1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    Nu cred ca e s-line toata... doar scaunele si bara mi se par a fi s-line. volanul ar trebui sa aibe sigla de s-line, la fel si masina pe laterale, la fel si grila la motor.
    Inca o chestie.... mi se pare prea mic pretul.
     
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Nu este S-line full asa cum sustine sus si tare vanzatorul :) nici interior complet, nici exterior complet, plafonul intr-adevar e negru, care teoretic face parte numai din pachetul S-line. Tot ce tine de S-line trebuie sa aiba stanta pe ele, schimbatorul ar fi trebuit sa aiba pielea perforata, scaunele sunt sport nu sunt S-line pentru ca nu au nici o sigla S-line stantata pe scaune.
    Pe langa asta cu pachetele S-line, esti constient de veridicitatea km nu ? :) Pana la urma e un pret de 8P 2007-2008 intretinut. Pana la urma, un test cu ea te va edifica.
     
  3. terente 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2017
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A3 2.0TDI 2009
    Deci sa inteleg ca pretul asta scazut aduce dupa el potential defecte ascunse sau alte probleme si ca ar trebui sa fiu atent la km ? Dupa experiata voastra se merita sa incerc sau este pierdere de vreme ? Multumesc.
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Depinde ce vrei sau ce cauți de o mașină, și nu în ultimul rând ce buget ai la dispoziție .
    Am aruncat un ochi pe net și am găsit următoarele interesante :
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-s...uro-5-navigatie-bi-xenon-jante-s-ID8ydsW.html

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-full-piele-navi-mare-xenon-ID8jUpL.html

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-audi-a3-s-line-2-0-tdi-140-cp-euro-5-ID8uR95.html

    După anunțuri par mașini bune și cu o bază foarte bună, aici referindu-ma la dotări și km . Acum totul rămâne la latitudinea ta, un Euro 5 2009-2010 chel - line sau un Euro 4 2007-2008 cu un portofoliu bogat la 7500-8000.
    Dacă mai ai perspective de bani extra in perioada respectivă vânează un euro 5 daca nu mergi pe un euro 4 .

    Uite și un Euro 4 pompe duse 1.9 tdi BLS care s-ar preta in bugetul tău și are și o bază destul de bună :
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-1-9-tdi-sportback-ID8kEk9.html
     
    Ultima editare: 16 Mai 2017
  5. Tofi 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2017
    Locație:
    Codlea
    Masina:
    Audi A3 ,2012
    Salutare!
    Imi puteti zice ceva,de un A3 1.4 TFSI 125 CP din 2012?
    Probleme si plusuri. Nu cunosc motorul. Am auzit ca au fost ceva probleme la TFSI-urile astea,mai prin 2010-2011.
    M-ar interesa o masina ca aceasta:

    https://www.autoscout24.de/angebote...-schwarz-9692d850-2178-fe6b-e053-e250040ac4b8

    https://www.mobile.de/ro/Automobil/...mlx:125000,dmg:false/pg:vipcar/241752701.html

    Numai sa nu mi-o luati inainte! :gun2: :lmfao:

    Merci!
     
    Ultima editare: 2 Iun 2017
  6. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Ce ai postat sunt A3 8P, nu 8V. In principiu daca vrei 1.4 tfsi cauta cu distributia pe curea ca sa nu ai probleme.
     
    Tofi apreciază asta.
  7. Tofi 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iun 2017
    Locație:
    Codlea
    Masina:
    Audi A3 ,2012
    Multumesc!
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    @Kspic ofera-i omuletului detalii @Tofi :icon_thumright:

    E bine totusi ca nu te-ai zgarcit la bugetul acordat masinii, si in 11k cu siguranta vei gasi un exemplar cu ceva dotari si rulaj scazut.
     
  9. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    1.4 TFSI cod motor CAXC are cateva bubite.
    - distributia. Problemele se manifesta de la 60k km pana pe la 100k km. In acest interval pot sa apara probleme cu distributia.
    - cutia de viteze ( cazul meu LNY ) - rulmentii de la diferential sunt de material mai slab calitativ. Probleme pot sa apara si acolo.

    In rest, nimic special ca probleme.
    Distributia costa cam 800 lei cu piese originale. Manopera duce intre 200-400 lei. Exista cod de 2015 care teoretic rezolva problema.
    Cutia de viteze.... rulmenti pot pica la 80k km cum a fost la mine sau la 200k km sau niciodata. Difera in functie de codul de cutie.

    Ca motor este super ok, sincer mie imi place foarte mult. Face in curand 2 ani de cand este la mine si totul este ok.
    Iti recomand sa pui un VCDS pe ea, sa verifici daca exista erori mai ales la motor.


    Sincer, sunt motoare VAG la care pica pompele de injectie, pica pompele de ulei samd. Eu consider ca acea distributie daca este schimbata la timp, totul este ok.
    La cutie, cand apar zgomotele, mai poti merge linistit fara sa te lase in drum. Deci iar, nu este o problema de mai mare importanta.

    In plus trebuie sa ai grija la cele cu pret dubios de mic. Sunt unele cu distributii rupte, motoare cam distruse si refacute. Asa ca apar pe net la pret dubios de mic. Cauta ceva cu max 70k km daca vrei 1.4 TFSI
    Eu l-am prins pe al meu la 55k km.

    Cauta motor sa aiba cod la filtrul de ulei 712/94. Apare pe el acest cod.
    Este o varianta revizuita la sistemul de ungere si este cea mai ok.

    Daca ai nevoie de ceva informatii in plus ne auzim pe mesaj privat.
     
    Ultima editare: 2 Iun 2017
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  10. frunza

    frunza 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Golf 3
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    A doua. Cea neagra de la dealer.
     
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Inclin si eu tot pentru a 2-a, ceva mai bogata in dotari ( S-line sportpaket plus complet, volan tesit, navi, Bose ), dar cu 60.000 km mai multi. Daca nu vrei un rulaj scazut ci mai degraba ceva dotari extra in portofoliu, mergi pe cea neagra !
     
  13. Sergiu Statache 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8PA, 2.0 TDI BKD
    Clar aia neagra... Quattro always win!
     
  14. Sinervo1985 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3,2.0 tdi 170hp,2007
  15. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Cam scumputa...

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
     
  16. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Inafara de Quattro nu ma impresioneaza nimic. Multe dotari lipsa, dar daca vrei le adaugi tu ulterior, e ok. Altminteri, la 8000 si in jur de 200-220k km reali ar trebui sa gasesti si exemplare mai dotate.
    Bafta!
     
  17. Sinervo1985 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3,2.0 tdi 170hp,2007
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Un raport foarte bun intre dotari-an fabricație- rulaj- preț, însă motorul nu e cel mai reușit. Am auzit și persoane care nu au avut nici un fel de probleme cu acest tip de motor - BMN - engine code, dar și alții pentru care a devenit o mare bătaie de cap.
     
  19. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Masina arata foarte bine, dotari de bun simt, insa combinatia DSG + motor BMN, eu personal zic pas.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sinervo nu mai cauta sa cumperi motoare PD de 170 cp montate pe Audi. Cumpara doar cele de 140 cp. Asculta ce-ti spun pentru ca este spre binele tau. Bafta.
     
    Sinervo1985 apreciază asta.

Distribuie pagina asta