1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Nu o sa gaseasca la bugetul ala masina "de Clubaudi" la anul asta de fabricatie. Neamtul le baga revizii la 30.000 km, incarca toate prostiile in ele si zgarie plasticele si i se cam rupe de aspect in general.
    Asta e adevarul. Cresti bugetul sau scazi pretentiile. Simplu.
     
  2. Iopad7 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A3
    Ultima editare: 18 Mar 2018
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Masina de "clubaudi" inseamna masina intretinuta, nu tunata.
     
  4. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Trebuie sa iei in considerare @lopad7 ca pe acest forum exista 2 tipuri de posesori de audi: maniaci și pasionați :)
    Revenind la audi A3 eu pot sa îți spun un lucru simplu. Acum vreo 2 luni i-am luat soției un A3 8p cutie automata, 1.6 TDI din anul 2013 cu nici mai mult nici mai puțin de 203.000 de km la bord. O mașina condusă exclusiv de cineva la drumuri lungi. In momentul in care am cumpărat-o se vedea ca a fost o mașina întreținută cu adevărat, reviziile find toată făcute in cadrul reprezentantei Audi. Și ca sa fie treaba treaba la o verificare amănunțită a cutiei automate nu au apărut niciun fel de erori. Ce încerc sa spun este ca nu trebuie sa ții cont foarte mult de părerile celor de aici, dar ajuta, ci mai degrabă sa cauți o mașina cu un istoric complet și onest. Multă bafta in căutările tale.

    P.S.:
    In doua luni de la achizitie nu am nici o problema depistata sau vreo manifestare in rău a masinutei.
     
    Iopad7 apreciază asta.
  5. Catry86 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    VW CC
  6. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Nimeni nu o sa îți răspundă la întrebare deoarece tu și doar tu trebuie sa știi dacă acea mașina merita. Ceea ce pot eu sa îți spun este ca eu am luat soției un a3 din 2013 cu mai putini km la un preț mult mai bun și cu istoric complet. Ceea ce diferă este doar motorul. Cel al soției este diesel de 1.6 și nu 2.0. Ai doar grija sa Aibe un istoric complet și sa o duci dacă poți la un atelier sa o verifici înainte de a o cumpara. In rest multă bafta!
     
  7. Catry86 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    VW CC
    Mulțumesc pentru răspuns. Așteptam totuși, păreri cu privire la raportul preț / dotări, dacă cere prea mult sau prea puțin,ținând cont de dotări, km...ș.a.m.d. Am un buget de 10.000 euro. Prefer să dau 10.000 pe o mașină cu 250.000 km decât 8000 pe una cu 149.999 km ( înțelegeți ideea).
    O zi bună s-aveți !
     
  8. Johannz

    Johannz 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2016
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    BMW F20 118d M packet 2017
    Considerand optiunile pe care le are, daca istoricul e verificabil si facturile autentice, si verificarea ok, as zice ca e un pret bun (probabil o lasa la 9k).
     
    Ultima editare: 5 Apr 2018
  9. Tzuiku

    Tzuiku 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2013
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi a4 b7 8e 1.9 tdi bke 116
    Salutare. Acum cateva zile mi-am vandut masina(Audi A4 b5 1.6i), iar acum am gasit un Audi A3 din 2005 1.9 tdi 105cp(bkc) 6 trepte cu urmatoarele specificatii:
    -dublu climatronic
    -scaune incalzite
    -interior piele
    -pilot automat
    -radio cd audi concert+subwoofer
    -lumini automate
    -senzori parcare(care nu functioneaza)
    De precizat ca scaunul pasager are o taietura de circa 7-8 cm.
    Are 200000km.
    Proprietarul o are de fix 2 ani si o foloseste pentru naveta la serviciu.
    Omul cere 4500€
    Voi ce parere aveti? Isi merita banii? Au probleme motoarele astea?
    Va multumesc.
     
    Ultima editare: 7 Apr 2018
  10. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Ce an e? Istoricul e complet? Cât despre motoarele a3 ai topic dedicat.
     
  11. Tzuiku

    Tzuiku 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2013
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi a4 b7 8e 1.9 tdi bke 116
    Este din 2005, am uitat sa specific, iar despre istoric nu stiu nimic. Luni voi merge sa vad masina. Acum astept pareri daca se merita sau nu.
     
  12. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Daca iese binisor la motor si o scoti in 4200, ia-o linistit. (asta daca n-ai facut-o deja).
     
  13. AdrianAka

    AdrianAka 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mai 2017
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B7,2.0 TDI
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    La banii astia ce asteptari poti sa ai ?! :) Maxim inca 2000 euro de bagat in ea in viitorul apropiat, in rest e ce trebuie !
     
    AdrianAka apreciază asta.
  15. Cristina Ungureanu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    updating...
    Salutare. As dori sa imi cumpar un A3 si m-ar ajuta foarte mult o parere de-a voastra legata de anuntul asta:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-2003-2012-ID7GspDh.html

    Mentionez ca bugetul alocat este de 4.000 - 5.000 euro. Fiind prima masina as vrea sa imi iau ceva de calitate chiar daca sa zicem e mai veche.
    Multumesc anticipat.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  17. Tony_c 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3, 2.0 140cp, 2005
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    E greu sa găsești un sportback in bugetul asta, mai curând un coupe. Ca la orice mașina ia im considerarea după achiziție 500 euro minim pentru o revizie temeinica . Mașina din anunț e ok, fără opțiuni prea multe, dar pare curată și îngrijită.

    @Tony_c - Mașina aia nu are nici o treaba cu pachetul S-Line, nici interior , nici exterior, dar la noi e sport național cu 2 embleme lipite și zice full pachet S-Line !!!
    BKD-ul e un motor ok, 2 axe cu came, echilibrat, puternic. Grija la chiulasa, apar fisuri și costurile sunt destul de mari la reparație ( vezi topicul colegului @Adrian_Redmann unde a făcut o reparație ca la carte la un BKD ) . Fa o plimbare cu ea și vezi cum se comporta antigelul dacă exista fluctuațiile specifice.
     
  19. Bogdanirov

    Bogdanirov 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2018
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A3 8P, 2.0TDI BMM, 2007
    Salutare,

    Fac şi eu parte din categoria celor care au ales A3 8P ca prima maşină şi urmăresc de câteva săptămâni diverse anunţuri şi maşini, însă tot mi se pare că mai am multe de învăţat. :banghead:

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a3-2003-2012-ID7GtBXk.html
    Revenind, am fost şi am văzut acest 2.0tdi din 2008, ~209k km, adus în ţară anul trecut la 201k din ce zice actualul proprietar. Ultima revizie în cartea service este în 2014(?). Urme de uzură normală aş zice. Ce părere aveţi? Preţul final ar fi în jur de 5200.

    Mulţumesc anticipat.
     
    Ultima editare: 15 Iun 2018
  20. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Pentru anul din care e mie mi se pare ca are cam putini km mai ales e un semnal puternic și faptul ca in carte ultima revizie e 2014...acum 4 ani. Eu unul m-as feri ca dracu de tămâie de mașinile fără un istoric complet și verificabil,dar asta e doar o opinie. Cred ca poți găsi ceva mai bun de atat dar evident bugetul este pe măsura. Bafta la căutări.
     
    Bogdanirov apreciază asta.

Distribuie pagina asta