1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare / Montare pachet crom (elemente cromate) Exterior la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de crossing, 29 Sep 2009.

  1. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Stie cineva cum se dau jos pentru inlocuire elementele cromate ale geamurilor ?
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Sep 2015
  2. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Se demonteaza tapiteria, toata rama cu geam si macara,dupa care cu masina de gaurit scoti niturile pop din interior si poti da jos ornamentul cromat.La montare este putina migala pana reglezi usa la loc din rama.Am aici cateva schimbate ,pun o poza.
     
  3. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Ornamentele din poza sunt cele de sus ?
    De fapt de ce am intrebat .. Am dus masina la cineva care face polishari si a garantat ca are el o solutie care curata ornamentele . La mine doar cele de jos sunt afectate (cea de sus e impecabila) Chiar a facut un test local pe o zona albita complet si a iesit luna. Cand m-am intors peste 3 ore surpriza , ornamentele din partea de jos erau date jos si freca la ele ca nu se stergeau uniform,au ramas niste pete . Azi trebuie sa iau masina . Ce m-a mirat ca pe forum am citit ca e f greu de dat jos ornamentele iar ei le-au dat jos prin tragere. Cele de jos se dau atat de usor jos sau au stricat ceva si nu vor mai sta fixe in veci?
     
    Ultima editare: 29 Sep 2009
  4. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    Am fost la un service si a scos ornamentele de la baza geamurilor si cele de la gemurile mici prin smulegere. Trebuie sa merg dupa masina ,credeti ca nu for mai sta fixe din acest motiv ?
     
  5. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Cele din poza le-am schimbat eu la un A6 din 2002,mie mi-a laut o zi de munca.
    Sant cele de la baza geamului lateral.
     
    Ultima editare: 29 Sep 2009
  6. wwl

    wwl Silver Member

    Înscris:
    24 Mar 2009
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4 1.8T B6
    poti sa dai detalii?
    au iesit prin smulgere?

    pot sa va spun de acum ca am folosit sonax si alte solutii care au dat deasemenea gres ... ma gandesc ca le colez cumva, sa le fac negre ... tot ce am inteles e ca se demonteaza foarte greu!?

    acum aud pt prima data ca se scot prin smulegere?!
     
  7. crossing

    crossing 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2009
    Locație:
    piatra neamt
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2.0 TDI (CAGA) 105 KW
    nu incerca prin smulgere , mi-a produs daune service-ul , a trebuit sa cer desbagubiri ! vezi ca e pe okazii o solutie f buna de curatat ,pana la urma tot prin curatare a mers, cauta pe okazii '' metal polish '' ,e 17ron tubul. Am sa pun niste poze
     
    Ultima editare: 12 Noi 2009
  8. gaby_a4

    gaby_a4 Banned

    Înscris:
    15 Oct 2009
    Locație:
    iasi/suceava
    Masina:
    A4 8E TURBO
    N-ai incredere in mine cu ornamentele alea, ti-am spus ca ai de desfacut o gramada ca sa le dai jos ca la carte :p
    Incearca si smulge-le, ca doar asa te poti alege cu niste ornamente noi :)
     
  9. noxtras Junior Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI 131cp, 2001
    Buna, sunt nou proprietar Audi si nou pe forum.
    Am inteles din discutia de fata ca ornamentele crom se pot schimba. Eu vreau sa-mi pun. Stie cineva de unde pot sa cumpar un set crom (sau aluminiu, ce-o fi) pentru geamurile laterale?
    La reprezentanta, mi-a zis ca trebuie schimbat ceva sistem de prindere si geamul mic din spate si m-ar costa 3000 ron...
     
    Ultima editare: 16 Dec 2009
  10. Dragos Cristian

    Dragos Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2012
    Locație:
    Vulcan , Hunedoara
    Masina:
    Audi A4/B6 131PS
    Am si eu o intrebare legata de demontarea catorva ornamente de pe b6 meu!!
    1)Cum se poate demonta ornamentul cromat dintre spoiler si portbagaj?
    2)Cum se scoate ornamentul din jurul grilei din fata cea de sus si cea de jos(in caz ca se poate)?
    Am pus si cateva poze in care se observa ornamentele cromate pe care as dori sa le dau jos si sa le imbrac in folie ( lucrez mai bine cu ele daca le pot demonta ).
     
    Ultima editare: 20 Oct 2012
  11. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    La punctul nr 1 trebuie sa dai bara jos, altfel nu merge. Si eu l`am colantat dar nu merge scos separat, risti sa se rupa clemele. Cred ca merge sa colantezi si cu el pe masina.
     
    florin85 apreciază asta.
  12. andrei_agp 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2012
    Locație:
    BREAZA
    Masina:
    AUDI A4 B6 2002/1.9 TDI
    ornamente aluminiu

    tocmai mi-am achizitionat din dezmembrari pachetul crom la audi a4 b6 dar am intapinat si eu problema la gemul acela mic dupa caroserie nu se poate inlocui bandoul acela de cauciuc pentru ca este cu tot cu geam.Stie cineva daca, si cum se scoate geamul acela,si daca iau de la dezmembrari si geamurile aste este posibil sa pot pune acele ornamente?ms
     
  13. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    la pachetul black ornamentul de la geamul mic vine cu tot cu geam, la pachetul chrom acel ornament este prins in cleme, incearca prima data sa scoti geamul, si vezi in ce masura se poate inlatura chederul si remonta geamul.
     
  14. b3free 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2013
    Locație:
    motru
    Masina:
    a4, awx, 2003
    Montare pachet crom Exterior la audi A4 B6

    Stie cineva daca se poate realiza operatia asta? am un a4 b6 fara pachetul crom la geamuri si as vrea sa achizitionez unul, second, si sa il montez... da bine, cred eu... Acum scuzati,stiu ca gusturile nu se discuta!
     
  15. marian344

    marian344 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi Q3 - 2.0 TDI-2016 -110KW- CUVC / Audi A4 B6 Cabrio 1,8T 120 kw-BFB
    Crom

    Dupa cate stiu eu nu poti remonta acele ornamente cromate:sob:am citit pe undeva ca cica sar deforma la demontare :sex:raman intacte doar cele de la baza geamurilor..dar poate ma insel :nyah: mai asteapta si alte pareri sau indrumari de la colegii de aici...bafta:hi:
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    b3free mergi si le cumperi de la dezmembrari sau noi (dar cele noi sunt foarte scumpe) si le montezi. Trebuie sa demontezi integral toate fetele de usi si sa scoti ramele usilor cu tot cu geamul de la usi. Toate astea te vor duce la peste 800 -1.000 Euro ca piese noi sau mai putin din dezmembrari. Bafta.
     
  17. marian344

    marian344 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi Q3 - 2.0 TDI-2016 -110KW- CUVC / Audi A4 B6 Cabrio 1,8T 120 kw-BFB
    A

    b3free Sa ne tii la curent in cazul in care iti faci aceasta lucrare si vor fi binevenite si niste poze :readit: bafta
     
  18. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Repet, geamul cu pachet negru are chederul incorporat, pachetul crom e prins in cleme la gemuletul mic. Retrofitul e posibil depinde cat de mult ti-l doresti sa merite costul, daca cine face montarea demontarea stie ce face, nu se deformeaza nimic.
     
  19. marian344

    marian344 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi Q3 - 2.0 TDI-2016 -110KW- CUVC / Audi A4 B6 Cabrio 1,8T 120 kw-BFB
    Crom

    B3free pana la urma te mai apuci de treba???:meeting:
     
  20. b3free 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2013
    Locație:
    motru
    Masina:
    a4, awx, 2003
    Nu am gasit inca cromul la dezmembrari... daca il gasesc, o sa fiu atent la modul cum e dat jos de pe masina ,sa pot face si eu operatia inversa!
     

Distribuie pagina asta