1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie si inlocuire Accesorii / Auxiliare / Transmisie - motor Benzina la A3 8L

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de cip2712, 7 Feb 2008.

  1. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    Cand am luat masina din Germania proprietarul mi-a zis ca el a schimbat distributia la 90K km (masina din semnatura), iar in Romania mi s-a recomandat sa o schimb la 60k km. La noi totul e diferit :)
     
    Ultima editare: 19 Mai 2009
  2. grecu_cc 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 1.6, 2004
    Salut tuturor!

    Am A3 1.6, 2004, recunosc ca afara merg f repede, 170-180 km/h, cam de fiecare data, iar in ultimul timp mi se intampla ca dupa 150-160km/h motorul sa mi se incinga. Care ar putea fi problema? Oare schimbul distributiei ar putea ajuta-sper sa nu fie chiuluasa

    Multumesc
     
  3. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Motoru nu ar trebui sa se incinga indiferent de cum conduci. Se incinge in sensul ca temperatura indicata pe bord e mai sus de 90 ?
    Daca da inseamna ca problema este la instalatia de racire: termostat, ventilator, pompa de apa uzata sau prea putin lichid de racire.

    Distributia nu are nici un cuvant de spus la racire.
    :sex: -> am pus asta aici ca poanta

    Sa zicem ca s-ar mai putea ca sa nu ai asuficient ulei si asta sa cauzeze supraincalzire , dar ar trebui sa iti zica senzorul de nivel ulei daca asta e problema.
     
  4. grecu_cc 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 1.6, 2004
    e mai sus de 90, 110 cam asa. uleiul de abia l-am schimbat.
     
  5. sebanab

    sebanab 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6 102cp
    Du-te si reparo.
     
  6. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    La distribuitie se intervine doar daca nu mai merge pompa de apa, sau cica ar fi urmarea, cel putin eu asa stiu in rest la fel termostatul sistemu de racire, nu pleaca ventilatoru de pe radiator, se invarte apa doar in motor, am masina de azi de dimineata la service pt problema asta:)
     
    Ultima editare: 10 Noi 2009
  7. ciprius 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2010
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    a3, 1.6, 102cp, august 2003
    distributie.....

    Salutare oameni buni! Mi-am cumparat si eu un a3 8pa1 august 2003 si am 83600 cu ea, m-am uitat ieri si nu cred ca a fost schimbata vreodata distributia, ce sfaturi imi oferiti va rog din suflet. Am testat-o la autotest si cu Vag-Com si a iesit 91% dar totusi cred ca cel mai bine as schimba distributia. Daca nu bag piciorul in ea poate sa mai mearga cateva zile, comanda e data astept sa vina piesele. inca o data daca sunteti draguti din cate piese este format kitul de distributie? Sarumana anticipat si : DRIVE SAFE!!!!!!
     
  8. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    normal ar trebui sa fie din 3 componente: curea, rola intinzatoare si pompa de apa.
     
  9. antonio0989

    antonio0989 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2009
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A3 8L 1.6
    eu ce sa mai zic de emotii ca am cam 100k km cu distrib asta si e brici:)
    urmeaza sa i`o schimb sapt asta
     
  10. Constantyn

    Constantyn 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A3,1.6Fsi,2004
    eu am 1.6 fsi de 115 cai....mie mi s-a spus ca e distributia pe lant..tot asa se schimba la 90 de miii sau mai rar?
     
  11. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    sper sa nu gresesc, dar din cate stiu eu distributia pe lant se schimba undeva la 200.000 km. Daca ar fi sa schimbi ca si la curea din 90k km nu ar avea nici un farmec lantul, care la schimb e de vreo 3 ori mai scump decat kit-ul de curea.
     
  12. audihundra 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2008
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    audi A6 2.8L '99
    Salut!
    vorbindu-se despre distributie m-am gandit ca ar fi cazul sa verific si eu la a mea(un A3 1.6 din 2000).am verificat in cartea masini acolo unde sunt trecute toate celelalte intervale dar nici gand sa scrie ceva de distributie.masina este inregistrata in Suedia.asa ca am mers ca tot omul la oameni de incredere...reprezentanta Audi,din Suedia,...aici a tot cautat omul pe calculator si mi-a zis 'producatorul nu recomanda schimbul sa verificarea curelei de distributie pt acest model, nu exista interval'...acest lucru l-am gasit si in servicebook la service-ul de la 160 000km(acum am 209 000km).bine, cel de la audi mi-a recomandat el sa schimb la 200 000km.
    acum nu mai stiu ce sa fac...va cer si voua sfatul dc ma puteti ajuta cu unul.
    multumesc!!!
    astept cu nerabdare sfatul vostru
    papa
     
  13. razvanvl

    razvanvl 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2011
    Locație:
    Rm.Valcea
    Masina:
    A3 1.6 2003
    Buna ziua!
    Pentru a nu mai deschide inca un topic pe aceeasi tema am si eu o intrebare:
    la A3 8L 2003 1.6 BFQ la ce nr de km se schimba distributia?
    In cartea tehnica nu am gasit nimic, nici in Autodata, imi spune ca pt acest tip de motor nu exista un interval fix sau ceva asemanator...

    Multumesc!
     

Distribuie pagina asta