1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributia la motorul 1.8 i - (procedura identica 1.8T) la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de eminence, 23 Oct 2008.

  1. Daniel RR

    Daniel RR 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2014
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 - 2.0 TDI CAHA - 2012
    Sper sa va ajute pe viitor, doar ca imi pare rau ca nu are subtitrare in romana :( si zic asta, pentru ca unii posesori de Audi nu sunt familiarizati cu termenii tehnici din engleza.
    Ce pot sa zic e spor la treaba:

    https://www.youtube.com/watch?v=AtBCmic2bWY
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Dec 2014
  2. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Video anterior este pentru facelift,difera doar demontarea partii din fata.

    + din video este montarea curelei,el a demontat acel L care vine pe fulie si a fost posibila montarea curelei;altfel ar fi lovit in intinzator acel L,
    In continuare a remontat acel L,mare atentie la restrangerea lui,surubul daca priviti cu atentie are un semn albastru pe surub,retineti pozitia lui pentru restrangere fara o strangere ok,toata distributia va fi compromisa.

    Cand nu stiti sigur daca se poate demonta de pe fulie acel L:
    -se poate demonta intinzatorul dintr-un surub sau fulia si impins usor spre dreapta,apoi insurubat va avea acelasi efect asupra curelei,astfel se evita demontarea acelui L.
    -nu uitati la sfarsit se scoate siguranta intinzatorului,adevarata tensionare a curelei.

    Pentru verificare invartiti doua ture,cu ajutorul fuliei de la vibrochen,sa fiti siguri ca revine la semne si nu opune vre-o rezistenta.
     
    Ultima editare: 10 Dec 2014
  3. joHn.sv

    joHn.sv 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2014
    Locație:
    suceava
    Masina:
    A4 b5, APT, 92kw+, 1.8 , 1999
    Salut,
    In momentul asta am 111.000 km. Din ce mi-a zis prietenul meu, de la care am cumparat masina, nu stie sigur daca a schimbat vreodata distributia. Eu ma gandesc ca nu e schimbata si ma ia cate o emotie uneori.
    Acum, ce ati mai auzit voi de la altii sau din istorie oare ar mai tine, putin ? :) Deocamdata, nu am nici o problema, nici un zgomot, totul e bine, dar ma gandesc: pana cand ? (un mic zgomot la fulia sau cureaua de la alternator, dar asta se rezolva). Sau, ar putea sa-mi zica un mecanic daca mai tine cureaua si ansamblul fara sa fie nevoie sa-mi demonteze jumatate de masina ? Merci.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iun 2015
  4. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Nu iti garanteaza nimeni si nici un mecanic ca distributia o sa mai tina!! (dupa aia toate oalele se sparg in capul lor!) Nu stiu cum ai avut curajul sa mai mergi asa :nunu: Asa ca fa rost imediat de 5-6-7 (mil) bastoane si schimba distributia sa nu schimbi tot motorul mai tarziu :nunu:
     
  5. joHn.sv

    joHn.sv 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2014
    Locație:
    suceava
    Masina:
    A4 b5, APT, 92kw+, 1.8 , 1999
    Asa e, azi am fost la un prieten mecanic, a desfacut putin pe acolo si cureaua era cam coapta, restul e can can. Chiar saptamana asta ma ocup sa stau si eu linistit. Ideea e in felul urmator, eu am luat-o la 104.000, prietenul meu era mai mult plecat, cand ne-am intalnit, zice el ca si acuma ii place cum arata masina asta si ma intreaba daca am schimbat distributia dar eu i-am spus ca nu, tu nu ai schimbat-o ? l-am intrebat eu si el: nu. Bun asa :) Pentru cine nu stia, distributia tine si pana la 111.000 si 15 ani :) (uneori). Don't try this at home. V-am salutat
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Iun 2015
  6. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    -4 ani sau 90 de mii de km mi se pare rezonabil, este oficial.
     
  7. AudiSport125

    AudiSport125 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, B5, 1781cmc (ADR) 1995
    Salutare,postez si eu pentru prima data pe acest forum , sunt proaspatul detinator al unui Audi A4 B5 1.8i tip motor ADR si trebuie ca orice propietar responsabil sa ii fac distributia , intrebatea mea ar fi ce imi recomandati dintre urmatoarele firme ,Gates , Bosch , Contitech ca si kituri de distributie .Va Multumesc foarte mult si la cat mai multi kilometrii
     
    Ultima editare: 31 Aug 2015
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    AudiSport125 daca o sa citesti acest topic unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii cred ca o sa afli toate raspunsurile. Eu iti recomand Gates sau Dayco si pe urma Contitech si restul. Bafta
     
  9. AudiSport125

    AudiSport125 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, B5, 1781cmc (ADR) 1995
    Multumesc frumos Cristi , o sa ma axez pe Gates , sincer nu mai imi gaseam postul si am crezut ca a fost sters :D my bad , e prima data cand postez ceva pe acest forum.Scuze ca am postat unde nu trebuie dar am dat search "Distributie" si am scris unde mi-a gasit :Flush: dar se pare ca am gresit , inca o data mii de scuze
     
  10. adrian07ch

    adrian07ch 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Paris, F
    Masina:
    Audi A6 C6 2009 2.0 Tdi CAGB / Audi A4 B5 1.9 Tdi 1Z
    Buna, as vrea sa stiu daca se poate regla avansul din VagCom la 1.8T AEB.
     
  11. doryan23

    doryan23 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 CAHA 2009
    Salutare. Am citit pana acum si sunt neleamurit in privinta distributiei. Poate sa imi spuna si mie codul pe contiech la tot kitul de distribuitie si codul la pompa de apa pe hepu sau alt producator bun. Seria de sasiu este Wauzzz8dzxa025924 an 1998 noiembrie motor ADR. Multumesc!
     
  12. doryan23

    doryan23 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 CAHA 2009
    Salut! Sunt intr-o dilema si vreau un sfat de la voi... Vineri am programare la service ptr distributie, costul manoperei e 400 ron si a pieselor curea +2 role contitech 450ron amortizorul 340 si pompa hepu 200. Si am gasit aveleasi piese pe autokarma setul contitech e 330 ron , amortizorl e 260 si pompa 150.Dilema mea este despre calitatea pieselor, cei de la serivice(reprezentanta skoda gl)ca dau 2 ani la piese si 3 luni la manopera si daca se intampl ceva se descurca ei cu producatorul pieselor(asa zic ei) iar cei de la autokarma daca se intampla ceva cu una din piese trebuie demontat trimisa la expertiza etc deci costuri in plus ptr mine . Un sfat e bine venit.multumesc
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ramai la prima varianta.
     
  14. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Eu nu as da 400 lei manopera pentru schimbarea unei distributii de 1.8. Pretul corect al pieselor este la Autokarma, calitatea e aceeasi. Din diferenta de pret al pieselor platesti manopera si ramai cu cei 4oo lei solicitati drept manopera de reprezentanta care ofera 3 luni garantie.
     
    doryan23 apreciază asta.
  15. doryan23

    doryan23 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 CAHA 2009
    Multumesc pentru sfat, spre asta inclinam si eu. Crezi ca e mult 400 ron manopera?poate ca e ...dar nu prea sunt service-uri bune in Galati unde sa ma duc sa ies mai ieftin. Am avut experiente neplacute cu alte service-uri la schimbarea unor piese relativ usor de schimbat .Asa ca inchid ochii la manopera dar stiu ca ei fac treaba buna. Cat e manopera la distributie la tine in oras? Multumesc si o zi usoara!!
     
  16. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Distributia se schimba usor la motorul tau. Un pret rezonabil pentru manopera este intre 150 ssi 200 lei.
     

Distribuie pagina asta