1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere/sfat - achizitie - A4 B7 - motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bartha, 17 Noi 2007.

  1. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Daca tie ti se pare scump a4 cu motor brd, quattro, scaune sport, navi pilot, volan sport cu comenzi, probabil bluetooth, bixenon, adus de afara cu 5500.....nu stiu ce sa zic. Inca te uiti la toate caricaturile din tara de 4000 si ceva de euro si ti se pare ca atata face modelul asta, sau marca asta. Intr-un final ai sa te alegi cu a doua varianta si o sa plangi dupa inca vreo 3000 de euro.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  2. MariusCR 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B7 2007 2.0 TDI 125 KW BRD
    Aaa nuuu, nu ma intelege gresit nu am zis ca e scump, ma gandesc si la masina aia da tot nu stiu cum sa fac sa ma duc sa o vad eventual sa o iau eu nu stiu o boaba germana si mi-ar fi greu sa ma descurc cu ala pt acte si una alta daca nu ar stii engleza. Cred ca e un pret mai real decat aceleasi masini din piata noastra
     
  3. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Ai grija, nu stiu exact cum sa te feresti, anul acesta in Germania sau oferit vouchere pentru masini noi. Multa lume plange pe la noi pentru ca au achizitionat masini de genul asta care fusesera radiate complet din circulatie si nu mai puteau fi inmatriculate in Uniunea Europeană. Deci pentru mașină adusa de afara mare grija.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca cel care cumpara ii cere vanzatorului sa faca TUV nu sunt probleme ulterior. In plus cand se fac actele de vanzare in Germania se vede imediat asta. El in schimb nevand experienta, tot ce am mentionat eu, suna SF. :)
     
  5. MariusCR 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B7 2007 2.0 TDI 125 KW BRD
    Nu stiu ce dumnezeu e cu anuntu din germania deci daca nu m-am uitat de o saptamana la el si azi cred ca s-a reactualizat dar la aripi in fata e mancat de numa de rugina si are gaura de bagi pumnu. As putea sa ma jur ca zilele trecute nu se vedea nimic.
     
  6. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Aripile fata sunt "boala lor" , dar poti sa o schimbi cu una din dezmembrari originala (am vazut ca sunt 250-400lei) sau noua (e pana in 200lei daca nu e oem) si platesti vopsitul. La alea combi mai au probleme cu rugina si in spate la hayon (de la umezeala). Cam astea ar fi singurele probleme legate de rugina.
    Masina e dotata, motor puternic, Quattro insa eu unul nu as vrea sa risc cu un BRD, o sa te lamureasca colegul ce a avut unul si acum a trecut la alta marca, momentan.
     
  7. BogdanBr 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2018
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A5 2L 2015
    Vă salut , ma gândesc tot mai mult la achiziția unui A4 b7 sedan , 2L diesel ,automat... asta după ce bugetul s a restrâns ( inițial voiam un A5 Facelift 2012 )
    As vrea sa o achiziționez din țara , buget 4500-6500 euro )
    Ce sfaturi îmi dați ? Ce anunțuri îmi recomandați ?
    P.S : Am auzit ca ar fi cu probleme acest motor
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa maresti bugetul pentru o masina buna. In rest ai de citit integral acest topic si toata aria asta. Spor la lectura si ne mai auzim dupa ce citesti. Bafta.
     
  9. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    ... iar acum vrei ceva pana in 6500€ ???? Asta da diferenta! :)
    Daca iei una pana in aceasta suma, diferenta pana la suma pentru A5 o vei cheltui pe reparatii. Vrei ceva bun... trebuie sa "bagi mana adanc in buzunar"!;)
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Suspect de ieftina.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  12. BogdanBr 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2018
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A5 2L 2015
    Unde sa mai măresc bugetul , o cumpăr in oct 2018 , an fabr 2006-2007 are 12-13 ani mașina , cred ca un 25000 lei e un preț decent pentru o mașina fără probleme , plus ca nu am de gând sa o țin mai mult de un an - doi , nu știu dacă știți dar din 2020 poate se vor mai scoate din circulație din mașinile astea Euro 3 , taxe mai mari la euro 4 ... Mașina o cumpăr pentru mecesitate și pentru a conduce o mașina relativ buna ( automata , dotări și putina putere )

    Dacă zici de diferența pana la A5 , aceasta “diferența “ e încă 2 A4 , aproximativ 17 mii . Sunt dispus sa cheltui cu o astfel de mașina 500€/ an excluzând combustibil și taxe , pentru a o revinde peste un an la un preț cu o mie sub cel de achiziție .

    Câteva exemple :
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a-4-2-0-tdi-140-cp-2007-IDbkugp.html
    https://www.olx.ro/oferta/de-vanzare-IDbhJP4.html
    Ce părere aveți ?
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Descrierea despre navigatie este exact invers, prima o are mare si a doua mica!
    Nici una nu arata poze cu interiorul. Daca este sa alegi una, mergi pe prima, chiar daca Bebe, lauda asa mult jantele Rotor AM. Ambele au cutia multitronic, deci mare atentie.
    Realitatea despre starea tehnica si kilometri este can-can.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    BogdanBr asa cum gandesti o sa ai probleme pe viitor cu orice fel de masina. La o masina unde nu cunosti istoricul reparatiilor este ca la loz in plic. Adica ai noroc sau nu. Cand nu ai noroc iti spun eu ca cele mai ieftine reparatii la marca asta iti scot din buzunar minim 200-300 euro si daca te lasa ceva pe la cutia automata sau pompa de ulei arunci masina direct. :)

    Masinile care le-ai gasit tu in anunt sunt loz in plic. Citeste topicul asta si toata aria asta. Deja intrebi niste lucruri si faci niste afirmatii in mare necunostinta de cauza. Daca vrei masina buna cumpara de aici de pe forum pentru ca noi nu ne dam tepe intre noi si masinile au istoric.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  15. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Nu s-au scos masinile non-euro, cum sa se scoata pana in 2020 masinile euro 3 ? Mereu au fost zvonuri din acestea, tocmai de asta prin 2010 mi-am luat masina noua euro 5, insa dupa vreo 5-6 ani am renuntat la ea.
    Asculta la Cristi ce iti zice. O masina buna costa.

    Prietenii mei care au luat b7 2.0tdi cu niste dotari, intretinut (an 2007) au dat 6500-7000euro pe ele si tot nu's chiar perfecte mecanic, poate mai au cate o problema minora. Ceilalti prieteni care au avut 2.0tdi si le-au vandut cu 4500-5000e nu stiau cum sa scape de ele , numai probleme au avut, au schimbat pana si discuri cu placute mai naspa doar ca sa fie cat mai ok masina la inspectia mecanica. :p
     
  16. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Prea frumos ca sa fie adevarat. Asta la prima vedere. In schimb este o masina extrem, extrem de rara din cauza cutiei cu 6 trepte montata pe acel motor. In viata mea (si chiar am vazut multe si masini si altele) nu stiu daca numar pe degetele de la o mana Audi A4 B7 care sa le cunosc cu motor 1.9 TDI si cutie cu 6 trepte. Ca sa intelegi cat este de rara, pe acest forum a fost prezentata, mai bine zis adusa in discutie, doar una singura (de pe la Iasi sau zona aceea) cu aceasta combinatie cutie-motor. Si din cauza asta eu as trece cu vederea si altele la masina atasata anterior.
     
    lowlife și Scorpyon apreciază asta.
  18. VARGAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP AVF ; Audi A3 8P Sportback Facelift 1.9 TDI BLS
    Salutare,
    De cateva luni vreau sa-mi cumpar un audi A4. Am tot asteptat si m-am uitat dupa masini pe internet si nu prea mi-au placut ce am vazut .. insa astazi a aparut un B7 care mi-a captat atentia.
    Vreau sa va spun ca am citit zeci, poate sute, de postari despre B7 si problemele lui posibile cu pompa de ulei, etc.
    Despre anuntul asta este vorba:
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-sline-an-2007-2-0-tdi-euro-4-impecabil-IDbrLJ8.html#7971da5424

    Masina se afla la putin peste 10 0km departare de mine si maine as avea timp sa fug sa o vad.
    Problema este urmatoarea : m-am ingrozit dupa ce am citit posturile din problemele B7-ului si mi-e frica sa n-o patesc si eu. Bugetul meu sta cam in 6.500 de Euro ... deci numai chiar ca, cumpar masina si ii fac schimburile.
    Am avut acu cateva luni un B6 la care m-am lacomit si l-am luat cu 3.800 euro, dar am ajuns cu ele undeva la 5500 euro ( brate, telescoape, probleme electrice) si tot nu-mi placea fiindca avea uzura la butoane si l-am vandut ( am pierdut in el undeva la 1000-1500 euro) si nu mai vreau treaba asta.

    Voi ce parere aveti? Daca masina se prezinta ca in poze si nu are nici o problema vizibila merita sa o iau? Ar trebui sa merg intr-un service cu ea la test? Sa nu ma risc daca sunt la limita bugetului cumparand-o si sa mai stau putin si eventual sa mai strang vreo 1000 de euro sa ii am pusi deoparte pt o astfel de masina ?

    Vreau sa mentionez ca nu sunt atat de pasionat astfel incat sa ma apuc sa "tunez" masina sau sa o "cipez", dar imi place sa am o masina buna, intretinuta, curata si frumoasa.(stock cum e ea) (deci nu-mi plac neaparat cele sport cu nu stiu ce telescoape de e "lasata" jos, nu ma pricep asa la ele si nu am pasiunea in partea aceea.). Masina o iau sa-mi treaba cu ea, fac aproximativ 10.0000km . (putin, cred eu)
    E cam urgenta treaba si as aprecia foarte mult parerile voastre stiind ca voi aveti experienta in treaba asta.
    Multumesc mult! si scuze ca v-am luat asa din scurt. Numai bine!
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai citeste inca odata acest topic. Masina care o cauti tu are un pret, in opinia mea, prea mic pentru ca sa fie perfecta mecanic si tehnic. In rest, cum ti-o fi norocul. Oricum, pentru toate intrebarile care le-ai pus exista deja raspuns in topicul asta si mai ales in toata aria asta. Nu ne repetam cu raspunsurile. Bafta ca ai mare nevoie.

    Asta este cea mai buna solutie, momentan:

     
    VARGAS apreciază asta.
  20. VARGAS 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 131 CP AVF ; Audi A3 8P Sportback Facelift 1.9 TDI BLS
    Am citit din topicul asta cred ca aproape jumatate din postari si din celelalte topicuri cu problemele... si am vazut ca scriati treaba asta " la un b7 cu 5500 mai bagi cel putin 2000", insa am 2 prieteni cu b7 cumparate la preturile astea si nu stiu cum, poate cum ai zis si tu "norocul" n-au avut nici o problema cu ea (doar consumabilele) si circula de aproape un an cu ele, cu drumuri lungi si scurte.
    Prin cumpararea unei masini bune nu ma astept sa nu schimb chiar nimic la ea (gen un brat sau ceva), dar cat de cat, macar motorul sa fie impecabil.

    Raman asa atunci... nu ma mai grabesc. Doar ca mi-a starnit un pic rabdare anuntul asta:))

    Mersi pt raspuns!
     

Distribuie pagina asta