1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere si sfat achizitie Audi A4 B6 cu motor Diesel

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de cristian_61, 23 Dec 2007.

  1. Atti86

    Atti86 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi, A4, B6, 2004, 96 KW, 1.9TDI, AVF
    Mersi mult pentru pareri. Nu eu am cumparat. Problema mea ca nu stiu nimic despre masini si nici nu am avut. Numai acum a luat permisul si a 30 de ani. Am la dispozitie jur 4000 de euro. Si vreau un audi a4 Avant diesel.
     
  2. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Citeste tot topicul asta si toata aria B6 apoi pui intrebari. Ai suficiente informatii sa te poti orienta putin si sa nu cumperi cea mai mare petarda posibila.
     
  3. Atti86

    Atti86 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi, A4, B6, 2004, 96 KW, 1.9TDI, AVF
    Salut. Puteti sa-mi dati pareri si la asta doua masini. Va rog. Mersi
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu as alege pe cea "s-line"(nu este), deoarece are in plus cel putin xenon si este mai tanara. Trebuie sa verifici interiorul, motorul si mecanica ca sa poti lua o decizie. Noi de afara nu prea putem sa te ajutam.
     
  5. Atti86

    Atti86 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi, A4, B6, 2004, 96 KW, 1.9TDI, AVF
    Mersi. Si eu pe Sline am gandit. Arata bine si din exterior si din interior. Azi am fost la piata si acolo am vazut.
     
  6. adibhn 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Bora 1.6 2000
  7. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Parerea mea este ca la 4300 euro poti sa gasesti ceva mai ok decat masina in cauza.
    Ca si "plusuri " ce vad eu la masina ar fii quattro,xenon OEM si senzori parcare fata,perdelute...
    Ca si minusuri ar fii mai multe:masina aia nu are 210k km decat daca a fost condusa de niste distrugatori,e asa handralita interior/exterior de nici nu merita atentie,bara spate este lovita,are elemente revopsite,jantele alea sunt de epoca(fie ele OEM),dotari la interior lipsa...etc.
    Gandeste asa,daca samsarul o vinde la 3950 neg ...cat a dat pe ea?

    Eu unul as trece mai departe fara discutie.
    Asta este parerea mea.
    Bafta si mare atentie pe ce dai banii.
     
  8. adibhn 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Bora 1.6 2000
    Multumesc pentru reply!
    Kilometrajul clar nu este acela, dar a fost printre singurele care pareau cat de cat ok.
    Imi luase putin ochii Quattro, dar ai dreptate, nu merita lipsurile celelalte.
    Mai caut. :)
     
  9. A.J. 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4
  10. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Acum la modul cel mai serios: numai ditributia pe care sustine ca a schimbat-o recent si taxa nerecuperata face aprox 2/3 din pretul masinii. Concluziile le tragi tu singur...
     
  11. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Taxa nu se mai plateste. Ba cred ca noua forma de impozitare o sa se aplice si la masinile cu taxa platita si nerecuperata... deci textele astea sunt degeaba. Masina merita daca are ceva schimbat, altfel mai bine mai pui 1000 si iei una pusa la punct.
     
  12. Buta Gheorghe 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2016
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    A4 , awx 2002
    La 4300 de Euro poti sa gasesti unul dotat , cu toate optiunile , navigatie , alcantara , spalator faruri, pilot automat, etc .....
    eu am un Audi A4 Sline , si te rog sa ma crezi ca merita , eu am dat 5500 pe el in 2012 .....si arata excelent si acum dupa 15 ani
     
  13. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Eu am platit 4300 pe al baiatului din 2002 cu un singur proprietar(pun la dispozitie vin ul masinii pt.cei ce vor sa o verifice) cu 278 k iar ca dotari are trapa/senzori/mahon inauntru, la care am adaugat eu pilot/bc/volan piele in 3 spite, asa ca, cu 4300 nu prea poti avea multe dotari gen piele/navigatie si km putini.

    Alegi dotarile sau starea tehnica??
     
  14. Buta Gheorghe 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2016
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    A4 , awx 2002
    deci daca eu am platit acu 5 ani 5500 , pe un S - line foarte misto (volan piele 3 spite , alcantara , pilot , mahon, navigatie , spalator faruri , xenon , ....) , dupa 5 ani pretul o fi scazut banuiesc , numai ca trebuie sa cauti , si putin noroc
    altfel sa dai 4300 pe un Audi de 14 15 ani nu se merita , mai bine alegi dotarile ...
     
  15. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Ca sa nu intram in polemica/nici sa poluam pe aici, EU aleg oricand starea tehnica a masinii in detrimentul dotarilor gen navigatie/bc/pilot/piele(care oricum nu ma incanta vara daca nu este ventilatie).

    Acum sa argumentez asta, DACA iei o masina cu probleme pe suspensie se stii ca duce undeva la 500 € sa schimbi bratele/bucsele(nu punem telescoapele), daca o cumperi cu probleme ax came/egr/etc iar se stie care sunt costurile.

    Concluzie: montarea un bc/pilot/navigatie de duce pana in 300 euro si e o munca usoara.

    NU incerc sa conving pe nimeni de criteriile alese la cumpararea unei masini/EU am relalat cum am ales!!
     
  16. x3mzone

    x3mzone 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2013 - 2.0 TDI CJCD - Multitronic 8+1
    Salut baieti! Am o nelamurire si ma gandesc ca experienta voastra ar fi de mare ajutor.
    Vreau sa achizitionez un A4 B6 in stare cat se poate de buna. Buget: max 4300€
    Fiind din Cluj, am fost zilele trecute in piata in Mures, am vazut o multime de Audi-uri A4 B6. Fara sa exagerez, 99% din ele erau praf...lovite, revopsite, rugina peste tot, motoare date cu aproape 200.000 km inapoi, interioare de toata jena: rupte, murdare, butoane sterse.
    Azi, am intalnit un baiat care are un A4 in stare foarte buna:

    https://www.olx.ro/oferta/audi-a4-sport-edition-1-9-131-navi-ID9gjm9.html

    Problema: scoate gaze pe la joja de ulei si pe la busonul de ulei.
    Am inteles ca la PD e normal sa fie asa. Chiar asa este? Cat de multe gaze e "normal" sa scoata? Cum as putea verifica uzura motorului, fara test de compresie?
    Altfel masina trage f fain, suna bine, volanta si ambreajul sunt ok.

    Baiatul are ceva hartii de la TUV, mi-a aratat anuntul original cu cat a luat el masina (3700€ era anuntul, a scos-o la 3350 pt zgarieturi si o balama de la torpedou rupta).

    PS: Sunt nou pe forum, am citit in ultimele doua zile mare parte din acest forum si am gasit o multime de raspunsuri la intrebarile pe care le aveam. Dar asta cu gazele, cu cat citesc mai mult, cu atat ceata e mai mare.

    Multumesc!
     
  17. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Nu vreau sa te dezamagesc dar costul transportului in tara la masinile cu zoll sunt undeva la 500-550 pana in Cluj. Deci 3350 + 500 da mai mult decat pretul vanzatorului. El nu face bani?:))) Va lasati prea usor pacaliti..
     
  18. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Are niste texte vanzatorul legat de unele optiuni de te doare capul: Navigatie Color Proffesional RS4, Bord Computer profesional..la el e totul profesional.
    Jantele nu sunt originale, doar daca are alt set fata de cel montat acum pe masina (ma indoiesc, cu siguranta jantele astea AM le-a pus el acum).
    Lupe pt xenon - pai farurile alea sunt standard pe B6.
    Nu are senzor de ploaie si lumini.

    Asta e tare: Garantie pe spatiul Germaniei :)

    Concluziile le tragi singur...
     
  19. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    aici cam are dreptate colegul @TalosCosmin :)
    nu vreau sa ma pronunt dpdv al redactarii anuntului...eu unul nici nu mi-as pierde timpul/creditul sa il deranjez macar cu un telefon(chiar daca masina este ok 100%)...baiatul este din alt film.
    referitor la faptul ca vrei o masina buna in bugetul respectiv dpmdv este misiune imposibila,gandeste-te ca sunt masini cu vechime de 12-16 ani,mai tine si de norocul tau..poti sa iei o masina care nu a avut probleme pana in momentul de fata si la tine sa aiba...de aceea trebuie sa iei in considerare si eventualele reparatii.
    Referitor la gaze,eu zic ca este ceva normal.
    "Sa verifici uzura motorului" :) cum crezi ca poti face asta,fara test..fara sa il desfaci..etcNu te complica cu asta ca nu este ca si cum te uiti la o aripa revopsita.
    Din ce spui imi dau seama ca nu ai multa experienta,ori mergi cu cineva cunoscut,ori o duci la un service serios pt. verificari...ori dai banii(nu este o suma uriasa..) si fie ce o fii.Nimeni de pe forum nu o sa iti poate spune ca masina este 100% ok.

    Bafta
     
  20. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    un b6 cu puțini km și diesel este raritate. probabil ca femeile super sexy la 30 virgine și bune la pat. unii zic că există :)))

    totuși, este o mașină de minim 12 ani și cam toate au probleme cu rugina.

    nu lua din piață, ori găsești una la proprietar ori cum a luat un coleg una cu 6500 de lei și o pune la punct...dar îți trebuie nervi de oțel pentru așa ceva.
     
    ovidiutm apreciază asta.

Distribuie pagina asta