1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cum circulam in Romania cu masini inmatriculate in strainatate

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de V8TDI, 30 Ian 2008.

  1. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    taxa de ......

    Alta petarda! Sa presupunem ca cineva are doua masini inmatriculate pe o persoana juridica. Ala ce face? Acea persoana juridica are sediul social in BG si puncte de lucru in RO. :)
    Concluzie: in dorinta de a arata ca-i "duce si pe ei cretul", militienii mai emana cate o ineptie, cu titlu de "proiect de ordonanta". Nu reusesc decat sa confirme, inca odata, ceeace stim cu totii despre "ei"! :blownose:
     
  2. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Asa, vecinul imi imprumuta masina azi sa ma duc la piata sa cumpar rosii, ma opreste politia si ma intreaba: a cui este masina....eu zic...a vecinului. Maine imi imprumuta masina sa ma duc sa cumpar ceapa iar ma opreste politia si imi da amenda si imi ia numerele.
    Intrebare: cum poate fi legal. Nu este legal pentru ca va fi declarata exceptie de neconstitutionalitate pentru ca ingradeste dreptul la libera circulatie a persoanelor si bunurilor si ingradeste dreptul vecinului meu in calitate de proprietar sa dispuna cum vrea el de bunul sau. Se poate doar in cazul in care se fac verificari si se constata ca autoturismul a fost vandut. In acest caz ar trebui ca certificatul de inmatriculare sa fie ca in UK ....adica pe spatele lui o rubrica de insrainari, iar amenzile sa vina acasa proprietarului in situatia in care conducatorul vehiculuilui, altul decat proprietarul nu a fost depistat in trafic si sanctionat. Sa se aplice si o amenda foarte mare pentru neperfectarea actelor. Atunci cel care vinde masina sa nu-si mai permita sa o instraineze fara perfectarea actelor. Acest lucru este valabil oriunde in Europa. Pana la proba contrarie se prezuma ca orice conducator auto ce detine permis de conducere si care circula cu un autoturism inmatriculat legal, cu asigurare si care corespunde tehnic este perfect legal indiferent cine este detinatorul din certificat. Legea ar trebui modificata privind sanctiunea neperfectarii actelor. Daca Borris Ivanov din Sofia are inceredere in mine Ion din Romania ca nu ma duc la jefuirea unei banci cu masina lui poate sa mi-o dea sa circul cu ea cat vreau eu.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2013
  3. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Teko Daca acea persoana juridica are sediul social in BG inseamna ca are si niste documente justificative iar delegatii de la punctele de lucru au niste foi doveditoare. In al doilea rand, daca masina aia e doar cu treaba pana la punctul de lucru din RO e o chestie, dar nu are ce cauta permanent in RO. Si noi avem masina de firma si e cumparata de aici, inmatriculata in RO, nu are numere de Olanda. Nu cred ca vezi prea des masini de firma cu numere de BG/ES/UK etc.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2013
  4. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Cristisor, de unde stie Garcea cand am intrat eu in Romania cu masina respectiva, inmatriculata in papagalia, pe numele altcuiva? Firma sau nu. Alde Garcea, chiar si aia din guvernul lu' peste (recte Ponta), nu pot aplica sanctiuni unei persoane care circula cu o masina inmatriculata in afara Romaniei si care nu e pe numele ei.Oricat s-ar agita.Doar sa faca o baza de date, si sa consemneze numerele de inmatriculare cu data cand a fost oprit in trafic, dar si aici poti spune ca ai iesit ieri din tara si ai intrat azi...
    Apropo, pe aici prin zona e plin de masini cu numere de Spania, apartinand FCC Madrid, si sunt aduse de catre angajatii firmei, pur si simplu, fara justificare de cand a intrat si cand a iesit etc. Nu vad de ce as fi obligat sa inmatriculez un vehicul care e inmatriculat in alta tara si imi este imprumutat...
     
  5. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    taxa de ....

    Cristisor Odata ce esti asigurat RCA in statul de inmatriculare, ITP valabil, poti circula nelimitat in "Spatiul european", fara nicio opreliste, fara sa convingi pe nimeni, ce, cum, unde, delegati, dezlegati, etc. indiferent de natura proprietarului autovehiculului.
    Eu stiu ca acest principiu sta la baza C.E. adica libera circulatie a bunurilor si a persoanelor (a nu se confunda cu dreptul la munca!)
    Daca sunt ...pe langa, rog sa fiu corectat! :)
     
    Ultima editare: 24 Feb 2013
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Esti putin pe langa. :) Daca ai rezidenta (sau ai drept de munca) intr-un stat membru al UE esti obligat sa inmatriculezi masina in statul care ai rezidenta. Asta se aplica peste tot in UE mai putin in Romania din cauza legilor strambe. Dar cu noua propunere legislativa se va reglementa si la noi asta. Bafta
     
  7. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Hai să ne intelegem: unul din principiile de baza ale CE este libera circulaţie a cetăţenilor, mărfurilor ,vehiculelor...România inca nu poate aplica toate principiile mai sus enumerate. In plus, in CE, dacă ai o masina înmatriculata pe numele tău, esti obligat să o inmatriculezi in ţara in care ai domiciliul. In cazul României si BG, cetăţenii cu drept de rezidenţă permanent in alte state membre ale UE, nu sunt obligaţi să inmatriculeze vehiculele in ţară de domiciliu. Am citat din memorie, am citit asta mai demult, prin 2008, nu mai stiu unde, un document oficial era,oricum.
    Deci, să nu confundăm rezidenţa cu domiciliul.
     
  8. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Da, asta in cazul in care esti proprietar. Daca esti proprietarul masinii si ai resedinta in tara respectiva si acum esti obligat sa inmatriculezi masina pe numele tau. Se calculeaza de la data primei probe ca esti cu masina in tara respectiva. De cand ai trecut prin dreptul unei camere video spre exemplu. Politia te sanctioneaza si pe tine si pe proprietarul din acte. Daca este cetatean strain se comunica statului respectiv. Apoi tu, faci contestatie si castigi. Aceasta practica are menirea de a descuraja "combinatiile" . Asts e in plan. Nenea Garcea care te opreste, va sti ca tu esti in tara de X zile deoarece vei fi in baza de date. Pana sa se puna la punct asta.....mai dureaza baieti. Asta la noi. In afara daca ai resedinta tre sa inmatricezi masina pe numele tau...
     
    Ultima editare: 24 Feb 2013
  9. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Exact! Si să-mi spună mie alde Garcea că am intrat in ţară la data de... Crezi că se oboseşte vreunul? Poate după ce intrăm in Schengen, da' atunci deja...
    In fine, la noi nu e nimic la locul sau, asa că ne putem astepta la orice!
     
  10. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Daca nu gresesc, cei care au numere de BG circula cu o masina care nu este a lor insa au o procura prin care pot circula. Politia nu va incerca sa dovedeasca cand ai intrat in tara ci iti va cere actele de vanzare cumparare sau alte documente prin care sa justifici faptul ca esti posesorul acelei masini dar inca nu ai apucat sa o inmatriculezi. Scuza ca muncesti in BG si treci temporar prin RO, motiv pentru care ai imprumutat masina de la Boris, nu tine pentru ca nu ai resedinta sau rezidenta in BG.
     
  11. bidilicidorin

    bidilicidorin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2013
    Locație:
    drobeta
    Masina:
    audi a6 1998 2.5 tdi
    nu au ce sa faca fratilor mai ales la ale de franta pentru ca nu au acces la baza de date a lor exceptie atunci cind dai in cineva (accident) e sigura asta sa mai ai si procura e ok!
     
  12. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Tocmai acesta este principalul motiv pentru care ar trebui sa interzica deplasarea cu o masina inmatriculata pe numele unui cetatean din alta tara cat timp sistemele informatice nu sunt 100% integrate, astfel incat patrula rutiera din Bucuresti/Drobeta/Iasi sa poata avea in cateva secunde toate informatiile despre autovehiculul pe care il are in fata.
     
  13. bidilicidorin

    bidilicidorin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2013
    Locație:
    drobeta
    Masina:
    audi a6 1998 2.5 tdi
    Daca e pe nume de roman cu procura tot nu au ce face.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Feb 2013
  14. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    Eu cred ca sunt la punct ochit, punct lovit! Nu stiu cine e... pe langa...:)
    Exemplul era despre auto inmatriculat pe PJ. Cunosc cazuri concrete, nu povesti. Despre PF nu cunosc cu exactitate, dar scrie mai sus: rezidenta, domiciliu, UE, etc. :rulez:
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ma refeream la persoane fizice pentru ca tu ai mentionat: "indiferent de natura proprietarului" la fraza aia m-am referit si ti-am mentionat acest lucru. Acum ai inteles ? ;)
     
  16. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Si uite asa incalcam flagrant drepturile omului ! E de vina cetateanul ca autoritatile sunt corupte pana-n maduva oaselor si nu fac nici pe dracu atunci cand sunt "la ciolan"? Daca-i imprumuti masina unui cetatean al Rep. Moldova si omu' se duce acasa cu ea sa-ti aduca un sac de cartofi, si-l prinde politia si-i da amenda ca e masina imprumutata, unde e "normalul" in situatia asta?
     
  17. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    ANormalul e in faptul ca masina poate fi folosita intr-o sumedenie de situatii care pot aduce prejudicii cetatenilor (criminal moldovean cu numere de BG care greseste tinta in Vitan, Bucuresti, cocalar fara asigurare, etc) si statului (cei cu nr de BG nu platesc taxe in RO deloc dar folosesc constant soselele). Odata cu drepturile vin si obligatiile si cat timp autoritatile nu pot tine evidenta celor cu nr straine nu e normal ca ei sa poata circula, cui nu-i convine e liber sa se mute intr-o tara vestica.
     
  18. bidilicidorin

    bidilicidorin 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2013
    Locație:
    drobeta
    Masina:
    audi a6 1998 2.5 tdi
    Eu am 2 masini imatriculate in Franta si pina acum m-a ferit dumnezeu de prosti. Acum sa fim seriosi greu sa te feresti de prosti in ziua de azi, ii vezi in trafic la orice ora, nu sint eu sofer de curse dar nici ca aia de au permis datorita teoriei si practica din an in pasti care merg doar la munca si inapoi. Eu sincer daca plec in oras se fac 70 km in scurt nici nu realizez cind ii fac si la noi este orasul mic si multeeee masini

    Nu stiu cine are ceva impotriva noastra cu numere de afara. Noi in afara de impozit platim aproape la fel. Te incalzeste daca dau in tine cu Dacia sau sau alta masina inmatriculata ?

    E vina noastra ca lasam statul sa ne joace cum vrem. Pana la urma fratilor soferul e de vina, daca esti lovit, nu masina (ca nu are masina numere de Romania), parerea mea.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Feb 2013
  19. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Cristisor , văd că o ţii pe-a ta. Iar eu nu pot fi de acord cu tine, si asta nu pentru că am nr. străine la masină . Dar am sa-ţi spun câteva chestii de bun simţ:
    1. Plătesc aceleasi taxe ca si tine,
    2. Si eu plătesc un impozit anual pe vehicule, muult mai mare decât plăteşti tu, si mă refer la masina ta personală, nu la cea de firma.
    3. Am o asigurare care, dacă te lovesc, iti repară masina in 2 timpi si 3 miscări, lucru cu care tu, in mod sigur, nu te poţi lăuda.
    4. Nu eu sunt de vină că alde guţă si salam au luat permisul la colţul străzii de sub fusta ghicitoarelor
    5.E o dovadă de înaltă educaţie să spui"cui nu-i convine să plece in ţările vestice". Acei"capsunari", asa cum vă place multora să-i numiţi pe cei plecaţi la munca in Spania, plătesc taxe si impozite in România asta, poate mai mult decât o fac toate firmele si firmulitele astea ce plătesc 600 lei pe luna unui angajat, iar mai apoi fac evaziune fiscală că nu-i ajung banii patronului să-si mai ia un x6. Te-ai gândit vreun moment că in ultimii ani au fost si inca mai sunt orase intregi care supravieţuiesc datorită banilor trimisi de"capsunari"?
    Si că o concluzie finală ,pentru linistea ta, toţi ăia care sunt români si circulă cu masini înmatriculate in străinătate, plătesc taxe si impozite in România. Nu mai abera .
    :salute:
     
  20. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    3. si eu am asigurare buna, nu trebuie sa fim toparlani
    5. nu a fost nici un fel de insinuare, cunosc persoane cu un venit foarte bun in Romania care au decis sa emigreze in vest pentru ca vroiau un altfel de mediu in care sa isi creasca copiii, un alt sistem sanitar, etc, deci iarasi nu trebuie sa fim toparlani

    Si ca o concluzie finala, cat timp numerele nu sunt la fel in toata UE, astfel incat sa fie recunoscute in orice moment, de catre un martor, daca are loc un accident, cat timp baza de date din UE nu este accesibila tuturor, astfel incat un filtru sa poata identifica masinile cu ITP sau asigurare expirata, nu sunt de acord sa circulati cu numere straine.

    Din pacate voi sunteti victime colaterale insa deja au inceput sa apara cazuri de masini radiate si din BG (dupa inmatricularea ca sa scape de taxa) si din RO si din DE care figureaza cu proprietar bulgar si drept de circulatie catre un proprietar roman. Deja sunt nenumarate cazurile celor care nu mai au ITP valabil si n-ai ce sa ii iei ca sa iti repari masina, ca are bemwe ursulet si n-are bani de benzina.
     

Distribuie pagina asta