1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie A4 B8 8K

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de dansastro, 16 Aug 2008.

  1. NonoGe

    NonoGe 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2015
    Locație:
    Săcele
    Masina:
    Audi A4 avant, 2,0 TDI, 2018, DEUA -Ex. A6, 3,0 TDI, BMK / A4 2,0 TDI, CAGA
    Dany_ello din Belgia legislatia prevede ca auto sa detina un carnet prin care se confirma km la fiecare inspectie tehnica. Cu acest carnet se pot verifica on line kilometri direct in Belgia. Un element in plus care sa confirme km. Restul daca ai verificat la Audi ....Bafta la alegere.
     
  2. dany_ello 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4, 2.0, multitronic, 2012
    Mulțumesc mult NonoGe
     
  3. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Ultima editare: 7 Mai 2017
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Niciuna, aceeasi mizerie. Oricum multitronicul a fost scos din fabricatie.
     
    deeJayOg apreciază asta.
  5. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    In anunt scrie ca e Stronic, adica cum e DSG-ul de la VW si nu e multitronic.
    Multitronic e una din cele mai confortabile cutii automate dar au renuntat la ea pentru costuri mai mici la stronic.
     
    deeJayOg și Red_ apreciază asta.
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Au renuntat la cutia multitronic din cauza numeroaselor plangeri si din cauza proastei functionari in multe privinte dar asta grupul VAG nu va recunoste niciodata. Incheiem aici. V-am mai spus sa nu mai incercati sa dati replici care nu isi au rostul si nu mai sustineti ca o cutie automata este perfectiunea intruchipata pentru ca pana la urma este tot o mizerie, care te conduce cum vrea ea.
     
    CristiMitrut apreciază asta.
  7. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Mulțumesc sandumbogdan, nu observasem că scrie S-Tronic în anunț. Nu există S-Tronic pe tracțiune față pe A4 B8 oricum. Voi zice pas.
     
    Ultima editare: 7 Mai 2017
  8. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Ba da, cum sa nu existe S-Tronic pe fata? Poate confunzi cu TipTronic. S-Tronic e DSG-ul de la VW si este disponibil si cu tractiune integrala dar si cu tractiune fata.
    Defapt acum toate sunt S-Tronic renuntand si la multitronic si la tiptronic, fara nici o legatura cu defectiunile care la tiptronic erau foarte rare, chiar mai rare decat la cutia noua cu care a fost inlocuita.
    S-Tronic are o gramada de probleme ba ca se incalzeste, ba ca sa strica ambreiajele in trafic aglomerat.
     
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    la a4 b8 nu cred că există s-tronic pe tracțiune față. eu știu că multitronic tracțiune față și s-tronic la quattro. LA A4 B8 și B8.5.

    motorul de 190cp este foarte confortabil. preț și km ok. trebuie verificată sursa și istoricul accidentelor
     
  10. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    Nu există cu S-Tronic și doar tracțiune față la B8, asta știu sigur. Au pus S-Tronic doar la Quattro la B8 Facelift. La non-facelift era Tiptronic la unele benzinare și un 3.0 TDI mare. În rest Multitronic cât cuprinde.
    Le-am cerut niște detalii oricum, dar deja mă scârbesc să văd că scrie una și alta e.
     
  11. toyo93

    toyo93 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2016
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4-B8k Avant 2014 S-line 177cp quattro ,S-tronic.
    La motoarele de 190 cp s-a montat cutie automata s-tronic atat fata cat si quattro,ultimele motoare care au avut multitronic sunt cele de 177cp si intr-adevar au fost montate doar pe tractiunea fata iar pe cea quattro s-a montat s-tronic.
    Fac referire la motorul de 2.0 TDI
     
  12. deeJayOg

    deeJayOg 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    EX: A6 C6, 2.0 136CP DPF (CAGB), 2010
    La A4 B8 FL cu 190 cp din păcate nu :)
     
    bobalex18 apreciază asta.
  13. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    Salutare,

    Se poate o parere despre masina din urmatorul anunt:
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-vand-schimb-ID7yhjo.html#685247a58e

    Observ ca nu are prea multe informatii despre dotari. Nu ma pricep prea bine la Audi asa ca am observat doar lipsa comenzilor pe volan in special.
    Ar mai fi anumite dotari importante care le are mai mult ca sigur si nu le-a mentionat?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu as trece mai departe, la un A4 2013 as avea macar pretentia ca volanul sa fie de piele, nu de plastic.
    Poate reusesti sa gasesti o masina cu navigatie (butoane in jurul schimbatorului) si climatronic cu afisaj, imbunatatesc mult aspectul interior.

    P.S Nu stiu ce sport-paket este, poate asa vrea sa creada vanzatorul.
     
  15. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    iAntonio,
    Nu are nici dublu climatronic cum scrie in anunt, nuca de la schimbator pare clasica,scaune normale, deci nu ii nici S-line la interior
    Maneta de CC pare ca lipseste. Singurul lucru care il are masina cred ca ii pachetul de lumini. Cam atat.
     
    nicusor90 apreciază asta.
  16. Andrey1992

    Andrey1992 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4, 2.0 TDI CJCA 143HP, 2013
    Masina aia era de vanzare si acum 6 luni cand mi-am cumparat-o eu pe a mea, si era chiar la mine in oras dar la ce dotari avea, nici nu m-am deplasat 2km sa o vad. Nici nu credeam ca poate exista pe B8.5 volan din plastic
     
  17. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    ^Thanks guys.
    Mai caut.
     
  18. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Salutare, am vrea sa cumparam un B8 automat si ne-a placut asta: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=242191379&utm_source=sharedAd&utm_medium=android

    Ce nu stiu, si as avea nevoie de sfatul vostru, e cam cat de tare poate fi suspensia sport la B8? Eu din ce imi aduc aminte cand am avut B8, avea suspensie normala si as vrea sa stiu cat de rigida este una sport. Actuala masina in prezent un B7 are suspensie normala, si nu mi-ar displace o suspensie mai rigida un pic, insa nici sa ma rupa la rinichi, nu stiu cum sa va spun.
    Prin urmare, la aceasta masina de mai sus, cam cat de confortabila devine masina la denivelari cu aceasta suspensie?

    Multumesc pt raspunsurile voastre.
     
  19. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Salut! In aceeasi situatie am fost si eu. Am facut schimbarea de la B7, suspensie normala, la B8 suspensie sport. Nu este foarte rigida suspensia sport de fabrica. Diferenta ai sa simti, dar mai mult pe partea de cum se aseaza masina decat pe disconfort, daca pot spune asa. Din punctual meu de vedere nici o rezerva la a lua un B8 cu suspensie sport din fabrica. Confortul ramane cam acelasi, masina arata mai bine si cel mai important sta bine pe sosea.
    Sa ai noroc la achizitie!
     
  20. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Multumesc frumos pt sfaturi tommy lee, si eu ma gandeam oarecum la fel, ca doar na, Audi e renumit pt confortul pe care il ofera, ar fi fost cam ciudat sa fie super rigida
     
    tommy lee apreciază asta.

Distribuie pagina asta