pe lant si care pe curea incluzând si benzinarele si diselurile completindu-se capacitatea cilindrica combustibil Kw si Cp an.ex :

    Motor benzina distributie curea= 1.6 - 75 kw 102 cp model 2002-2005
    ----//-------
    Motor benzina distributie lant = -------//-------

    Motor diesel = ------//------

    Doresc neaparat sa achizitionez un benzinar deoarece din 2018 in Stuttgart vor fi probleme mari pentru cei ce detin un automobil Diesel care nu are norma de poluare Euro 6. Vor fi restricti de circulatie la intrarea in oras. Eu am avut doar masini diesel de care am fost foarte multumit iar acum sunt nevoit sa iau pe benzina si nu cunosc foarte mult aceste motorizari.
    Multumesc pentru raspuns Cristi.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu sta nimeni sa-ti faca nici un tabel. Exista toate informatiile pe net la un click distanta. Intai cauti masina si pe urma vezi ce distributie are. O masina nu se cumpara pe loc ci dupa ce studiem bine tot ce se poate adica si dupa multe luni de citit si cautat informatii. Tot ce vrei tu sa stii exista scris pe acest forum. Citeste-l incet si cu rabdare fara sa pui intrebari care se repeta inutil. Bafta la achizitie pentru ca dupa cum pui intrebarile o sa ai mare nevoie.
     
  9. andruu

    andruu 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2010
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    (Audi 80 B4, 1.9 TDI, 1994) && (Audi A3 8P, 1.6 FSI, 2006)
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Brad si ca sa nu intrebi de fiabilitate toate masinile mentionate cu motoarele mentionate mai sus care sunt motoare aspirate (simple si fiabile) nu fac parte din lotul ala de mizerie adica probleme cu lanturile si altele adica asa cum sunt motoarele de 1.2-1.4 TFSI. Asa ca acum stii ce sa cauti ca si motorizare.
     
  11. Brad

    Brad 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2016
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    Audi A4 170 ps CAHA 2011
    Multumesc mult baieti! Mersi andruu pentru raspuns! Multumesc Cristi acum stiu ce voi cumpara,ma voi axa pe cele de benzina 1.6 75 kW 102 ps! Multumesc mult inca o data pentru deranj!
     
  12. buyak 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi a6 avant C5 2005 1.9 tdi
    salut , la modelul 2.0 tdi fabricatie 10.2008 este posibil sa fie euro 5 ?
     
  13. Marius07 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,2.0 TDI 170CP,2007
    Intrebi codul motor si iti dai seama imediat daca este Euro 5
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Teoretic pe A3 s-a pus Euro 4 pe motoarele de 2.000 cmc pana in 04.2008, deci 10.2008 vor fi cu siguranta Euro 5 - ar trebui sa fie unul din codurile urmatoare : CBAB, CBBB. CFFB, CFCB.
    Euro 4 doar pe 1.9 tdi s-a dus cu productia pana la sfarsitul lui 2009 - BLS-ul.
     
  15. frunza

    frunza 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Golf 3
  16. Flory Iova 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 1,4 2012
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @frunza - Partea din spate nu este S-line, lipsește bara spate + eleronul. Oricum astea sunt detalii pentru un cunoscător, orice altă persoană le trece cu vederea foarte ușor.

    Dacă testul cu mașina e ok, go 4 it !

    @Flory Iova - Bun venit ! Din păcate anunțul postat de tine nu mai este valabil.
     
    frunza apreciază asta.
  18. frunza

    frunza 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Golf 3
    @Cosmin ZKG Multumesc pt clarificare

    Amuzant, am verificat masina in reprezentata si am aflat ca a fost implicata intr-un accident major, partea dreapta complet busita, a fost nevoie sa se schimbe si tapiteria.
     
    Ultima editare: 4 Mai 2017
  19. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Multi iau in calcul varianta asta cu upgrade elemente exterioare odata ce patesc un eveniment rutier.
    Nu-i bai, treci peste si nu te grabi. Cu siguranta si masina ta e undeva in Germania si asteapta s-o descoperi. :)
     
    frunza apreciază asta.
  20. terente 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2017
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A3 2.0TDI 2009

Distribuie pagina asta