1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare/Inlocuire Elemente Interioare la A3 8L - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de Ice, 11 Iun 2007.

  1. Ice 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI Attraction 2001
    Am un A3 din 2001 (5 usi) de care sunt foarte multumit. :) Mai putin de interior. Scaunele si bancheta din spate sunt cam uzate. Poate prea uzate. Scaunul soferului are si o mica taietura care nu e vizibila, dar ma enerveaza existenta ei.

    Intrebarea ar fi, credeti ca as putea folosi "interiorul" (scaune + bancheta spate) unui A3 modelul nou (8P) in modelul mai vechi (8L)? Scaunele din fata ar fi cele mai importante. Bancheta din spate am o presimtire ca nu s-ar potrivi, desi nu am urcat pana acum intr-un A3 nou.

    Aveti vreo parere careva?
     
  2. Adrian

    Adrian Administrator Staff Member

    Înscris:
    8 Iun 2007
    Locație:
    Earth
    Masina:
    cu gandul la un Audi A8 W12 450hp ;)
    Nu stiu daca se potrivesc, dar in caz ca da, iti recomand sa te uiti pe la firmele de dezmembrari dupa un interior. Acum 2 saptamani am vazut la o firmulitza de genul asta un Audi A4 model nou facut praf (frontal)...dar interiorul parea intact, mai putin airbag-urile. Daca gasesti un A3 lovit, poate reusesti sa le cumperi, la intelegere, la un pret bun.
     
  3. Ice 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI Attraction 2001
    Asta si am de gand sa fac. As avea la cine sa apelez sa imi caute un interior de Audi A3 (8P). In principiu nu as vrea ca tapiteria sa fie din piele. Nu mi-a placut niciodata si probabil nu imi va place in viitorul apropiat. Sunt constient ca instalarea unui nou interior nu e tocmai usoara, dar in primul rand as vrea sa stiu daca este realizabila toata treaba asta si daca e ... cum?
     
  4. alecS3

    alecS3 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2007
    Locație:
    San Marino
    Masina:
    Audi S3 2.0 TFSI - 265 CP Quattro (2007)
    eu cred dimpotriva , scaunele tapitate in piele (respectiv ALCANTARA) sunt mult mai estetice si practice , uzura e mult mai lenta , vara nu se incing , iarna pastreaza caldura iar intretinerea e f. simpla .
     
  5. Ice 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI Attraction 2001
    Mai sunt si alte persoane care mi-au "reprosat" asta, dar nu stiu...poate e un fix de-al meu :). Cred ca am ramas cu anumite sechele de cand eram mai mic, cu masina tatalui meu. Avea piele si vara mai ales...efectiv nu ma puteam aseza pe scaun, frigea foarte tare. :) Oricum, am sa iau in calcul si varianta de piele. Important e sa se potriveasca.

    Am vorbit cu cineva recent si s-ar putea ca saptamana viitoare sa primeasca un A3 lovit. Am sa merg pe acolo sa vad ce si cum.

    alecS3, vad ca ai un S3, ai vreo parere? Crezi ca e posibila inlocuirea interiorului?
     
  6. alecS3

    alecS3 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2007
    Locație:
    San Marino
    Masina:
    Audi S3 2.0 TFSI - 265 CP Quattro (2007)
    Am sunat reprezentanta Audi sa obtin o informatie mai corecta dar nici ei nu stiu exact , m-au indrumat spre un tapetier ,preparator interne .. in teorie sunt diferite dar nu e exclus sa fie posibila inlocuirea cu o oarecare modificare .
    Ai perfecta dreptate in ceea ce priveste pielea lucioasa , e insuportabila vara , iarna e friguroasa si fara scaune incalzite e "boala curata" , dar cea din piele "intoarsa" (alcantara) e placuta :) Singura problema e culoarea , pielea "intoarsa" e disponibila doar pe negru sau gri :(
     
  7. Ice 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI Attraction 2001
    Nici nu mi-a trecut prin gand sa sun la Audi, probabil pentru ca m-am gandit ca am sa dau peste tot felul de oameni, unul mai habarnist decat celalalt (deh, ca doar suntem in Romania)... Si nu aveam chef sa ma paseze de la unul la altul si sa trebuiasca sa sun intr-o gramada de locuri, ca dupa aceea sa nu ajung la niciun rezultat.

    Banuiesc ca tu nu ai sunat la Audi Romania :). Pielea aceea (Alcantara) de care zici banuiesc ca e destul de scumpa. Cine stie, poate am norocul sa gasesc asa ceva, desi ma indoiesc. Am sa vad saptamana viitoare. Voi reveni cu detalii. Scaunele din fata sunt aproape sigur ca se pot schimba, dar la bancheta din spate am mari indoieli. Ramane de vazut.

    Multumesc pentru ajutor si pareri.
     
  8. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Ceva noutati? Si pe mine m-ar interesa, insa sa vad intai costurile... :) momentan cam am alte prioritati ....
     
  9. Ice 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2007
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI Attraction 2001
    Din pacate inca nu am noutati...asta se intampla cand ai de a face cu oameni neseriosi. Tipul care trebuia sa "imi faca rost" de un A3 nou l-a si vandut chiar dupa ce l-a primit. Acum sunt in cautare de alte A3-uri. Oricum, daca ajung la cine stie ce suma colosala cu interiorul, cred ca renunt la idee. Si asa cred ca ma rezum doar la scaunele fata...cu bancheta sunt foarte sigur ca o sa am de furca si nu vreau sa aduc modificari majore structurii interioare doar ca sa incapa. Aici pe la noi, in Romania, se gasesc greu masini atat de noi si mai ales A3-uri...care sunt destul de rare comparativ cu alte marci. Daca reusesc sa fac ceva, revin cu detalii.

    Nu ma supar daca vrea altcineva sa mi-o ia inainte si sa ma anunte si pe mine cum a fost :).
     
  10. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Ice, dupa cum spuneam, momentan sunt la pamant cu banii, si arata chiar OK interiorul meu ... cel putin pentru moment.. Intradevar, vreau sa imi iau ori recaro in piele, ori ce3va marfa de pe 8p, dar nu acum...

    Este un "parc" de dezmembrari undeva langa Snagov, unde au f multe masini noi. Daca ai timp si chef, poti da o fuga acolo sa vezi ce si cum. Ultima oara cand am fost, aveau masini si din 2006 la dezmembrat :o: daca ajung eu, o sa ma uit dupa A3-uri :D
     
  11. synergy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A3 8L, 1.9TDI, 2002
    Tapiteria din piele este moarte pura vara, iar iarna (daca ai ghinionul sa fii si fata) te lasi de meserie(proprie experienta)... Pielea intoarsa in schimb e foarte placuta, doar ca trebuie sa o intretii cat de cat. La mine inn A3 tot interiorul este pe bej, scaune, bord, inclusiv usi, iar dupa parerea mea pielea intoarsa arata foarte bine. Ar trebui sa-ti cauti un tapiter, sunt care se ocupa de imbracat scaune fie in material fie in piele/piele intoarsa. Daca nu ma insel pretul este maxim 5 mil cu manopera si material.
     
  12. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Fratilor! Alcantara NU e piele! Este textil. Arata ca pielea intoarsa dar e textil. Si eu sunt pentru piele, dar si acolo depinde de care: Valcona e mai aspra, mai "grosiera" sa zic asa, se vad striurile. Eu am Fein-Nappa, asta e cea mai fina, e aproape lucioasa, si desi e galben-bej se intretine de minune: se curata usor (si eu merg mai mult in blugi), se spala pur si simplu cu apa si sapun, apoi o cremuiesc cu o lotiune de intretinere a pielii de la Audi (Original Teile :)) si arata ca noua.
    Cat despre incalzire vara si inghet iarna, ce sa zic: eu am trapa solara si vara nu se face asa cald inauntru. Iar pentru iarna am incalzire in stationare, basca scaune incalzite, deci nu simt nici un disconfort. La textile mi-aduc aminte ca mereu cand coboram ma electrizam de la frecarea cu tapiteria. Iar petele le scoti mult mai greu de pe textil decat de pe piele.
     
  13. barbyshoru

    barbyshoru 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3-1.6 benz-green-cutie automata
    salutare, sunt un nou posesor al unui audi A3 :D si am o problema, nu reusesc sa dau jos fata de usa, ca sa ajung la macaraua geamului:(
    daca cineva a facut aceasta operatiune rog sa ma ajute.
     
  14. vypperr 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a3,1.6 2003
    trebuie sa desfaci 2 surubele care sunt mascate cu niste plastice in stanga si dreapta geamului , tragi de ele in sus si o sa vezi surubelele
    dupa ce le desfaci tragi de fata de usa in sus
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Aug 2011
  15. buss

    buss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2001 1,9TDI
    Daca e 8L mai e un surubel in maneru usii, cel cu comenzile de geamuri si oglinda daca e usa de la sofer,dedesuptul manerului, acoperit cu un capacel .. e aproape invizibil.. desfaci apoi capacu cu butoanele de pe maner, scoti mufele si apoi ridici de fata de usa in sus.
     
  16. barbyshoru

    barbyshoru 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3-1.6 benz-green-cutie automata
    am rezolvat :) multumesc mult tuturor
     
  17. killer666

    killer666 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 8L, 1.8T ,2003
    Cum se demonteaza suportul de pahare si sertarul din consola?

    am si eu cateva intrebari, suportul de pahare trebuie curatat ca iese f greu iar sertarul are o problema la usita , nu se mai inchide, daca are cineva idee cum se pot scoate sa incerc sa le fac as fii f fericit:)
     
  18. killer666

    killer666 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 8L, 1.8T ,2003
    nu stie nimeni???
     
  19. dobarazvan

    dobarazvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    dej
    Masina:
    Audi A3 1,9TDI an:2001 kw:96 131cai
    Nici mie nu mi se inchide usita de la sertarul de sub climatronic si nu stiu cum sa o desafac, nu as vrea sa o stric. Daca stie cineva sa ne zica si noua.Multumesc anticipat
     
  20. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Din cate am observat eu in sertatul respectiv sunt doua locasuri dreptunghiulare , unde intra cate o surubelnita , apasati si extrageti sertatul afara , defapt sunt 2 cleme de plastic si nu prea are ce sa se rupa , dar sa nu targeti de usita respectiva ca e cam fragila :)
    Referitor la reparat: sincer nu vad cum le puteti repara, e destul de usor sistemul de functionare dar cred ca de la o verme se rupe ceva acolo , la mine nu s-a putut face absolut nimic, ori inlocuit ori lipit cu ceva solutie sa nu se mai deschida sau ramane pe pozitia deschis tot timpul.

    killer666 , ia vezi nu poti sa il cureti cu ceva spirt fara sa dai tot suportul jos , nu cred ca e o filozofie nici demontatul suportului dar cred ca e mai simplu asa , ia incearca si vezi ce se intampla:)
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Apr 2012

Distribuie pagina asta