1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Ultima, numai sa arate asa si in realitate.

    Jantele fac 500 euro, are grila afetmarket cu bara normala (vrajeala cu sigla s-line), culoarea nu este metalizata (este de fapt brilliant black), scaun sofer uzat, nu are nimic S-line pe ea (a lipit si el niste badge-uri)
    200000 km? Probabil dublu in realitate, tipic masina de samsar.

    Cine a avut masina a bagat ceva banuti in ea. Toba, jante, scaune, modificat grile fata, etc...
     
  2. Glemeanu

    Glemeanu 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi a6 2010 CAGB
    In afara de grila si toba care sunt groznic de urate arata bine , in poze .
     
  3. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Nu are nimic s-line, scaunele de s-line vin cu piele si scrie s-line pe ele.

    Sunt scaune sport ca si ale mele, dealtfel identice cu cele s-line.
     
  4. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    Ultima editare: 7 Apr 2017
  5. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Masina de la Tg Mures, la care ii schimbi toba aia oribila.
    Exista S-line exterior fix cu scaunele alea sport. Scaunele alea + Volan pe care scrie S-line + nuca model S-line. De asemenea se puteau comanda scaunele alea si cu volan normal/volan sport pe care nu scrie S-line, desi e in 3 spite.
    S-line interior se putea comanda fie cu scaune textil+piele, fie cu piele integral si trebuie sa scrie obligatoriu S-line pe partea superioara a scaunului iar interiorul trebuia sa fie complet negru. Scaunele textile asemanatoare cu cele s-line sunt scaune sport si atat.

    Ce sunt destul de sigur ca sunt adaugate ulterior sunt scrumiera, trim-ul schimbatorului de viteze si scrumiera spate, tipice S-line interior sau, in majoritatea cazurilor la masinile 2007+.
    Grila este aftermarket. Nu exista grila RS4 oem care sa potriveasca pe bara normala.
    Suspensia este sport, iar jantele sunt de DTM, jante scumpe si rare.

    Aia crem e oribila. E foarte cheala, iar volanul si nuca au fost imbracate cu o piele care nu are nicio legatura cu Audi.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Masina din Targu Mures are interior sport si atat asta referitor la interior. La interior nu este nici un S-line de nici un fel. Omul este un samsar mincinos din mai multe puncte de vedere iar in privinta km este asa cum ti-a spus hilfiger. Mai cauta. Nu cumpara din tara de la toti mincinosii. Pretul corect nu este ala care vrei sa-l dai tu pe o masina cu dotari peste medie si km pana in 200.000.

    Pentru restul care nu stapaniti bine cunostintele despre elementele de interior - exterior, suspensie si care au fost montate pe A4 B7 nu mai vorbiti in necunostinta de cauza pentru ca induceti in eroare. Unele mesaje scrise anterior au fost editate / modificate pentru a nu induce in eroare. Multumesc pentru intelegere.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cu asta trebuia sa incepi:
    Si raspunsul e eliminatoriu: NU, NU DUCE. Si asa sunt motoare cu probleme, tu crezi ca rezista si abuzurilor in ce priveste calitatea carburantului?
    Daca vrei sa bagi motorina dintr-aia iti sugerez sa te uiti la motoare 1.9 nonPD adica la b4 sau b5-uri pana in 1999.
     
  8. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    E motorina buna, curata. Multumesc de sfaturi.
     
  9. Mariuspolizei 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI 177 HP 2012, CGLC Multitronic
    Salutare baieti! Momentan sunt posesorul unui golf 4 benzina, si de ceva timp ma bate gandul sa il schimb, sa iau ceva mai bun si eventual pe motorina, ca m-am saturat sa fiu toata ziua pe la pompa sau sa stau sa calculez cat imi ajunge benzina, atunci cand fac un drum mai lung. Bineinteles ca ma uitam la un Audi A4 B7, diesel, probabil un 2.0, ca 1.9 sunt foarte rare, doar ca din cate am citit aici pe forum... ma cam ia groaza si imi vine sa nu mai schimb nicio masina....mai ales ca pana acum nu am avut probleme cu golful meu, consider ca in aproape 4 ani de cand il am, i-am schimbat doar lucruri normale, consumabile (ulei, filtre, distributie, bucse, suporti motor, rulmenti fata). Va intreb pe voi cei care aveti B7, sau care ati reparat asa ceva, chiar sunt asa de proaste masinile astea? Sau, asa cum a spus si un coleg, aici le vedem doar pe alea cu probleme?
    Oare merita sa trec de la golf la B7, din punct de vedere al fiabilitatii?
    Va multumesc!
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu. Sau o faci cu niste costuri asumate daca faci comparatia din punct de vedere al fiabilitatii. In rest nu ai nici un termen de comparatie cu Golful sunt doua masini complet diferite. Citeste integral acest topic si toata aria asta. Nu are rost sa intram in detalii deja mentionate. Bafta la achizitie daca se va materializa.
     
  11. Mariuspolizei 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI 177 HP 2012, CGLC Multitronic
    Multumesc Cristi pentru raspuns. As mai avea inca o intrebare. Din ce am vazut pe aici pe forum, este problematica pompa de ulei. Sa inteleg ca daca imi voi lua un b7, pe langa schimburile obisnuite (ulei, filtre, distributie), ar trebui sa schimb si pompa de ulei, doar pentru siguranta? Sau daca nu se schimba, se face doar modificarea axului plus gaura in care intra acel ax? Mulumesc pentru rabdare, stiu ca noi astia mai noi poate suntem agasanti cu intrebari.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste topicul dedicat. Trebuie sa repari pompa de ulei obligatoriu ca sa nu ai surprize. Am mai repetat asta pe forum aici in topic, in alte topicuri si in topicul dedicat. Citeste integral aria asta si aria motoare si transmisii. Daca am repetat un raspuns nu mai este cazul sa intrebam din nou. Multumesc.
     
  13. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
  14. yo99cdt

    yo99cdt 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 B7 BLB 2005
    Prima mi se pare ok. Pret, dotari, calitate. Km sunt subiect de discutii.
    A doua nu imi place...
     
  15. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai putin aia cu full-ul. In rest pretul este unul destul de bun daca are doar acei km.
     
  17. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Da, posibil sa fie samsar la inceput de drum. Altfel punea poze in toate poziliile. Ce mi-a atras atentia pe langa dotarile ce putini le au, a fost uzura mica a scaunului sofer....cat se vede in poze. De obicei daca persoana ce a condus este mai voluminoasa, distruge margilile la scaunele sport. Dar pretul merita.
     
    Ultima editare: 23 Apr 2017
  18. sergiul1990 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, B6, 2003
    Salut baieti. Va cer si eu o parere in legatura cu un b7 din 2005 pe care as vrea sa il cumpar : https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-s-line-140-cp-bixenon-6-trepte-ID8e72H.html
    Din cate am vbit cu proprietarul este modelul cu un singur ax cu came, pe langa asta masina ar avea carte service cu reviziile care le-a facut in germania.
    De asemenea as vrea sa mi spuneti ce parere aveti despre bara fata ca mie nu mi se pare a fi s-line.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Are probabil suspensia S-line. Exteriorul si interiorul nu sunt S-line. Interiorul este sport si este identic la fel cum am avut si eu masina cand am comandat-o. In interior sunt niste elemente S-line adica volan, schimbator si probabil inscriptionare praguri. Ca sa vezi cum trebuie sa arata un interior complet S-line este deja scris in topicul dedicat din aria asta.

    Mie mi se pare un pret foarte mic raportat la cat trebuie el sa castige si raportat la numarul de km. O zi buna
     
  20. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006

Distribuie pagina asta