1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Spinu Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a3 8p 1.9 TDI 2006
    Cristi Citisem inainte sa postez , peste 20 de pagini , si nu gasisem raspuns la nici o intrebare de a mea , dar probabil nu am citit destul ;) voi continua lectura☺️
    Multumesc ;)

    cristian16 Am inteles , multumesc mult .
    Numai bine .
     
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Motoarele de 1.9 tdi le găsești din 2004-2009 - cu următoarele coduri motor BKC (2004-2007) , BXE și BLS ( 2006-2009 ) .
    Probleme majore la un model întreținut nu vei găsi, urmărește uzura la axa cu came , DPF-ul ( in cazul BLS-ului ) . Uzura e in funcție de mai multi factori, nu e ceva universal valabil ca să ne putem da cu părerea !
    În bugetul tău ai șanse să găsești ceva ok 7000-7500 , dar mai curând faci o excursie până în Germania, dacă tot ești aproape.
     
  3. Spinu Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a3 8p 1.9 TDI 2006
    Am inteles .
    Intradevar sunt foarte aproape de Germania, dar daca cumpar masina inmatriculata in Germania, trebuie inscrisa pe Austria, iar taxele care le dau pe inscris, etc., .. ajung la aceeasi bani .
    Multumesc .
     
  4. Justyn

    Justyn 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Audi A4 B7, 2,0 TFSI (+GPL) Quattro Tiptronic, an 2006, cod motor BPG
  5. Tedius 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Sep 2017
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A3 8P, 1.6 fsi, 2004
    Salut, Doresc sa achizionez un Audi a3 8p 1.6 mpi/1.6 fsi.
    In momentul de fata am 2 variante si as vrea ca weekend-ul acesta sa ma pun pe treaba
    Am sa atasez link-ul cu anunturile
    1.6 mpi https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-2003-2012-ID7GngyW.html#contact_form#xtor=SEC-81
    1.6 fsi https://www.olx.ro/oferta/audi-a3-1-6-fsi-xenon-ID96Cll.html#bc4fdd1c3e
    Doresc sa va dati cu parerea cu privire la cele 2 masini, nu doresc pareri de genu "de ce nu-ti iei pe motorina? "
    Tin sa mentionez ca ma intereseaza 1.6 fsi deoarece la prima vedere am mai multe "facilitati"
    Multumesc, astept pareri
     
  6. Dunn 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    none
    Va salut,
    Doresc sa imi achizitionez un Audi A3 8P coupe, ar fi prima masina pentru mine. Va cer un sfat, ar fi de ajuns un buget de 5000e pentru un model pe benzina 1.6 sau 2.0fsi/tfsi? As vrea sa o iau din tara, dar vad ca sunt destul de rare la vanzare si ma ingrijoareaza oare de ce. Fiind prima masina si nepricepandu-ma mecanic nu as vrea sa iau o rabla cu care sa ma stresez pe la diferiti mecanici.
    Asadar, ajung 5000 pentru ceva decent sau sa mai astept/orientez spre celelalte mai lowcost? Nu ma intereseaza dotarile f mult, doar sa fie ok mecanic
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Poti sa gasesti ceva si in suma aia, dar risti sa gasesti una care sa fie pe ultimul drum , iar apoi vei cheltui tot atat in reparatii.
    Mai bine cauta ceva low cost/alta marca.
     
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Daca astepti, ai sanse sa gasesti ceva in parametri, avand in vedere ca iti doresti coupe si nu un sportback sansele sunt mai mari avand in vedere motorizarile dorite.
    Sunt cateva exemplare pe site-urile de vanzari din tara, un test cu ambele motorizari si vei vedea ce ti se potriveste mai bine :icon_thumright: de asemenea,o revizie generala inital te va scuti de dureri de cap mai tarziu, dar asta ar insemna alti bani pe langa masina. Spor !
     
  9. Dunn 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    none
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pai depinde ce vrei de la mașină ?! Un rulaj scăzut sau dotări ? Până la urmă volan și roti au toate !
    Dacă nu te deranjează că e o mașina cheală cu 80.000 km, go 4 it ! Personal nu mi-as lua așa ceva ...
     
  11. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    E si cam scumpa pentru ce ofera... Parerea mea, suplimenteaza putin bugetul si cauta ceva care merita.
     
  12. Gomezz 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    -
  13. basca 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2012
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 S-line, 2.0 TDI, 2010
  14. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Ia vin-ul si verifica optiunile masinii dar dupa descriere sigur e samsar si imi face impresia ca jumatate din optiuni nu le are.
    -Climatronic plus (probabil dublu climatronic) nu exista.
    -Cornering lights, doar daca e setat din vcds pentru proiectoarele de ceata.
    Lumini ambientale, are orice masina, aia nu e optiune.
    -Pe partea argintie de langa schimbator imi pare ca vad o folie (albastra) care ma face sa cred ca a fost schimbata, si de ce ai schimba o piesa daca nu din cauza uzurii?!?!
    -Light assistant nu are, de fapt se refera la senzorul de lumini (light assistant este de fapt camera sub oglinda care comuta automat faza scurta/lunga) si este trecut de 2 ori sub nume diferite :)))
    -bluetooth, m-as indoi la audi chorus, dar nu ma pot pronunta decisiv
    -scaune multireglabile (are si loganul) nu e optiune.
    Cum am spus, ia vin-ul, verifica daca bate kilometrajul si daca a avut incidente inregistrate.
    Succes!

    P.S. vorbesc ca si posesor de Audi A3 si stiu care sunt optiuni si care nu.
     
    AndreiFrz și scooby88 apreciază asta.
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ca idee masina per total arata bine cu dotari peste medie. Nu are nici un element de S-line, doar o sigla lipita pe volan si una pe bara din fata. Un plus pentru trapa panoramica si cutie avand in vedere ca in configuratia de noua sunt optiuni foarte scumpe !
    Daca masina are istoric curat, si merge bine, cutia schimba ok, e o masina de luat in seama, cu toate ca pretul este unul cam mic raportat la dotari / an / motor.

    Vasile Vaska Luminile ambientale sunt optiuni adaugate, foarte multe masini NU au aceasta optiune. Bluetooth poate fi adaugat si separat nu neaparat pe interfata audio a masinii.
     
  16. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Stiu Cosmin, voiam sa ma leg si de partea cu s line. Cand vezi ca masina nu bate cu prezentarea... te gandesti ca nu sunt si alte chestii inflorite?
    Eu la A3 nu am vazut optiune de lumini ambientale, ma refer la modelele 2008-2009 si mai noi. Toate au.
    E prea ieftina pt an si optiunile din descriere. Asta e parerea mea.
     
  17. basca 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2012
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 S-line, 2.0 TDI, 2010
    Multumesc frumos pentru opinii si raspunsul rapid!

    O sa incerc sa verific istoricul, poate gasesc si restul.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  18. sabeen_dds 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    -
  19. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Platesti anul de fabricatie. A doua, pe langa ca este manuala nu are nici prea mult optiuni fata de stoc. Urata la interior, sincer sa fiu.
    Prima pare ok, un Audi cu S Tronic face toti banii desi, cum ai zis, o idee prea ieftina pentru ce ofera. Daca iti da garantie, go for it.
     
  20. sabeen_dds 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2017
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    -
    Sincer sa fiu, nu prea vreau cutie automata dar as face un compromis pentru un model atat de dotat, la banii astia. Si faptul ca se vinde de catre o reprezentanta nu ma da pe spate. Tot samsari sunt. :)
     

Distribuie pagina asta