1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Uita-te pe partea dreapta. Cel putin din poza aia, se vad cam 3 nuante diferite.
    Nu imi plac jantele din prima poza, culoarea, bordul cu suportul ala hidos de telefon (iti trebuie alt tunel complet in cazul in care o sa il dai jos si nu vrei sa vezi doua gauri in bord).
    Iarasi, combinatia aia de motor+cutie nu e cea mai fericita posibila. Daca insa asta cauti, e ok.
    Eu as mai cauta. La 6300 eu zic ca se poate ceva mai bine, pentru un 2005-2006 maxim.
     
    PetrutJim apreciază asta.
  2. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Combinatia aia de motor (si aici ma refer la "vestitul" motor cu un ax came BPW) si cutia multitronic este din punctul meu de vedere o bomba cu ceas. Oricare dintre ele poate sa te lase cu paguba de minim 1500 euro. Fiecare. In plus injectoarele pica mai repede decat la suratele 2.0 tdi si sunt mai rare si mai scumpe. Daca tot vrei multitronic si 2.0 tdi cauta cod motor in ordinea asta : BRE, BRD, BLB.
     
    PetrutJim apreciază asta.
  3. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Valeu...va mai uitati la carte service la o masina de 5-6 mii si 12 ani..

    Si nu inteleg ce tot strambati din nas..ba ca o portiera nu a iesit la culoare, ba ca nu stiu ce.. Ar fi culmea sa gasiti un B7 cu vopseaua lui din 2006.

    Pretentii d-astea ai cand cumperi un A4 de 2 ani.. Masina de mai sus pare ok. Un test drive si aia e. Sau daca vrei s-o arzi ca bo$$-ul mergi la Audi cu ea. Aia care dau 30 de mii pe un SH ce sa mai faca?? Sa mearga la D-zeu cu ea..
     
    Edu24 și remix apreciază asta.
  4. mihaii 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.9 2007
    Dilema mea:
    Caut o masina second hand undeva pana in 10 mii de euro.. Nu tin sa ii dau pe toti pe o masina.
    Am o prietena care are un Audi A4 , B7 din 2007, undeva la 200 de mii de km, 1.9 TDI, cumparat de la reprezentanta de ea, folosit doar de ea, revizii doar la service autorizat Audi, totul scris in cartea de service
    Si-a luat o alta masina si pe asta trebuie sa il vanda pentru ca ... o persoana, doua masini

    Ea spune ca garanteaza pentru masina si ca pana acum nu i-a picat nimic in afara de consumabile

    Vrea 6000 de euro pe ea. Pare o afacere buna? Risc sa pice totul la mine si sa bag mii de euro in ea ? Mai duce masina 4-5 ani si 50-80 de mii de km?
     
    Scorpyon apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, risti. Cum iti e norocul. Daca nu vrei ca norocul si soarta sa hotarasca pentru tine investesti de la inceput ceva bani in masina pentru a face niste reparatii = modificari preventive.
    Asemenea intrebari sunt aiurea si inutile. Daca investesti din prima minim 2.000 Euro o sa ai o masina foarte buna multi ani de zile. Suma aia mentionata de mine nu stau sa-ti explic de unde rezulta dar daca vrei detalii (ti le dau la telefon) citesti acest topic integral asa cum ar fi trebuit sa o faci de la inceput (ca nu ai facut-o) si toate topicurile din aria asta si nu numai.
    Nu mai intreba daca merita sa nu. Nu asta intreaba cineva care vrea sa-si cumpere o masina marca Audi. Intreaba-te tu singur daca ai bani de intretinere asta daca maine trebuie sa faci reparatii la masina de minim 2-3.000 Euro. Asta inseamna Audi.
     
  6. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Daca pe tine nu te intereseaza daca masina are sau nu carte service unde se pot verifica in mare operatiile efectuate la masina , nu inseamna ca tuturor le place sa cumpere o masina cu riscul atat de ridicat daca s-au schimbat unele lichide sau nu, unele piese sau nu. Daca doresti iti pot arata masina din 2000 cu carte service pana la momentul cumpararii de catre mine in 2017.

    Hai sa nu mai aratam cu degetu ca avem pretentii de banii nostri dat nici sa cadem in cealalta situatie si sa cerem impecabil la bani de cauciucuri noi.
     
    PetrutJim apreciază asta.
  7. A.J. 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4
  8. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Da, putem. Ala in viata lui nu e volan de 192.000 km, senzorii de parcare sunt aftermarket si arata ca nuca in perete, iar masina aia e extrem de cheala.
    Daca omiti interiorul ala cu incalzire, masina aia nu are absolut nimic interesant.
     
  9. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Ce conteaza daca senzorii sunt aftermarket ? Extrem de cheala ? Are macar geamuri electrice in spate , volan S, scaune interesante, etc. Nu vad de ce dotari ai avea nevoie in plus cand in echiparea de baza iti ofera strictul necesar. Nu toti au RNS-E si pachet S-line...
    Important e sa fie masina in stare buna.

    Si mie volanul si nuca schimbatorului mi se par cam uzate pentru 200k km.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  10. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Are , pentru ca cere bani la fel cat cere si unul care chiar are dotari pe masina. Evident nu luam in considerare km la niciuna dintre ele.
    Volanul meu la 303000 arata muult mai bine decat ala.
     
  11. A.J. 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4
  12. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Motorul nu este cel mai fiabil, km sunt cu semnul întrebării, scaunele nu sunt electrice, bluetooth nu stiu sa existe fara comenzi pe volan, iar ala e un samsar curat. Eu as zice pas la masina asta. Nu mai spun ca pe cat sunt de frumoase scaunele de genul asta, pe atat arata ca nuca in perete culoarea lor. Gusturile mele.
     
    Siegfriedbrunnen apreciază asta.
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    A.J de cate ori sa repet ca o masina trebuie sa o cumparati cu numere de inmatriculare definitive ? De ce nu invatati nimic si de ce nu citesti acest topic integral ? Omul este un nesimtit mincinos ca sa nu ma extind in peroraratii cu iz de mahala la adresa lui si ma opresc aici. Cauta alta masina inmatriculata in Romania de la un proprietar. Se gasesc masini bune dar nu la pretul ala gasit de tine.
     
  14. mario vrs Silver Member

    Înscris:
    24 Noi 2010
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    audi a4 b7,2006,2.0 tdi BPW multitronic(HHF)
    Cu numerele...cam asa e. Daca nu e inmatriculata si actele nu-s ''ortodoxe'' o sa cam plangi.

    Cu toate ca samsarii is cam in regula cu actele. Ca doar cu asta se ocupa. Nu vinde un Audi si fuge din tara..
    Eu cel putin, n-am avut probleme cu samsarii niciodata. Ok..trebuie sa stii si ce acte iti trebuie..

    Dar cel mai sigur si fara batai de cap. Masina cu numere negre si act de vanzare DIRECT cu proprietarul din acte.
     
  15. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    "piele portocalie" :)) te doare mintea daca stai sa citesti descierea facuta de el :puke2: cauta alta si nu la preturi de astea..ca risti o mare teapa.

    Bafta
     
    cristian16 apreciază asta.
  16. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Nu mai mentionez ce s-a mentionat deja, dar pot sa adaug urmatoarele:
    Scaunele alea sunt puse dupa. Nu e asta problema, din contra, tuturor ne place sa "punem dotari", problema e ca nu a facut retrofit-ul calumea, adica a pus doar scaunele si atat.
    Iarasi, becul (?) sau ce o fi ala pe trim-ul de la blocul de lumini impreuna cu presurile alea hidoase indica clar un fost proprietar care nu prea a facut lucrurile ca la carte, posibil si tehnic sa fi fost intretinuta tot indoielnic.
    Si inca o chestie: cu cat e mai agresiva descrierea (vezi si cazul de fata) cu atat ai sansele ca atunci cand ajungi acolo sa dai peste un om foarte agresiv care iti poate rapi din atentia necesara verificarii masinii.
    Eu unul as spune pas masinii asteia.
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Becu/butonul acela poate avea 100 de motive pentru care este acolo.
    Nu este nici prima nici ultima persoana de pe forum care intreaba de diverse chestii aftermarket pe masina, montate de fostii proprietari.
    Presurile, poate le-a pus neamtul, poate le-a pus samsarul ca nu i-au placut cele vechi sau i s-au parut mai interesante astea.

    Este o mare idiotenie sa judeci omul ca nu a intretinut corect masina sau sa afirmi ca masina are probleme tehnice in baza unor amarate de presuri.

    Sunt oameni fixisti care isi intretin masinile numai cu piese OE si chiar le plac presurile alea, am eu un astfel de prieten care are 2 suporturi de pahare prinse in grilele de ventilatie (da, ca taximetristii), presuri nu departe de acestea si isi intretine masina exemplar d.p.d.v. tehnic.

    Lasati si "legendele" ca masinile cu numere straine provizorii sau definitive sunt epave. Ar fi culmea ca doar masinile inscrise pe RO sa fie "tepene". Ce facem, le vindem intre noi toata viata ?
    De multe ori problema masinilor aduse de afara sta la baza numarului de km, nu intretinerii tehnice.

    @A.J. Cateodata mai trebuie sa iti iei si inima in dinti, te duci sa vezi masina, il iei pe om de mana si te duci la reprezentanta, de acolo iti dai seama singur ce ai de facut.
    Daca mi-ar place masina, nu as mai sta pe ganduri nici 1 ora si m-as duce sa o vad face to face.
     
    Mariuspolizei, A.J. și Scorpyon apreciază asta.
  18. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    RRRNT și ener2k apreciază asta.
  19. A.J. 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4
    Mulțumesc, @audi66. Cel mai bun și relevant răspuns. Stimă!
     
  20. Silviu122 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2018
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4, 2.0, 2007

Distribuie pagina asta