1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia de viteze Manuala la Audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4) - probleme si rezolvari

Discuție în 'Modele clasice' creată de audinel, 10 Dec 2007.

  1. florynb92 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2014
    Locație:
    Calafat
    Masina:
    Audi 80 , 2.6 , 1993
    Salut, am si eu o problema cu o cutie de audi 80 anul fabricatiei 93 motor 2.6 , merg toate treptele inafara de marsarier , ajunge pe pozitia treptei dar se aude un uruit in dreptul planetarelor (cutiei) . Care ar fi solutiile . Multumesc
     
  2. bibanu47

    bibanu47 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Locație:
    Alexandria City
    Masina:
    Audi 100 CD Avant,2.0D si Audi 100 CC Avant,2.3i
    Salut,

    Daca in viteza 1 intra bine,inseamna ca nu este de vina presiunea din ambreiaj ci timoneria,bratul care face legatura dintre maneta de viteze si cutie este uzata/dereglata.
    Cred ca are joc si nu mai cupleaza suficient furca de mers inapoi.
    Trebuie vazut sub masina .
     
  3. florynb92 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2014
    Locație:
    Calafat
    Masina:
    Audi 80 , 2.6 , 1993
    Am umblat in aceasta seara la timonerie la surubul de reglaj de sub masina , problema a fost in felul urmator , a mers bine in marsarier am trecut peste o denivelare cu spatele si cam asta a fost nu a mai vrut deloc. o sa desfac tot ansamblul de acolo sa verific , toate treptele intra bine de la 1-5 . Ai vre-o idee ceva ?
     
  4. bibanu47

    bibanu47 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2008
    Locație:
    Alexandria City
    Masina:
    Audi 100 CD Avant,2.0D si Audi 100 CC Avant,2.3i
    Ar fi perfect daca ai posta o poza cu bratul timoneriei pentru ca in acest fel ne dam seama imediat unde ai jocuri sau care este problema.
    La 100 de exemplu are o tija micuta cu sfere la capete si este destinata special mersului inapoi dar la tine nu am idee cum este dar sigur e ceva similar.
    Sa nu postezi cumva poza de pe net ca nu rezolvam nimic,trebuia vazuta a ta.
     
  5. cat 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 1,8t quattro aeb,a38l
    si la problema mea nu stie nimeni?nu prea circul cu masina asta insa as vrea sa o fac pt colectia mea
     
  6. florynb92 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2014
    Locație:
    Calafat
    Masina:
    Audi 80 , 2.6 , 1993
    salut. am revenit cu ceva detalii aveam un sincron ce se plimba prin cutie, am demontato nu am gasit de audi 80 si cea dupa audi a4 din 97 nu se nimereste la flansele planetarelor. o sa mai caut. Am gasit una de audi 1.9 td se nimereste? idei? ms
     
    Ultima editare: 10 Sep 2014
  7. ioan.serban91 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2011
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0 ABT
    Salut, vreau sa schimb uleiul in cutie la masina mea, b4, 2.0 abt si nu stiu cu ce se desface busonul de sub cutie, pentru a goli uleiul. Am chei in stea dar pana la 12, din ce am masurat e de 17 si nu am gasit dimensiunea asta.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  9. ioan.serban91 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2011
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0 ABT
    Multumesc mult.
     
  10. juravle82 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    austria
    Masina:
    audi 80b4,
    Nu mai intra in marsarier. Am desfacut cutia de viteze si un sincron este distrus, mai era doar jumatate din el. Daca m-a poate ajuta ce sa fac, sa schimb sincroanele sau sa gasesc alta cutie ?
    As dori sa aflu daca se potrivesc si alte modele de cutie la masina mare care este un audi 80 (B4), 1.9 tdi. Sunt incepator si ori si ce sfat e bine venit. Va multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Noi 2014
  11. sebysyto 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi 80 b3 1991, 1.6 TD
    Salut, am si eu un audi 80 b3 1991, si am o problema la motor sau la cutie, scoate un sunet ascutit cand merg cu ea , asa face de vreo 3-5 ani si nu s-a stricat nimic la ea, dar ma deranjeaza enorm sunetul produs pt ca daca am peste 80km/h sunetul este prea tare si nu mai aud bine nici muzica din masina.Se aude ca si cum ar decola un avion de exemplu. Daca stiti de la ce si cum se poate rezolva spuneti-mi si mie.
    Multumesc anticipat.
     
  12. bogdan7 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2016
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    audi 100 . 2000 d , 1985
    Am un Audi 100 ce are motor 2.0 cutie manuala an fabricatie 1985 si intra foarte greu treapta 1 si 2, trebuie sa trag foarte tare spre mine. Stie cineva ce se intampla sau a mai intalnit cineva aceasta problema ? ce este de facut ? Multumesc.
     
  13. Cristianardelean98 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Oct 2016
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi 80, 1,6 diesel, 1984
    Salut! Am un Audi 80, 1.6 diesel din 1984. În seara asta am fost cu el până la magazin, și când am vrut să vin spre casa nu am mai reușit să scot din treapta a 2-a. Știe cineva care ar putea fi problema? Ambreiajul funcționează, dar schimbătorul a rămas blocat
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este greu de ghicit. Poate fi orice: timoneria, diferite sincroane in cutie, etc., etc. Verifica prin demontare, nu ai alta solutie.
     
  15. DraQuTzU

    DraQuTzU 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi b4
    Cunoaste cineva diferentele la cutiile de viteza de TDI pre 1993 si post 1994 ?
    Din ce am inteles, desi au acelasi cod, rapoartele ar fi diferite????
    Sunt diferente intre cutia de A4 si B4 TDI ? aici ma refer la prindere, suport cutie etc.
     
  16. Maryus315

    Maryus315 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2017
    Locație:
    Dej
    Masina:
    Audi 80 b4, AAZ, 1992
    Salut. Sunt si eu proaspatul proprietar al unui Audi 80 B4 din 1992. Este un TD cu motor AAZ. Cand am cumparat masina (400 E ) nu era inmatriculata, statea de un an si am adus-o pe platforma. Mare greseala. Dupa ce mi-au venit numerele rosii si am ajuns la mecanic cu ea au inceput problemele
    Mecanicul e cateva case mai incolo de mine. Am plecat de la el si am "aflat" problemele la cutie:
    - in viteza a doua la accelerare hotarata se aude un harait de roti dintate care se freaca
    - la intrat in viteza a treia se aude un carait ca la autobuzele vechi,
    - in a patra nu a vrut sa intre vreo doua zile apoi si-a revenit si intra cand cum mai cu carait mai fara. Cand nu intra de fapt nu intra in mers, la stationare nu avea probleme.
     

Distribuie pagina asta