1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cotiera si Capacul cotiera - A4 B6 - montare - demontare si inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de won, 16 Feb 2009.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Lucian, cand spuneam de luft ma refeream la faptul ca plasticul de pe tunel in zona unde vine montata cotiera si se uneste cu acesta, prezinta o zona deformata , plasticul cotierei urmand intocmai acea zona.
    Acum, la B6, daca nu ai aceeasi deformatie la plasticul tunelului, iti va ramane un mic luft, plasticul cotierei de B5, asa cum ziceam mai sus, avand acea deformatie.
     
  2. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Am inteles, da, la b6 este dreapta linia, ai idee cu ce as putea masca luftul care ramane in aer?; mersi mult, stima!
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai ai putea sa maschezi luftul cu niste cauciuc crud sau, daca te simti talentat poti sa iti faci matrita pe care sa o umpli cu plastic (negru)... eu asa as face.

    Pentru ca nu cred ca ai inteles ce vreau sa spun ca matrita aia, ideea mea e urmatoarea:
    - montezi cotiera de B5 pe plasticul tunelului de B6, INSA fara ca tunelul sa fie la locul lui pe masina. Adica sa ai tot ansambul in mana exact ca in poza de mai sus.
    - acum vezi cat e luftul. Nu te intereseaza dimensiuni si alte chestii ca nu te pun sa masori nimic. Pe interior, din banda de hartie lipeste cateva bucati astfel incat sa inchizi luftul de tot. Apoi, acolo unde nu vrei sa ajungi din greseala, izoleaza tot cu banda de hartie. Atentie, banda nu se lipeste daca plasticul e prafuit sau ud.
    - gata? Na, acuma ia o bucata de plastic si topeste-o deasupra unei flacari (iti recomand butelie dintraia micuta cu care se lipesc tevile de la centrala termica sau, merge si o butelie de gratar doar ca nu prea e asa mica si usoara). Te-ai prins... topesti plasticul ca sa umpli luftul ala. Nu uita sa aplici o banda de hartie si intre peretele piciorului cotierelei si tunel.

    Daca ce am scris mai sus ti se pare prea complicat atunci ai o varianta care sigur iti va fi mai comoda insa, nu cred ca iasa atat de frumos: banda bublu adeziva neagra pe care o sa o tai, o sa o modelezi dupa luft si o sa aplici strat peste strat pana acoperi luftul in mod satisfacator.
     
  4. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Mersi foarte foarte frumos Ovidiu, prima data sa iau cotiera si pe urma incerc prima varianta, va tin la curent :)
     
  5. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Inlocuire capac cotiera fata A4 B6/B7

    Salutare tuturor.

    Cred ca multi dintre posesorii de Audi s-au lovit de probleme cu capacul cotierei fata. Mai precis, sistemul de inchidere al cotierei cedeaza dintr-un motiv sau altul, fiind facut din plastic.

    Exact aceasta problema o am si eu in acest moment. Am achizitionat un capac de plastic de la colegul tucudean87 de pe forum (profit de acest lucru ca sa-i multumesc inca o data pentru profesionalism si sa-l recomand tuturor, insa sunt convins ca marea majoritate il cunoasteti si stiti ca va puteti baza pe el asa cum am facut si eu pentru piese si alte lucruri necesare masinilor noastre).

    Problema mea este ca nu stiu exact care este procedura de inlocuire, deoarece nu am mai facut asa ceva si nu vreau sa distrug capacul nou sau altceva din componenta cotierei. De aceea apelez la voi si va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi (mai ales cei care s-au lovit de aceasta problema). :sos:

    Va multumesc anticipat si va doresc tuturor Craciun Fericit si un An nou perfect, plin de succese si momente fericite alaturi de cei dragi si de masinile pe care le conduceti!:respekt:
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Dec 2011
  6. nelutu_petrican

    nelutu_petrican Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2010
    Locație:
    Târgu Neamț / Gura Humorului
    Masina:
    A4 B6 QUATTRO 2.5TeDeI , cel mai PROST motor.. dupa BLB bineinteles :), si alta marca din 3 litere
    Bafta la mesterit ! ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Dec 2011
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    myth79, daca ai nevoie de ajutor, da-mi un PM.
     
  8. DanB13 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2011
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A6 C7 4G CLAA, 3.0 TDI Quattro, 204CP, 2013
    Un asemenea capac de cotiera caut si eu de ceva vreme dar,pana acum nu am gasit.Am incercat si eu sa-l lipesc dar ,de fiecare data nu a tinut decat foarte putin.
    Daca are cineva asa ceva de vanzare sau stie de unde se poate procura doar acel capac la un pret rezonabil, ar fi super.
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu il lipi si atat. Intareste lipitura cu material suplimentar.
    Sau, daca doresti poti comanda doar capacul la reprezentanta. Eu mi-am comandat un capac nou pentru B5, asadar ma indoiesc ca tu nu poti face asta pentru un B7.
     
  10. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    @myth79 Cat te-a costat capacul de la colegul tucudean87 ? Este original? Are si de textil si de piele? Pe pe mai multe culori? Si inca o chestie, a aflat cineva cat costa acum la reprezentanta un capac?
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bestie, pe seria ta de sasiu iti aduce exact asa cum ai avut din fabrica... evident original. Pretul difera in functie de material (textil sau piele). Asadar, ia talonul si fugi la un magazin de piese auto sau reprezentanta si vei afla exact cat costa pentru tine.
     
  12. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Am intrebat eu la reprezentanta:240 lei;)
     
  13. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    @klaudyu pretul este pentru piele sau pentru textil? Eu am textil dar as vrea din piele pentru ca este bej si se murdareste foarte repede.
     
  14. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Pretul este pentru textil.Pentru piele pretul este unul de cocaina:p
     
  15. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Salutare tuturor si Sarbatori Fericite.

    @ovidiutm - merci mult de oferta, dar m-am descurcat singur. A fost mai usor decat mi-am imaginat. Dar inca o data, merci mult pentru buna ta intentie.

    @bestie - capacul este pe original (material textil) si m-a costat 260 RON de la colegul tucudean87. Sincer, nu m-am interesat cat costa la reprezentanta, deoarece eu am colaborat destul de mult cu tucudean si e un tip parolist, ceea ce eu apreciez foarte mult, iar acesta este si motivul pentru care nu m-am interesat si in alte parti. Cand am comandat capacul, am mai comandat si alte piese, de aceea nu m-am mai uitat la 20 - 30 RON.

    Acum sunt bucuros ca am un capac nou, functional si identic cu cel vechi ( se aduce pe seria de sasiu).

    In rest, sa auzim numai de bine si va doresc tuturor un AN NOU plin de sanatate si impliniri pe toate planurile, dar si un sincer La Multi Ani!
     
  16. johnnie24 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2008
    Locație:
    DEVA
    Masina:
    audi a4 b6 1.9 tdi/ 116 cp+resoftare/ 2005
    Si eu am schimbat capacul de la cotiera. Se pare ca e o problema generala cu el. Eu l-am comandat de la un magazin care se ocupa cu piese, dupa seria de sasiu si pretul a fost 250 lei. Mi s-a parut scump dar mai ieftin nu am gasit. Inlocuirea lui mi s-a parut destul de usoara si e cea descrisa de colegi mai la inceputul discutiei, prin tragerea unuia din picioruse afara, dupa care iasa relativ usor.
     
  17. CataD

    CataD 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2010
    Locație:
    Floresti, CJ
    Masina:
    Audi A4, 1.8T Quattro, 2002, AVJ
    Compatibilitate cotiere

    Oare este compatibila cotiera de pe A6 C5 pe A4 B6?
    Am probleme in a gasi o cotiera pentru masina din semnatura si ma gandeam sa intreb cunoscatorii. :)
    Deci, ce ziceti?:uhm:
     
  18. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    este compatibila cu exceptia formei plasticului de pe piciorul cotierei, la imbinare cu consola centrala
    daca esti adeptul micilor adaptari, se poate pune fara probleme. altfel, daca vrei totul ca de fabrica, iti spun ca nu e direct plug and play...
     
  19. TroMaNi 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Aug 2012
    Locație:
    Tg-jiu, jud Gorj
    Masina:
    A4,b6,1.6 benzina, 2002
    Va rog sa-mi explicati daca eu pot sa pun cotiera la 1.6 benzina al meu, care din fabrica e fara cotiera. Sa iau cotiera simplu si sa o bag cu suruburi sau trebuie sa iau toata masca, se potriveste de la modelele care au ? multumesc anticipat.

    Deci pana la urma se poate monta cotiera pe A4 B6 1.6 benzina daca nu a fost prevazuta ? Daca da cum se procedeaza ? Merci
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mai 2013
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, se poate.
    Tipul de motor e irelevant.
    Nu e necesara schimbarea tunelului, e necesara gaurirea lui. Dealtfel la 600 ron cat costa un tunel nou nu cred ca te-ar mai interesa. Iar faptul ca ai si intrebat asa, inseamna ca nu iti dai seama ce trebuie desfacut ca sa il schimbi... si crede-ma, nu e dragut.
    Asadar, ia-ti cotiera + talpa, gauresti tunelul initial o gaura mai mica si din mai multe probe faci gaura din ce in ce mai mare si o montezi. Munca de maxim 1 ora, cu pauze de tigara.
     

Distribuie pagina asta