1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. sergiul1990 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, B6, 2003
    Tocmai de asta am postat aici pentru ca si mie mi se pare pretul relativ mic..cu toate astea am un aparat de testat grosimea stratului de vopsea si as putea sa aflu daca a avut interventii asupra caroseriei.. Daca a mai testat cineva o masina la reprezentanta il rog sa mi spuna si mie daca facand testul as avea cat de cat o siguranta ca dupa ce o cumpar nu ma lasa in drum 600 de km cat e drumul pana inapoi acasa.
     
  2. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    A 2-a: are xenon si nu are spalator la faruri.
    Prima: iarasi vad ca are xenon si nu are spalator, insa arata bine in poze, daca esti in apropiere ar merita verificata daca are km reali.
    A 3-a: in poze totul pare in regula.
     
  3. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Buna ziua Domnilor
    Masina din semnatura am achizitionat-o in oct,2015 cu 8600euro si cu 86000km reali la care se adauga schimbat distributie si consumabile, cam 400euro, motoras clapete climatronic 160euro, frane spate 100euro, fata doar placutele care au inceput sa joace in etrier, 50euro, jante AL cu gume noi vara-iarna cam 1000euro, o maneta BC schimbata de colegul ovidiutm, 50 euro, volan de piele cu comenzi, 120 euro, player audi concert, 120 euro la care mai adaugam la toamna boxe spate,woofer, amplificator cam 200euro, schimbat folie spate,110 euro....te las pe tine Kinay sa faci calculele si sa-mi spui cat valoreaza masina mea la 107.000 km reali si daca merita!!?? Suspensia si directia este originala inca si nu are urme de accidente sau zgarieturi! Interiorul fara urme de uzura si curat, nefumator , masina merge in parametri zic eu, pe autostrada aici merge si cu 207km/h pe gps, nu stiu daca aveam vant din pupa! Nu am xenon sau S-line Paket...
     
  4. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Face 15.000...e bine??
    Hai mai oameni buni... Are 10 ani masina si acusi apare A4 B10... Sunt uzate moral..

    Folositi-le sanatosi si aia e..
     
  5. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Nu cred ca e nevoie de ironii "fine" sau mai putin. Eu doar am expus costurile aferente masinii mele si ai dreptate poate, sunt uzate moral si sunt constient ca nu voi obtine un pret corect niciodata de acum incolo sau din ziua achizitiei chiar. Tot ce este important din punctul meu de vedere este o exploatare cat mai indelungata si cu costuri rezonabile. Eu sper sa tin masina asta ceva ani buni de acum incolo si nu putini.
     
  6. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Aici nu sunt estimari :)
    Eu unul nu as vinde-o, ori o pasez in familie daca are km reali, ori o pastrez pana trece de 400.000km. Intre 7-8000e. La 7000 o cumparam eu daca stiam de ea acum vreo 2-3 luni :))
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Siegfriedbrunnen Scuza-ma dar cred ca nu esti sanatos daca tu crezi ca investitiile alea cresc pretul masinii. Pur si simplu ai intretinut-o cum trebuie intretinuta o masina, sau ai remediat anumite defectiuni.
    Daca tu pui la socoteala cauciucurile, distributia, consumabilele, etc, visezi ...

    Mai aveti putin si tineti socoteala si la cata motorina bagati.
     
    Scorpyon, bobalex18 și Mariuspolizei apreciază asta.
  8. Siegfriedbrunnen

    Siegfriedbrunnen 5th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2015
    Locație:
    Mannheim - Germania
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 116CP cod motor BRB 2007-Golf 5 2007 1.6 benzina 102cp
    Normal ca nu cresc valoarea masinii, nu are cum..semnalam doar costurile de care trebuie sa tina cont la achizitionare unei masini "bune" la prima vedere..si sa mai ramana cu bani pentru una cand vor sa cumpere,,
     
  9. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
  10. sergiul1990 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4, B6, 2003
    Revin din nou cu o intrebare si sper sa ma ajutati; Daca cumpar de la cineva o masina cu numere de germania .. am nevoie de la el de fiscal?
     
  11. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Am o mare nedumerire care ma macina de ceva timp... sa zic asa.

    Adica daca te duci pe mobile.de si dai o cautare de mașini b7 asa... pui a4, diesel, an intre 2006 si 2008 si maxim 125.000 km atunci primele masini incep de la 7500 euro (renuntand la primele 3-4 care sunt fakeuri) si se duc pana la 12.000 dupa care incep b8 urile. Iar pretul mediu in care se rotesc peste 70% masini este intre 9000 si 11.000

    Sa dai cu pusca si nu sunt mai ieftine.., cum naiba la noi jumatate din importurile din germania sunt cam la 125.000-150.000 km? Si la 6500 euro? Am gasit noi sfantul graal al masinilor?

    Plus stiind ca in germania si bunicutele fac cam 40-50.000 pe an, cum te astepti ca la o masina de 10 ani sa gasesti masini de 125.000 km daca nu au in spate un istoric?

    Plus citesc topicurile dedicate la masini luate secc hand cu "putini km". Eu la b7 le meu tot ce am schimbat in 9 noi, mai putin consumabilele sunt tampoanele la motor si 1 plasticele care tineau tringhiul refelectorizant si un tampoan de cauciuc de la portbagaj. Nimic altceva... chiar nimic, in afara de placute de frana la 85000, ulei, filtre, geamul fata cu pietricele... consumabile. Adica un b7 pana in 150.000 nu schimbi nimic da nimic la el... ma uit si acum la tampoanele alea ca le am vazut prin casuta, cica au dat eroare dar eu tot cred ca vrut sa faca porsche un ban cu mine...

    Cum naiba astia cu puțin km dupa ce le iau mai au un pic si schimba si motorul? Aaaa am schimbat volanul de plastic al sotiei ca se da cu creme pe mana si sa mor daca acu 2 ani nu era efectiv rașchetat unde tine ea mana. Il am oriucum...

    Eu sunt siderst. Adica b9 le meu in 5 luni de folosire a bagat 26000 km si m-am declarat multumit si astia cu 125.000 dupa 9-10 ani sunt toti nistr sfintisori...

    Trimis de pe al meu SM-T555 folosind Tapatalk
     
    Glemeanu și bobalex18 apreciază asta.
  12. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Nu intereseaza pe nimeni ca tu ai pus maneta bc, volan piele, boxe, subwoofer, amplificator, deoarece multe vin din fabrica cu asa ceva, la fel cum nu intereseaza pe nimeni despre placutele de frana la achizitia unei masini. Valoarea unei masini scade nu creste.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Hai ca o dam in diverse si iar incep sa sterg mesaje. Cititi printre randuri si extrageti esentialul dintr-un mesaj. Ideea era ca o masina ingrijita si bine intretinuta in care cumparatorul se suie, merge cu ea si nu ii face nimic dupa ce o cumpara, ca nu are de ce, are alt pret decat un gunoi exploatat la limita. Nu este nevoie sa raspundeti la mesaje. Invatati ca nu trebuie sa scrieti inutil pe forum si mai ales sa scrieti despre lucruri care se repeta. Multumesc.
     
    Siegfriedbrunnen și bobalex18 apreciază asta.
  14. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    masina asta a fost rent a car, are min 350-400.000 km. hai sa incepem sa vorbim deschis, ca ne pierdem timpul. nu ma intreba cum mi-am dat seama ca a fost rent-a-car ca daca te uiti atent la poze o sa iti dai si tu seama.
    fac pariu cu tine ca uitandu-te pe istoric o sa-mi dai dreptate.
    deci tu vrei sa dai 7500 pe o masina care nu exista? cum omul (samasarul) a luat-o de pe mobile.de cauta tu una identica si arata-mi-o sa o vedem si noi acolo sa ne oglindim ochii... una cu aceleasi caracteristici la 7500
     
    Kinay și bobalex18 apreciază asta.
  15. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Partea estetica e ce conteaza.
    Degeaba are corp daca nu are fata.... :)
     
    cristimate apreciază asta.
  16. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    vladliviu85 și Siegfriedbrunnen apreciază asta.
  17. Pricopi Stefan

    Pricopi Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 2.0 140 Cp, S-Line, B7, 2005
  18. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Faine culorile :)
    A 2-a nu e s-line..., iar prima mi se pare suspect de ieftina , in poze toate arata bine, daca esti in Cluj poti sa mergi sa le verifici.
     
    Pricopi Stefan apreciază asta.
  19. Pricopi Stefan

    Pricopi Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2017
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 2.0 140 Cp, S-Line, B7, 2005
    Eu caut alte culori, dar la masinile astea mi-a placut mult interiorul. Daca as merge sa le verific, la ce ar trebui sa fiu atent? Ca vor arata la fel ca in poza. Ar trebui sa functioneze totul in parametri si motorul sa "toarca" frumos. Inca sunt in dubii cu privire la motorul lor, care, unii il lauda dar altii spun ca pot aparea probleme.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si ce ti-a placut la interiorul celei de-a 2-a? Ca ala e interior standard, pe beige. Nu tu piele, nu tu incalzire, nu tu sport, nu tu electric.
    Daca iti fura navigatia, ai o masina cheala cu xenon, bc color si telefon.
     
    Pricopi Stefan apreciază asta.

Distribuie pagina asta