1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie motoare diesel 2.5 TDI - discutii diverse - piese folosite - probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de remo, 6 Feb 2008.

  1. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    Distributie motoare V6 2.5 TDI - discutii - probleme si rezolvari

    am schimbat zilele trecute distributia la al meu V6 2.5 TDI
    curele noi, role, pompa apa...totul okay
    dupa 10 - 15 km au aparut vibratiile...
    am zis ca e sarit vreun pas...masina vibra, nu mai statea la relanti, oscila turatia motorului...zgomot foarte urat...la fiecare semafor murea.
    azi am aflat problema. era vb despre un amortizor de shok, un piston hidraulic care tine una din role presata pe cureaua aceea mare (scuze, nu-s mecanic, zic cum le/am vazut acolo si ce auzeam de la mecanic)
    am rezolvat problema cu acel amortizor de soc iar acum masina merge foarte bine. (cei ce mi-au vandut kitul de distributie au spus ca acel amortizor nu trebuie schimbat)
    operatiunde de inlocuire a distributiei este foarte dificila la motorul in V...iar noi a trebuit s/o repetam...
    am postat pt. cei ce ar putea avea aceste simptome.
    acea mica piesa m-a facut sa cred ca distributia este data peste cap, sarita de la punct. am gandit ca este pompa de injectie...(parea ca nu se alimenteaza cand oscila si cand se oprea)
    zgomotul mi-a dat de banuit din nou cum ca ar fi sarita de la punct cand de fapt nu era asa...
    sper sa nu aveti probleme cu masinile insa daca se intampla sa aveti una din aceste simptome...puteti verifica si acea piesa...sau mai bine, cand cumparati kit/ul de distributie, aveti grija sa fie si acel amortizor de shok


    am postat si cateva imagini, una reprezentandu-ma privind ca broasca la bariera...
     
    Ultima editare: 21 Aug 2008
  2. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    am revenit cu cateva poze, unde se poate vedea exact ceea ce-mi facea mie atatea probleme

    sper sa fie de folos
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Interesant ... bine ca s-a rezolvat pana la urma.:icon_thumright:

    PS:
    daca afli cum se cheama exact piesa respectiva sa postezi, vreau sa o trec si in titlu threadului.
     
  4. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Cat a costat setul de distributie pt motorul tau ? Si cat a fost respectivul piston hidraulic?
     
  5. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Am si eu o intrebare offtopic.
    Vad ca ai dat jos bara fata la aceasta operatiune, normal. As vrea sa stiu daca aceasta este prinsa doar in suruburi, ca din cate stiu eu ar avea niste cleme care s-ar rupe cand se demonteaza prima data, si se gasesc doar la reprezentanta pentru a le inlocui, altfel trebuie sa improvizezi tot felul de prinderi cu gauri, suruburi, etc.
    Mersi si scuze de off.
     
  6. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    12.5 milioane lei, vechi....fara piston
    el singur inca 3.2 milioane lei vechi...
    manopera (un mecanic bun, sicer chiar este) 3.5 milioane lei...
     
  7. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    amortizor de vibratii mi s-a spus ca se numeste.
    de fapt asta face el...preia vibratiile uneia dintre role, aceleia sub care se afla...
     
  8. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    nu este asa.
    are suruburi si niste cleme care la mine chiar nu s-au rupt si nu cred ca se rup prea usor desi am scos si am monant inapoi de 3 ori pana acum bara.
    cert este ca omul asta la care m-am dus (la recomandarea unor prieteni) chiar stia unde se afla fiecare surubel pe care trebuia sa-l scoate...
    nu bajbaia deloc.
     
  9. luk

    luk 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TFSI quattro
    sal

    merci pt preturi..........ce ulei imi recomanzi? 5w40.....ce firma? cati litri intra in motor? frana de mana cum functioneaza? cred ca s-a dereglat senzorul la mine, cand ridic frana de mana senzorul tot arata ca e pusa....offf...astept raspuns...merci
     
  10. xpLLLLL

    xpLLLLL 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 2.5 TDI FULLLL, A4 2.0TDI CAGA 2009 143CP
    Aceleasi simptome le`am avut shi eu..oscila turatia motorului shi se oprea..numai k la mine a fost mecanicu de vina..a uitat sa puna o piulitza sau un surub..ceva de genu:yes:
     
    Boanda apreciază asta.
  11. florin23 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI
    in jur de 15 mil cu piese bosh si pompa de apa fara manopera
     
  12. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Eu am pus 5W30, Castrol. 4litri la 55 RON/litru
     
  13. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    La cati KM trebuie schimbata distributia (A6 model 2005 2.0 TDI) Parca stiam ca ls 120 mii... Eu am 116 miii... Ce fac? o schimb direct sau pot pune pe un mecanic sa se uite sa vada daca trebuie schimbata ?
     
  14. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    de obicei cand cumperi masina se schimba si distributia pentru linistea ta.
    eu in locul tau as schimba-o si as merge la service-ul care l-am recomandat in sectiunea service. sunt destul de competenti, dau garantie pe lucrare si au preturi mult mai mici ca la reprezentanta
     
  15. Sioux-2 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6, 2,5 TDI, 150 CP, AKN
    Cand ai piesele originale (curelele, rolele etc) si distributia schimbata la reprezentanta, da, ai garantie de 120.000. Mecanicul meu recomanda sa schimb distributia la 80.000 pentru ca e mai sigur asa. Am schimbat distributia in mai a.c. si piesele m-au costat aprox. 1.300 lei cu tot cu filtre si ulei. Uleiul pe care-l folosesc este Castrol Magnatec 5W40.
    Si un mecanic, pentru a se uita daca trebuie schimbata distributia, trebuie sa dea tot "botul" jos pentru ca altfel nu poate sa vada rolele; daca da pe deasupra, protectia de la curele la o parte, nu poate vedea decat o curea dar este irelevant. Si este foarte riscant sa nu schimbi distributia, mai ales ca ai "implinit" nr. de km. Nici nu-ti poti imagina ce se poate intampla la motor si cat te va costa reparatia daca ai ghinionul sa ti se rupa o curea in mers.
     
  16. mariusD

    mariusD 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2008
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6 2,5 Quattro 180 CP - Black , Astra G 1,7 DTI - Black
    Distributie A6 2,5 quattro

    Vreau si eu niste informatii despre kit-u de distributie la un A6 quattro 2,5 din 2002... cat ajunge?
     
  17. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    u ai distributie pe curea nu? daca nu ma insel la reprezentanta e in jur de 1000 Euro si iti da 120 mii km garantie iar la un service e in jur de 20-25 mil si ti da intre 60-90 mii km garantie
     
  18. speedmaster

    speedmaster 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a4 avant 2,5tdi quattro
    distributie a4 2,5tdi quattro

    salut tuturor!
    am un a4 din 2004,motor de 2,5tdi quattro...i-am facut distributia completa,la 150000km,cand am cumparat masina...acum am 201000...am cerut informatii despre urmatorul schimb al distributiei si am primit mai multe cifre...unii spun dupa 70000,altii dupa 100000....aveti vreo idee ?mersi mult si bafta
     
  19. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Ultima editare: 11 Noi 2008
  20. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    stii cumva cate role si cate curele(daca sunt mai multe) are kitul de distributie?nu de alta dar am auzit pareri ca se schimba si cureaua la alternator si rolele(odata cu distributia).asta ca sa fie treaba ca la carte.e adevarat?
     

Distribuie pagina asta